Forum Machete,Modelism,Hobby: Supermarine Spitfire - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Supermarine Spitfire Airfix Mk.I, QJ-B

#21 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 September 2021 - 03:58 AM

Scuze te rog de poluare , Dakian , dar mi-am zis ca o poza poate e mai sugestiva decat vorbele pentru a se vedea cam ce se poate obtine cu acel procedeu .
Machetele sint niste epave pe care incerc sa le recuperez . Ma bucura mult cand reusesc sa le salvez .

------
Prima data sint lipite cu lipici Revell si apoi " chituite " cu superglue . Din tub pun pe acea lama care se observa intr-o fotografie cantitatea necesara ,adesea intr-un coltz al lamei , iar apoi il intind acolo unde am nevoie . Nu ajunge pe degete sau pe masa . ^_^ . Lama o pot curata cu un cutzit apoi ( de fapt eu folosesc un scalpel bont ) .
Zonele unde a fost lipit si jmirgheluit /finisat sint netede fara santzuri sau deformari . Mie imi place mai mult decat chitul de modelism ,fiindca superglueul il pot aplica mai precis , am un control mai bun si nu imi strica anumite detalii .

In fotografii locul unde a mai ramas supreglue arata ca o pelicula usor mai inchisa la culoare .

------
Gata , nu te mai deranjez . :-D
Sporuri la lucru , deja arata foarte promitzator !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aa 1 .jpg
  • Imagine atasata: aa 2.jpg
  • Imagine atasata: aa 3.jpg
  • Imagine atasata: aa 4.jpg
  • Imagine atasata: aa 5.jpg
  • Imagine atasata: aa 6.jpg
  • Imagine atasata: aa 7.jpg
  • Imagine atasata: aa 8.jpg
  • Imagine atasata: aa 9 .jpg
  • Imagine atasata: aa 10 .jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 25 September 2021 - 04:18 AM


#22 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 September 2021 - 09:16 PM

Pe barba Profetului. și eu care ziceam că-s masochist, că mă chinui cu toate ciurucurile de kituri, īn loc să le dau naibii la gunoi...Unele din kiturile alea din poze au mai mult superglue decīt plastic :shok:
Mă bucur pentru tine că-ți iese, și că te simți mulțumit de procedeu. Eu...īncă nu am curaj să īncerc. Din păcate, ca și cu vopsitul, nu am găsit īncă timp să experimentez, să exersez. Mă perfecționez și capăt experiență cu fiecare model nou pe care-l fac. Poate de aceea durează mult pīnă termin o machetă, īncerc s-o fac bine din prima. Nu mai am loc de "alta", la mine nu există "alta" , nu fac niciodată două avioane la fel. Nu am īn stash două avioane la fel. Dacă-l stric, am rămas fără un anume tip de avion. Și nu am inima și răbdarea să iau alt kit, și să-l fac din nou. Uneori , după ce termin o machetă, īmi dau seama că aș fi putut face altfel, că se mai putea īmbunătăți , fie ca detalii, fie ca vopsire, dar...așa rămīne, altul nu voi mai face niciodată. Și așa nu cred că voi termina vreodată ce mi-am propus, nu cred să trăiesc atīta, deși sper.
Unele īmi ies mai bine , altele mai puțin bine. Asta-i viața, nu poate fi totul perfect.
Īn război au zburat și au luptat peste 400 de tipuri de avioane...Iar eu am făcut abia 30...Mai am īn stash īncă 60. Deci mai e drum lung pīnă departe :unknw:
Și fără scuze , te rog. Nu poluezi nimic. Fiecare informație nouă , fiecare procedeu nou , fiecare sfat este și va fi īntotdeauna binevenit, atīt de la tine cīt și de la oricare dintre colegii Forumiști. Pentru ASTA este Forumul, pentru comentat, īmpărtășit modul de lucru, oferit sfaturi și idei .Doar pentru cīteva poze la sfīrșitul lucrării...IMHO este suficient Photobucket, Flickr, sau cine mai știe ce alt host...
Mulțumesc și sănătate !

#23 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 27 September 2021 - 05:31 PM

Salutare !
Am īncercat să mai estompez din "cicatricea" de pe capotă. Sper să fi reușit măcar satisfăcător.
Imagine atasata: IMG_20210922_165207.jpg
Și cam așa a ieșit :
Supermarine "Spitfire" Mk.Ia, X-4561 QJ-B, 92 Sq."East India", Manston airfield, decembrie 1940:
Imagine atasata: IMG_20210922_164843.jpgImagine atasata: IMG_20210922_164858.jpg
Imagine atasata: IMG_20210922_164936.jpgImagine atasata: IMG_20210922_164957.jpg
Imagine atasata: IMG_20210922_165108.jpg
Kitul Airfix mi-a plăcut. Nu-i "state of art", dar este lucrabil. Īn opinia mea, singurul lucru deranjant sīnt liniile de panou exagerate , de asemenea și fastener-ele de la capotă, adevărate "găuri negre"...Pentru scara aceasta, este suficient de detaliat, amatorii pot să-l upgradeze după dorință și/sau putință.
Numai bine prieteni !

#24 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 27 September 2021 - 08:35 PM

Arata foarte bine

#25 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 September 2021 - 09:26 PM

E foarte fain , Dakian ! :clapping:

Imi plac foarte mult efectele si invecheala .

Arata foarte bine si carlinga . Ai folosit doar acel mascol si apoi ai venit pe conturul ramelor cu o scobitoare ?

Inca o data BRAVO !

Citeaza

Am īncercat să mai estompez din "cicatricea" de pe capotă

E chiar bine .

#26 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 27 September 2021 - 09:41 PM

Mulțumesc băieți !
Am folosit exclusiv lichidul de mascare Gunze. Nu a fost nevoie de nici o scobitoare, nimic. S-a mascat la fel de bine ca și cu măști de hīrtie. Bine ,aici a mers. Ramele carlingii sīnt foarte bine definite, cu o pensulă adecvată și ceva răbdare, rezultateul a fost excelent. Dacă ramele nu sīnt īnsă bine definite , nu merge. Nu mai ai nici o precizie, nici un control.
Aa, și am curățat foarte bine īnainte plasticul cu alcool izopropilic, dacă are urme de grăsime īn special, nu aderă bine, tinde să se desprindă , mai ales la suflul aerografului. Suportul curat īnsă , aderă perfect, face o peliculă cauciucată cumva, care ulterior s-a īndepărtat perfect, īntr-o bucată, fără să se deterioreze, exact ca o mască Eduard . Eu : foarte mulțumit. E mai multă muncă decīt să lipești o mască, dar măcar rezultatul a fost foarte bun.
Am īncercat să nu exagerez cu uzura, avionul a fost fabricat īn septembrie 1940, nu cred că pīnă īn decembrie a apucat să se "scorojească" prea mult. Nițel la īmbinarea aripii, pe unde urca monsieur, la portieră și pe la panourile de alimentare cu muniții, alea se deschideau/īnchideau cel mai des, uneori și de 4-5 ori pe zi...
Numai bine !

#27 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 28 September 2021 - 12:11 PM

O macheta frumoasa . Imi place mult .

#28 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 28 September 2021 - 12:36 PM

Mulțumesc !
:hi:

#29 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 28 September 2021 - 02:54 PM

Io ț-am zis că iese os, da' tu că nucă...
Foarte mișto a ieșit.

#30 Useril este offline   TonyS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 28 September 2021 - 03:12 PM

Ti-a iesit foarte bine.
Imi place ca ai pus si antenele IFF.

Spor

#31 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2021 - 04:35 PM

hai ca arata a ce tre' sa fie ... felicitari!

ai scos-o nesperat de bine cu masca lichida - good job.

#32 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 28 September 2021 - 05:47 PM

Mulțumesc prieteni , mă strădui mereu :hi:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi