Forum Machete,Modelism,Hobby: Shoki - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Shoki Sword Ki-44-II Hei

#41 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2022 - 05:53 PM

B-52 e cunoscut, dar e si "batranel", e normal sa aiba riduri.

#42 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 01 June 2022 - 08:23 PM

Am pus și decalurile. Fără probleme deosebite, doar simbolul de pe derivă de pe tribord a cam făcut nazuri, s-a rupt īn 3 bucăți, dar le-am asamblat relativ ușor, fără urme.
Imagine atasata: IMG_20220601_190855.jpg
Am bălăcit cupola īn Future, să fiu mai sigur. Acum stă la uscat , bine acoperită.
Va urma.

#43 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2022 - 06:56 AM

Am o singura nelamurire: nituirea ai facut-o tu?

#44 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 02 June 2022 - 03:50 PM

Bineīnțeles, OOB nu are nici un nit.
Am adăugat și eu unele pentru sporirea interesului și ruperea monotoniei, diagrama reală de nituire este foarte complicată, la scara asta ar fi fost practic unul līngă altul, fără spații goale...

#45 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2022 - 06:50 AM

ok, dar mi se par cam mari spatiile dintre nituri.

#46 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 04 June 2022 - 09:05 PM

Înțeleg ce spui...Nu mi-am pus niciodată problema...
Folosesc rotița ce mai mică din setul de la Radu Brânzan. Am parcă 4 rotițe, cu distanțe diferite, iar asta-i cea mai mică disponibilă la momentul cînd am luat setul ( ehe, cam 4 ani în urmă...sau mai mulți ?? nu mai știu)
Altceva nu am .
L.E. Bineînțeles că mi-ai stîrnit curiozitatea, și m-am apucat să caut ...Sînt dus cu pluta. Complet. M-am ramolit. Am setul de 4, plus încă două. Cu pași diferiți, evideeent.
Ce am pus acum în mîner este pas 1,25mm. Adică mare.
Am 0,55mm, 0,65mm,0,75mm,1mm și 1,5mm
Nu numai că nu-i cea mai mică din cele avute, este chiar aproape cea mai mare . Ca pas vorbesc , nu ca diametru al roții. Ca diametru , da , este ce mai mică.
Și-mi aduc aminte c-am pus-o pe asta, cînd am avut nevoie de acces în spații foarte aiurea, la prima machetă nituită. Nici măcar nu mai rețin CARE a fost aceea...
Pe atunci, însăși ideea de nituire mi se părea ceva WOW, nemaivăzut de mine. ..Nu m-am mai gîndit de atunci la pas. Mea culpa.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 04 June 2022 - 09:20 PM


#47 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2022 - 07:43 AM

Sal, nu-i bai si eu am bulit nisca'i machete la primele nituiri. Acum, ideea ar fi ca dupa ce faci nituirea, slefuiesti bine. Dupa care cureti interiorul niturilor de bavuri (praful fin ramas dupa slefuire) cu extra thin cement de la tamiya.

#48 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 05 June 2022 - 11:21 AM

Bogy my friend, nu-i bai...dar ESTE. Pentru că mi-e ciudă că nu m-am gīndit din prima la acest aspect. Pentru că pasul este mare, și găuricile respective ies mai adīnci, și se văd mai tare.
Dacă era un pas mai mic, rezultau niște găurici mai mici, mai ușor de estompat. Deasemeni , nu m-am gīndit deloc să șlefui macheta după nituire, ca să șterg marginile ridicate ale fiecărui nit.
DAR , se reține cu siguranță pentru următoarele machete.

#49 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2022 - 07:35 AM

Pana la urma ar mai fi o solutie. Ai dat cu ceva peste decaluri? Daca nu, baga-l in apa, scoate decalurile (poate ai pastrat hartia de decal) si il iei la slefuit. Dupa...revopsit. Eu asa as face. Ar fi pacat. Avionul e chiar misto.

#50 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2022 - 08:24 AM

Vezi postareabogy, la 06 June 2022 - 07:35 AM, a spus:

Pana la urma ar mai fi o solutie. Ai dat cu ceva peste decaluri? Daca nu, baga-l in apa, scoate decalurile (poate ai pastrat hartia de decal) si il iei la slefuit. Dupa...revopsit. Eu asa as face. Ar fi pacat. Avionul e chiar misto.





Imagine atasata: rright.jpg

#51 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 06 June 2022 - 02:06 PM

No fuck'n way !!
Nu mă deranjează īntr-atīt de mult cīt să refac atīta vopsire/decăluire, etc. ( etc. adică este deja pin-panel-wash, dat cu uleiuri. )pentru ca sunt niturile nițel proeminente. Unele, pentru că unele au fost șlefuite datorită altor defecte, refaceri , etc.
Plus că , așa cum menționam mai sus, este deja lăcuit complet, wash, uleiuri...
Iar ăsata arată chiar OK, am altele care-s mai holeleu, și tot nu le-am mai făcut nimic. Așa a fost construcția asta. Dacă īmi dădeam seama la timp , īnainte de vopsire , refăceam. Așa, nici nu se pune problema. Căci nu vopsitul este dificil , cīt MASCAREA.
Am mascat la avionul acesta ore īntregi, panou cu panou...N-aș repeta procesul nici pentru greutatea lui īn aur. Nu de alta, nu atīrnă atīt de mult cīt să merite... :-P
Am reținut erorile făcute și nu am să le mai repet. Pentru Shoki este īnsa too late. Rămīne fix așa cum este acum, nu-i deloc ceva grav, cu ochiul liber arată foarte OK. Pozele astea macro īnsă te omoară...
Dacă voi fi banat pentru această treabă, asta este, soarta crudă și destinul trist.
Numai bine !

#52 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 June 2022 - 12:33 AM

[quote][nu-i deloc ceva grav, cu ochiul liber arată foarte OK./quote]

That's the spirit , Dakian , si eu spun la fel .
Sporuri in continuare !

#53 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2022 - 08:42 AM

lasa-l asa, man ... linistit. l-ai upgradat fatza
de varianta stoc, asa ca e ok.

si sunt convins ca in realitate, cu ochiul liber, bumbii respectivi sunt mult mai greu sesizabili. la poza, pe ridicaturile respective se acumuleaza lumina, iar aparatul accentueaza treaba asta si le face si mai vizibile.

ai putea sa mai incerci o treaba (eventual pe o suprafata de test inainte) - sa incarci cu mai mult lac suprafata machetei ... o sa se mai uniformizeze cu totul. eventual un strat semimat intermediar.

#54 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 June 2022 - 08:52 PM

Daa, interesant mișcare !!
Oricum aveam de gînd să vin cu alte două straturi de lac, mă gîndeam ca avionul să fie semimat, iar suprafețele antiglare mate.
Mă codeam însă pentru că ce-am văzut în poze pare să fie mat TOT avionul. Cumva este normal, este NMF, neprotejat cu vre-un lac. Nu are de ce să fie semimat sau lucios, aluminiul oxidează a naibii de repede, și cît se poate de mat.
Așa c-aș putea da c-un lac semimat , pentru sigilare și uniformizare, și cu unul mat pentru aspectul final.
Mulțumesc pentru idei !!

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 07 June 2022 - 08:58 PM


#55 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2022 - 09:44 PM

atata mai zic si te las in pace :) ... zic ca poa'/ trebe' sa fie semimat, luand in considerare efectul de scara. acuma si semimatu' asta, poa' sa fie mai spre lucios, sau mai spre mat :)))

mie personal asa imi pare ok ... oricat de fin ar fi, matul dat cu simtz de raspundere e prafos ca finish, ceea ce nu e ok, mai ales daca il multiplici de 72 de ori. din fericire, un mat finutz peste gloss da un satin, pe care il reglezi din dilutie, modul de suflare (ud / semiud / uscat) si numar de straturi.

am tot citit sau auzit de o gramada de tehnici, inclusiv lac mat luat la frecat usor la sfarsit. tu tre' sa-ti gasesti tehnica si ingredientele care te coafeaza.

la urma urmei, poti sa-l dai si cu gaz lampant, daca obtzii efectul dorit.

cel mai safe este sa faci incercari pe linguritze de plastic, eventual mascand portiuni din ele, pentru a vedea diferenta pe aceeasi suprafata (eu personal trag inclusiv cateva linii de panou si cateva nituri pe ele; poti sa pui si un decal pe care nu-l folosesti sa vezi cum se comporta). n-ai ce pierde, ba chiar ai doar de castigat, cu o cheltuiala si un efort minime.

spor!

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 07 June 2022 - 09:44 PM


#56 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 June 2022 - 10:02 PM

Da , bune sfaturi , mersi !
Cred c-o să-mi iau un set zdravăn de lingurițe de la Selgros...Nu am nici măcar un singur kit de stricat...
Ideea e foarte bună.

#57 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2022 - 06:58 AM

Sal

Nu stiu cat este de valabila informatia si pentru avioanele armatei dar pentru cele de marina este foarte reala: avioanele erau date cu un fel de ceara si se pare ca frecau tartanii la ele de faceau scurte la maini. Asta dadea avionului un aspect usor satinat (semimat). Cica descoperisera ca obtineau un spor de viteza (habar nu am cu cati km/h mai mult) dar si o reducere semnificativa a consumului (autonomie mai mare).

#58 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2022 - 07:03 AM

Uite aici. Mie nu mi se par prea mate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ki44_1.jpg
  • Imagine atasata: ki44_2.jpg
  • Imagine atasata: Ki-44-54-678x381.jpg


#59 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2022 - 07:06 AM

uite si aici:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ki44-i.jpg
  • Imagine atasata: Ki-44-III_Yokota.jpg


#60 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2022 - 12:54 PM

Vezi postareabogy, la 08 June 2022 - 06:58 AM, a spus:

Sal

Nu stiu cat este de valabila informatia si pentru avioanele armatei dar pentru cele de marina este foarte reala: avioanele erau date cu un fel de ceara si se pare ca frecau tartanii la ele de faceau scurte la maini.


este ... se si vede in filmele cu pregatirile de pe punte pentru decolarile spre pearl (uitati-va dupa baietzii cu carpe).

cat despre pozele puse, eu zic ca satinul peste metalic va face treaba cea mai buna. vorbim de un aluminiu expus/uzat, nu e polished (gen b-25-ul red bull).

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi