Forum Machete,Modelism,Hobby: Shoki - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Shoki Sword Ki-44-II Hei

#21 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2022 - 07:07 AM

Sal. Pentru vopsirea in aluminiu eu iti recomand 2 chestii (eu le fac si iese bine):

1. smirghel grafitat granulatie 2000, inmuiat in apa - suprafetele trebuiesc uniformizate;

2. dupa operatia 1, toata macheta trebuie efectiv lustruita. Eu o fac cu pasla. Probabil ca ar merge si cu o cirpa moale.

Dupa cele doua operatii o sa vezi ca o sa arate altfel. Repara si bordul de fuga pe dreapta (daca nu cumva este banda de mascare).

#22 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 17 May 2022 - 08:54 PM

Mda Bogy, m-ai băgat la idei...Smirghel grafitat ? Spre marea mea rușine , nici nu știam că există. Am să ...caut.
Am și eu șmirghel de 2000 ( e cel mai fin din dotare) , dar recunosc că nu m-am gîndit să șlefui TOATĂ macheta. Cît trăiește , omul învață.
Pâslă nu am. Dar o să caut la mama, poate are ea.
Am reținut sfatul tău , îl voi aplica la următorul kit NMF, am destule așa . Asta din păcate , pentru că mie nu-mi place NMF-ul, oricîte nuanțe aș băga pe un kit, tot aluminiu este, toate machetele vopsite astfel arată la fel...
Prefer oricînd camuflajele germane și italiene, băieții ceia chiar aveau imaginație !! Avioanele lor sînt ca amprentele digitale , nu-s două la fel !!
Nu , e banda de mascare, am pus-o și-am scoso de j'de ori...

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 17 May 2022 - 09:00 PM


#23 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 18 May 2022 - 05:52 AM

Vezi postareadakian67, la 17 May 2022 - 08:54 PM, a spus:

[...]Pāslă nu am. Dar o să caut la mama, poate are ea.[...]


Dacă se poate folosi, cred că am un cap de-ăla pentru Dremmel din pāslă. Nu știu cāt de tare folosește (īn ideea că dremmelul pare nițel cam violent pentru machetele tale), dar dacă īl vrei o să-l pun īn bagaj pentru la vară.

#24 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2022 - 08:29 AM

E bun ala de dremmel. Din ala folosesc si eu. Dar "at labam" nu cu dremmelul. Smirghel 2000 granulatie, grafitat (are culoarea gri) gasesti la Dedeman.

#25 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2022 - 09:41 AM

nu am mai facut de mult un nmf, dar total de acord cu obligativitatea slefuirii - mai ales daca s-a intervenit cu scriber-ul sau cu riveter-ul, pentru ca apar ridicari ale plasticului in zonele adiacente.

partea neplacuta este ca trebuie sa revii si sa cureti apoi praful adunat in depresiuni.

#26 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2022 - 10:28 AM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 18 May 2022 - 09:41 AM, a spus:

nu am mai facut de mult un nmf, dar total de acord cu obligativitatea slefuirii - mai ales daca s-a intervenit cu scriber-ul sau cu riveter-ul, pentru ca apar ridicari ale plasticului in zonele adiacente.

partea neplacuta este ca trebuie sa revii si sa cureti apoi praful adunat in depresiuni.



...ca sa nu mai vorbim ca, frecandu-le , le incarcam electrostatic si atrag scamele ca un magnet...

#27 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 18 May 2022 - 07:11 PM

Aha.
Deci , īn ultima vreme cred că sīnt cam surmenat, dus cu pluta, ziceți cum vreți...
Am șmirghel de ăla, doar că nu știam că se numește așa. OK then.
AM pīslă la Dremel, că doar am o grămadă de accesorii la el...Dar NU MI-A DAT PRIN CAP !!
Șlefuitul ăsta mă mănīncă de sănătate...Da, odată șlefuită toată macheta, trebuie apoi curățată de reziduuri. Și dacă liniile de panou se curăță relativ ușor, de regulă niturile...nu. Rămīn astupate.
Poate dacă aș folosi o periuță de dinți moale ?
Electricitatea statică dispare de regulă după ce ștergi macheta cu alcool, eu cel puțin o șterg īntotdeauna, nu-mi place și nu pot lucra cu mănuși , cum am văzut la unii modeliști.
Nu pot. Simt că pierd orice contact cu macheta, orice precizie īn manevrarea ei.
Mănuși folosesc rarisim, doar la vopsit, ca să nu las urme de labe pe macheta proaspăt curățată...atunci cīnd nu am o modalitate de-a manevra macheta fără să o ating direct ( suporți īnfipți īn diverse părți)

#28 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2022 - 10:07 PM

pentru curatat linii de panou sau nituri, cea mai buna treaba (testata in mod repetat) e sa vii pe ele cu pensulica de ultra thin cement de la tamiya (scursa bine) peste ele - adezivul dizolva complet pulberea acumulata prin depresiuni si le si uniformizeaza.

schema e sa nu atingi zona in urmatoarele cateva minute, pentru ca suprafata plasticului devine un pic moale. dar apoi, n-ai treaba, se face beton. bashca, intrucat zona devine lucioasa, sesizezi mult mai bine eventualele imperfectiuni de la gravare sau slefuire.

iar atentie daca ai chit pe undeva - adezivul dizolva chitul.

#29 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 May 2022 - 11:33 PM

Eu spal macheta cu apa si sapun , folosind o pensula mare ,cu par tare .
Apa si sapunul cred ca o descarca electrostatic si se curatata foarte bine praful de plastic de prin detalii .
Dezavantajul este ca trebuie sa las macheta la uscat , intr-o cutie acoperita , pusa pe un prosop de bucatarie ( din acelea din hartie) .Din acest motiv operatiunea aceasta o fac seara inainte de culcare , ca sa fie pregatita macheta pentru vopsit a doua zi .

#30 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 29 May 2022 - 01:50 PM

Sal'tare !
Īntre timp am mai lucrat și la micul Diavol.
Imagine atasata: IMG_20220528_154130.jpgImagine atasata: IMG_20220528_154150.jpg
L-am vopsit practic. Cu mai multe nuanțe de aluminiu , bla-bla.
Burta tot nasoală a rămas, la joncțiunea aripilor cu fuselajul. Nu am reușit să o scot mai bine. Pozele sīnt neiertătoare, scot īn evidență orice rasol. Īn realitate nu-i deloc vizibil ( așa am văzut și eu că tot rahat a rămas, īn poză, că privind cu ochiu' nud, am zis că-i OK...)
Imagine atasata: IMG_20220529_141935.jpg
Vopsit și galbenul de identificare, lăcuit pentru decaluri. Lac Tamiya X-20.
Eeee, și acum trebuie musai să mă hotărăsc pe CARE īl fac : 2 negru al lui Ogawa , sau 11 negru al lui Yoshida ??
Deși cred că īnclin spre avionul lui Ogawa. Pentru că nu are "bandajele" albe pe aripi și fuselaj. Lui Ki-61 (făcut anterior) i-am ales o īnmatriculare cu "bandaje", ăsta va fi fără, detest să arate toate avioanele la fel...
Am mai pregătit și vopsit și restul de nimicuri ( capacele trenurilor, rezervoarele suplimentare , jambele, roțile, elicea, caserola ei, etc...), să le am gata pentru asamblarea finală.
Noroace !

#31 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 29 May 2022 - 06:24 PM

Erată : e fix INVERS.
Adică avionul lui Ogawa are "bandajele", cel al lui Yoshida NU le are.
Deci va fi 11-le lui Yoshida.
Sau...??
Voi ce ziceți , care ar arăta mai bine ??

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 29 May 2022 - 06:26 PM


#32 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2022 - 07:03 AM

Alea cu "bandaje" erau din apararea teritoriala. Mie personal imi plac mai mult alea cu "bandaje". Pana la urma, sa stii ca a iesit ok. Am o nelamurire cu zona dintre capota motor si fuselaj. Iti lipsesc voletii?

#33 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2022 - 08:36 AM

si mie imi plac mai mult alea cu bandaje (cum le zici tu :), insa 2-ul ala negru nu ma inspira deloc. parca arata mai bi e 11-le ... hai ca te-am lamurit :)))

by the way - de ce-i zici tu 9? ca io vad 2 in hartii.

arata bine bine cu diferentele alea de nuante intre panouri ... intotdeauna m-am intrebat daca chiar existau in realitate sau e o licenta modelistica? stiu ca la americans unele erau chiar chituite si vopsite cu un fel de argintolac

#34 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2022 - 08:58 AM

Si eu as vota pentru 11 :)

Ceva-ceva se putea vedea pe ele, mici diferente intre panouri. Probabil e vorba de orientarea "zgarieturilor" produse de laminare, sau diferente intre tipurile de aluminiu folosite...habar n-am, dar fara asta, ar aparea destul de monotone.

Imagine atasata: Ki-44-1.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 30 May 2022 - 08:58 AM


#35 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2022 - 09:40 AM

gata ... m-ai convins, as usual :), iar poza e super, cum se vad patratzele de la liniile de nituri. treba asta cu "stressed metal effect" chiar mi se pare o smecherie, un fel de everest al modelismului. poate la '72 e prea mult, insa ma vazut cateva machete la '48 sau la '32 de mi-au picat maselele.

ezplicatia e de bun simtz ... diferite aliaje, diferiti producatori ... si clar arata mai interesant cu unele panouri diferite. atata doar sa nu devina un scop in sine treaba asta, sa n-arate avioneta ca o tabla de şah.

da-s frumoase si alea americane (vopsite) de arata bec - ca o mashina iesita pe poarta fabricii.

#36 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 30 May 2022 - 09:51 AM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 30 May 2022 - 09:40 AM, a spus:

gata ... m-ai convins, as usual :), iar poza e super, cum se vad patratzele de la liniile de nituri. treba asta cu "stressed metal effect" chiar mi se pare o smecherie, un fel de everest al modelismului. poate la '72 e prea mult,

Chiar ca e o culme ... Rato

Aceasta postare a fost editata de busila: 30 May 2022 - 09:53 AM


#37 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 30 May 2022 - 12:23 PM

Păi da, voleții nu sīnt īncă adăugați, nici țevile de eșapament. Urmează și ele.
Īn poze se văd diferențe īntre panouri. Probabil că-s mai multe explicații ( foile de tablă orientate diferit, loturi diferite de tablă, mai noi / mai vechi, panouri schimbate īn urma avariilor, etc.)
Și eu cred că dă bine ochiului diverse variații, cu condiția să fie rezonabile, fix să nu arate apoi ca o tablă de șah .
Stressed skin. Da. E...șmecher. Nu este imposibil de făcut, chiar la 1/72, dovadă mai multe lucrări ale unor modeliști cu ...multă răbdare !!
Totuși mie mi se pare ușor exagerat efectul la scara asta, la fel cu reproducerea tuturor liniilor de panou și nituri. Parcă e prea mult.
Da , la 1/32 sau 1/24 mi se pare chiar un must. dar la 1/72...facă cine o vrea , eu nu-mi bat capul cu fiecare nit nenorocit.
Și mie īmi plac mai mult parcă cele cu "bandaje", dar ...Pic īn situația avioanelor franceze. Īmi plac mai mult alea cu "dungile rușinii", dar deja am făcut două așa , parcă prea văd īn vitrină numai dungi galben/roșii !!
Deci va fi 11 negru al căpitanului Yoshio Yoshida. Fără bandaje. Si așa vor mai fi sigur unele "bandajate" !!

#38 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2022 - 12:24 PM

Da, arata misto dar, nu's de ce, mie mi se pare putin exagerat. Stres, stres dar ...chiar asa? In general ajungeau la reforma cand aratau asa (din cate stiu eu).

#39 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 30 May 2022 - 12:29 PM

Din păcate, nu toate americanele erau lăcuite, la finalul războiului doar unele mai erau lăcuite ( Mustangurile), și alea doar parțial ( aripile).
Restul , NMF complet, cu panouri antiglare si atīt. Economie de materiale. Operațiune considerată inutilă, nu se preconiza o durată de exploatare care să merite protecția aia suplimentară.

Se pare că nu. Efectul era vizibil chiar la avioane noi-nouțe. mai ales la unele tipuri ( B-17 de exemplu)
O sa mă uit pe poze...dar eu nu am de gīnd să fac așa ceva , la scara asta. Nu cred ca am atīta răbdare !!

#40 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2022 - 03:54 PM

stati sa vedeti la d-astea moderne ... nu e vorba doar de liniile de panou, ci chiar un efect de sifonare, dat de torsiuni ale fuselajului - dati cautare dupa "b-52 stressed skin", sa vedeti ce se intampla acolo (in fata ariipii si deasupra rotilor fatza).

sau la sea stallion (in spate, in zona rampei de acces) ... sau la bae hawk (fuselajul posterior). si nu e vorba de piese de muzeu.

gata ... am poluat destul topicul omului, dar pe seceta asta de postari, e de inteles :)

spor sa ai, dakiane! hai cu decalurile alea :)

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi