Forum Machete,Modelism,Hobby: A-26B Invader - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

A-26B Invader Kit Italeri 1274

#21 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 March 2022 - 09:00 PM

Dany, de acord cu tine...dar exemplul Mustangului NU este relevant, din păcate.
Adică știu cu precizie că Mustangul a avut aripile lăcuite, iar fuselajul lăsat NMF. Īn primele două poze puse de tine mie mi se pare dimpotrivă destul de vizibil efectul oxidării. La primul se disting deja zone albite alături de zone mai lucioase, al doilea este albit aproape complet (bine , aici și fotografia poate fi deceptivă , nu este de o calitate prea bună )
Ultimul avion este īnsă elocvent. Se observă pe fuselaj panouri de culori diferite, dar oarecum uniforme, mi se pare că avionul este destul de nou. Īn schimb aripile sīnt evident lucioase , monocolore, fără urme de uzură sau "peticire". Sīnt lăcuite , nu NMF. Exact cum am īncercat și eu să reproduc la Mustangul ce l-am făcut de curīnd.
Ambele poze ale Invaderului īnsă arată avioane oxidate , "obosite".
Edi , ACUM spui ?? E tīrzīu , l-am terminat practic. Īn apărarea ta este īnsă faptul că nu am spus nimic despre efectul ăla, am pus poza aia tīrziu , după ce-l vopsisem...Așa că tot te iubesc :friends: Și da , foarte multe descoperiri au fost făcute din greșeală sau din īntīmplare...E bine știut.
Daaa , acum , stīnd și gīndindu-mă , descoperirea ta pare procedeul cel mai grozav pentru așa ceva. Se va īncerca cu siguranță la un avion ulterior, nu am cercetat īncă , dar sīnt convins că și Marauder arată cam la fel , deasemeni B-29, ambele avioane nevopsite și nelăcuite.
Cum ziceam , l-am cam terminat practic. Am dat eu cu uleiuri, am șters , iar am uleiat, etc.
Cam asta a ieșit :
Imagine atasata: IMG_20220323_195709.jpgImagine atasata: IMG_20220323_195727.jpg
Imagine atasata: IMG_20220323_195715.jpg
Am īncercat cel puțin . Mă declar aproape mulțumit. Aștept īnsă și părerile voastre. Dacă credeți că mai trebuie să insist sau să mai șterg. Avantajul uleiului este că īncă pot face și una , și alta !
Noroace !

#22 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 March 2022 - 09:08 PM

Eu zic ca arata foarte bine asa . Arata ca un avion in serviciu .Nu cred ca mai trebuie insistat ,la acest model ... sti cum e cu " mai binele " care e inamicul " binelui" :-D

#23 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 March 2022 - 08:27 AM

Mulțumesc !
Și eu mă declar satisfăcut de ce-a ieșit. Bine , dimineață, la lumina naturală, am văzut eu unele locuri ce aș vrea să le corectez putin , dar per ansamblu este pasabil.
Cam asta este viziunea mea despre cum vreau să arate modelele mele , cum plastic ai descris-o , " în serviciu".
Nici imaculate ca o fată mare, dar nici jumulite ca o epavă.
Și nu mă feresc de nici o provocare. Dacă am posibilitatea să fac un avion spectaculos, îl voi face.Că îmi va ieși mai mult sau mai putin bine , soarta crudă și destinul trist.Eu îmi dau silința întotdeauna.
Sunt dispus de fiecare dată să învăț ceva nou de la voi. Cît trăiește , omul învață.
Noroc !
L.E. Ce părere aveți , ce lac să-i dau pentru sigilare ? Mat sau satin ?
În ambele cazuri , am să feresc însă anumite zone, care vreau să rămînă lucioase, cum vorbeam în postările anterioare.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 24 March 2022 - 08:35 AM


#24 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2022 - 05:12 PM

e foarte ok ce a iesit pana acuma, dupa parerea mea ... luand in calcul si efectul de scara.

fix ca in realitate, oricum nu prea se poate.

satin foarte diluat, in multe straturi, pana obtii ce doresti. eu chiar am mai completat cu niste lac mat in borcanul de satin, ca sa mearga mai repede.

#25 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 March 2022 - 11:29 PM

So be it !
Primul strat s-a dat, văd mīine ce-a ieșit...Mare animalu' , mi-a consumat un borcănel de gloss, cred că mi-l termină și pe cel de satin.
Lac la litru se dă pe vre-undeva ??

#26 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2022 - 09:46 AM

Arata foarte bine, man!

#27 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 March 2022 - 07:40 PM

Mulțam Edi !
Am dat două straturi de satin pe extredos, un singur strat de satin pe intrados, și suplimentar un strat fin de mat pe suprafețele antiglare vopsite olive-drab, pe zona galbenă de pe coadă și pe decaluri.
Poze mīine , pe lumină.
Acum am de făcut urmele de la eșapamente. Grea treabă. Invader are pe fiecare motor o coroană de eșapamente, nu un colector de eșapament. Iar īn poze se văd urme zdravene de fum și arsură. Nu am mai făcut pīnă acum așa ceva atīt de amplu...Cu aerograful nu prea am curaj. Dacă greșesc , nu mai am cum să șterg. Īncă mă mai gīndesc...
Seară bună !

#28 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 27 March 2022 - 08:09 PM

Cam asta este deocamdată :
Imagine atasata: IMG_20220327_115627.jpgImagine atasata: IMG_20220327_115654.jpg
[Imagine atasata: IMG_20220327_115709.jpg
I-am făcut și fumul de la eșapamente. Nu-s pe deplin mulțumit de ce-a ieșit, dar mai bine de atît nu am putut.
Am încercat inițial cu prafuri. Nu a mers. Mult prea șters, cu toată insistența mea abia se vedea...
Așa că am trecut la planul B , și le-am făcut din uleiuri. Cu toată stîngăcia mea, este evident mai bine.
Cînd se usucă bine uleiul , mai dau cu-n lac mat pe zonele respective, și am să mai încerc unele efecte cu prafuri. Iese, bine. Nu iese , șterg și gata.
Imagine atasata: IMG_20220327_195524.jpg
Imagine atasata: IMG_20220327_195829.jpg
Noapte bună !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20220327_115637.jpg

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 27 March 2022 - 08:10 PM


#29 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2022 - 04:47 PM

Cea mai misto varianta de a face fum, pentru mine, e "trusa de farduri" de la Tamiya.
Pe locul 2, negru de fum facut de o lumanare pe o tabla , aplicat cu un buretel sau o pensula scurta.
Ambele ies beton, sunt usor de curatat (daca s-a exagerat) si pot fi stabilizate usor cu un puf de lac mat.

Pretul pare mare la inceput, dar te tine la propriu o viata...eu o am pe a mea de 10 ani si nu se vede ca s-a umblat in ea inca :))

https://machete.ro/r...0344870806.html

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 29 March 2022 - 04:47 PM


#30 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 29 March 2022 - 08:14 PM

Drace, īnsemnă că ceva e putred īn Danemarca...
Am și eu trusa respectivă, plus alte 4, cadou de la un bun prieten .
Exact cu ea am īncercat īntīi. Nimic. Nada. Nothing. Extrem de palid, abia o "adiere" de fum. Iar Invader este BINE afumat. Așa cum spuneam , Invader nu avea colector de eșapament, ci practic eșapament individual pentru fiecare din cei 18 cilindri, grupate īnsă cīte două-trei. Se pare că de asta făcea un fum zdravăn pe nacele. Iar faptul că erau scurte, ducea și la un fenomen de "arsură" la fața locului, se supraīncingea metalul capotelor. Am īncercat să redau și acest aspect, mi-a ieșit și nu tocmai...
De aceea am apelat īn final la uleiuri, cu prafurile n-am făcut practic nimic.
Mă gīndesc la faptul că n-o fi suficient de mat locul respectiv, și nu are astfel aderență praful la suprafață...
Am să īncerc īnsă varianta cu fum natural, de la lumīnare. Pe un alt avion īnsă , la ăsta nu mai umblu.
Suprafețele astea NMF sīnt taaare pretențioase :-(

#31 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2022 - 10:04 AM

acum foarte foarte mult timp, am reusit sa fac treaba respectiva, pe nmf, cu pensula (aia scurta a lu' Ed) imbibata in mina de creion ras pe smirghel.

din ce imi aduc aminte, rezultatul atunci mi s-a parut senzational ... cred ca merita o incercare pe o suprafata de test.

#32 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 30 March 2022 - 06:17 PM

Da , și ideea ta e bună Alex. Eventual mină de creion colorat, brun, negru, gri...
Cu siguranță īnsă că suprafața trebuie să fie mată bine de tot, altfel praful nu va adera deloc.

#33 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 02 April 2022 - 02:28 PM

Deci cred că-l declar gata :
DOUGLAS A-26B-15DT INVADER , s/n 4322369 , "STINKY" , 552 Bomb Sq., 386 Bomb Group, 9-th Air Force, Beaumont-sur-Oise (A-60) airfield , France, 1945
Imagine atasata: IMG_20220402_143113.jpgImagine atasata: IMG_20220402_143124.jpg
Imagine atasata: IMG_20220402_143140.jpgImagine atasata: IMG_20220402_143236.jpg
Chiar mi-a plăcut să lucrez acest kit. Nu este facil , nici tocmai exact (are mici inadvertențe...probabil pentru că s-a īncercat obținerea dintr-o singură matriță a tuturor celor trei subtipuri, B, C și K), dar este singurul Invader la 1/72 care merită făcut.
Am folosit și ceva extra-uri ( țevi de rășină și metalice pentru armament, motoare de rășină, destule stencils-uri din resturi), plus scraci cīt am considerat necesar la interior/exterior.
Una peste alta, n-a fost chiar rău. Este o bestie mare īnsă, mi-a cam ocupat tot locul rămas din vitrină !!
Sper să vă placă și vouă.
Numai bine ! :hi:

#34 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2022 - 03:54 PM

buna treaba, dakiane.

te-a chinuit putzin, da' a iesit o macheta frumoasa, pe un subiect inedit.

felicitari si spor la urmatoarea.

#35 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 04 April 2022 - 08:49 AM

Mulțam Alexelu' !

#36 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 April 2022 - 05:47 PM

Super fain , Dakian ! Felicitari ! :hi: :clapping:

#37 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 04 April 2022 - 11:25 PM

Mulțumesc Dany !
A fost o provocare , dar mi-a plăcut !

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi