Forum Machete,Modelism,Hobby: Mitsubishi Ki 51 Sonia - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mitsubishi Ki 51 Sonia Clear Prop 1/72

#1 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 September 2020 - 09:36 PM

Dupa cate stiu eu, ucrainenii de la Clear Prop sunt nou veniti in oras,oricum fata de veteranii genului, sunt new kids on the block.
Or fi ei new,dar si-au facut o intrare demna de lauda, cel putin mie asa mi se pare.
Nu au multe releasuri dar acesta pe care am pus eu mana, le face cinste.
Bombardierul usor Ki 51 Sonia, folosit si ca avion de observatie, atac naval sau ...kamikaze.
De fapt acest tip a ramas in istorie tocmai pentru ca a reusit sa scufunde un submarin american, in chiar ziua atacului de la Hiroshima, submarinul respectiv fiind ultima nava de razboi pierduta in lupta, in al doilea razboi mondial.
Nu fac prea multe referiri la partea istorica, iar pentru impresiile în legatura cu kitul, voi reveni.

Pana atunci cateva fotografii, despre care nu pot sa spun ca sunt prea mandru, dar o impresie tot puteti sa va faceti cu ce anume am reusit eu sa realizez dintr-un kit bun.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20200916_194919.jpg
  • Imagine atasata: 20200916_195033.jpg
  • Imagine atasata: 20200916_195118.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 17 September 2020 - 09:46 PM


#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2020 - 09:59 AM

Aaa, Stuka japoneza, un avion frumos si util, un model foarte reusit, pozele nu ii fac dreptate (poate incerci un set nou ).

Daca as avea ceva de comentat, ar fi la coafa elicei, imbinarea aia dintre palele elicei nu ar trebui sa existe. Si imi pare ca ii lipseste ciudatul tub pitot de pe aripa stanga?

Clear-prop nu mai sunt chiar kids, dar fac niste modele "definitive", se pare. As fi luat si eu pe Sonia, dar deja am doua in Hasegawa/Mania :(

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 September 2020 - 10:14 AM

Intr-adevar tubul pitot nu e la locul lui(inca) iar pozele sunt cam aiurea.
Nu am priceput de ce coafa elicei este oferita,in kit, in trei versiuni, in functie de inmatriculare, pentru exemplarul acesta coafa fiind formata din doua piese care se imbina cu distanta.
O sa revin cu poze mai bune.

#4 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2020 - 10:38 AM

Au existat mai multe tipuri de coafe, intr-adevar: mai ascutite (cum ai tu), mai scurte sau doar motz, fara baza. La toate insa, imbinarea intre baza si varf era undeva in fata palelor, nu intre ele, oricum approape invizibila.

Imagine atasata: Mitsubishi_Ki-51-1.jpg
Imagine atasata: 4880564107_51cd641e31_b.jpg
Imagine atasata: Ki51-3.jpg


Cred ca la kit e o problema tehnica, doar asa a fost posibila imbinarea palelor cu coafa, iar aceasta problema a fost un pic accentuata de wash.

#5 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 19 September 2020 - 10:06 AM

Super, Arata foarte bine kitul.
Cat despre coafa, cred ca Ed are dreptate.
Eu o sa fac unul cu serpisori,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 00KI51_c.jpg


#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 September 2020 - 12:52 PM

Am revenit cu poze mai concludente(sper):

Imagine atasata: 20200919_125658.jpg Imagine atasata: 20200919_125727.jpg

Imagine atasata: 20200919_125751.jpg Imagine atasata: 20200919_125831.jpg

Imagine atasata: 20200919_125859.jpg

Completat cu tubul pitot( o ciudatenie), remediat pe cat am putut imbinarile de la coafa elicei(nu mai sunt chiar asa de vizibile)

Si impreuna cu fratele mai sprinten:

Imagine atasata: 20200919_125415.jpg Imagine atasata: 20200919_125507.jpg

Imagine atasata: 20200919_125539.jpg Imagine atasata: 20200919_125604.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 19 September 2020 - 12:57 PM


#7 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2020 - 01:44 PM

Frumos , man!

#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 September 2020 - 02:08 PM

Multumesc.
Ucrainenii s-au străduit, oferă o suma īntreagă de detalii,PE-uri- īn special la interior, care pare complet, cu piese de detaliu care raman practic imposibil de văzut, apoi notă specială pentru decaluri, īn registru, centrate, fără strălucire, cu aplicare rapidă(15 secunde in apă rece sunt suficiente)aderență fără cusur și īn plus, īn cutie se regăsesc măști ce potrivesc perfect. Fără discuție, kitul lor este unul bun, care face toți banii ceruți.
Și totuși, cand mă uit la Zeroul de la Tamyia...Hmmmm !
Is good to be a king.

#9 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2020 - 02:30 PM

Eu am Claude-ul de la ei, mi se pare exceptional, desi pare ca s-au straduit nitel cam mult in zona motorului, parca au vrut sa dea o lectie altora...adica motorul are peste 30 piese de rasina si inca ceva PE-uri, numai el :)) Probabil ca putea fi facut din 3-4-5 piese si turnat dintr-o bucata. Dupa kiturile expert, au revenit si cu variantele advanced si beginner, care sunt mult mai ieftine.
Ca si preturi, in special comparativ cu nesimtitii de la modelsvit, deja sunt super competitive, avand in vedere ca in cutie ai absolut tot ce ti-ar trebui sa faci o macheta de concurs.

#10 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2020 - 02:36 PM

Inca o nota pentru instructiunile video, EXCEPTIONALE :

https://www.youtube....h?v=yOXRcH0p2SE

https://www.youtube....h?v=ghOJGq1TMAY

#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 September 2020 - 03:17 PM

E Foarte fainutz si acesta , Longinus , Bravo ! :clapping: :hi:
Foarte tari si ucrainenii ..

Citeaza

adica motorul are peste 30 piese de rasina si inca ceva PE-uri, numai el

Au ierni lungi , numai bune de visat la " rasaritul soarelui " :-D .

#12 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2020 - 08:49 PM

Faine!

#13 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 20 September 2020 - 09:33 AM

Superb

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 September 2020 - 03:24 PM

O macheta de toata lauda, mult mai bine pusa in evidenta de setul doi de fotogratii. Toata stima pentru realizare! :hi:

#15 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 September 2020 - 05:02 PM

Mă alătur colegilor īn aprecierea acestei machete. Nobile Longinus , ți-a ieșit ca de obicei,foarte frumos !
Ce ți-e și cu lumina asta...Apare cīnd bej-roz, cīnd cenușiu. Și cred că cenușiu este și īn realiatate, conform surselor ar trebui să fie #1/J3 Hai ryoku shoku (glossy olive grey).
Kitul ucrainienilor de la ClearProp pare să fie foarte bun, cel puțin din prisma detalierii și corectitudinii formelor. Poți spune cum s-a īmbinat īnsă ? Și Dragon sīnt relativ corecte și bine detaliate , dar sīnt un coșmar īn ceea ce privește asamblarea( știți cum am aflat asta...)
Sănătate și spor !

#16 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 September 2020 - 06:09 PM

Nobile dac, multumesc pt.apreciere.
Poze facute în amurg, atunci cand "camerele inteligente" au decis că așa trebuie sa arate nuanțele. Aiurea.
Culoarea corectă, ceea ce am și folosit, este IJA grey green, de la Tamyia, ca și in cazul lui Zero.
Îmbinările kitului de la Clear prop sunt foarte bune spre excelente, cu foarte mici excepții, unde trebuie intervenit. In concret,asa cum deja s-a subliniat, în situatia elicei adică pale plus coafă, în varianta de înmatriculare aleasa de mine, îmbinarea pieselor nu este cea mai fericită, dar daca alegi una dintre celelalte 3 sau 4 opțiuni, nu mai sunt probleme, piesele se așează corect.
Apoi ar fi puțin de insistat la asezarea carlingii peste fuselaj, anume parbrizul frontal: merge brici peste rama lui, dar cand pui și vizorul telescop, lucrurile se schimbă nițel. Se remediază cu puțină bibileală. Ar mai fi îmbinarea aripilor cu fuselajul, care este foarte "stransă"motiv pentru care s-ar putea sa fi nevoit la oareceva "sculpturi" dar nimic îngrijorator. Se rezolva cu atenție, mai mult studiu decat mușchi.
Mențiune specială pentru cum anume calcă partea superioara a aripii peste jumătatea inferioară. Se pupă PERFECT . Cred că este pentru prima dată cand nu am fost nevoit să folosesc chit pe lungimea îmbinărilor !!!
La fel ampenajul orizontal, intră la locul lui fără niciun echivoc. Suprafețele de comandă și deriva: nimic negativ de raportat.
Cum spuneam deja, kitul ucrainenilor merita fiecare bănuț pe care-l plătești.
PE-urile se detașează fără niciun fel de rezistență, nu sunt "oțelite" si le poți manevra extrem de convenabil, decalurile sunt din gama "premiantul școlii" - chiar nu văd nimic ce ar putea fi reproșat, ba în cutie regăsești un add de decaluri cu simboluri, bonus, pentru încă 4 înmatriculări, atat la 1/72 cat si la 1/48. La astea se adaugă o coliță de măști pentru scara kitului(1/72) care te ajută la vopsirea ramelor carlingii, măști lucrate fără greșeală ca dimensiuni și aderență.
Sincer, kitul este un must buy, la un nivel care-l apropie foarte mult de Tamyia(mă refer la Zeroul din poze).
Senzația la finalul asamblării a fost că,dacă macheta nu e perfectă, veriga slabă am fost eu.
În concluzie, daca ai ocazia, nu ezita. Acest Clear Prop chiar merită să dai banii pe el.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 21 September 2020 - 06:16 PM


#17 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 September 2020 - 07:10 PM

Mulțumesc nobile roman pentru review-ul tău .Părerea unui modelist care a și construit un kit este mai valoroasă pentru mine decīt multe recenzii de pe net, īn care nu mai am īncredere. După ele m-am luat cīnd am cumpărat escadrila de Dragoni...Acum , că le-am făcut , chiar sīnt mulțumit de ce-a ieșit.Dar cum am ajuns la final , numai eu știu...
AVE ! :hi:

#18 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 September 2020 - 08:50 PM

Mă bucur ca am putut fi de folos.
Totuși, ca să nu fiu fariseu, trebuie să arăt că interiorul, cum spuneam, cvasi complet(eu nu văd ce ar mai trebui adăugat), oferă tablou de bord plus stații radio, intercom etc din PE sau alternativ decaluri peste piesele din plastic.
E foarte ok. Palonier, pod pedalier pentru pilot și comenzile secundare pentru coechipier,trapele pentru picior, centuri de sigurantă tuburi de oxigen si zeii mai știu ce detalii, toate sunt acolo, prezente, chiar daca la final nu o să le vezi.
Inutil să mai spun ca astea se asambleaza din primele faze de lucru.
Cand tot cockpitul e gata, vin jumatatile de fuselaj. Eh, aici vei avea tendinta, cat se poate de firească, să faci totul în limita abaterilor 0, ceea ce nu va fi chiar posibil. Vei avea nevoie de puțin pilit si smirgheluit pentru ca toate cele să se imbine la "raza de lumină".
Trebuie să spun că cei care au inginerit kitul s-au gandit la o soluție care te ajută, pentru ca semifuselajele nu sunt întregi pe toata lungimea lor. Cred că gasesti animatia video a planului de asamblare și o să întelegi mai bine ce vreau sa spun.
Cu toate astea pe spinarea fuselajului și pe burtă, va fi nevoie de chit si lustru dar totul se reduce la ceva mai mult decat o formalitate. Eu am folosit chit lichid pe care l-am mai diluat nitel cu solvent si pe care apoi l-am aplicat cu o pensula fină. Daca te miști repede si ai mana sigură, totul se rezolvă în 15 minute. Apoi lustru si foarte posibil ca, dupa o singura repriză, sa ai un job done.Dacă nu, repeți puțin dar cum spuneam sunt mai mult impresii, decat griji reale.
Deci, cockpitul se muleaza bine ÎN semifuselaje, dar s-ar putea să fi nevoit la mici ajustări ca să închizi "caroseria" fără bătăi de cap, decalări sau mai știu eu ce blestemății. Imediat după, puțin chit și gata. Asta la fuselaj.
Despre restul, am spus deja.
Foarte multe detalii extrem de mici. De pildă mitraliera din postul bombardierului este din 4 bucăti din stiren, la care adaugi înălțătorul și cătare, ambele din PE. Astea chiar că sunt infime, dar arată perfect.
Apoi sub aripi vei pune(daca vrei) bombele. Ele vin în doua variante de calibru, dar se asamblează aripioarele de stabilizare din PE-uri: fiecare aripioara stabilizatoare separat. Aici au cam exagerat cu detalierea, dar...de gustibus non disputandum.
Apropos, că am scris despre asta: atenție cand asamblezi aripile. Planurile indică să dai găuri în aripi(parcă 0,6mm) din interior spre înafară, pentru prinderea lansatoarelor de bombe, pe dedesubt.Logic.
Să te decizi din timp ce anume configurație vei face, si sa găuresti doar ce-ți servește, altfel la final vei avea o aripă inferioară făcută ciur. Planurile de asamblare nu îți arata semnul"Alternativ" deci vei fi tentat să găurești toate semnele indicate. Greșit !
În rest îmi mențin aprecierea față de kitul Clear Prop, așa cum deja am arătat.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 21 September 2020 - 08:57 PM


#19 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 22 September 2020 - 07:14 PM

Mulțumesc de completări nobile roman.
Despre găuritul planurilor, da , este nevoie de atentie și de hotărīre de la bun īnceput ce vrei să faci,pentru că poți ciurui aripa inutil , saau , cum am pățit eu : am UITAT pur și simplu să dau găurile īn aripă la P-38, și m-am trezit la sfīrșit...cīnd a trebuit să măsor cīt mai precis, de pe planurile avute la dispoziție, unde naiba să dau găurile pentru rezervoarele suplimentare.
AVE !

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi