Forum Machete,Modelism,Hobby: Locul lui Dany - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Locul lui Dany zburatoare

#81 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 December 2020 - 11:10 AM

Salutare , baieti .
Am revenit putin aici fiindca am vreo 2 intrebari legate de 2 avionase , aflate inca in lucru . Nu sint probleme grave si nici graba mare , dar as dori sa ma orientez un pic .

1
Prima , cea mai importanta > FW 190 D9 , cel care apare langa Macchi 200 . Am dorit sa reprezint un avion din JG26 , 8 galben . Acesta https://www.asisbiz....ch-1945-01.html
Mi-a placut mult camuflajul ,in special pentru un Dora . :-)
Insa nu am prea gasit decaluri pentru el . Exista o coala EagleCal 61 , dar se gaseste in special la 1/48 ( imi trebuie la 1/72) , si nu e foarte la indemana ... si e cam scumpa si am zis sa vad daca nu gasesc altceva .

Rugamintea mea este daca cunoasteti la 1/72 vreun model (un kit intreg ,Me , He , FW , etc.) sau vreo coala de decal dedicata , nu neaparat pentru FW 190 care sa cuprinda cifra 8 galben , in acel caracter ( mai patratos si cu bordura neagra ) si care sa nu depasesca in inaltime 7 mm ( maxim 8mm) si sa fie accesibila prin apropiere ( Modelimex ... sau magazine de hobby romanesti ) ?


2
A doua intrebare este de legata de Macchi 200 ,care se vede in prim plan . Este vechiul Revell , acum reimbuteliat si cu alte decaluri . Simpatic si usor de facut ; chiar mi-a facut placere sa lucrez la el . ^_^
As dori sa-l reprezint pe cel sugerat de producator , inmatriculat 374-2 adica acesta > https://www.scalemat...-saetta--138930
Insa nu am gasit nici macar o fotografie a avionului real . Intr-un profil apare ca facand parte dintr-un lot timpuriu , dintre cele care aveau carlinga integral vitrata , care apoi a fost modificat intr-unul cu cabina partial inchisa , bechia carenata si pastrand inca sinele de ghidaj ale vechii cupole ... ( probabil , eu am sa le sugerez cu un decal , taiat si vopsit in culoarea aluminiu ; nu cred ca va fi foarte complicat ).
Rugamintea mea este daca stiti cumva vreo fotografie a avionului real .

Cand vor fi gata am sa le postez aici . ^_^

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzzz fw 190 d m a.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 03 December 2020 - 11:45 AM


#82 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2020 - 12:24 AM

Cu prima problema te-as putea ajuta cu unul de 9 mm. Mai caut.

Cu a doua e mult mai greu, nu prea exista poza cu asta. Ideea e urmatoarea, la RA, numarul ala mare , 374 reprezenta 374ª Squadriglia iar numarul mic, era nr de ordine in cadrul escadrilei. Mai multe avioane puteau purta de-a lungul timpului, acest numar. Eu cand am facut revellul meu vechi, l-am facut in schema care apare in singura poza, cu camo colonial :


Cel din mijloc e convertit, se vede, are si elicea carenata, old school :

Imagine atasata: 00004723.jpg

Mai e o poza color cu cateva, dar nu o am suficient de mare sa se vada mare lucru.
Imagine atasata: bb9a2b29d4f275b379fc576b8d154cf9.jpg

Un lucru poti fi sigur, ca e foarte plauzibila schema, doar o nota, si pe dreapta incepea tot cu 374-2, nu 2-374. Au fost si "pe invers", dar mai rar

#83 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 December 2020 - 02:43 PM

Citeaza

Cu prima problema te-as putea ajuta cu unul de 9 mm. Mai caut.


Multumesc mult , 1-0-9, de interes si oferta . :hi: :-)
Din pacate e putin cam mare 9 mm .
Cred ca am gasit si eu ceva . Pe una dintre colile de la PrintScale ,in stanga sus , sub 9 albastru e un 8 care seamana ca dimensiuni si forma cu ceea ce as avea eu nevoie . E insa pe alb . Ma gandesc totusi sa o am in vedere si probabil dupa aplicare va trebui sa vopsesc cu atentie interiorul cifrei cu galben .

Aceasta este http://www.printscal.../product_9.html

Citeaza

Cu a doua e mult mai greu, nu prea exista poza cu asta. Ideea e urmatoarea, la RA, numarul ala mare , 374 reprezenta 374ª Squadriglia iar numarul mic, era nr de ordine in cadrul escadrilei. Mai multe avioane puteau purta de-a lungul timpului, acest numar. Eu cand am facut revellul meu vechi, l-am facut in schema care apare in singura poza, cu camo colonial :

Un lucru poti fi sigur, ca e foarte plauzibila schema, doar o nota, si pe dreapta incepea tot cu 374-2, nu 2-374. Au fost si "pe invers", dar mai rar


Da, da , sa pitit tare bine :-D , multumesc de raspuns .
Imi aduc aminte de Macchiul acela facut de tine , cu camo colonial . Foarte fain ! ^_^ http://www.cartula.r...post__p__228194
Ps . Si " Ficatzelul " acela cu schiuri este super ! ... Mi-a facut chef sa continui lucru si la al meu batranel G50 Airfix. Al meu cred ca va avea o inmatriculare care se regaseste pe artboxul celor de la Fly https://www.super-ho...r-Aircraft.html
Am decaluri pentru acela si imi place ca are botul galben si rondelele de pe aripi cu fondul alb ... Insa si aici e o problema , fiindca inca nu stiu de unde s-au inspirat pentru camo . Nu am gasit deasemenea nici o fotografie cu el . Uneori , in profile apare cu pete mai mari si grasutze ( cum as dori eu) , verde pe fond sand , alteori cu pete marunte , alteori si cu maro in combinatie ... Italienii astia ...(.. ma che cazzo..) :-D

Aceasta postare a fost editata de dany: 04 December 2020 - 03:01 PM


#84 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2020 - 03:02 PM

In setul asta e un 8 galben, destul de mic, cred, eu din pacate nu il am :

https://www.super-ho...ch-Defence.html

si aici e unul:

https://www.eduard.c...hparam=fw%20190

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 04 December 2020 - 03:08 PM


#85 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 December 2020 - 03:37 PM

Citeaza

In setul asta e un 8 galben, destul de mic, cred, eu din pacate nu il am :


Nu e nici o problema , 1-0-9 .
L-as fi luat eu ( adica s-ar putea sa-l si iau ...) fiindca nu am G14 AS si imi plac mult cele cu cabina Erla .
In fotografia cu coala decalului insa se observa ca 8 galben nu este subliniat cu negru , iar aceasta ar fi o operatiune foarte dificila daca ar fi trebuit sa desenez eu conturul . Mi-ar fi fost greu sa mentin aceeasi grosime a liniei .
Cred ca am sa finisez avionul asa , fara acea inmatriculare si apoi cu timpul , poate apare ceva mai potrivit , sau decalul de la Print . E mai lesne sa colorez cu atentie cu vopsea de ulei interiorul cifrei si apoi sa sterg usor pe contur cu o scobitoare cu o bucatica de servetel in varf ( ma gandesc)

Ps. Da ! sa sti ca s-ar putea sa fie bune cele de la Edu . ( Fw 190 A8 ) !
Il si trec la arhiva , ca sa il am in evidenta .

Multumesc mult , inca o data ! :hi:

Aceasta postare a fost editata de dany: 04 December 2020 - 03:47 PM


#86 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2020 - 04:04 PM

E o poza cu 351-6, care are o schema tricolora din aia "alunecata", destul de tipica pentru G-50 , probabil ca la fel era si 12 :

Imagine atasata: benghazi.jpg

#87 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2020 - 04:15 PM

Vezi postareadany, la 04 December 2020 - 03:37 PM, a spus:

Nu e nici o problema , 1-0-9 .
L-as fi luat eu ( adica s-ar putea sa-l si iau ...) fiindca nu am G14 AS si imi plac mult cele cu cabina Erla .
In fotografia cu coala decalului insa se observa ca 8 galben nu este subliniat cu negru , iar aceasta ar fi o operatiune foarte dificila daca ar fi trebuit sa desenez eu conturul . Mi-ar fi fost greu sa mentin aceeasi grosime a liniei .
Cred ca am sa finisez avionul asa , fara acea inmatriculare si apoi cu timpul , poate apare ceva mai potrivit , sau decalul de la Print . E mai lesne sa colorez cu atentie cu vopsea de ulei interiorul cifrei si apoi sa sterg usor pe contur cu o scobitoare cu o bucatica de servetel in varf ( ma gandesc)

Ps. Da ! sa sti ca s-ar putea sa fie bune cele de la Edu . ( Fw 190 A8 ) !
Il si trec la arhiva , ca sa il am in evidenta .

Multumesc mult , inca o data ! :hi:



Se pare ca am decalul ala de la Printscale, si nu imi trebuie. cu bara verticala te descurci?

Imagine atasata: thumbnail.jpg

#88 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 December 2020 - 05:30 PM

Citeaza

Se pare ca am decalul ala de la Printscale, si nu imi trebuie. cu bara verticala te descurci?


Vai ,multumesc tare mult ! :hi: :friends:
Da , cred ca da ... , cu cifra era o problema , fiind mai mica decat in mod obisnuit .

#89 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 December 2020 - 07:53 AM

Salutare .
Stergeam de praf cateva amintiri acum cateva zile ... si fiindca vorbisem mai demult despre acestea , mi-am zis sa le trag si cateva foto .

:-D Nu va speriati , nu sint multe , fiindca am pastrat extrem de putine , dar sper sa placa .

Un Zero , Hasse . , pe care l-am facut prin 1993 ^_^ ( tin minte anul ) .
A fost primul meu avion cu gravura in negativ !
Era cel mai frumos si mai finutz si mai plin de detalii model pe care l-am vazut pana atunci . Primit cadou impreuna cu un borcanel de culoare in nuanta cimentului ... cred ca Molak , l-am lipit cu superglue si vopsit amestecand pentru fond acel gri -ciment cu o pudra aluminiu ( vopselele uscate pentru modele DDR-iste) .
Apoi pentru verdele pentru partea de deasupra am folosit vopsele de ulei ...intinse si finisate cu degetul :-D in zonele unde trebuia sa aiba o consistenta mai mare sau folosind o pensula pentru pete .
Pe atunci nu exista nici macar o umbra de net , nici macar PC ... eram fericit daca aveam un walkman... :-D , asadar nu se punea vreo problema privind corectitudinea culorilor . Cel mai adesea ma inspiram dupa artbox sau vreun film vazut la cinema . De remarcat ca am realizat urme de fum la mitrakiere si linii de panou ;-) ... desi nu cred ca aceste detalii erau la mare moda pe atunci .
De observat totdata cum s-au ingalbenit sau decolorat in timp unele decaluri .
La acest avion am fost ajutat de fratele meu ; eu l-am pictat pe partea dreapta , iar el pe stanga :-D .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 000 mitzu 1.jpg
  • Imagine atasata: 000 mitzu 2.jpg
  • Imagine atasata: 000 mitzu 3.jpg
  • Imagine atasata: 000 mitzu 4.jpg


#90 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 December 2020 - 08:30 AM

Un Stuka . Model Italeri .

Cred ca era prin 1997-98 .

Era primul meu model de Stuka si de bucurie nici nu mi-a mai pasat de figura acra a vanzatoarei de la magazin . ( erau inca acele regine neincoronate ale caselor de marcat ramase de pe vremea lui ceasca ... poate unii dintre dvs. vi le amintiti :-D )

In acei ani deja aparusera in comert vopselele pentru modelit , iar eu renuntam usor-usor la culorile de ulei , pentru noua "tehnologie" .
Dar net , tot nu aveam ... desi parca incepusera sa apara primele Internet Cafe (? ... oare cum se numeau )

Pentru camuflajul avionului m-am inspirat dupa schema artboxului unui Ju 88 Italeri ( varianta de noapte)
Fondul RLM 70-71 l-am vopsit cu Testors sau Revell , combinand culorile si ajutandu-ma pentru nuanta ... parca dupa profilul de pe coperta din spate a unui HS 129 , tot Italeri si aparut cam tot pe atunci .
Viermisorii i-am vopsit cu ulei-uri , insa . Pentru a sugera marginile pierdute ale acestora , stergeam cu putin diluant .
Sub burta se poate observa o dunga urata pe mijlocul fuselajului , pe imbinare . E din cauza superglue-ului folosit pentru lipire si care a crapat intre timp .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 000 stuka 1.jpg
  • Imagine atasata: 000 stuka 2.jpg
  • Imagine atasata: 000 stuka 3.jpg
  • Imagine atasata: 000 stuka 4.jpg


#91 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 December 2020 - 09:22 AM

Fi 156 Storch
Smer

Anii 98-2000-2005 .

Acesta a fost primul avion multimedia ( piese photoetch si schiuri din rasina ) . Achizitionat tot din comert , dar de data aceasta vanzatoarele acelea nu mai erau la "piedestalele lor de lupta , infulecand sandviciuri ,pilind unghii sau conversand cu alte colege" , fiind inlocuite de niste doamne mult mai dragutze si serviabile , care iti dadeau diferite detalii sau iti aratau cataloage . Incetul cu incetul se facea simtita prezenta economiei de piata , ce necesita alta abordare si conduita .

In 2000 , parca , mi-am cumparat primul PC ( cred ) si am tras un chef cu prietenii ... (...) :-D Ei ma si ajutasera sa-mi aleg modelul ... Pentium 2 ...
. Ca fapt divers, febra reteleor si computerelor cuprinsera pe toti , jocurile pe pc erau la mare moda , astfel ca ajunsesera sa joace cate o scara intreaga cate un joc de strategie , intelegandu-se si ajutandu-se prin telefon unii pe altii cum sa completeze un anumit nivel ... De la vanzatoru de la buticul de la parter pana la studentii din gazda de la ultimul etaj ... Era foarte funny :-D ( ... Tomb Raider... un exemplu , daca va mai amintiti :-D )
Inca nu aveam net personal , dar imi scoteam pe "floppy" informatie .

Inapoi la model .
A fost nu doar primul avion multimedia , dar si cel pe care l-am modificat destul de mult la aripa superioara gravandu-l in negativ si sugerand niste panouri .
Nu mai foloseam uleiuri deloc . Doar vopsele dedicate modelismului > Humbrol , Italeri , Revell .

Un amanunt interesant ! Nuanta de verde era primul tip de RLM 71 Revell , din primul set aparut pe piata . Observati diferenta fata de Rev 39 ; indicat actual . Mie unul imi placea aceasta nuanta mai inchisa , in special pentru Me 109 E romanesti.

A fost vopsit cu pensula ,integral . Pe atunci gaseam in comert un tip de diluant foarte fin , aproape ca o benzina de aviatie ,iar pensulele Pelikan foarte bune ajutau mult la un rezultat frumos .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 000 fi sto  1.jpg
  • Imagine atasata: 000 fi sto  2.jpg
  • Imagine atasata: 000 fi sto  3.jpg


#92 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 December 2020 - 09:33 AM

Mustang . Revell .

Aceeasi perioada de inceput a anilor 2000 .

Acesta a fost primul Revell "nou " pe care l-am vazut .

Aveam o prietena care lucra la un magazin de CD-uri ( muzica, filme) si asteptand-o , am gasit intr-un coltz cateva modele Revell si am zis sa iau unul . Ma atras artboxul acelui P51 si fiindca nu aveam modelul B l-am luat ,dar nu-mi faceam prea multe iluzii privind calitatea acestuia , fiind invatat cu vechiile kit-uri ale firmei .
Cand l-am deschis am ramas foarte placut surprins . Nivelu de detaliere era extraordinar !

Vopsit doar cu vopsele dedicate modelismului . Sus e OD Italeri . Mi se pare cea mai frumoasa nuanta de olive american .Pana si albastrul insemnelor arata placut pe aceasta . Jos NG e combinatia data in istructiunile modelului , din culori Revell.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 000 must 1.jpg
  • Imagine atasata: 000 must 2.jpg
  • Imagine atasata: 000 must 3.jpg


#93 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 December 2020 - 10:25 AM

----------
Apoi ... nu am mai avut timp de machetushe :sorry: ( "Life is Life" ... vorba acelui banc cu Bula :-D )

---------------
Am revenit la acest hobby acum vreo 7-8 ani... cred (?)

Am redescoperit cu aceasta ocazie vopselele de ulei , fiindu-mi si foarte la indemana , datorita profesiei mele si a fratelui .
Am descoperit noi procedee , ceea ce se poate sau nu face cu ele , iar experienta acelor modele de inceput cand lucram doar cu vopsele de ulei , ma ajutat iar mult .

Am inceput astfel sa inlocuiesc din ce in ce mai mult vopselele dedicate modelismului cu cele de ulei , pana cand am ajuns sa folosesc exclusiv vopsele de ulei , iar vopselele dedicate doar pentru prepararea suprafetei ( fondul) .

I 16 Amodel si Me 109 E ICM

Aceste 2 modele inca mai pastreza din vechea tehnica unde vopselele dedicate modelismului constituie baza principala , iar uleiurile detaliile , insa acestea din urma castigand teren , tot mai mult.
I 16 este un Amodel dar cu motor de ICM , modificat pentru Type 5 . Albul de camo deasupra am vrut sa-l sugerez cu un finisaj mai grosier ( dat la bidinea , matura , etc.) , fatza de cel al Me-ului ,pe care l-am dorit mai fin si "profi" , suflat cu aerograful .
Sub burtica "sobolanelului " culorile sint deja uleiuri . ... Dar inca nu ma pusesem la punct cu efectele pe care doream sa le sugerez . Totusi de remarcat ca talpicile schiurilor sint invechite , un detaliu dragutz ,pe care l-am remarcat doar cand l-am intors pe spate sa-l pozez ... nu-mi mai aduceam aminte ca l-am facut .
Atat verdele care transpare de sub alb , cat si albastrul de sub burta atesta nehotararea asupra culorilor avioanelor sovietice , din acei ani cand inca nu se decisese daca avea dreptate domnul Pilawskii sau Tessitori . :-D
Me -109 ICM , este unul dintre primele aparute pe piata , in versiunea cu plastic alb si inca pastrand urme de demulare a matritei , ... L-am cumparat din Bucuresti de la MMN , in timp ce ma grabeam sa prind trenul care ma ducea in army :-D , ( un cadou de ramas bun si lipit ; pictat mult mai tarziu) .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 000 rata me 1.jpg
  • Imagine atasata: 000 rata me  2.jpg
  • Imagine atasata: 000 rata me  3.jpg


#94 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 December 2020 - 10:37 AM

.... Si acum spre zilele noastre . :-)

I 16 gri , ICM modificat din Type 24 in Type 10 .

Nu stiu daca schema este fictiva pentru Type 10 . Un Type 5 spaniol ,capturat de nationalisti semana destul de mult cu acesta , insa profitand de lipsa unor informatii concludente care sa incline spre o solutie definitiva , l-am vopsit in aceasta schema fiindca era "de neiertat" un Rata care sa nu fie gri ,cu nasul negru . :-D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 000 rata rata 1.jpg
  • Imagine atasata: 000 rata gri 1.jpg
  • Imagine atasata: 000 rata gri  2.jpg
  • Imagine atasata: 000 rata gri  3.jpg


#95 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 December 2020 - 10:43 AM

Si daca am ajuns la avioanele sovietilor , m-am gandit sa mai starui putin pe subiect.. Mie unul nu-mi displac , le gasesc interesante si simpatice , chiar asa arhaice cum sint ( cu politica lor am ce am :-D , dar nu confund politica cu calitatile rusilor) .

I 153 Smer
Dragutz si usor de facut , i-am inbunatatit doar putin cockpitul .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 000 i 153 1.jpg
  • Imagine atasata: 000 i 153 2.jpg
  • Imagine atasata: 000 i 153 3.jpg


#96 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 December 2020 - 10:49 AM

Yak 1 Amodel
Un model foarte frumos detaliat dar destul de greu de facut , caracteristic shortrunurilor .
Probabil la sfarsit va purta inmatricularea nr 2 alb pe coada .
Mai am inca de vopsit fatza palelor elicilor .

Sper ca nu v-am plictisit prea tare si va placut aceasta incursiune in timp .

Va urez SARBATORI FERICITE TUTUROR Fratilor si sa ne vedem cu bine si spor de modelit in noul an ! :wub: :drinks: :friends:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 000 yak 1 1.jpg
  • Imagine atasata: 000 yak 1 2.jpg
  • Imagine atasata: 000 yak 1 3.jpg
  • Imagine atasata: 000 yak 1 4.jpg


#97 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 December 2020 - 05:17 PM

Ps,
:-D
Am uitat . Daca aveti intrebari raspund cu drag .

Pps.
Frunzarind un pic arhiva " aviatie" am mai gasit un rusnac de al meu . Cred ca este una dintre primele lucrari de cand m-am reapucat de modelit . 2011 ... acum 10 anisori . :rolleyes:
Si pe acesta l-am pastrat , fiindca mi-a placut mult ; si acum tot neinmatriculat a ramas doar ca i-am vopsit si deriva intre timp . :-D ( + finisat alte detalii , portiere , bechie , elice )
Daca dati click pe link , veti vedea in josul paginii o fotografie cu avionul inca nevopsit , iar in coltul din dreapta jos un cadru cu bordul . Instrumentele le-am vopsit cu ochiul liber cu un ac . ... Aveam vederea foarte buna :blink: .

http://www.cartula.r...post__p__130403

Aceasta postare a fost editata de dany: 24 December 2020 - 06:07 PM


#98 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2020 - 09:50 PM

Ba nene, ce e al tau, e al tau! Ma uit la Zeroul ala si imi dau seama ca ai ochi si talent cat cuprinde. O sa am si eu de facut schema asta, si nu cred ca o sa iasa asa naturala...
Ce nu inteleg insa e, cum de au ramas fara happy ending atatia ani?

#99 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 December 2020 - 12:27 PM

[quote][Ba nene, ce e al tau, e al tau! Ma uit la Zeroul ala si imi dau seama ca ai ochi si talent cat cuprinde. O sa am si eu de facut schema asta, si nu cred ca o sa iasa asa naturala...
Ce nu inteleg insa e, cum de au ramas fara happy ending atatia ani?/quote]

Multumesc mult de aprecieri , 1-0-9 :hi: ^_^

Cele mai vechi au fost complete odata , insa in timp s-au pierdut din piese ( accidentari , mici vizitatori , etc .) . Cateodata mai gasesc din ele prin "cutia cu maimute" , si incerc sa le refac .

La cele mai noi cred ca e de vina obiceiul de a ma apuca de prea multe dintr-o data . De regula le aduc la un anumit nivel si incerc sa lucrez in etape ,insa se intampla ca in loc sa continui sa fiu atras de alte subiecte si/sau sa-mi epuizez "resursa de lucru " . Din fericire , dupa o perioada imi vine iar cheful sa lucrez la cele pe care le lasasem si atunci reusesc sa mai si termin din ele :-D . ... Dar tot mai ramane cate unul-doua abandonate undeva sau neterminate , uneori pentru un timp mai indelungat .

Aceasta postare a fost editata de dany: 25 December 2020 - 12:40 PM


#100 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 December 2020 - 06:45 PM

Salut si sarbatori fericite! Da, Zero-ul ala ti-a iesit super realist. Ala este A6M3 model 22 pilotat de asul nipon Nishizawa. Ideea e ca in loc de gri-ul ala trebuia dat cu o nuanta gen bej-crem. La japonezi nuanta se chema ame-iro (un fel de caramel). Oricum ti-a iesit misto. Am o curiozitate - vopsirea e facuta la aerograf sau la pensula?

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi