Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, martie 2021 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, martie 2021

#21 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2021 - 09:06 PM

Vezi postareaLonginus, la 12 March 2021 - 08:46 PM, a spus:

Apropos de turci: vor să-si construiasca un portavion (!!) dotat cu drone de atac, nu cu avioane . Interesantă ideea.


E mai mult un fel de un-planned backup plan, TCG Anadolu (L-400) era gandit ca nava de asalt amfibiu, pregatit pentru F35-ul care s-a dus in balarii, asa ca s-a facut un switch intre timp. Ideea e, intr-adevar, tare interesanta ...

#22 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2021 - 09:50 PM

Vezi postareaLonginus, la 12 March 2021 - 08:46 PM, a spus:

Flo, Reaperul MQ9 e cam altceva decat Hermesul 450(pe care se pare ca-l dorește spre înzestrare armata romanească).
Dacă cel israelian "bate" cel mult 200 de km și nu mai sus de 5-6 mii de metri, drăcia asta americană(care e cam de anvergura unul avion din ww2 ) cară(daca e cazul)aproape 2000 de kile de bomboane, la 2000 de km distanță si la 15 sau chiar 16 mii de metri altitudine. E o sculă din cu totul altă ligă. Am văzut una venind la aterizare, live. Am observat-o din pură întamplare pentru ca motorul nu suna prea tare, desi era destul de jos.
Dronele turcilor, în Nagorno Karabach au vazut la fix tancurile armenești cu rezultate devastatoare.
Apropos de turci: vor să-si construiasca un portavion (!!) dotat cu drone de atac, nu cu avioane . Interesantă ideea.

Cu siguranta ca-i vorba de alta liga. Dar nu de marimea payload-ului faceam vorbire sau de performantele de zbor. Ele nu "vedeau" tot ce era de interes pt un minister de interne sau un serviciu de informatii. Tancul este o tinta mare . cu amprenta termica serioasa.

De interes era sa vada si un biciclist care se afla pe o poteca din padure transportand tigari de contrabanda. Sau un alpinist aflat in stare de inconstienta cazut intr-o rapa. Un copil ratacit in padure. Si tot asa ...

#23 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2021 - 10:22 PM

Vezi postareaflo, la 12 March 2021 - 09:50 PM, a spus:

Cu siguranta ca-i vorba de alta liga. Dar nu de marimea payload-ului faceam vorbire sau de performantele de zbor. Ele nu "vedeau" tot ce era de interes pt un minister de interne sau un serviciu de informatii. Tancul este o tinta mare . cu amprenta termica serioasa.

De interes era sa vada si un biciclist care se afla pe o poteca din padure transportand tigari de contrabanda. Sau un alpinist aflat in stare de inconstienta cazut intr-o rapa. Un copil ratacit in padure. Si tot asa ...


Pai asta nu are legatura cu drona in sine, ci cu senzorul instalat...toti au "monkey versions" pentru saraci si full-options pentru nevoile personale...

#24 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 12 March 2021 - 11:31 PM

Cel mai tanar artilerist

mortier cal 24,5mm md.1861

Aceasta postare a fost editata de 177: 12 March 2021 - 11:31 PM


#25 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 14 March 2021 - 10:44 AM

Puțină propagandă japoneză- cooerta revistei Koko Shonen, octombrie 1942(avioane Ki30 Ann) și o carte poștală din 1906 care comemorează războiul ruso-japonez
Imagine atasata: 5db990b8a0e92a25b00750af32088964.jpg

Imagine atasata: 4e424e5f66126807e73f5a993bbeaab6.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 14 March 2021 - 10:45 AM


#26 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2021 - 04:29 PM

Vezi postarea1-0-9, la 12 March 2021 - 10:22 PM, a spus:

Pai asta nu are legatura cu drona in sine, ci cu senzorul instalat...toti au "monkey versions" pentru saraci si full-options pentru nevoile personale...

Corect. Din acest motiv ma refeream la ce "vedeau" si ce nu.

#27 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 20 March 2021 - 02:17 PM

Airbus H145 M
Am înțeles că MAI intentioneaza să achizitioneze cateva exemplare, ba parca chiar și armata ar dori versiunea de atac ușor.
Vom vedea ce urmează.
https://www.airbus.c...-twin/h145.html

#28 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 March 2021 - 07:20 AM

Un video in care un domn indruma modelistii incepatori si construieste un tanc. Nimic prea deosebit , inafara de primele minute in care se prezinta si face introducerea .

Lucreaza la muzeul armatei , tancuri . In timpul liber modeleste . Are la dispozitie chiar acolo un magazin de machete ,plin cu tot ce pofteste .

Ce viatza frate ! :dribble: ^_^

https://www.youtube....h?v=qKbbIOjJRO0

#29 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 March 2021 - 07:41 AM

Citeaza

Airbus H145 M
Am înțeles că MAI intentioneaza să achizitioneze cateva exemplare, ba parca chiar și armata ar dori versiunea de atac ușor.
Vom vedea ce urmează.


Naahh , ...eu inca mai sper la Viper + Venom , Longinus , ... In fine ...
A aparut un articol legat de subiect si pe RoMilitary https://www.rumaniam...icopterul-h145m

Ps. Tot cu francezi ... dar cu submarine si australieni https://www.rumaniam...-norocul-altuia

Btw , australienii parca au cumparat recent elicoptere Tiger (Airbus) si au fost apoi dezmagiti de ele . (?)

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 March 2021 - 08:14 AM


#30 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 March 2021 - 08:27 AM

Dany, sincer, eu nu pricep nimic din toata bulibășeala asta MApN - MAI etc. De fapt ce se dorește ?!
H145 fie el chiar și M, nu are cum să se compare cu AH 1 Viper nici în alte două vieți de acum încolo. Never ever. Geaba forțezi nota, e cam și cum ai pune un Renault pe langă o Corvette sau un Shelby. Viperul e vanător născut și, nota bene, deocamdată singurul elicopter de atac din lume capabil să folosească și rachete aer aer.
Vrei elicopter de atac(asalt) ? AH 1 VIPER ar fi răspunsul(mai sunt ele și alte nume pe piață, dar eu mă refer la oferta deja făcută).
MApN vrea H145 ?! Pe bune? Aș fi curios dacă parbrizul ăla frumos, panoramic este blindat(asta ca să nu mă mai refer la altceva).
Sigur, poți să pui arme chiar și pe un AN2, dar nu spera să-l vezi întors dintr-o misiune de atac la sol,decat dacă inamicul este reprezentat de cațiva smardoi înarmați cu puști de vanătoare.
Cat despre elicopterul mediu/greu necesar MAI, deși s-a spus că se doresc 12 bucăți (8 terestre și 4 maritime) Airbus a venit cu o ofertă...de doar 8 bucăți din start,la același preț la care ceilalți ofertanți livrează 12 exemplare!
Nu am nimic cu SuperPuma sau cum îi mai zice lui H215 sau 225, dar nici cu Hawk sau cu AW nu mi-i rușine chiar defel. Ba dimpotrivă.

P.S. da, Australia are în dotare o flotilă de Tiger Airbus dar sunt total nemulțumiți, în principal datorită costurilor foarte mari de exploatare și întreținere, comparativ cu...exact...AH1 Viper pe care se pare că și-l doresc acum.
E cam clar ca vor să se scape de Tiger-uri dar nu prea au cui să le vandă.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 March 2021 - 08:32 AM


#31 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 March 2021 - 01:50 AM

Film de prezentare, instrucție pentru infanteriștii americani:
"Armele de infanterie și efectul lor".
Interesant de urmărit..începe cu un Colt cal.9 mm si termina cu obuzierul de 105.
https://youtu.be/1QgXuhv7-54

#32 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 March 2021 - 03:55 PM

Nasol.
Eu nu am știut, am aflat abia acum:

EDUARD - FIRE IN THEIR WAREHOUSE ON 19.12.2020
Maybe you heard about large fire in the EDUARD warehouse last month, few days before Christmas. It destroyed all supplies of already produced plastic parts for their plastic models, so it will be very hard to supply you with older kits.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 23 March 2021 - 03:56 PM


#33 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 23 March 2021 - 10:43 PM

Intrare spectaculoasa a unui spargator de gheata in portul Helsinki.

color

alb-negru

#34 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 24 March 2021 - 12:03 AM

Restaurarea unei jucării(machetă ?!?) veche si abandonată de 90 de ani, în mediul ei natural.
https://youtu.be/iA_Dty-sZ7s

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 24 March 2021 - 12:04 AM


#35 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 March 2021 - 08:29 AM

O jucarie, uitate de vreme, readusa la viata. Faina treaba!!!

#36 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2021 - 11:14 AM

Toate restaurarile de acolo sunt extraordinare. Aveti la ce sa va uitati.

#37 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 March 2021 - 04:53 PM

Citeaza

Toate restaurarile de acolo sunt extraordinare.


Da , subscriu .

#38 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 March 2021 - 10:35 AM

Un scurt clip cu locomotive cu aburi in gara Cluj .(post WW2 ).

Asa o nostalgie m-a busit vazand clipul acesta ... :-D Unele dintre cladiri si dintre pompele acelea de apa au ramas si acum ... asteptand parca locomotivele acelea ca niste stranii ,fabuloase creaturi sa se intoarca . Le-am mai prins si eu ,scoase deja din uz , tacute , dar la fel de fascinante stand pe linii moarte paralele cu zecile ,poate mai mult . De toate formele , marimiile si tipurile ... apoi siruri-siruri de vagoane vechi , la fel de interesante ...

Odata cu disparitia lor in cuptoare pe la jumatatea anilor 90 , pentru mine a disparut si o anumita legatura sentimentala cu trecutul ,cu imaginea anilor 60-70 , pe care eu inca o mai simteam usor si prin aceste motive

Pasarela care se vede in cateva secvente din clip nu mai exista . Eu am mai prins-o , cand eram mic si mergeam cu tata sa ne uitam la trenuri .. As fi putut sta acolo o zi intreaga . Uneori cate un mecanic ne lua in cate o locomotiva care facea manevra si ne plimba . ^_^

... Eh , vremuri ... :-D

https://www.youtube....h?v=2L77-D8zElI

Aceasta postare a fost editata de dany: 29 March 2021 - 11:22 AM


#39 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 March 2021 - 11:03 AM

Si un documentar facut de englezi despre locomotivele cu aburi din ro. Cred ca l-am mai postat pe aici , mai demult ... dar " it s nice " :-)

https://www.youtube....h?v=--VZpDtLzqM

#40 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 March 2021 - 02:00 PM

Fiindca imi place sa urmaresc Bald and bankrupt , astazi am vazut un episod despre Marea Aral , si fiindca stiam povestea m-am gandit sa caut mai multa informatie actualizata .

Se pare ca de cativa ani incoace se fac eforturi pentru a se recupera acea mare pierduta ... din cauza prostiei si lacomiei .

https://www.youtube....h?v=pk4v0uu5rkY



si un istoric mai cuprinzator .
https://www.youtube....h?v=xEIt4OojA3Y

Aceasta postare a fost editata de dany: 31 March 2021 - 02:32 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi