Forum Machete,Modelism,Hobby: Shoki - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Shoki Sword Ki-44-II Hei

#1 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 06 May 2022 - 09:28 PM

Sal'tare!
Nu cu mult timp în urmă, căutînd eu ceva în stiva de kituri, îmi cade unul în cap , apoi pe jos.
Nu s-a lăsat cu cucuie, sînje, nimic :-P Oricum nu mai avea cutia de mult, era doar punga autosigilantă.
Kitul Sword 72042 , puteți să-l "admirați" aici :Sword Shoki , la cara am adăugat o coală de PE de la Brengun. Și nu pentru altceva, cît pentru sexy-flapsurile "butterfly" .
E un avionaș...ciudat . Arată ca un Hayabusha pe steroizi , cu un motor uriaș ( Nakajima Ha-109Type2 , 14 cilindri în dublă stea de 1520CP, motor de bombardier!) și aripile reduse la jumătate :-o A fost conceput ca un interceptor pur destinat apărării insulelor Nipone, fiind concentrat în jurul zonelor industriale importante, deoarece Superfortărețele B-29 deja amenințau serios Țara Soarelui Răsare.
În mod neobișnuit , am început fix cu acest motor , kitul îl dă în rășină, frumușel . I-am pus "push-rod"-uri din sîrmă și firele bujiilor din fir de plumb.
Imagine atasata: IMG_20220418_123747.jpg
Și pentru că elicea trebuie să se învîrtă, nu , am găurit corespunzător , am simulat și flanșa de pe reductor, pregătit și ax portelice, cu sistem de siguranță pe spatele motorului , să nu cumva să-mi cadă axul înăuntru ( am mai pățit-o...) Vopsit și măzgălit nițel :
Imagine atasata: IMG_20220419_180416.jpg
Cockpitul nu este extrem de detaliat, dar nici în realitate nu era foarte "ocupat". Am mai pus cîte o sîrmă pe ici , una pe colo...
Aaaa, nu știu cum , am reușit să pierd roata de coadă ! :-( Așa am fost nevoit să scrăciui alta...
Imagine atasata: Clipboard01.jpg
Din primele probe "la rece", semifuselajele se îmbină perfect, dar aripile...mno , short-run , neh ?
To be continued...
Seară bună !

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 06 May 2022 - 09:28 PM


#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2022 - 10:08 PM

Mamaaa, de-abia astept sa mai vad...

#3 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 May 2022 - 03:09 PM

Am "bărbierit" flapsurile originale de pe intradosul aripilor, și-am lipit "fundul" locașului, cīt mai aproape de partea inferioară a decupăturii. Ajută la asta și faptul că partea inferioară a aripilor este destul de grosuță. Reversul medaliei este că , din cauza grosimii materialului , decuparea flapsurilor nu a fost deloc ușoară.
Imagine atasata: IMG_20220418_114607 croped.jpg
Din ce probe am mai făcut acum , joncțiunea dintre semiaripa inferioară, capotă și cele două semiaripi superioare va fi foarte aproximativă, va necesita ceva muncă...

#4 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2022 - 05:14 PM

Ma gandeam ca vrei sa faci flapsurile "deployed", daca tot le ai...nu?

#5 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 May 2022 - 09:19 PM

Bineīnțeles că vor fi desfăcute !
Ce-am pus acum este doar ce se vede atunci cīnd flapsul este desfăcut, nu flapsul propriu-zis.
Uite un mic filmuleț īn care se simulează cum lucrează flapsul : butterfly flaps
Tare !

#6 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2022 - 07:50 AM

Salutare. Frumos pana acum. O mica corectie - Ki 44 era un Nakajima - deci aotake-le era pe verde, nu pe albastru iar interiorul era in nakajima cockpit green.

Aceasta postare a fost editata de bogy: 08 May 2022 - 07:52 AM


#7 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2022 - 08:01 AM

vezi aici:

https://www.hypersca.../ki4432jt_1.htm

si aici pentru interior:

https://modelingtime...pic.php?t=17163

#8 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 08 May 2022 - 11:23 AM

Salutare !
Bogy , am studiat diverse surse īnainte de construcția propriu zisă. Īn special forumurile / blogurile specializate pe aviația niponă ( arawasi , ja-po , j-aircraft...).
Ki-44 Shoki a fost vopsit pe interior īn 3 feluri , funcție de tipul și momentul fabricației.
Modelul timpuriu Ki-44-I și II-Ko erau N5 light green-bamboo
II-Otsu ( seria de mijloc) era #3 Hai Ran Shoku-dark blue grey
II-Hei (seria finală) era #7 Ohryoku nana-go shoku-foarte asemănător cu americanul olive drab.
Eu m-am hotărīt să fac un II-Hei , fie aparatul lui Ogawa , fie cel al luiYoshida. Ambele sīnt din seria finală ( 427 buc. fabricate , seriile 1750-2176), deci olive drab pe interior.
Cīt despre nuanța de aotake...Nu știu. Era de ambele feluri. Pe respectivele forumuri nu se precizează absolut nimic. Fiecare modelist face cum īl taie capul. Exemplul pus de tine este cu verde , am găsit īnsă la fel de bine și cu albastru , și chiar aluminiu chior.
Am găsit precizat doar despre culoarea antiglare, cum că Nakajima folsea īntr-adevăr negru chior, cum a spus și Edi la un moment dat.
Nu-i deloc imposibil să-l fac verde, am ambele culori ( Tamiya are aotake doar albastru , iar Gunze īl are doar verde...)
Numai bine !

#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 08 May 2022 - 06:08 PM

Miaam , ce subiect fain ai ales ,Dakian !
Am sa te urmaresc cu mare placere si interes ! .

#10 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 09 May 2022 - 07:06 AM

Popcorn time.
Deci asta făceai tu p-acolo și numai ziceai nimic.
Spor la lucru!

#11 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 May 2022 - 11:43 AM

Dacă nu găsesc o informație precisă cum că II-Hei era aotake/verde , īl las albastru...
Acum , la ambele vopsele oferite de Tamiya/Gunze nu-mi prea place faptul că sunt foarte puternice, un albastru (verde) metalic .
Ori, din ce-am citit pīnă acum , nu prea era așa.
Respectivul Aotake ( am găsit inclusiv variantă Aodake) era de fapt un lac protectiv pentru metal culoare aluminiu ( adică lac transparent cu pulbere de aluminiu īn el), īn care se adăuga puțină ( adică PUȚINĂ, NU MULTĂ !! ) vopsea verde/albastră, pentru a se putea verifica rapid , vizual , dacă o suprafață a fost protejată sau nu.
Rezultă că , pentru o aproximație mai realistă a respectivului aotake, ar trebui să diluez cumva ceea ce oferă Tamiya/Gunze straight-of-the-Bottle.
Pentru viitor , cred că am să īncerc o rețetă gen 4 părți X-16 aluminiu ( de ex.) cu 1 parte aotake.
Pentru acum , am să īncerc doar să spreyez ușor peste albastrul acesta puternic metalizat o "boare" de aluminiu , poate obțin ceva mai aproape de ce-aș dori. Voi vedea.

#12 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2022 - 12:08 PM

hai salut, dakiane.

tare frumos subiect ti-ai mai ales ... baga mare :)

la motor, l-as mai inchide cu niste wash pe la cilindri - parca-s prea shiny acuma.

cat despre aotake, ai loc acolo pe interior pentru toate incercarile: direct peste plastic, sau peste grund alb, sau peste aluminiu ceva. in orice caz, l-as dilua bine si l-as acoperi cu straturi subtiri, diluate bine si date succesiv, pana nu e prea mult :)

spor acolo!

#13 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 May 2022 - 01:23 PM

Salut Alexelu' !!
O sa mai mizeresc nițeluș motorul , nu rămīne așa.
Dealtminteri , deja am mai mizerit la el , poza-i făcută chiar cīnd l-am terminat de accesorizat...
Cu aotake, īncercările vor determina rețeta finală. Adică , ceva plăcut ochiului, că eu īncă n-am văzut vre-o poză color originală, cu un aparat īn serviciu. Că alea restaurate de prin muzee nu se pun, īn maaarea lor majoritate sunt făcute după cum a crezut restauratorul că ar trebui să fie , și nu după cum era īn realitate...
Poate dacă voi găsi poze cu ceva ĪNAINTE de restaurare...
Ideea cu ceva BINE diluat, apoi dat succesiv pīnă ești mulțumit cred că-i cea mai accesibilă .
Mulțam :friends:

#14 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 May 2022 - 09:06 PM

Și l-am închis.
Dar cu greu. Hotărît lucru , Sword nu-i deloc Tamiya. Așa cum mă așteptam deja, după potrivirile la rece, îmbinarea dintre aripi , fuselaj și capota motorului a fost groaznică, stil Dragon...A fost nevoie de multă convingere și ceva chit ca s-o fac să arate uman.
Imagine atasata: IMG_20220501_205227.jpg
Imagine atasata: IMG_20220504_183738.jpg
Imagine atasata: IMG_20220504_183802.jpg
Imagine atasata: IMG_20220504_183812.jpg
Imagine atasata: IMG_20220504_183855.jpg
Cu ocazia asta am și nituit cîte ceva. Nu exagerat, cît să adaug oarece interes. La un kit atît de mic , nu cred că trebuie să reprezint fiecare cui nenorocit...
Fuselajul s-a îmbinat extrem de frumos. Dar atît. Restul...
Aha. Spre atenționarea celor ce vor să facă acest kit. Montat conform instrucțiunilor , inelul din botul aparatului NU se va lipi neam la locul lui. Pentru că se lovește de cilindrii motorului , în partea superioară, unde este admisia de aer . Dacă dai motorul mai în spate , nu se mai poate pune elicea ca lumea , rămîne axul mult înafară. Eu am ales soluția de-a monta un distanțier inelar de stiren , intermediar între capotă și inel, subțire ( doar de 0,5mm), suficient cît să nu se mai lovească de cilindri. Inelul se vede foarte bine în decupările mitralierelor de capotă ( pe care le-am găurit, lărgit, să arate mai OK, cele originale erau doar niște miici depresiuni care nu arătau a ...nimic) și în vederea de pe burtă.
Zic eu că totuși , după șlefuire , nituire și regravarea zonelor deteriorate , deja începe să arate a avion !
Va urma !

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 09 May 2022 - 09:08 PM


#15 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 12 May 2022 - 09:24 PM

E negru ca un...drac !
Imagine atasata: IMG_20220506_192614.jpg
Primer emailic negru lucios de la Revell.

#16 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2022 - 09:57 AM

chiar arata a avion ... si inca unul frumos tare.

in ultima poza, pare o problema destul de nasoala la imbinarea intrados / extrados / fuselaj. ai reusit s-o rezolvi?

#17 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 14 May 2022 - 09:37 PM

Alexelu', dacă te referi la "ciupitura" care se vede la racordul aripă-fuselaj, da , am rezolvat ușor, de fapt , semiaripile și fuselajul se potrivesc destul de bine ( ținīnd cont de ce jale a fost la bordul de atac cu fuselajul și capota...), ce se vedea de fapt este partea superioară a compartimentului flapsului , fotodecupajul este o idee mai mare ca aripa...
După ce mi s-a uscat negrul, i-am tras un aluminiu, de control.
Știam eu că am mai pățit : i-am refăcut burta, se vedea īmbinarea rău (joncțiunea aripi-burtă , ceva mai puțin la semifuselaje), precum și īmbinările de la profundoare, și alea arătau ca dracu'...Plus o mică buleală la capotă.
Am reparat cīt am putut eu de bine, sper să fie OK.
Mīine cred că-l revopsesc, numai să am timp.
Seară bună !

#18 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 16 May 2022 - 07:22 PM

Un prim strat de Alclad , Aluminium. Simplu.
Imagine atasata: IMG_20220516_192242.jpg
Imagine atasata: IMG_20220516_192256.jpg
Nu-s prea mulțumit, dar am refăcut burta de trei ori. Enough is enough. Nu-l duc la concurs.
Mi-ar trebui (cred :unsure: ) și un chit nou, cred că bătrīnul Tamiya nu prea mai vrea să coopereze, a devenit prea vīscos. Recomandați ceva, sau iau tot Tamiya ?
Acum mă gīndesc la o "schemă" de alternare a nuanțelor de aluminiu. Dacă nu se īntīmplă ceva rău, aș mai băga īncă două-trei īn joc ( airframe , semi-mat, mat...)
Mă enervează că nu pot folosi fotografiile reale pentru așa ceva. Japșii făceau niște poze nu proaste , super-proaste. Credeam că rușii sīnt campionii pozelor rare și proaste, dar măcar serviciul lor de propagandă a oferit și poze de calitate...Nu am găsit nimic elocvent...Mai caut totuși, pīnă se usucă ăsta bine, nu vreau să am surprize la mascare.

#19 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2022 - 07:33 PM

Nush ce sa zic, mie nu mi-a iesit niciodata, aluminiu peste negru.

#20 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 16 May 2022 - 10:30 PM

Edi, nu-i vorba de aluminiu peste negru. Nu culoarea mă deranjează, ci urmele nasoale de pe burtă. Īn rest e OK, dar burta...
Evident că nu am putut trăi cu rușinea asta, așa că īntre seppuku și refacerea ( a patra oară !!) a burții , am ales ultima variantă.
Iar chit, iar șlefuit. Văd mīine ce-a ieșit.
Negru...Nu este musai. Cică doar la "polished aluminium" este foarte indicat negru lucios, pentru celelalte nuanțe de aluminiu poți folosi orice grund emailic lucios, dar culoare lui va influența cu siguranță felul īn care va arăta aluminiul final.
Īncă nu știu , nu am īncercat (īncă !!) alt grund, dar, cum mai am multe avioane īn NMF, voi īncerca cu siguranță și alte grunduri ( gri, alb, poate și altceva, nu știu...)
Vom vedea.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi