Forum Machete,Modelism,Hobby: Gloster Pioneer E28/39 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gloster Pioneer E28/39 ClearProps 1/72

#1 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2022 - 02:11 AM

Mda ... deci ... dupa Cobra, luam o pauza bine meritata si ne ducem pe taramul experimentalelor –aveam de ceva timp Pioneer-ul de la Pavla (mi-a placut tot timpul bondarul asta cu burtoiul ala galben care s-a dat cu reactie aproape primul :rofl: ), da' cand a aparut asta de la ClearProps (varianta cu toate bunuturile in cutie) si am citit recenziile / elogiile dupe internet, am zis ca nu se poate rata asa ceva. Ce sa zic, buni baietii astia la PR.

So ... artwork-ul kitului si upgrade-urile din cutie (fotodecupate pentru cockpit, fotodecupate pentru motor, fotodecupate pentru admisie, pitot din alama, roti din rasina, masti).
Imagine atasata: POST1_20220604_0000.jpg Imagine atasata: POST1_20220604_000002.jpg

Ceva recenzii ipmsdeutschland, hyperscale, kitreviewsonline si ceva info despre original Wiki.

Acuma ce am descoperit io – ingineria e complexa, pe modelul kiturilor astora smechere din ultimii ani. De imbinat, pana la momentul asta (aripi, interior) se imbina la fix … am auzit ca ar fi ceva probleme pe la fuselaj. Vestea mai proasta e ca documentarea a cam derapat-o, adica s-a bazat inclusiv pe niste profile si desene de la Modelarz, in detrimentul surselor originare – asa au aparut niste linii de panou inexistente pe avionul real si s-au omis trimerele la profundoare. Ce nu-mi explic insa este cum kkt au uitat sa reproduca trimerele de la flapsuri, care chiar sunt cat o zi de post si se vad aproape din orice unghi te-ai uita :shok:

Anyways … am purces la reparatiuni si la ceva imbunatatiri – mainly trasat linii si nituri, scris ceva capace de vizitare care si astea au scapat la controlul de calitate, niste folie abs pe unde s-a necesitat. A doua veste proasta e ca plasticul din care e facut kitul e … nici nu stiu cum sa-l descriu – voiam sa zic casant, da’ e ceva ce n-am mai vazut: atunci cand vin cu rotitza sau cu scriber-ul, parca se exfoliaza de la presiune … apar sub suprafata ca un fel de bule, care nu se desfac, da’ e clar ca ceva se intampla acolo … vedem pe parcurs cum evolueaza.
Imagine atasata: POST1_20220604_000003.jpg Imagine atasata: POST1_20220604_000004.jpg

Atata am apucat, adica aripele. La fuselaj e de umblat si acolo, dar numai dupa ce va fi inchis, iar pana acolo mai e destul.

Spor!

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 19 June 2022 - 02:13 AM


#2 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 20 June 2022 - 09:18 AM

Daa, un avionaș extrem de urîțel. Foarte britanic !
Sînt curios ce fel vei aprecia la sfîrșit acest kit, am si eu pe listă unul sau două de la Clear Prop, încă nu am luat niciunul.
De curiozitate , ce pas ai folosit la rotița de nituit, arată frumos și fin.
Spor să ai !

#3 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2022 - 11:21 AM

salut.

rotita a' mai mica de la RB - 0.55mm. pe fuselaj o sa folosesc in unele zone una mai mare (spre 0.9).

#4 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 20 June 2022 - 11:54 AM

Aha, așa cum mă gîndeam si eu. Mersi !!

#5 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2022 - 03:06 PM

Hai ca daca tot am vazut ca e agitatie aciulea pah forum, parca ar fi loc de un update … desi nu prea am mai reusit sa leg prea mult timp in care sa lucrez la pionier.

Am purces la treaba si i-am asamblat si upgradat postul de pilotaj, care prin cateva locuri nu era deloc ce trebuie. A fost nevoie de ceva tevi de alama, ceva capace din resturi de PE, ceva discuri de ABS, ceva shaibe si niste sarma de plumb. L-am si vopsit in culorile de baza, ca sa am pe ce lucra.
Imagine atasata: POST2_001.jpg Imagine atasata: POST2_002.jpg Imagine atasata: POST2_003.jpg

Etapa urmatoare a fost asta cu vopsitul final si adaugarea tuturor detaliilor – tetiera, ca inginerii CP au au uitat de ea sau au eliminat-o (scratch), centuri (PE dintr-un set Eduard dedicat aflat pe stoc), busola (decal), tablitze cu indicatii pretioase (decal), cabluri (sarma de 0.2 sau 0.3 prevopsita). Ca sa-l inchid, am asamblat si jumatatile care reprezinta canalele de admisie a aerului la motor … nu foare complicat, doar ceva potriveala si grija la alinierea fotodecupatelor. Le-am pus pe pozitie, am vopsit in culoarea interiorului zonele care se zaresc in cockpit si am adaugat o piesa care nush’ ce controale ar trebui sa reprezinte :pardon:
Imagine atasata: POST2_004.jpg Imagine atasata: POST2_005.jpg Imagine atasata: POST2_006.jpg
Imagine atasata: POST2_007.jpg Imagine atasata: POST2_008.jpg Imagine atasata: POST2_009.jpg

In paralel, am lucrat si la bordul de instrumente, care mi-a dat ceva de furca pentru ca in realitate nu era ca in instructiuni (complet negru), ci avea o zona centrala rosie, iar ramele instrumentelor erau mai un gri inchis. Am mai vopsit pe ici pe colo decalul cu ceasurile, am mai adaugat cateva „warning signs”, am pus FUTure pe geamuri si cam asta fu’. In ultima poza, toate la locul lor ... treaba care doar pare simpla, dar a trebuit sa cioplesc / ajustez la piese de mi s-a facut rau, ca nu se inchidea cu 1-1.5mm. Dupa cateva ora de freza, pasti si dumnezei, am reusit sa aduc crapatura aia undeva sub 0.5mm.
Imagine atasata: POST2_010.jpg Imagine atasata: POST2_011.jpg Imagine atasata: POST2_012.jpg Imagine atasata: POST2_013.jpg

Daca tot l-am inchis, am zis sa termin si cu baile trenului … curios, nimic complicat la cele principale - niste fotoechiuri care au mers unse. Fix invers la baia trenului fatza, care in zona anterioara nu se-mbina pe nicaieri ... ca sa maschez craterele, i-am reconstruit peretii si niste intarituri p-acolo. Si daca tot eram la baile trenului, m-am ocupat si de capace – nituri in negativ la exterior, si nituri in pozitiv la interior. Am pus si 2 dintre foarte putzinele foto ale originalului cu trenul escamotat, sa fie ... poate folosesc cuiva.
Imagine atasata: POST2_014.jpgImagine atasata: POST2_015.jpg Imagine atasata: POST2_016.jpg Imagine atasata: POST2_017.jpg
Imagine atasata: POST2_018.jpg Imagine atasata: POST2_019.jpg

I-am mai rezolvat si picioarele trenului, foarte interesante ca geometrie si parti componente. I-am mai adaugat eu cateva suruburi pe unde lipseau, i-am gaurit foarfeca aia de la trenul fatza si i-am facut suportii aia ai aparatorilor din EZline (chiar si pentru mine :rofl: fotodecupatele de la CP ar fi fost imposibil de indoit, potrivit si pus pe pozitii).
Imagine atasata: POST2_020.jpg Imagine atasata: POST2_021.jpg Imagine atasata: POST2_022.jpg Imagine atasata: POST2_023.jpg

Concluzie partiala - foarte praf baietii de la CP la partea asta cu asamblarea interiorului – clar ala de l-a proiectat in 3D nu l-a si montat dup-aia :gun: - si asta n-are nicio legatura cu piesele de le-am adaugat eu. Cand a fost de cioplit, n-am atins niciuna dintre ale mele ... doar plastic de-al lor. Un singur exemplu, scaunul care nu prea intra la locul lui, iar cand intra, e aproape la nivelul imbinarii aleia de pe peretele posterior ... acolo trebuia sa fie si tetiera, si punctul de prindere al centurilor (posibil d-aia s-au facut ca nu vad tetiera). A trebuit sa-i scurtez picioarele, dar si sa-i pilesc toata zona superioara :bang:

Cam atat 4 now ... Spor si freon!

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 07 August 2022 - 03:11 PM


#6 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 August 2022 - 03:18 PM

Pînă acum , excelent.
Din ce constat deocamdată, din experiența ta, dacă voi lua Bloch-ul 152 și mai știu eu ce, am să cam am de lucru...Destul de departe de Tamiya, clar.
Aaa, nu am făcut încă NICI UN KIT TAMIYA. Așa se spune , cică...
Spor maxim Alexelu' !!

#7 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2022 - 08:40 PM

merci, dakiane.

nush' ce sa zic ... si eu asteptam sa scoata Seasprite-ul B, dar parca acuma m-au pus pe ganduri. poate si-au mai facut temele intre timp.

clar e o baza buna de inceput si clar la rasini si fotodecupate sunt buni.

d-aia nici nu i-as sterge de tot de pe lista.

#8 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 24 August 2022 - 05:22 PM

... si uite asa ma ajuta colegu' sa nu ma apuc de avionul asta... tu crezi ca multa lume poate sa faca d-astea?!

Chapeau bas... several times... ca sa zic asa...

#9 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2022 - 05:46 PM

Multumesc, Mack, pentru vizita si pentru aprecieri :-D

Ca sa-ti raspund la intrebare, chiar cred ca multi dintre membrii acestui forum pot face multe la o macheta ... depinde de cat de departe vrea fiecare sa mearga. Cum spuneam in alt post, eu am renuntat de mult la o mare parte dintre kiturile pe care visam sa le fac ... asa ca prefer ca cele ramase pe lista sa incerc sa le fac cat mai detaliate si cat mai bine. Dezavantajul e ca mai mult de una-doua pe an n-am sansa, din lipsa de timp.

Si daca tot am intrat la Pionier in casa, mai pun un mic update cu situatia la zi:

In primul rand, am corectat problema suprafetelor mobile – nush’ din ce motiv (adica de idioti), astia de la CP au oferit in kit eleroane si profundoare in varianta impanzita si atat. Asta desi exemplarul din muzeu le are din tabla, cu nituri pe dansele (foto) – treaba care macar trebuia sa le ridice un semn de intrebare. Personal, dupa ceva cautari, am gasit o lucrare (ceva studiu despre comportamentul aerodinamic al Pionierului) care mentioneaza ca, la un moment dat, s-a schimbat schimbarea si au trecut la varianta din tabla (doar directia a ramas impanzita ... care by the way, arata fix a d-aia de Hurricane :shiftyninja: ).
Imagine atasata: Gloster Whittle E28-89.jpg Imagine atasata: Gloster Whittle E28-92.jpg

Concluzie, pentru cei interesati – variantele early (camo nmf sau maro/verde) se preteaza la impanzite, in timp ce variantele late (gri/verde) sunt mult mai ok cu dansele din tabla. Asa ca le-am modificat si eu foarte simplu – surfacer, slefuit si apoi nituri Archer dupa planuri si poze. Si daca tot eram la nituri, le-am trasat si pe cele in negativ de pe fuselaj.
Imagine atasata: POST3_000001.jpg Imagine atasata: POST3_000002.jpg Imagine atasata: POST3_000003.jpg Imagine atasata: POST3_000004.jpg

#10 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2022 - 05:50 PM

La fel am patit si cu o gura de ventilatie care a trebuit construita din pix - apare in destule poze pentru a nu fi omisa (cea de la imbinarea bordului de fuga cu fuselajul), dar si cu niste elemente structurale (putin mai greu vizibile) care pe kitul CP lipsesc cu desavarsire ...
Imagine atasata: Gloster Whittle E28-25.jpg Imagine atasata: Gloster Whittle E28-38.jpg

Am avut noroc cu niste piese fotodecupate ramase de la Cobra 😊, pe care le-am luat la smirghel dupa ce le-am fixal pe pozitie, sa mai subtiez din ele. Restul sunt cateva cercuri taiate cu preduceaua made in Hungary (acuma ca am vazut pozele unele langa celelalte, e clar ca tre’ sa le mai slefuiesc un picutz).
Imagine atasata: POST3_000005.jpg Imagine atasata: POST3_000006.jpg Imagine atasata: POST3_000007.jpg

Revin dupe scurtul concediu ... mai am de strecurat cateva mici detalii la interior si apoi trecem la vopsit ... intradosul ala galben presimt ca o sa bage in dambla.

Spor in toate!

#11 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 631
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 25 August 2022 - 07:22 PM

Puține dar bune!eu personal încă nu am apucat sa fac pt.mine .tot soiul de clienți.dar o să pun stop.asa că fa cat poți de multe.spor!

#12 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 August 2022 - 06:08 PM

Fraților, io-s cel mai happy, că pot face liniștit machetele din stoc fără să mă tem că aruncă lumea cu dejecții în mine.
Alexelu de ceva vreme are cu totul alte priorități față de mine , nu ne intersectăm. Spre mulțumirea mea , că nu mă fac de rahat.
Dă-i bătaie prietene , iese foarte frumos :friends:

#13 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2022 - 02:29 PM

merci, baieti, pentru apreciatiuni!

promit sa dau tot ce-i mai bun in mine ... si nu ma refer la dejectii :)))

si ca am intrat pe subiect - nu cred ca-i vorba nici pe departe de a se face cineva de rahat, tu cu atat mai putzin. fiecare dintre noi e diferit si face ce vrea si ce poate.

atata timp cat exista bun simt si decenta (atat in modul de lucru cat si in modul de prezentare a rezultatului), nu are nimeni cum sa se faca de kko.

#14 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2022 - 12:21 PM

Sal. Bai, nituirea ti-a iesit intr-un mare fel. Fa si tu o pozna la scula de nituit. Eu am ceva handmade dar nu prea e cine stie ce.

#15 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2022 - 02:50 PM

Vezi postareabogy, la 30 August 2022 - 12:21 PM, a spus:

Sal. Bai, nituirea ti-a iesit intr-un mare fel. Fa si tu o pozna la scula de nituit. Eu am ceva handmade dar nu prea e cine stie ce.


Sal back to you! Thx!

Imagine atasata: thumbnail.jpg

Cam astea ar fi sculele de care intrebi ... prima e cea de la RB, cu rotita de 5.5 (p-asta o utilizez cel mai des), a doua e ceva de pe la cehi sau polonezi (parca MasterTools - foarte ok, dar parca ma descurc mai bine cu RB), iar a treia e cea de la Revell (e noua si n-am prea folosit-o, dar pare ok - e foarte stabila in mana, ca are manerul pe patrat, se schimba rotitza foarte usor, dar are marele dezavantaj ca nu prea vezi une calca ... am vazut pe cineva de i-a pilit din masca aia si zicea ca merge).

Ultimul e un ac de compas, cu care vin dupa si il apas usor in urmele lasate de rotitza, ca sa fiu sigur ca gaura e circulara.

Cam atat.

#16 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2022 - 04:47 PM

Sal și merci. Eu am de la master dar pt că nu vezi pe unde calca, mi-am făcut eu scula și folosesc doar rotitele.

#17 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2022 - 09:50 PM

yellow 2 everybody!

n-am stat chiar degeaba, da’ nici nu am dat pe din-afara cu progresul la Whittle-ul asta mic ... mainly pentru ca m-am incurcat cu niste kkturi pah la vopsire.

ca sa pot sa-l inchid si sa m-apuc de vopsit, mai aveam de rezolvat cateva chestii la interior care ma chinuiau (in principal pe lateralele cockpit-ului). asa ca, din tot felul de fotodecupate, discuri de ABS, piese din stash si ceva decaluri, am mai completat p-acolo - acuma pare mai aproape de realitate … zic

al lor, cam singurele poze cu interiorul
Imagine atasata: Gloster Whittle E28-15.jpg Imagine atasata: Gloster Whittle E28-16.jpg

a meu
Imagine atasata: Post5_20220917_000001.jpg Imagine atasata: Post5_20220917_000002.jpg Imagine atasata: Post5_20220917_000003.jpg Imagine atasata: Post5_20220917_000004.jpg

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 06 November 2022 - 09:58 PM


#18 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2022 - 10:00 PM

tot la interior, i-am mai construit (rama din fotoetch si un indicator taiat cu preduceaua) un ceas de-l purta, foarte vizibil langa tetiera si pe care amicii mei de la CP l-au ratat.
Imagine atasata: Gloster Whittle E28-55.jpg Imagine atasata: Gloster Whittle E28-57.jpg Imagine atasata: Post5_20220917_000005.jpg Imagine atasata: Post5_20220917_000008.jpg

la capitolul positive, cabina de la CP e foarte frumoasa, iar cu future pe dansa chiar arata bine (mastile in schimb sunt de kko – mai mici decat piesa transparenta, asa ca e nevoie de completari si ajustari din banda kabuki).
Imagine atasata: Post5_20220917_000009.jpg

#19 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2022 - 10:07 PM

ca tot veni vorba de minusuri … solutiile constructive alese de aia de au proiectat machete mi se par foarte aiuristice – de exemplu, ca sa cureti frumos imbinarea la admisie e moartea … unde pana mea sa bagi chit si sa smirgheluiesti ca lumea in gaurica aia minuscula, care, teoretic, e si vopsita mai intai in culoare metalica? asa ca tre’ sa tot repari, maschezi si revopsesti de-ti vine rau
Imagine atasata: Post5_20220917_000007.jpg Imagine atasata: Post5_20220917_000006.jpg

am vrut sa rezolv in faza asta si ceva cablaraie prin calele trenului de aterizare (mai mult in cea din fatza) – extrem de utile sarmele vopsite luate de la chineji … te scutesc de bataia de cap cu vopsitul unui fir de plumb care de obicei e pozitionat intr-un spatiu nu chiar accesibil. in poze se vede si lupta grea cu galbenul de pe intrados - mascat, vopsit, wash-uri si creion de 0.5.
Imagine atasata: Post5_20220917_000010.jpg Imagine atasata: Post5_20220917_000012.jpg Imagine atasata: Post5_20220917_000013.jpg

Imagine atasata: Post5_20220917_000014.jpg Imagine atasata: Post5_20220917_000015.jpg Imagine atasata: Post5_20220917_000016.jpg

daca tot eram la galben, am vopsit si trenul de aterizare si rotile, care mai au insa de asteptat pana la montaj.
Imagine atasata: Post5_20220917_000011.jpg Imagine atasata: Post5_20220917_000017.jpg

una peste alta, am reusit sa inchei decent cu galbenul si am trecut la camo – ca de obicei la varsta mea, totul a mers foarte smooth pana la finalizare :-D , cand am aflat ca am gresit gri-ul. nush’ cum kkt am reusit, da’ am incurcat Medium Sea Grey cu Ocean Grey. noroc cu Iedi ca a ridicat, delicat, semnul de intrebare de am mai verificat o data – am aflat cu ocazia asta si unde am comis-o: m-am luat dupa niste tabele de echivalente fanteziste si la un moment dat am pierdut sirul … idiot. in sfarsit … am luat ce trebuie si am facut o proba – se vede in poza cam care e diferenta :blink:
Imagine atasata: Post5_20220917_000018.jpg Imagine atasata: Post5_20220917_000019.jpg Imagine atasata: Post5_20220917_000021.jpg

oricum, intre timp am remascat si acuma e revopsit cu OG de la Tamiya peste MSG … revin dupa wash-uri, lacuri si decaluri cu pozele de final.

spor!

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 06 November 2022 - 10:10 PM


#20 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 631
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 07 November 2022 - 11:32 AM

Interesant.cockpitul arată foarte bine.apropo despre ce sârme vopsite e vorba?mă interesează și pe mine

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi