Forum Machete,Modelism,Hobby: PZL P.11c 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PZL P.11c 1/72 Arma Hobby si decal AZUR/FRROM

#21 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 February 2021 - 10:01 PM

A brand new machine...
Excelent.
Spor !

#22 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 14 March 2021 - 12:06 PM

Salutare comunitate,

Imi fac curaj sa ma apuc de PeZeLeul P.11c 1/32 si incerc sa ma decid asupra schemei de vopsire.
Imi doresc un P.11c utilizat pe frontul de est, la inceputul campaniei; sa-i zicem "Batalia pentru Basarabia" si nu-mi este deloc clar cum ar putea sa arate un astfel de avion.
Cartea de captai - Romanian Fighter Colours 1941-1945, MMP Books, autori Todor Liviu Morosanu si Dan Alexandru Melinte - pare sa prefere avioanele cu extradosul intr-o singura culoare si vopseluri germane, in timp ce tendinta din ultima vreme pare sa fie spre camuflaj. Personal n-am vazut nicio imagine cu P.11c in campanie, cele cateva cadre pe care le stiu, prezinta avioane din scolile de pilotaj, mai tarziu (1942-43).

Ca si configuratie, mi-ar placea un avion cu 4 mitraliere si statie radio. Din aceasta perspectiva, "cel mai mic grad de dubiu cu privire la culori" il are un P.11c la putin timp dupa internare: culori poloneze cu benzi de identificare galbene si cocarde in 4 pozitii (practic prima schema de camuflaj din kit-ul IBG). Im calitate de moldovean cu radacini in Tinutul Hertei, mi-ar parea rau sa nu incerc un luptator pentru Basarabia.

Astept cu interes opinii si sugestii.

#23 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 14 March 2021 - 03:36 PM

mack, ca sa te pot ajuta cumva trebuie sa alegi numărul unui avion, sau vreo 2-3 numere pentru care să căutam poze. La cele sosite din Polonia până la revopsirea lor sunt mici diferente în ceace priveste poziționarea cocardelor si dimensiunile cercurilor. La cele din campania Est, care apar în cartea lui Dan și TLM am pozele si se pare că sunt in două tonuri nu o singura nuanță.
Poze de la inceputul campaniei, când efectiv au luptat pe front eu unul nu am, iar în pozele pe care le am eu, din scolile de zbor perioada 1942-1943, avioanele nu au mitraliere în aripi și nici antene (fire) radio. Am o singră poză unde în spatele tetierei se vede o chestie ce bănuiesc că este o antenă de stație radio (vezi atașat).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 159649604_3851156601606358_545787884280291450_o.jpg

Aceasta postare a fost editata de horia: 14 March 2021 - 03:37 PM


#24 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 14 March 2021 - 09:26 PM

Vezi postareahoria, la 14 March 2021 - 03:36 PM, a spus:

mack, ca sa te pot ajuta cumva trebuie sa alegi numărul unui avion, sau vreo 2-3 numere pentru care să căutam poze...


Multam de oferta; am rumegat putin si am sa merg pe schema cu cocarde (pe care vreau sa le vopsesc) si benzi galbene; adica asa cum propune prima varianta in kitul IBG Models. Pentru Basarabia se lupta f-ul ala mic...

#25 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 14 March 2021 - 10:23 PM

Dacă te referi la Nr.312 trebuie avută īn vedere următoarea treabă, pe care din păcate nu am observat-o cānd am colaborat cu cei de la IBG ci doar cānd m-am apucat de lucru la macheta mea. Cercurile de pe intrados nu sunt egale, cel galben e mai subțire, vezi imaginile atașate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P-11c nr.312.1_p.jpg
  • Imagine atasata: P-11c nr.312.1.jpg


#26 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 15 March 2021 - 07:38 AM

Vezi postareahoria, la 14 March 2021 - 10:23 PM, a spus:

Dacă te referi la Nr.312 trebuie avută īn vedere următoarea treabă, pe care din păcate nu am observat-o cānd am colaborat cu cei de la IBG ci doar cānd m-am apucat de lucru la macheta mea. Cercurile de pe intrados nu sunt egale, cel galben e mai subțire, vezi imaginile atașate.


multumesc; bag de seama ca nici asta n-are mitraliere in aripi...

#27 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 15 March 2021 - 11:32 AM

acum mă uitam la pozele cu 11c si nu văd mitraliere nici la cele imediat de după venirea din Polonia, nici la cele din școală! Pentru activitatea pe front, așa um am zis nu am imagini.

#28 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 15 March 2021 - 12:07 PM

Vezi postareahoria, la 15 March 2021 - 11:32 AM, a spus:

acum mă uitam la pozele cu 11c si nu văd mitraliere nici la cele imediat de după venirea din Polonia, nici la cele din școală!
...


Uitandu-ma atent la imaginile (din cartea MMPbooks) cu P.11c in timpul campaniei din Polonia (1-17 septembrie 1939) - constat ca marea majoritate NU au mitraliere in aripi...



Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi