Forum Machete,Modelism,Hobby: Locul lui Dany - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Locul lui Dany zburatoare

#1 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 June 2020 - 05:51 AM

Salutare , folks . ^_^
Mi-am facut si eu un coltzisor unde imi voi expune lucrarile recente .
Pozele sint mai degraba informative ( portofoliu), nefiind un fotograf prea bun .Cer scuze .

Tehnica de lucru este neconventionala si poate acum desueta , dar imi place , fiind facila si accesibila .
. Toate modelele sint vopsite cu pensula . In mare vopsesc modelul intr-o culoare de baza -- email-- diluata ce are rol de grund , iar dupa ce se usuca bine vin cu vopsele de ulei de pictura .

Scopul este deasemenea necomun , fiind interesat mai degraba de a aduce un tribut unor modele din trecut pe care le-am construit sau am dorit sa le construiesc . Din acest motiv , desi imi face placere sa ma documentez cat mai bine, anumite modele prezinta diverse inexactitati sau omisiuni coloristice intentionate , in functie de influenta unor scheme de culoare sau a unor imagini din trecut . Totodata ,anumite modele sint construite direct din cutie , fara corectii de forme sau detalii .

Sper sa va placa machetusele mele , iar daca doriti detalii , ofer cu drag .

Scara mea de lucru preferata este 1/72 ; unde apar exceptii am sa precizez .



.

Aceasta postare a fost editata de dany: 19 June 2020 - 05:53 AM


#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 June 2020 - 06:09 AM

1945 .
Reprezinta o preferinta in alegerea subiectelor , date fiind diversitatea avioanelor si a schemelor coloristice . Lipsa informatiilor exacte lasa o marja de imaginatie pe care imi face placere sa o speculez ^_^ .

Me 262 Revell , 1/72
Banda D.o.R este gresita atat pentru aparatul pe care am dorit eu sa-l reprezint cat si pentru schema propusa de producator . Probabil va trebui sa-mi cumpar inca unul si sa tai niste petece din decal .
Carlinga era aproape de neutilizat , mai mica pe laturi , avand si o neplacuta grosime pe o parte , iar pe cealalta parte fiind foarte subtire . M-am hotarat sa o tai pentru si am sa o reprezint deschisa .
La final , am sa-i adaug un mic Kettenkrad care sa-l remorcheze .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: me 262  2.jpg
  • Imagine atasata: me 262  3.jpg
  • Imagine atasata: me 262  4.jpg
  • Imagine atasata: me 262  6.jpg
  • Imagine atasata: me 262  7.jpg


#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 June 2020 - 06:33 AM

Fw 190 A8 sau A9 ( cred) .Din fotografia avionului real nu mi-am putut da seama , dar ar fi putut fi si F8 sau F9 . 1/72 Revell
Partea culisanta a carlingii am inlocuit-o cu una de la Eduard ... parca , cea a producatorului prezentand niste zgarieturi si era groasa .

Pe aripa deasupra , dupa bordul de atac i-am sugerat un efect care pare sa fi existe si la avionul in cauza si care se regaseste si la alte FW -uri 190 A sau D . Aceea banda mai inchisa la culoare ce pare sa transpara de sub camuflajul ulterior al aripii .

Am dorit sa reprezint un avion cu o vopsea invechita , probabil parasit undeva dupa terminarea razboiului . La final , fiindca este destul de interesant si sub burta am sa-i fac o mica vicneta cu iarba mare si am sa-l asez "pilon" ( stand in bot )
... Parca ar mai trebui putin lucrat pe la forma capotajului mitralierelor . Cred ca am sa-l evidentiez mai pronuntat .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fw 190 11 b.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 11  d.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 11  e 1.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 11  f.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 a 1.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 19 June 2020 - 06:36 AM


#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 June 2020 - 07:06 AM

Fw 190 F8 1 /72 Revell
In fotografia reala , foarte mica , 4 alb , ( parca din SG 2 sau SG 10 Cehia) ,intr-o gramada de alte epave nu mai avea partea culisanta a carlingii , astfel ca reprezentarea mea este relativa , culoriile fiind inspirate dintr-un profil .
Din acest motiv am taiat initial partea culisanta a carlingii, doar ca sa ma chinui mai tarziu sa o pun la loc ... insa probabil ca am sa o omit din nou dupa ce am sa-i construiesc o mica vigneta . Dealtfel este si foarte uratica asa cum o da Revell . Apropape de neinteles cum carlingile acestor modele foarte finutze si frumos detaliate arata asa de rau si nu se potrivesc aproape de loc
... Deasemenea vad ca va trebui sa-i repozitionez si partea din fatza .

Se presupune ca avioanele acelui grup de atac ar fi fost vopsite cu pensula ( culoare necunoscuta , posibil germana sau ungureasca) peste camuflajul initial foarte invechit .
Spirala neagra de pe caserola am incercat sa o pictez cu pensula ( ca sa nu se "termine brusc" :-D ) , dar nu am lipit-o , fiindca intentionez sa o revopsesc cand am sa -mi fac rost de un decal cu spirala neagra .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fw 190 4 a.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 4 b.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 4 c.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 19 June 2020 - 07:07 AM


#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 June 2020 - 07:16 AM

Fw 190 F8 1/72 Italeri

O macheta frumoasa si veche . Am crescut cu ea . Din acest motiv i-am vopsit inelul si directia in acel verde , fiindca asa era data in prospectele vremii . Inelul este un decal Revell ( care de mult timp imi "facea cu ochiul" ) .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fw 190 f 1.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 f 2.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 f 3 .jpg


#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 June 2020 - 07:24 AM

Fw 190 A 8 1/72 Italeri
... Si confratele , chiar daca nu se incadreaza la capitolul 1945 .
Am incercat sa-l reprezint apropiat de cel figurat pe cutia kitului , cu vreo cateva accente ale avionului real .

ps. :-D Burtica aceea galbena e un tribut memoriilor citite in cartea lui Clostermann ...acum un secol ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fw 190 19 a.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 19 b.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 19 c.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 19 d.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 19 June 2020 - 07:40 AM


#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 June 2020 - 07:46 AM

Me 109 G6 1/72 Academy
De cand am vazut profilul acestui avion pe spatele cutiei Me-ului Italeri acum multi ani , am dorit sa -l pot reprezenta candva .
Mai am sa-i pun niste decaluri , insa va ramane asa curat . Un alt tribut dedicat boxarturilor din anii 90 unde fotografia modelului aparea in acest fel , lipsita de efecte.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: me 109 29 a.jpg
  • Imagine atasata: me 109 29 b.jpg
  • Imagine atasata: me 109 29 c 1.jpg
  • Imagine atasata: me 109 29 d.jpg
  • Imagine atasata: me 109 29 e.jpg


#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 June 2020 - 07:55 AM

Me 109 G10 1/72 Revell
Din aceeasi serie cu 29 ,curatel ( ... desi nu s-ar zice dupa praful de pe el ...ups , scuze )
Carlinga deasemenea uratica . Pacat , fiindca mie mi se par foarte frumoase aceste modele tarzii , fatza de cele cu carlinga timpurie .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: me 109 7 a.jpg
  • Imagine atasata: me 109 7 b.jpg
  • Imagine atasata: me 109 7 c .jpg
  • Imagine atasata: me 109 7 d.jpg


#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 June 2020 - 08:21 AM

He 162 1/72 Revell - Dragon ( din setul cu Mistel)

La origine un Dragonez adevarat mic si rau , dar l-am dovedit cumva . Inca in constructie .

Inspirat de modelul pe care l-am mai facut mai demult unui prieten ( 1 alb Revell ,parca 1/32 ) , am zis sa-mi fac si mie unul in aceeasi schema , dar mai mititel ( 1/72) .
Al meu va purta insa o inmatriculare asemanatoare cu cel din muzeul francez ; unul foarte asemanator aparand insa si intr-o fotografie de epoca . 21 galben parca era ... cu benzile negru-alb-rosu si sageata rosie pe bot
...Cand voi avea decalsuri ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: he 162 a.jpg
  • Imagine atasata: he 162 b.jpg
  • Imagine atasata: he 162 c.jpg
  • Imagine atasata: he 162 d.jpg
  • Imagine atasata: he 162 e.jpg
  • Imagine atasata: he 162 1 alb .jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 19 June 2020 - 08:22 AM


#10 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2020 - 09:19 AM

N-are cum, frate!!! Cum naiba iti ie petele alea asa frumos, la pensula? Da detalii, nu de alta dar mi a raposat aerograful fin:))))

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 June 2020 - 10:09 AM

Adica tu vrei sa zici ca alea sunt vopsite la numai la pensula? :wacko:

#12 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2020 - 12:08 PM

Neaparat sa ne explici tehnica!

#13 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 19 June 2020 - 12:28 PM

Cand pensula da lectii aerografului...Imagine postataFelicitari!

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 June 2020 - 12:38 PM

Iezact! Sa-mi fi bagat covid pe git, si tot nu ziceam ca-s la pensula!!!
Musai lectii pentru to(ň)ți!!!!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 20 June 2020 - 07:02 PM


#15 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 June 2020 - 12:41 PM

Da , :-D , este doar pensula Z si 1-0-9 . .

Nu este greu , insa necesita ceva rabdare , din pacate , (si ochi buni ), fiindca trebuie sa "blenduiesc" pe marginile petelor , insa marele avantaj al vopselelor de ulei este ca nu se usuca atat de rapid si sint cremoase .

Am sa fac un tutorial in acest weekend , cu poze , sa vedeti tehnica si sculele pe care le folosesc .
Multumesc pentru interes ! :friends:

Aceasta postare a fost editata de dany: 19 June 2020 - 12:53 PM


#16 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 19 June 2020 - 12:42 PM

Mie mi-au rămas ochii la 262 ăla... Īmi aduci aminte de un vechi amic, care nu făcuse īn viata lui machete, dar avea ceva talent la desen/pictura. Primele lui 2 machete le-a făcut numai cu vopsele de ulei. Erau mult peste ce făceam eu de vreo 5-6 ani cu aerograful și cu vopsele speciale pt modelism...

#17 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 June 2020 - 01:28 PM

Interesant.
Arata bine, asa este,insa eu sunt mai curios cum reusesti sa aplici decalurile peste uleiuri . Asta mi se pare cea mai tare chestie.

#18 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 June 2020 - 02:31 PM

Citeaza

insa eu sunt mai curios cum reusesti sa aplici decalurile peste uleiuri

Acesta nu este meritul meu , de aceasta data Longinus . :-)
Solutiile Agama pentru decaluri sint foarte bune si nu-mi aduc aminte sa fi reactionat in vreun fel nedorit cu vopseaua de ulei ,daca este uscata . Poate cu Hypersolul trebuie sa am mai multa grija si sa-l dau cat mai fin si sa am grija sa-l aplic doar pe decal .
O precizare . Vopseaua de ulei nu o dau direct peste plastic . Intai dau cu o vopsea email ( Revell ) -- mat ---. Diluata ca sa nu lase urme inestetice si lasata sa se usuce bine . O singura culoare peste tot avionul ce tine loc de suport ( "grund") pentru vopseaua de ulei . De regula o nuanta deschisa , fiindca vopseaua de ulei , in special nuantele ce contin mult alb sau galben sint destul de transparente . Astfel o nuanta inchisa acopera mult mai bine si uniform o suprafata vopsita intr-o nuanta deschisa decat invers .

Cu vopseaua de ulei realizez camuflajul , culoarea modelului . Aceasta se usuca mat , ca si grundul (email) . Trebuie sa o las vreo cateva zile sa se usuce bine ,iar ca sa nu adune praf , pun modelul intr-o cutie acoperita .

.... Dupa ce sa uscat bine si vopseaua de ulei ,pun decalurile , folosind acele solutii Agama si am observat ca nu este nevoie de o suprafata lucioasa sau vreun tratament anume al suprafetei . Doar sa fie curata , ca sa nu ramana vreo scama sub decal , fiindca se va vedea inestetic , in special dupa Hypersol .
Totusi rezultatul nu este garantat ... ma gandesc ca pur si simplu a mers astfel , dar nu stiu de ce , sau daca vor aparea probleme in timp cu alte decaluri ...
Apoi pot sa dau cu lac mat peste toata macheta .
Modelele acestea insa nu sint date cu lac .

Ps.

.... Dar mai demult cand nu existau aceste solutii pentru decal , sau cel putin nu in comert , puneam decalurile cand inca vopseaua de ulei nu era complet uscata si presam usor cu degetul decalul , dupa care veneam cu scobitoare deasemena foarte usor pentru a se comforma peste sau prin detaliile modelului . Vopseaua nefiind uscata complet facea priza pe filmul decalului si nu mai aparea silvering . Nu -l mai puteam da jos apoi cu nimic , doar jmirghelduind-ul .

#19 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 June 2020 - 03:38 PM

Me 108 1/72 Heller
Apropos de decaluri .
Ajung putin pe Teatrul African ( o alta pasiune de a mea) .
Acest model Heller mi-a fost deasemenea foarte drag din anii 90 si l-am regasit de curand cu multa placere .

L-am realizat deasemenea curatel si fara sa intervin cu nimic pentru a-l inbunatati .
Am tinut neaparat sa folosesc decalurile kitului in mod special pentru acele cruci ciudate de pe aripi ; foarte de moda "anilor 70" . ^_^

Doar ca nemaiavand solutia magica " hypersol" , iar decalurie parca erau facute din tabla m-au chinuit foarte rau pana sa le fac sa se conformeze si au facut pe fuselaj un silvering atat de urat dupa evaporarea apei si a "tensolului" , incat a trebuit sa iau o lama si cu multa atentie am taiat filmul pe conturul fiecarei litere . ... A fost o leaca de lucru ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: me 108 kg 1.jpg
  • Imagine atasata: me 108 kg 2.jpg
  • Imagine atasata: me 108 kg 3.jpg
  • Imagine atasata: me 108 kg 4.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 19 June 2020 - 03:40 PM


#20 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 June 2020 - 04:04 PM

Multumesc tuturor pentru interes si aprecieri .
Ma bucur ca va plac avionasele .
:hi:
Revin cu tutorialul despre culoare .

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi