Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, noiembrie 2020 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, noiembrie 2020

#61 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 10 November 2020 - 08:54 PM

Corect Flo, așa este. Pot fi drone,dar nu de atac.
Am mai ținut și io o flintă īn mană, la viața mea, și īmi dau seama ca ce scrie acolo e abureală. STANAG 4 ?! Oh Doamne.
Supraveghere, cercetare/cautare și chestii din astea da, le poți lansa și de pe bicicletă, dar īnarmată ...lansată de pe bancheta din spate...asta e deja sf, să nu zic o glumă.
Dacă tot se doreste ceva de gen, ar trebui lucrat la un vehicul mai serios, īncepand cu un șasiu ramforsat și continuind cu "n+1" specificități.
Mă miră poziția ministrului, Gen. CIUCĂ, un om pentru care am un respect anume.
Nu revin la politică și nici nu sunt adeptul achizitionării de materiale doar pentru că sunt made in Romania, dar un Duster cu drone de atac e doar pentru știrile Pro și cam atat.
Ca text: văd īn lista de performanțe "bataie maximă 5 km". Cu ce ? Cu microfire de cupru trase dupa dronă ?! 5 km ?!!!

#62 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 November 2020 - 01:52 AM

Citeaza

Dacă tot se doreste ceva de gen, ar trebui lucrat la un vehicul mai serios, începand cu un șasiu ramforsat și continuind cu "n+1" specificități

Si eu tot asa ma gandeam , Longinus .
Din cate am inteles de pe RoMilitary ,se lucreaza totusi la " Guster " . Adica nu " pdf-uri " . ... Sa vedem ce o iesi pana la urma . ;-)

Aceasta postare a fost editata de dany: 11 November 2020 - 02:48 AM


#63 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 November 2020 - 05:40 PM

Citeaza

Este trist sa impiedici lumea sa circule montand garduri.
Asta ziceam si eu. Ne-am dat cu curu de pamint cind sirbii si ungurii, au construit garduri, pentru a opri emigratia ILEGALA a celor din Nordul Africii. Ca nu e uman, ca nu e democratic, ca... Astia nu tot de la greu veneau, ca mexicanii, ori au plecat de bine ce le era???! In fine.

Citeaza

Aia 2% dati pentru armament sunt pentru apararea Romaniei!
Vai de ea aparare! In prima zi de conflict, raminem fara nimic!
Daca tot vorbim de WWI, pacea umulitoare impusa de francezi, a dus la izbucnirea WWII. Daca nemtii nu erau umiliti, daca aveau e economie prospera, unul ca Hitler, nu a vea nici o sansa, nu se uita nimeni in gura lui, putea latra in toate barariile din Germania.

#64 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 11 November 2020 - 06:30 PM

Nu am dezavuat ridicarea de garduri pe teritoriul celor doua tari, fiecare ia ce masuri doreste in tara lui.
Daca primesti un numar nelimitat de refugiati, vor trebui alocate sume suplimentare pentru asistenta sociala, asistenta medicala etc. Platesti tu? eu nu am chef. Pana si Suedia care se considera MARE PUTERE UMANITARA a schimbat foaia dupa explozia infractionalitatii si cresterea cheltuielilor bugetare.
atacuri cu grenade in Suedia

Integrarea migrantilor nu prea merge:
enclavizare in Franta

Chestia cu apararea nu am inteles-o. Ce trebuie facut? sa nu mai fie alocati cei 2%? sa fie alocati mai multi bani?

Treaba cu conditiile pacii impuse de Franta, cauza directa si unica a WWII este cel putin discutabila. Verifica conditiile pacii de la Buftea- Bucuresti si cele ale tratatului de la Brest- Litovsk si ai sa vezi ca nici nemtii nu erau moderati.

#65 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 November 2020 - 06:48 PM

Alex, chestia cu gardul...cand ai 3200 de km de graniță comună cu cel mai mare exportator de droguri din lume...sa fim serioși. 3200 de km asta ar veni cam de aici pană prin Spania, în line dreaptă !
Nu americanii au fost primii care au ridicat garduri la frontieră. Israelul a facut la fel, ca să împiedice intrarea clandestină a palestinienilor și nimeni nu le-a reproșat nimic.
Mexicanii le-au băgat de vină americanilor că oamenii lor sunt ținuți la locuri de muncă inferioare, de pildă la spălat vase în bucătarie.
Ți-am zis că am mai mulți prieteni americani și povestind chestia asta, un patron de restaurant mi-a zis, traduc:" la ce să-l folosesc dacă nu vorbește engleză, pentru ca nu vrea să învețe ?! Să-l fac ospătar și să-l trimit să ia comanda pe sală ?!"

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 11 November 2020 - 06:49 PM


#66 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 November 2020 - 06:53 PM

S-a zis că mexicanii sunt discriminați.
Hai sa vă amintesc ceva: cu ceva ani în urmă, la tv, a fost prezentat cazul unui cuplu de romani, el și ea, ce și-au luat vacanță în Mexic, nu mai știu unde exact.
La intrarea în țară, pe aeroport, au fost opriți și întorși din drum, chiar dacă aveau dovada că nu au venit cu nu știu ce scopuri, motivandu-se că vin din Europa,dintr-o țară nesigură !!!!!
Adică mie îmi spune statul mexican, Mexicul fiind aproape neguvernabil din cauza cartelurilor, în mai multe state (Ciuaua, Sinaloa etc) că eu,cetățean UE, reprezint un risc venind din Romania ?!?!

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 11 November 2020 - 06:54 PM


#67 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 November 2020 - 08:14 AM

În Spania, un modelist(artist, ce sa mai) pasionat de motociclete,Pere Tarragò pe numele lui, creeaza adevărate capodopere:
Imagine atasata: motorcycle-models-1.jpg

Toată povestea, aici:
https://www.bikeexif...torcycle-models

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 November 2020 - 08:17 AM


#68 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 November 2020 - 02:10 AM

Am gasit niste troleibuse care mi se par excelente pt. Bucuresti , Van HOOL Exqui.City. Aici , in LINZ https://www.youtube....h?v=9G9Fv7AxErI
Pt. distante lungi si calatori multi iar in ciuda lungimii pare destul de rapid si agil .
Si un link spre siteul producatorului http://www.exquicity.be/en/

Aceasta postare a fost editata de dany: 14 November 2020 - 02:45 AM


#69 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 November 2020 - 10:41 AM

Si din cabina soferului .Pare ergonomic si placut de condus .
https://www.youtube....h?v=nQVD8Q3pNLk
Mai produc si un autobus electric , pe aceeasi platforma .

#70 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 14 November 2020 - 12:52 PM

Confortabil și elegant, fără discuție.
Ar putea fi o soluție pt capitală, dar...nu comentez pen'că o luăm iar cu politkya și nu e cazul.
Știi ce vreau să zic.

#71 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 14 November 2020 - 01:01 PM

No comment! :=)

Imagine atasata: FB_IMG_1605351620281.jpg

#72 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 November 2020 - 09:43 AM

Eheee, ce vremuri au fost odată !!
Imagine atasata: 53160543_2150917398289319_3745564567078436864_n.thumb.jpg.d3bdd8b2ad0c70b35357bf6e836ea036.jpg

#73 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 15 November 2020 - 09:55 PM

Armenii din zonele care vor fi preluate de azeri isi incendiaza casele
AFP

#74 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 November 2020 - 11:06 AM

Acum, că totul s-a terminat, armenii își dau seama că au investit degeaba în avioane SU30MK modernizate, în loc să achiziționeze drone UAV mult mai ieftine și mai eficiente, după cum au demostrat azerii.
Înfrangerea în acest capitol, s-ar datora și lipsei unor asemenea arme din arsenalul armean.
Aveți toată analiza aici:
https://eurasiantime...n-karabakh-war/

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 18 November 2020 - 11:07 AM


#75 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2020 - 01:24 PM

Adevarat Longinus, insa cu ceva discutii; Dronele nu sunt chiar asa ieftine, asta e un mit : India a cumparat 10-15 drone sinucigase Harop (de unica folosinta), de la israelieni (contract similar cu Azerii), si au platit 100 milioane (fireste, aici nu sunt numai dronele, vorbim de module de comanda/control, training etc) ! Taiwanul investeste 2.5 miliarde pentru constructia a 104 drone sinucigase. Numai ieftine nu sunt...
Cred ca cele turcesti sunt mai ieftine, dar nu cu mult; macar alea sunt refolosibile, daca nu sunt doborate.

https://en.wikipedia.../wiki/IAI_Harop

Astea nu sunt sisteme de razboi de uzura, decat daca iti permiti. In general, iti permiti doar daca ai capacitatea sa integrezi productia, cum au facut israelienii si partial turcii (motoarele si camerele IR sunt tot de import- si subiect de blocaje la export si embargouri). Sunt foarte bune pentru a distruge tinte de mare valoare, gen radare si situri SAM, sau a da lovituri devastatoare de moral si propaganda. La astea sunt geniale. Azerii si-au permis, pentru ca au avut bani si pentru ca le-au servit turcii de-a gata, si au avut si ei un mic program de convertit biplane An-2 in UAV (nu prea le-a iesit).

Daca esti doar client, e nasol, trebuie sa ai multi bani, si oricand te poate lovi un embargou sau un veto de la o tara din lantul de productie (motor, camion de lansare, camere IR etc) cu interese diferite.
Uite, turcii acum sunt blocati de Canada unde se produc senzorii pentru dronele lor TB2, si evident vor avea un cuvant de spus la exporturile viitoare.

BTW, stii cate drone au pierdut (inclusiv cele improvizate din AN-2, si Harop) azerii in conflictul asta ? Peste 40 - si astea sunt doar cele confirmate, probabil ca nr real e mai mare! Lista e documentata exclusiv pe baza probelor video si foto, si e tinuta de un ceh care cu asta se ocupa si care ii uraste pe rusi: poti sorta dupa operator, tip, orice. Foarte interesant de rasfoit.

https://lostarmour.info/karabakh/

Probabil, cu banii de cele 4 suhoaie, armenii isi luau tot ceva gen 10-15 drone cu care nu schimbau nimic pe front, oricum.

In 2018 a venit si la armeni o "revolutie" portocalie, cu tineri frumosi si liberi care cereau sa plece rusii din tara. Prim ministrul lor a tot jucat la doua capete cand cu rusii, cand cu UE si americanii, si probabil visa ca vine nato sa le garanteze linistea, pana la urma a venit nato la ei, sub forma de jihadisti sirieni din idlib platiti de o tara nato, Turcia, sa lupte in N-K :))

Marii luzari, armenii, no offence, dar isi merita soarta, au incercat sa joace la doua capete de ceva vreme, in timp ce azerii si-au facut temele si au cumparat armament modern, cu banii jos (nu "pe caietzel", ca armenii) din mai multe surse ; Israel, Turcia, inclusiv Rusia. Armenii ar fi putut accepta de la inceput un compromis (la care au ajuns oricum, dar in conditii mult mai grele, la care s-a adaugat si umilinta militara) si ieseau mult mai bine. Peste 2000 morti, sute de disparuti, raniti etc, degeaba... Azerii nu au publicat pierderile, dar se estimeaza ca sunt si ele de ordinul miilor (chiar catre 7000, zic unii). Nu iti imagina ca a fost picnic pentru azeri, si ei s-au bucurat cand s-a semnat incetarea focului, nici ei su se simteau prea bine :)...

N-K nu e Armenia, e suficient sa te uiti pe harta... e in mijlocul Azerbaijanului. Nici macar armenii nu i-au recunoscut independenta... sa le plangi de mila armenilor din N-K ar fi echivalent sa le plangi de mila albanezilor din kosovo sau sa zici ca e ok sa ai republica independenta maghiara in Harghita-Covasna.

A devenit tot mai clar ca turcii sunt de fapt unealta rusilor, sau, oricum, le fac jocul. Cand o sa il vedem pe erdoggy jignindu-l pe Putin cum o face cu Macron sau altii, atunci e clar ca sunt certati.
Pana la urma, cei mai castigati (dupa azeri evident), rusii si turcii au fost. Turcii isi fac coridor inspre est, vand armament si isi intind si mai mult influenta, plus ca au mai scapat de cativa jihadisti din idlib (diviziile sultan murad si hamza) care stateau degeaba acolo si trebuiau platiti (~ 300 mercenari sirieni confirmati morti in N-K), rusii au reusit sa nu se certe nici cu armenii nici cu azerii si s-au mai asigurat pe 10 ani (conform intelegerii) fara baze si militari nato in Armenia, mai mult ca sigur guvernul portocaliu va pica in curand si va fi inlocuit cu unul mai favorabil Rusiei; probabil ca vor mai si vinde ceva armament si la unii si la altii, sa se completeze pierderile.

#76 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 November 2020 - 04:58 PM

De acord cu ce spui Ed, armenii s-au culcat pe-o ureche(chiar ei recunosc asta) si au neglijat dotarea cu drone din astea, care e clar că au devenit un must have.
Sigur, să le poți produce la tine īn țară,in primul rand pentru nevoi proprii(ferească Sfantu sa fie cazul), asta ar fi de preferat. Armenii se gandeau că le-ar fi prins bine niște drone(clonate) chinezești care dupa calculele lor(armenii se știu targui)erau cele mai lesne.
Am văzut că se preconizează producerea la Craiova de drone israeliene Hermes 450, care ,din cat am īnțeles, desi nu sunt "de atac" la un adică pot fi convertite īn așa ceva.
E clar că războiul NK reprezintă o lecție de īnvățat, ca de altfel orice război, īnsă vom vedea cine și mai ales ce a desprins din toată povestea.
Oricum, de ținut minte.

#77 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 November 2020 - 05:07 PM

Iertata sa-mi fie ignoranta, dar de unde gilceava?

#78 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2020 - 05:47 PM

Vezi postareaZ-mare, la 18 November 2020 - 05:07 PM, a spus:

Iertata sa-mi fie ignoranta, dar de unde gilceava?



Pai galceava e inca de dinaintea imploziei URSS, din anii 80 se tot ciondanesc. Popoare cu piper in sange. Eram mic cand tot auzeam de scandaluri acolo si imi amintesc de poza cu baba si mitraliera.

Pe de alta parte, o situatie incredibila s-a produs zilele astea; presedintele azer, impreuna cu prima dUamna, ambii in uniforme, au vizitat teritoriile nou adaugate, precum si posibila locatie a viitorului coridor catre enclava azera si turcia, chiar pe granita cu Iranul. Interventia turcilor si mai ales prezenta jihadistilor suniti adusi din Siria, la granita de nord a Iranului, i-a agitat pe acestia rau, asa ca probabil au vrut sa trimita un mesaj greu de ignorat. Sa privim imaginile, mai ales ultimele, surprinse de peste drum, prin luneta unui militar din IRGC:

Imagine atasata: EnA4BvbXIAAvuX1.jpgImagine atasata: EnAe2dBWMAA50Xf.jpgImagine atasata: EnAe29CXMAQyktD.jpgImagine atasata: Em_1Z-HW4AA8Lje.jpg
Imagine atasata: Em_1Z-GXUAAn4SJ.jpgImagine atasata: Em_1Z-HW8AALpuQ.jpgImagine atasata: Em_1Z-GWEAExiAA.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 18 November 2020 - 05:49 PM


#79 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2020 - 06:12 PM

Vezi postareaLonginus, la 18 November 2020 - 04:58 PM, a spus:

De acord cu ce spui Ed, armenii s-au culcat pe-o ureche(chiar ei recunosc asta) si au neglijat dotarea cu drone din astea, care e clar că au devenit un must have.
Sigur, să le poți produce la tine īn țară,in primul rand pentru nevoi proprii(ferească Sfantu sa fie cazul), asta ar fi de preferat. Armenii se gandeau că le-ar fi prins bine niște drone(clonate) chinezești care dupa calculele lor(armenii se știu targui)erau cele mai lesne.
Am văzut că se preconizează producerea la Craiova de drone israeliene Hermes 450, care ,din cat am īnțeles, desi nu sunt "de atac" la un adică pot fi convertite īn așa ceva.
E clar că războiul NK reprezintă o lecție de īnvățat, ca de altfel orice război, īnsă vom vedea cine și mai ales ce a desprins din toată povestea.
Oricum, de ținut minte.



E clar un Must-have, daca te lupti cu desculti, in desert, pe vreme buna (conditiile preponderente in mid-east...). Daca te bati cu rusii, americanii, chinezii, sau chiar cu iranul, trebuie sa ai cu miile, nu cu sutele. Plus ca au aparut deja multe contramasuri electronice eficiente (sa nu uitam cu iranul a "capturat" o ultramoderna RQ-170 americana si acum o produce in serie). Rusii au o suita intreaga de camioane cu jammere pe care le folosesc deja. Probabil ca toti au. Dronele bazandu-se pe GPS, ca navigatie, in caz de galceava intre baietii mari, GPS-ul cade primul, asta e clar. Deci nu e chiar un domeniu in care sa iti bagi toti banii. Tre sa ai si alte optiuni.

Rusii, pare ca nu au avut incredere in tehnologiile astea, sau n-au avut bani sa le implementeze, dar vin tare din urma atat cu drone hi-tech (S-70 Okhotnik-B- wingman pentru Su-57) si low-end (Orion) si cu contramasuri.

Unul din motivele pentru care azerii, ziceam, au rasuflat usurati, este ca vine iarna si in zona muntoasa era foarte greu de operat, iar altul e ca experienta a aratat ca in cateva zile innorate si cu ceata, nemaiavand "situational awareness" si suportul dat de drone, au suferit pierderi insemnate.

Armenii nu prea aveau cu ce sa cumpere; de la turci nu aveau cum, iar israelienii si chinezii probabil le-au cerut banii jos. Iar armenii nu sunt obisnuiti sa plateasca. Rusii (care chiar au o vorba : e nevoie de doi evrei sa pacaleasca un armean) se plangeau ca mai mult le dau pe caiet, pe cand azerii vin cu banul jos. Economia Armeniei e la pamant de ceva vreme, s-ar fi aplecat cu placere si fara margarina, ca sa intre in nato, dar pur si simplu nu aveau ce sa ofere, ca au fost georgienii mai devotati, s-au aplecat si mai mult si au devenit ei, "partenerul strategic in regiune". In schimb, dupa ce intre 2015 si 2017 au primit 300 milioane in imprumuturi pentru achizitii militare de la rusi, una din primele masuri ale lui pashinyan, a fost sa interzica televiziunile rusesti din Armenia. Apoi alerga de colo-colo pe la toate cancelariile, si incerca sa convinga comunitatea internationala sa recunoasca NK, cand Armenia insasi nu recunoscuse independenta enclavei.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 18 November 2020 - 06:49 PM


#80 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 18 November 2020 - 06:36 PM

Alaturi de familia Aliev trebuia sa apara in fotografie si un granicer rus. Aceasta pentru ca rusii vor asigura paza coridorului avand posibilitatea sa-l intrerupa sau sa-l foloseasca drept instrument de negociere atunci cand vor considera oportun.
Armenia nu putea sa se ridice la nivelul cheltuielilor militare ale azerilor fie numai prin prisma faptului are populatia de trei ori mai mica. Oricum, cand esti prins la mijloc intre Turcia si Rusia nu ai multe sanse indiferent de dotarea fortelor armate. Este o eroare grava a guvernantilor armeni, Pasenian trebuie sa plece definitiv din viata politica.
Sunt multe necunoscute in acest conflict, inclusiv sprijinul inconsistent pe care Armenia l-a oferit Republicii Artsakh.
Cat despre revolutia portocalie, in fapt nu au fost decat manifestatii de strada care au impiedicat un personaj politic sa se eternizeze la putere. Este o obsesie a unora de a se crede de neinlocuit, au fost cazuri si in Romania.Inclusiv Ilham Aliev este presedinte pe viata al Azerbaijanululi primind tara mostenire la moartea tatalui sau Heidar Aliev.

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi