Forum Machete,Modelism,Hobby: ww2 avioane rusesti deasupra romaniei - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ww2 avioane rusesti deasupra romaniei

#1 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2022 - 10:58 AM

Un video pe youtube vorbea despre Erich Hartmann care a intalnit in "martie 1945" doua grupuri de bombardament american si sovietic deasupra Romaniei...

https://youtu.be/32iEoBhleMg?t=142 (2:22)


Sigur, complet gresit in martie 1945, nu am idee ce fundament de istorie sa ai sa spui asa o prostie, dar m-am gandit totusi ca poate a gresit si a fost martie 1944. Din ce stiu eu Erich Hartmann a fost aici, americanii au bombardat Ploiestiul in primavara 1944, dar, rusii?

Au fost bombardemente sovietice aici, astfel incat sa fie aici asa un grup de bombardament/vanatoare sovietic?

Povestea pare doar o poveste, dar am cautat surse despre sovietici bombardand romania inainte de august si am gasit zero. In afara de Constanta cu Zveno care a fost nesemnificativ, nimic altceva.

Are cineva alte informatii?

#2 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 01 March 2023 - 05:39 PM

Din tot ce-am citit , este ...doar o poveste frumoasă. Incidente cu aliații schimbīnd focuri īntre ei s-au īntīmplat real, americanii doborīnd ruși și invers. Dar au fost incidente sporadice, și s-au īntīmplat doar deasupra Germaniei.
Ceva sīmbure de adevăr este și aici. Doar că nu au fost implicați aviatorii ruși. Este vorba de Operația Frantic, bombardamente - navetă efectuate de bombardiere americane decolate din Italia și Anglia, aterizate apoi īn Ucraina , decolau din nou spre casă, etc. Au fost doar 7 raiduri , īntre iunie și septembrie 1944. După care au īncetat, tocmai datorită atitudinii extrem de necooperante a rușilor, existīnd numeroase incidente , antiaeriana și vīnătorii ruși trăgīnd asupra bombardierelor americane...
Numai bine !

#3 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2023 - 07:36 PM

Vezi postareadakian67, la 01 March 2023 - 05:39 PM, a spus:

Din tot ce-am citit , este ...doar o poveste frumoasă. Incidente cu aliații schimbīnd focuri īntre ei s-au īntīmplat real, americanii doborīnd ruși și invers. Dar au fost incidente sporadice, și s-au īntīmplat doar deasupra Germaniei.
Ceva sīmbure de adevăr este și aici. Doar că nu au fost implicați aviatorii ruși. Este vorba de Operația Frantic, bombardamente - navetă efectuate de bombardiere americane decolate din Italia și Anglia, aterizate apoi īn Ucraina , decolau din nou spre casă, etc. Au fost doar 7 raiduri , īntre iunie și septembrie 1944. După care au īncetat, tocmai datorită atitudinii extrem de necooperante a rușilor, existīnd numeroase incidente , antiaeriana și vīnătorii ruși trăgīnd asupra bombardierelor americane...
Numai bine !



Daca e sa ne luam dupa ultima carte aparuta pe subiect, foarte interesanta de altfel, (Ticalosii uitati ai frontului de est) nici pe departe antiaeriana si vanatorii nu au fost o asa problema, cat politica, apoi jos la firul ierbii, diferenta de putere de cumparare dintre "expats" si "bastinasi" si nu in ultimul rand fomeile...treburi de genul asta care s-au intamplat si in alte tari, vezi UK unde au existat fro 60k de "mirese" de Gi care au scapat de sarakii lor de engleji care nu le aduceau o pereche de ciorapi calumea :)))

#4 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 01 March 2023 - 09:25 PM

Vezi postareaFenomers, la 31 October 2022 - 10:58 AM, a spus:

Un video pe youtube vorbea despre Erich Hartmann care a intalnit in "martie 1945" doua grupuri de bombardament american si sovietic deasupra Romaniei...

https://youtu.be/32iEoBhleMg?t=142 (2:22)


Sigur, complet gresit in martie 1945, nu am idee ce fundament de istorie sa ai sa spui asa o prostie, dar m-am gandit totusi ca poate a gresit si a fost martie 1944. Din ce stiu eu Erich Hartmann a fost aici, americanii au bombardat Ploiestiul in primavara 1944, dar, rusii?

Au fost bombardemente sovietice aici, astfel incat sa fie aici asa un grup de bombardament/vanatoare sovietic?

Povestea pare doar o poveste, dar am cautat surse despre sovietici bombardand romania inainte de august si am gasit zero. In afara de Constanta cu Zveno care a fost nesemnificativ, nimic altceva.

Are cineva alte informatii?


Banuiesc ca te referi la bombardamente sovietice inainte de 23 august 1944.
Imi aduc aminte de Constanta 23, 24, 25, 26 iunie 1941, 3 mai 1943, 23 septembrie 1943, 30 septembrie 1943, 20 august 1944, Sulina 28 iunie 1941, 4 iulie 1941, 15 iulie 1941, 15 august 1941, 19 , 20 si 21 august 1944, Insula Serpilor 19 august 1944, Valcov 22 august 1944, Galati 17 aprilie 1944, Chilia 14 iulie 1941, Isaccea 15 iulie 1941, Ismail 26 iulie 1941 etc.

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 March 2023 - 11:35 PM

Citeaza

Au fost bombardemente sovietice aici, astfel incat sa fie aici asa un grup de bombardament/vanatoare sovietic?


Eu imi amintesc de cateva poze cu niste A 20 Boston (?) sovietice cazute/doborate pe aici dupa raiduri putin inainte de 23 august 1944 .
Parca citisem ca au si reusit sa recupereze 1 sau 2 astfel de avioane , alaturi de un Airacobra , dar nu stiu daca le-au testat sau daca le-au vopsit insemnele noastre .

Citeaza

dar am cautat surse despre sovietici bombardand romania inainte de august si am gasit zero. In afara de Constanta cu Zveno care a fost nesemnificativ, nimic altceva.


Mai veneau cu SB sau DB-urile pe aici ,prin 41 si le pierdeau repede .Vezi cel mai cunoscut exemplu, cel care ia adus faima lui Horia Agarici .

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 March 2023 - 11:46 PM


#6 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 02 March 2023 - 08:14 PM

Cautand date despre bombardamentele sovietice, am gasit relatarea unui martor al evenimentelor din iunie 1941:

"Indata apoi, deasupra tarmului Constantei, un Hurricane alb-negru vine in semipicaj deasupra altui bombardier , care continua sa coboare oblic, lasand in urma dara caracteristica de motor incendiat (ora 07:07). La atingerea pamantului explodeaza cu flacara mare si puternica, poate pricinuita de bombele ce le mai avea la bord. Alt bombardier , tot cu dara de fum, cade inspre Eforie, dar mai incet, incendiul izbucnind mult mai tarziu , in locul unde atinge uscatul (ora 07:09)". (Nicolae Koslinski - "Jurnalde campanie").

Din relatare rezulta faptul ca Hurricane pilotat de lt.av. Horia Agarici avea intradosul vopsit englezeste, alb-negru.

@dany
Foarte frumoase sunt SB-urile si DB-urile.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi