Forum Machete,Modelism,Hobby: JAS-39D Gripen - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

JAS-39D Gripen Revell 1/72

#1 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 23 August 2020 - 07:40 PM

Salutare!

prezint foarte pe scurt un subiect finalizat pe la inceputul anului. E un subiect mai de graba nepopular, nefiind inca nici el prea glorios. Totusi formele si proportiile per total il fac foarte atragator in ochii mei.
Gripen-ul suedez se arata imbracat si de alte forte aeriene (Tailanda, Africa de Sud, mai nou si Brazilia si ar mai fi cativa).
Marele minus la acest domn (cu exceptia Africii de Sud), toate variantele A-D au aproape aceeasi schema de vopsire din pacate, deci oarecum mai putin interesant sa cumperi 5 si sa faci 5 inmatriculari diferite.

Kitul este un Revell cu unele zone superbe, dar si cu erori mari de productie. Este vorba de kitul aceasta:
https://www.scalemat...-seater--974549
Uneia dintre roti din pacate ii lipsea chiar cosniderabil de mult material. Dar s-a corectat si aceasta intr-un final.
Imagine atasata: 20200413_143932.jpg

Pentru geamul cabinei am ocupat timp considerabil sa elimin bavura din mijloc, ca dupa mult timp in timpul constructiei sa realizez ca linia aia chiar trebuie sa fie acolo. Datorita formei si pozitiei, se vede in doar putine poze cu avionul real, trebuie practic sa te uiti acolo sa o vezi. Imagine postata
Imagine atasata: 20200415_191422.jpg


Varianta D (double-seater) se gaseste inca din belsug pe piata...spre deosebire de varianta C care nu se mai gaseste aproape deloc.
Pentru kit am mai adaugat un set de la Eduard unde PE-urile pentru cockpit erau deja vopsite. Prima data folosesc asa ceva...mi se pare putin trisat, dar ma motiveaza ca asa macar pot finaliza mai mult de 2 kituri pe an :).
Imagine atasata: 20200416_092756.jpg
Imagine atasata: 20200416_181919.jpg

Imagine atasata: 20200416_181938.jpg

Imagine atasata: 20200416_181846.jpg

Clapele trenului de aterizare.
Imagine atasata: 20200419_173411.jpg

Imagine atasata: 20200419_181238.jpg

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 23 August 2020 - 08:33 PM


#2 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 23 August 2020 - 08:15 PM

La asamblarea fuselajului au fost probleme mari...era o treapta serioasa acolo intre cele doua jumatati ale fuselajului, greu de explicat.
Prizele de aer au refuzat de asemenea orice potrivire.
Kitul ofera si tubul de realimentare in zbor, in sine nefiind o idee rea.
Idea rea e in schimb varianta cu clapita inchisa, pentru ca atunci nu se potriveste clapita de inchidere cu fuselajul (e prea mica).
Aici trrebuie mai de graba scoasa din buzunar o piesa noua din stiren.
In rest pozitia avionului ar fi trebuit sa fie in repaus dupa aterizare. Flapsurile sunt coborate in pozitia parcata.
Pentru asta am decupat flapsurile si am adaugat bratul actuatorului. Franele aerodinamice nu au de ce sa fie deschis in pozitia parcata, dar facem o exceptie aici.
Imagine atasata: 20200422_180807.jpg

Imagine atasata: 20200422_180856.jpg

Imagine atasata: 20200422_180815.jpg

Imagine atasata: 20200422_180938.jpg


Si produsul finalizat. Fiind primul kit o idee mai muncit dupa o perioada foarte lunga, am facut iar multe greseli.
Printre altele culoarea a ramas mult prea inchisa, fata de cum ar fi trebuit sa arate. Aici am ales eu partial gresit culoare combinat cu efectul lacului care a inchis prea mult.
Pe de alta parte mi-a baltit lacul semimat si a iesit lucios. A trebuit sa il elimin cat s-a putut si sa repar unele zone. Intre timp mi-am facut rost de Future, care e mult mai tolerant la greseli.


Din cauza ca era prea inchisa culoarea de fond, decalurile initiale din Kitul Revell (care deschise la culoare.) nu aveau cum sa se vada avand fix aceeasi culoare cu vopsirea :).
Rezultatul initial a fost foarte frustrant. M-am gandit chiar sa imi recuperez anumite parti din el si sa il fac iar de la 0 cu un kit nou. Dar hai ca nu s-a ajuns pana acolo inca.
Am reusit sa fac totusi cu greu rost de alt set de decaluri de care sunt mult mai multumit.
Pentru Gripen exista oferta socant de varianta pentru diverse inmatriculari cehesti, unguresti sau din Africa de Sud....dar suedeza nu prea exista :).

Scarita pilotului ar trebui in mod normal sa fie fixata direct de fuselaj si sa atarne in aer, dar am preferat sa nu lipesc inca nimic de macheta.
Scarita e deci momentan doar sprijinita, de aceea atinge podeaua.

Afisajul de la HUD pare intr-adevar grosolan, dar el este si in realitate destul de gros. Personal nu am considerat aici o imbunatatire neaparat necesara.
Imagine atasata: 20200613_121552.jpg Imagine atasata: 20200613_121547.jpgImagine atasata: 20200613_121556.jpg

Imagine atasata: 20200613_121639.jpgImagine atasata: 20200613_121720.jpgImagine atasata: 20200613_121814.jpgImagine atasata: 20200613_121822.jpg


Si fiindca nu sunt prea multumit de rezultat, m-am decis sa mai cumpar inca un D care va deveni sud-african plus un C (gasit in raftul online al unui magazin anonim din nordul Germaniei)...

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 23 August 2020 - 09:22 PM


#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 24 August 2020 - 12:35 AM

Eu nu zic că-i rău, dimpotrivă, chiar îmi place.
Arată foarte macho, mai ales în ultima poză.
Bravo.

#4 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 631
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 24 August 2020 - 04:39 AM

Arata bine.felicitari!

#5 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2020 - 07:09 PM

Bine ai revenit, e foarte frumos !

Il am si eu pe undeva prin stash, de facut vreodata, Sud-african. Sunt surprins de problemele de imbinare, pe rame parea un kit simplu si destul de finutz.

Un mare plus se pare ca il aduc PE-urile.

#6 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 24 August 2020 - 08:10 PM

Frumos. Felicitari,

#7 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 27 August 2020 - 09:26 AM

Multumesc tuturor de incurajari! Imagine postata

Vezi postarea1-0-9, la 24 August 2020 - 07:09 PM, a spus:

Il am si eu pe undeva prin stash, de facut vreodata, Sud-african. Sunt surprins de problemele de imbinare, pe rame parea un kit simplu si destul de finutz..


E in principiu simplut si finut fix cu alea 2-3 exceptii care enerveaza :). Pana la urma ar fi fost ciudat sa se potriveasca absolut tot perfect.
Legat de imbinarea de pe fuselaj, e vorba de jumatatile transversale (deci nu longitudinale, vezi poza mai jos). Aici am inteles ca ar iesi imbinarea mai bine daca nu se fixeaza in ordinea din instructiuni. Aparent ar fi mai bine sa fie fuselajul intai lipit ca abia apoi aripile...cum ar fi oarecum logic.
Un alt mic comentar, extradosul pare in mare masura corect fara linii de panou deplasate. De pe extrados sau lateral lipsesc din kit+PEuri doar antenutele minuscule laterale de sub cabina pilotului.
In schimb pe intrados, intre trenul de aterizare principal si duza motorului sunt mai multe inexactitati cu linii de panou si antenute care lipsesc (asta pentru cine e interesat).
In fine, e experienta primului kit. La urmatorul o sa mearga mult mai bine zic eu. Si da, PE-urile aduc aici surprinzator de mult la impresie. Imagine postata

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20200417_155826.jpg
  • Imagine atasata: 20200417_160751.jpg

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 27 August 2020 - 10:20 AM


#8 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2020 - 08:16 PM

salut!

frumos tare avionul asta ... delta canard. pentru mine, e undeva prin top 3.

de altfel, saab a avut niste designeri smecheri tare la jeturi ... cel mai bine i se vede forma aia superba in a doua poza postata de tine.

curios, pe cat de bine arata in zbor, pe atat de nashpa arata pe rotile :)

spor maxim!

#9 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 27 August 2020 - 08:33 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 27 August 2020 - 08:16 PM, a spus:

salut!

frumos tare avionul asta ... delta canard. pentru mine, e undeva prin top 3.

spor maxim!


Salutare Alexelu! Subscriu la ce ai scris, de aia vreau sa ii fac cinste cu ceva mai multa calitate in urmatorul an. Am inteles ca tot Revell-ul e inca "ultimate" pentru single seater si fix ala se gaseste extrem de greu. Pe aici mai apare pe Ebay uneori.
In rest da, trenul de aterizare pare putin cracanat :), nu cred ca ii onoreaza formele generale. Plus clapele de la tren au o configuratie ciudata. La aterizare se deschid complet, la taxiing si parcare se inchide inapoi clapa cea mai mare de la trenul principal, ca apoi la oprire totala sa se deschida iar complet... tin minte ca era undeva si explicatia.
Poate postarea de aici de pe data de 03-04-2015 mai lumineaza curiozitatea pentru cine se intreaba:
https://www.rcuniver...-thread-46.html

Spor!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi