Forum Machete,Modelism,Hobby: Bf-109 G6 Black Chevron - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bf-109 G6 Black Chevron Tamiya, 1:72

#21 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 05 January 2021 - 01:49 PM

Oameni buni, renunt, pentru moment, la modificarea sugerata de 1-0-9. E buna, nu zic nu, dar nu ma mai tine spatele caci m-a trasnit o sciatica de numa' numa'. O sa pun un fir de adeziv inapoi la bechie ca sa n-o pierd. Data viitoare sper sa nu fiu "intr-o s(h)enila"Imagine postata.
Pe de alta parte, imi place ce aflu de aici, fie chiar si din punct de vedere istoric.
Hai, s-aveti spor!Imagine postata

#22 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 17 January 2021 - 02:58 PM

zachs, stencilurile sunt cele oferite de decalul Tamiya? Ai avut vreo problema cu ele?

#23 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 17 January 2021 - 04:12 PM

Vezi postareaFinn, la 17 January 2021 - 02:58 PM, a spus:

zachs, stencilurile sunt cele oferite de decalul Tamiya? Ai avut vreo problema cu ele?

Salut, Finn!
Da, stencilurile sunt cele furnizate in kit. Mi-a placut cum am lucrat cu ele doar ca nu prea au intrat in santurile de pe fuselaj, din spatele aripilor de exemplu, chiar daca am folosit Decal Set si Decal Fix de la Ammo. Cel cu numerotarea "coastelor", de la 2 la 9, e dintr-o bucata, incluzand si inscriptiile alea minuscule din spate, alea unde "arata" presiunea rotii de la bechie sau gaurile de manevrare/ridicare coada. Sper sa nu gresesc dac spun ca filmul purtator(transparent) e un pic cam gros, n-as putea sa estimez cam cat, sau poate n-am stiut eu cum sa procedez...Imagine postata
Atasez o poza in care se vede grosimea filmului la stencilsurile de pe aripi(si alea tot dintr-o bucata).
Imagine atasata: IMG_20201122_194730.jpg

#24 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 17 January 2021 - 05:38 PM

Multumesc frumos!
Da, ma uit si eu la decalul din cutie; zici ca e 3D. :D Jumatatea plina (sper) e ca e mai putin probabil sa se rupa liniile alea de pe aripi cand le aranjezi. Am citit pe britmodeller mai multe recomandari sa folosesti apa fierbinte cu decalurile Tamiya pentru ca o buna parte din grosime ar fi data de lipici. Plus solutii mai tari pentru conformare.

https://www.britmode...ls_2464801_menu


#25 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 17 January 2021 - 05:56 PM

Vezi postareaFinn, la 17 January 2021 - 05:38 PM, a spus:

Multumesc frumos!
Da, ma uit si eu la decalul din cutie; zici ca e 3D. :D Jumatatea plina (sper) e ca e mai putin probabil sa se rupa liniile alea de pe aripi cand le aranjezi. Am citit pe britmodeller mai multe recomandari sa folosesti apa fierbinte cu decalurile Tamiya pentru ca o buna parte din grosime ar fi data de lipici. Plus solutii mai tari pentru conformare.

https://www.britmode...ls_2464801_menu



Interesant!
Chestia e ca am doar Micro Set, nu si Micro Sol(ala rosu) si de aceea am preferat sa folosesc zemurile de la Ammo; ca sa nu amestec "fasolea cu barabulele"Imagine postataImagine postata
Multam, Finn! Am salvat linkul in folderul "tehnici" caci nu se stie niciodata...Imagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi