Forum Machete,Modelism,Hobby: Panzer V PANTHER - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Panzer V PANTHER Revell 1:72 modat

#1 Useril este offline   Zaza 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 13-October 20

Postat 10 May 2021 - 04:19 PM

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 May 2021 - 03:38 PM

Salut .
E foarte faina lucrarea ta ; nu doresti sa ne-o prezinti ? ( ce ai facut , cum ai facut , ce probleme ai intampinat , cum le-ai rezolvat , ce te-a inspirat ... etc. ).

#3 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2021 - 06:24 PM

Salut. Frumoasa lucrarea. Imi place viqneta. Totusi ar fi o mica problema - zimeritul ala l-ai facut tu? Este foarte mare, parca ar avea placute era.

#4 Useril este offline   Zaza 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 13-October 20

Postat 16 May 2021 - 02:09 AM

Kitul este Revell 03171

Iarba a fost facuta din sfoara cu tehnica din linkul de mai jos
https://www.youtube....h?v=TXFeniBQp0c



Kitul cu accesoriile folosite
https://www.theplast...k-commanders-2/




Sufele de tractare au fost refacute, a fost adaugata sufa de instalare senile, adaugate inelele de ridicare de pe tureta si cele de tractare, maner deasupra trapei incarcatorului, galeata a fost facuta dupa sablon din foaie de aluminiu dintr-o doza, au fost facute urechi de prindere care sunt la vedere unde sunt panouri laterale lipsa.


Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Zimmeritul a fost zgariat, cam adanc ce-i drept. dar macar e la scara :)



Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Imagine postata Imagine postata

^Pozele de referinta






Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Imagine postata https://i.postimg.cc/sB8jMvzf/IMG-7464.jpg https://i.postimg.cc/CBqFkSMG/IMG-7484.jpg https://i.postimg.cc/T5vTcFhZ/IMG-7488.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 16 May 2021 - 02:54 PM


#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 17 May 2021 - 01:09 PM

Multumesc . :hi:

Citeaza

Iarba a fost facuta din sfoara cu tehnica din linkul de mai jos

He he , am uitat de tehnica aceasta . ^_^

#6 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2021 - 12:38 PM

salut si felicitari.

marturisesc ca, inainte sa detaliezi putin procesul, nu eram lamurit daca e la '72 sau la '35 - e drept ca nici pozele nu ajuta (e mai complicat cu zoom-ul, trebuie download inainte).

confuzia zic eu ca-i de bun augur :) - daca pentru 1/35 unele detalii ar parea mai grosiere (gen mansoanele cablurilor de remorcare sau grosimea zimmerit-ului), cred ca pentru 1/72 sunt mai mult decat ok.

dar altceva voiam eu sa subliniez - dincolo de executie, de tehnica, este una dintre cele mai frumushele diorame pe care le-am vazut pe-aici.

mi se pare simpla, aerisita, reusind sa transmita o ideec clara - un Panther in iarba inalta.

chiar n-am inteles niciodata de ce se straduie modelistul sa puna toate machetele si toate figurinele pe care le detine pe un acelasi postament ... de fiecare data e nevoie de o poveste foarte ipotetica si imbarligata pentru a explica ce se intampla acolo .

felictari inca o data.

#7 Useril este offline   Zaza 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 13-October 20

Postat 18 May 2021 - 07:41 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 18 May 2021 - 12:38 PM, a spus:

salut si felicitari.

marturisesc ca, inainte sa detaliezi putin procesul, nu eram lamurit daca e la '72 sau la '35 - e drept ca nici pozele nu ajuta (e mai complicat cu zoom-ul, trebuie download inainte).

confuzia zic eu ca-i de bun augur :) - daca pentru 1/35 unele detalii ar parea mai grosiere (gen mansoanele cablurilor de remorcare sau grosimea zimmerit-ului), cred ca pentru 1/72 sunt mai mult decat ok.

dar altceva voiam eu sa subliniez - dincolo de executie, de tehnica, este una dintre cele mai frumushele diorame pe care le-am vazut pe-aici.

mi se pare simpla, aerisita, reusind sa transmita o ideec clara - un Panther in iarba inalta.

chiar n-am inteles niciodata de ce se straduie modelistul sa puna toate machetele si toate figurinele pe care le detine pe un acelasi postament ... de fiecare data e nevoie de o poveste foarte ipotetica si imbarligata pentru a explica ce se intampla acolo .

felictari inca o data.


Multumesc pentru aprecieri

Scara modelului am scris-o in descrierea postarii, sub titlul threadului dar se pare ca nu iese in evidenta.
Pe viitor am sa scriu altundeva scara.

E prima macheta vopsita cu aerograf si eu ramasesem setat de la prima mea macheta (un submarin facut de mai bine de 15 ani) pe care am vopsit-o cu pensonul si credeam ca nu o sa fie vizibil zimmeritul daca nu il adancesc.




Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi