Forum Machete,Modelism,Hobby: MisterCraft Cobra - ce sa fac cu el? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MisterCraft Cobra - ce sa fac cu el? AH-1G Vietnam War 1:72

#1 Useril este offline   maddhawk 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13-January 05

Postat 06 May 2023 - 09:29 PM

Salut colegi.
Am primit cadou o macheta MisterCraft Ah-1G Vietnam War. Din pacate, nu pot sa o arunc direct, ca o sa ma intrebe de ea. Dar e ... execrabila. Se pare ca e copia proasta a unui kit din anul 1974. De fapt, foaia de instructiuni originala, aia din '74, e mai ok decat asta de acum !
Ca idee, asta e "scaunul" (nu e poza mea, nu are rost):
https://www.scalemat...80-pristine.jpg
si asta e poza din topicul lui Alexelu_marinelu:
http://www.cartula.r...ttach_id=157769

Acum intrebarea: voi ce faceti cand dati de un kit din asta? Ce pot sa fac?
1. Ma gandeam sa il fac asa cum e, cat de cat, nu stiu daca are rost sa investesc timp in asa kit, si asta e ...
2. Tot ca la 1, dar e atat de fara legatura cu realitatea interiorul, incat ma gandeam sa "acopar" cupola cu ceva vopsea semitransparenta (Guiliman Blue Contrast Paint de la Citadel), astfel incat sa nu se mai vada mizeria de interior....
3. Incerc totusi sa fac ceva decent din el ...

4. Il arunc, cumpar un Revell AH-1G (cred ca e singurul care l-am gasit la magazinele online de la noi), si ii spun prietenului ca "Mersi mult, 'ui ce fain a iesit!"

Voi ce ati face?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mistercraft_cobra.jpg


#2 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 06 May 2023 - 11:34 PM

Deși este puțin idioțică treaba, eu aș merge sigur pe ultima variantă...Mai ales dacă īți este prieten și nu ai vrea să-l dezamăgești.
Omul a vrut să-ți facă o bucurie, de unde să știe el că sīnt kituri și kituri...
Bineīnțeles că TU decizi !
Numai bine !

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 May 2023 - 07:50 AM

Salut Maddhawk . Eu as zice sa-l faci daca ai chef . Cu kiturile acestea te poti distra cum probabil nu ai face-o cu vreun Tamyia sau Hase .

Poti sa-l reprezinti int-o mica vigneta , ca un exponat de muzeu , cu geamurile negre .

Ca acesta .

https://www.autoevol...617.html#agal_0

Ai mai putea adauga o figurina . Un copil sau un veteran mai in varsta , care probabil le-a pilotat in Nam ... etc.

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 May 2023 - 08:10 AM


#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 May 2023 - 08:09 AM

... PS.
Si eu tot un Mastercraft lucram in we-ul acesta . Eu mi le iau daca am nevoie de cate un decal , sau pentru a-mi imbogatii colectia de "retro"-uri . Gasesc matrite Heller sau KP ieftine sau care nu se mai produc ori sint greu de gasit acum ,

FW-ul acesta l-am luat doar pt decaluri ce imi trebuiau la alte modele . Era un D9 , o copie proasta dupa un vechi Hase din anii 70 , care la randul sau avea erori de forma si detalii .Fiindca am facut un D9 mult mai bun HB si mai am unul in lucru Italeri , m-am gandit sa ma joc putin cu acesta . Incerc sa reprezint unul dintre prototipuri . Probabil V13 sau C. .Problema cea mai mare cred ca va fi la parbriz fiindca este mult prea gresita forma pentru a-l utiliza ... dar am sa vad cum fac...

Am pus imaginea pt. moral :-D , sa vezi ca te poti distra si cu Mastercraft , iar daca il ratez nu voi avea de ce sa-mi para rau .
Mult spor !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzz mast fw 190 v 13.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 May 2023 - 08:22 AM


#5 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2023 - 09:11 AM

ia linistit Revell-ul ... ca inauntru e Special Hobby, iar inmatricularile (Crystal Ship / Leprechaun) sunt ambele superbe.

kitul Mistercraft / Mastercraft e o mizerie si atat ... nu merita mentionat. dupa cum bine zicea Dany, poate doar daca te pasioneaza vreo inmatriculare.

cat despre scaune, alea din poza pusa de tine sunt CMK oricum si sunt impecabile - nimic din ce "stoc pah piatza" nu se apropie macar (daca te pasioneaza, iti donez eu un set copiat dupa original).

#6 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 08 May 2023 - 05:58 PM

Acum ceva timp am īncercat şi eu un chit MisterCraft de F-16 la 1/72. L-am desfăcut, l-am īnceput şi...atāt!!! Doar cāteva piese lipite şi mi-am dat seama că nu merită munca aşa că īntreg chitul şi-a găsit locul īn "cutia cu maimuţe". Am renunţat la el, la Mistercfraft şi (coincidenţă) mi-am luat un Revell. Aşa că şi din partea mea varianta 4 are un DA Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi