Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, mai 2021 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, mai 2021

#41 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 27 May 2021 - 07:59 PM

Vezi postareaflo, la 27 May 2021 - 02:32 PM, a spus:

Denumirea: Autsopeciala de stins cu Jet de Gaze - ASpJG. In jargon ii spuneam Turbojet.

Pe sasiul SR 114 s-a folosi motor de la MiG 15 iar pe R12215 motor de la MiG 19. SR - ul este pozat in curtea cazarmii de la Izvor (Mihai Bravu). Exemplarul s-a aflat in Baza de reparatii Dragalina, unde un fost "inteligent" comandant a usurat-o de componente.

Romanul in actiune este pozat in poligonul Scolii de la Boldesti Scaieni. Au fost 5 exemplare, daca imi amintesc bine. Ultimul a fost retras din exploatare de la ISU Brasov. Tipul de autospeciala este scos din inzestrare, sondele fiind stinse de petrolisti, potrivit legii.

Utilaj eficient.

Si sa fim corecti, ideea nu e romaneasca. E sovietica.


La Brasov am vazut-o si eu cand am facut armata in perioada 1986-1988

Aceasta postare a fost editata de MR-JW: 27 May 2021 - 08:01 PM


#42 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2021 - 08:04 PM

Vezi postareadanusmaximus, la 27 May 2021 - 05:59 PM, a spus:

Asemenea utilaje, din cîte știu, sovieticii, și probabil și noi, erau folosite și la decontaminarea chimică, în caz de război ...
În fine, despre altceva vreau să vă povestesc..
În primăvara lui '87 sau '88, nu mai rețin exact, am mers pe stadionul Dinamo, pentru un clasic Dinamo-Steaua...
Era martie, cred.
Plouase în ajun...Și , cu vreo 30 min înainte să înceapă meciul, văd că intra pe teren, un utilaj asemănător cu ce este în pozele voastre..
L-au pus să sufle aer , cald, să usuce terenul...������������
De la jumatatea terenului, a făcut bara transversală, dinspre tabelă, neagră, atît de puternic era suflul...
Toate bune și frumoase...își termină treaba, începe meciul, și, în 10 sau 15 min, a început o ninsoare cu fulgi imenși, de s-a acoperit tot terenul...����������������
S-a ales praful de toată zvîntarea������������


Meciul a avut loc in 1988. Pe 3 decembrie. Am fost pe stadion. Intradevar s-a intervenit cu un astfel de utilaj. Atunci am vazut scutieri pentru prima data.

Vezi postareaMR-JW, la 27 May 2021 - 07:59 PM, a spus:

La Brasov am vazut-o si eu cand am facut armata in perioada 1986-1988

Cel de la Brasov a fost ultimul care a iesit la pensie. Dupa casare, am reusit sa pastram carnetul motorului. Apareau reviziile facute de rusi pana la cele de la Bacau. Nu stiu ce s-a ales de le (carnetul).

Aceasta postare a fost editata de flo: 27 May 2021 - 08:07 PM


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi