Forum Machete,Modelism,Hobby: Focke Wulf Fw-190A-4 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Focke Wulf Fw-190A-4 Snap-Kit Zvezda

#21 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 August 2022 - 11:10 PM

Aha ,multumesc de raspuns , Dakian.

#22 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2022 - 08:59 AM

Foarte frumos!

#23 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2022 - 09:16 AM

Sal, a iesit misto, imi place inmatricularea dar se vede motorul? Adica din fata se vad cilindrii sau poate nu am vazut eu bine?

Aceasta postare a fost editata de bogy: 22 August 2022 - 09:17 AM


#24 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 22 August 2022 - 01:37 PM

Bogy , aș fi vrut eu să se vadă cilindrii motorului...Si poate dacă erai atent și priveai cu o lupă și-o lanternă bună , se vedeau. Dacă existau. Dar nu există. Zvezda nu dă absolut nimic acolo.
Ceaa ce se vede totuși sunt palele ventilatorului !! Īn spatele lor nu este nimic. Am vopsit totul acolo īntr-o culoare īnchisă , metalizată, tocmai ca să nu se vadă că-n spatele ventilatorului nu-i nimic...
Mă bucur ca vă place .
:friends:

#25 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2022 - 10:40 PM

felicitari si din partea mea, dakiane!

e o macheta cu multe limite, pe care ai scos-o pe cat se poate la lumina. inmatricularea e superba cu dungile alea de pushcarie care face toti banii.

sper sa nu te supere remarca mea, dar ce nu ma da pe spate sunt petele de camo facute cu masti ... parca sar in ochi cumva.

#26 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 August 2022 - 08:11 PM

Mersi Alexelu !
Nu mă supăr dragule. Toate petele sīnt făcute cu măști , eu nu am reușit īncă să fac pete de genul free-hand. Doar că la alea de pe coadă nu mi-a ieșit cum vroiam.
Mai precis , īmi mai trebuia o mīnă...O să īncerc să-mi fac rost sau să-mi construiesc singur un fel de suport...Dacă dai petele, prin măști , de la o distanță cam de 2-3cm a aerografului de mască, īn același timp ținīnd masca cam la 3-5mm de suprafață, ies perfect.
Eu era să scap avionul din mīnă...Așa că l-am apucat mai zdravăn, lipind masca de coadă...Rezultatul se vede, petele alea au ieșit prea regulate.
:pardon:

#27 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 August 2022 - 08:15 PM

Dakian , dar daca faci niste distantiere cu bucatele de patafix care sa tina masca la o anumita distanta de avion nu ti-ar fi mai usor ?

#28 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2022 - 03:32 PM

e si asta cu patafix o solutie ...

am mai vazut la cineva o varianta - el fixa mastile cu niste "cilindri" din banda de mascare (rula un carnat de banda pe spate si apoi taia bucati de 2-3 mm pe care le fixa la o oarecare distanta de marginea mastii ... un del de cilindri dublu-adezivi).

dincolo de faptul ca e destul de laborios procesul, avantajul e ca poti sa controlezi un pic mai usor distanta intre masca si macheta. la patafix, nush' cat de egale poti sa scoti bobitzele.

din al meu punct de vedere, la mottling parca tot freehand e solutia mai aproape de adevar.

#29 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 August 2022 - 10:31 PM

Dragilor, soluțiile sînt bune. Ambele.
Alexelu, nici nu este nevoie ca masca să fie la distanță perfect egală de plastic. Efectul este chiar și mai și.
Sulișoarele de bandă sînt și ele bune, sînt mai puțin adezive.
Singura obiecție serioasă la ambele procedee este ...CĂ NU MI-A VENIT IDEEA CEA BUNĂ ȘI MIE !! :bang:
M-ar fi scutit de mult chin.
A fost ca-n balada lu' Toma Alimoș, care c-o mînă ținea frîul , c-o mînă își ținea mațele și cu cealaltă mînă sabia !!
Dar , se reține cu siguranță pentru viitoarele kituri , mai am o mulțime de nemți în stash...
Freehandul...NȚ !! Am încercat toate combinațiile de presiune/diluție/distanță. Cum am văzut pe net. Cum m-am gîndit și singur. Pe suprafață ultra-mată.
Rezultatul : rahat pansat. Nu pot controla absolut deloc distribuția petei. Iar efectul de "spider webb" este uriaș. Cum dracu' faceți voi , NU ȘTIU. Eu mă declar învins. Nu-mi iese și pace.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 24 August 2022 - 10:35 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi