Forum Machete,Modelism,Hobby: Avioanele mele - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Avioanele mele

#1 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 25 January 2021 - 07:21 PM

Salutare. Deschid acest topic cu ce machete mai fac si eu, pentru a nu mai deschide cate unul separat de fiecare data. Acum am terminat vestitul :rolleyes: Bf 109 de la Special Hobby. Am folosit decaluri romanesti de la RB Production. Vopselele sunt Mr Hobby. Pt invechire am folosit uleiuri, shaders, panel liners, de la Ammo.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2 (1 of 1)-12.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 2 (1 of 1)-11.jpg
  • Imagine atasata: 2 (1 of 1)-15.jpg
  • Imagine atasata: 2 (1 of 1)-17.jpg
  • Imagine atasata: 2 (1 of 1)-13.jpg

Aceasta postare a fost editata de paul: 25 January 2021 - 07:59 PM


#2 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 25 January 2021 - 07:58 PM

Frumos

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 January 2021 - 09:09 PM

Super Fain , Paul , Bravo ! :clapping:

#4 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2021 - 10:13 PM

Impecabil man. O mica nota, tevile de tun sunt un pic prea in afara scoase.

#5 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 26 January 2021 - 07:56 AM

Mulțumesc tuturor👍. Mulțumesc 109, ai dreptate, m-am uitat acum pe cāteva poze cu E-ul. Trebuia cred sa se vadă doar partea mai subțire a lor. La următorul o sa știu.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 January 2021 - 09:07 AM

Foarte faina realizare! Felicitari!

#7 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 26 January 2021 - 01:15 PM

Mulțumesc mult Z-mare! Primul meu avion postat pe forum a fost tot un Bf109 E la 1/72😁 Sper sa mai fac totuși cāteva, mai degrabă Tamiya, nu pot spune ca m-a dat pe spate cel de la Special Hobby.

Aceasta postare a fost editata de paul: 26 January 2021 - 01:19 PM


#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 January 2021 - 03:47 PM

Citeaza

nu pot spune ca m-a dat pe spate cel de la Special Hobby.

Da .. ,insa Paul eu cred ca adevaratul potential al modelului SH este ca sint excelente pentru cei ce doresc sa le reprezinte , demontate sau aterizate fortzat , pentru a le putea include apoi in vignete sa diorame .
Au cam toata detalierea necesara pentru aceasta scara , pentru a ma lipsi de chinul " scraciuirii " sau de investirea in aftermarketuri .

Iar restul , Tamy , AZ , ICM , raman pentru a le reprezenta intregi .

Aceasta postare a fost editata de dany: 26 January 2021 - 03:58 PM


#9 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 26 January 2021 - 04:20 PM

Da, asa e, dar are niște chestii deranjante, pe care as prefera sa le rezolv la 1/48. O sa fac sigur un E la 1/48 de la Eduard. Pentru ca mai am decaluri romānești la 1/72 o sa īncerc un Tamiya chiar dacă nu e asa detaliat.

#10 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 26 January 2021 - 04:23 PM

Frumos, foarte frumos. :clapping: Bravo.

#11 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2021 - 04:28 PM

Vezi postareadany, la 26 January 2021 - 03:47 PM, a spus:

Da .. ,insa Paul eu cred ca adevaratul potential al modelului SH este ca sint excelente pentru cei ce doresc sa le reprezinte , demontate sau aterizate fortzat , pentru a le putea include apoi in vignete sa diorame .
Au cam toata detalierea necesara pentru aceasta scara , pentru a ma lipsi de chinul " scraciuirii " sau de investirea in aftermarketuri .

Iar restul , Tamy , AZ , ICM , raman pentru a le reprezenta intregi .



Nush' ce sa zic aici man...e gandit destul de ciudat kitul asta...adica la motor, sus, are destule, dar jos sub esapamente bate vantul...si nu inteleg de ce, era un efort minim sa faca ceva pe acolo.
Parca pe zi ce trece si lucrez la ele, mi se par mai dragi tam si icm.
Multe componente care ar fi mai bine sa fie mai mici decat mai mari, sunt efectiv butucanoase (antena, montantii de la profundoare, tubul pitot e o gluma proasta). Chiar si capacele si capotajele, sunt INCREDIBIL de groase.
Altele sunt mici, inguste si meschine , ca esapamentele...
Inca o treaba, cand e facut "deschis", multi am vazut ca reprezinta panourile din spatele capotei motorului separate. Ele in realitate, formau o singura piesa, in forma de sa.

Imagine atasata: Bf-109E-JG27-Amourers-reloading-Gazala-North-Africa-1941-1-376x376.jpg

Sorry ca ti-am poluat topicul, Paul.

#12 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 26 January 2021 - 05:30 PM

Mulțumesc MGC! Nu-i problema 109, sunt interesante informațiile și utile celor care vor sa facă macheta. La mine a fost mai simplu, mi s-a luat cānd am văzut ca nu īntra motorul īn fuselaj, deși ma chinuisem sa īl vopsesc. Probabil am greșit pe undeva. Lipsesc unele soluții care sa facă munca modelistului mai usoara, mai ales avānd īn vedere scara. Īn plus, fără masti, fără PE-uri... Rămān īn schimb detaliile din cockpit, suprafața detaliata cu nituri, flapsurile care pot fi lăsate, motorul detaliat.

#13 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 26 January 2021 - 09:05 PM

Arata excelent, paul!

#14 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 27 January 2021 - 09:35 AM

Vezi postareaFinn, la 26 January 2021 - 09:05 PM, a spus:

Arata excelent, paul!

Mulțumesc mult!

#15 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1717
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 27 January 2021 - 09:53 AM

Paul , ți-a ieșit foarte frumos E-ul. Īntr-adevăr, puțin cam lungi tunurile alare , și-ar mai fi mers pus și arculețul care susținea partea rabatabilă a cupolei.
Dar arată foarte bine, bravo !
Spor!

#16 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 27 January 2021 - 01:43 PM

Vezi postareadakian67, la 27 January 2021 - 09:53 AM, a spus:

Paul , ți-a ieșit foarte frumos E-ul. Īntr-adevăr, puțin cam lungi tunurile alare , și-ar mai fi mers pus și arculețul care susținea partea rabatabilă a cupolei.
Dar arată foarte bine, bravo !
Spor!

Mulțumesc dakian67!
Dacă de tunuri nu știam, de acel arc/tija știam, dar nu mai m-am obosit. Nici nu am găsit ceva mulțumitor de subțire pentru a-l reprezenta. Singura modificare adusa kit-ului au fost conductele de frānare, făcute din fir de plumb.

#17 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2021 - 11:13 AM

salut si felicitari, paul.

foarte reusita macheta, mai ales pentru un oob.

desi nu sunt chiar un fan (ba din contra), mentiune speciala pentru modul cum stapanesti si ai utilizat tehnicile de imbatranire / uzura.

poate aici as avea o mica observatie - parerea mea e ca decalurile par un pic din alt film ... gen aplicate dupa ce ai abuzat de macheta (cum de altfel s-a si intamplat).

se vede prin anumite locuri ca ai continuat linile de panou si pe cele de nituri peste decaluri, dar parca tot a ramas o diferenta destul de mare de tratament intre avion si marcaje (mai ales in cazul crucilor) ... poate si pentru ca au ramas usor mai shiny - sper sa nu fie o chestie de focalizare si sa ma aberez degeaba :)

oricum, plecaciune pentru o macheta super realizata.

#18 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 28 January 2021 - 04:54 PM

Salut alexelu_marinelu , multumesc pentru aprecieri si comentarii! Ai punctat o problema sensibila pentru mine si unde incerc sa ma perfectionez si sa invat pe cat se poate. In cazul de fata decalurile au fost mai grosute , nu s-au mulat exact pe formele avionului. Liniile de panou acoperite de decaluri le-am trasat usor cu o scobitoare sau cu cutterul. Mai puteam accentua mai mult cu panel liner ca sa fie la fel cu zonele fara decal. In schimb nu ma prind ce as putea face ca sa reprezint niturile pe decaluri. Daca in cazul marcajelor germane de exemplu e ceva mai simplu, la cele romanesti crucile sunt destul de mari si se vede diferenta intre zonele nituite si cele cu decaluri. La 1/48 am reusit ceva cu o pensula f subtire si banda de mascare, facand punctulete foarte mici acolo unde trebuiau sa fie niturile. In schimb la 1/72 nu ma prind cum as putea face. Am incercat mai demult sa trec cu o scula de nituit (Riveter) pe decaluri dar nu am reusit mare lucru, decalul s-a gaurit in unele parti. De asta nici nu am accentuat niturile la BF 109 E, in special pe intrados. Ar fi fost diferente mari intre zonele fara decal si cele cu decal fara nituri. Daca aveti vreun sfat in aceasta privinta, mi-ar fi de folos pe viitor, mai ales ca din ce in ce mai multe machete recente au niturile reprezentate si la aceste scari mici (1/72, 1/48).

Aceasta postare a fost editata de paul: 28 January 2021 - 04:55 PM


#19 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2021 - 07:15 PM

salut, paul ...

grea treaba daca decalurile sunt de tabla. in principiu, n-am intalnit pana acuma vreunul care sa nu cedeze pana la urma la tratamente ... fie ele basic sau extreme.

eu folosesc microsol si cam orice a cedat la un moment dat - dupa 20 de pensule cu zeama. imi aduc aminte ca o singura data a fost nevoie de apa fierbinte tamponata cu qtip (de la tibi citire).

am auzit inclusiv de tratament cu nitro, dar eu n-am avut curaj sa-ncerc.

daca cedeaza si se-nmoaie, de-acolo e simplu - in general am apasat cu ceva moale, gen radiera sau usor cu un varf de scobitoare inmuiata in apa, ca sa vad unde-s urmele de nit sau santurile in negativ.

in momentul ala poti sa le marchezi / adancesti suplimentar cu ce vrei ... inclusiv cu un varf de creion foarte bine ascutit (te scuteste de wash dupa).

am incercat sa evit scule de metal - de obicei rupe sau taie decalul. la nituri e ok daca-l gaureste, dar la linii de panou se cam vede si risti sa se desprinda bucati din film.

tzin pumnii :)

#20 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 29 January 2021 - 07:41 PM

Mulțumesc! O sa īncerc sa iau și eu Microsol, acum am soluțiile de la Ammo, dar nu par asa eficiente, cel puțin la partea cu inmuiatul decalului. Sau nu dau eu cāt trebuie...Voi vedea la următoarele machete.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi