Forum Machete,Modelism,Hobby: F-16 MLU românesc - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F-16 MLU românesc F-16 RoAF

#1 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 05 June 2017 - 01:54 PM

Salutare tuturor!

Din cauza puţinului timp liber avut la dispoziţie, rareori am mai reuşit să-mi fac simţită prezenţa atât pe aici, pe Cartula, dar mai ales pe la „standul de lucru". Chiar şi aşa, cu chiu şi vai, am reuşit să încep să lucrez la un F-16 românesc - drept că am lăsat restul ce aveam început de izbelişte (inclusiv diorama cu muzeul) dar...asta e, nu am mai avut răbdare şi am preferat să am un MLU cât mai repede.

Încă de la început trebuie să punctez câteva aspecte. Deşi am făcut mai multe machete de-a lungul timpului, m-am limitat la chestii simple, fără prea multe detalii, fără piese ajutătoare, etc. Pe scurt, kitul din cutie, vopseaua şi... cam atât – cine a citit postarea cu diorama probabil ştie deja care îmi e „stilul". De data asta însă, am decis că e momentul să risc puţin şi să încerc să merg mai departe, experimentând câteva lucruri/tehnici noi. M-am gândit că e posibil şi să stric tot dar totuşi am hotărât să încerc. Aşa că pe lângă binecunoscutul chit de MLU de la Revell (scara 1/72) şi vopselele necesare, am achiziţionat şi câteva piese în plus, mai exact, astea:
Imagine atasata: 02.jpg

Din start am vrut ca în final, avionul să nu fie foarte îngrijit, ca scos de la vopsitorie, ci să pară mai vechi, mai uzat – deci am luat şi un Wash de la Vallejo, atât pentru a-l „murdări" pe ici-pe colo, dar şi pentru evidenţierea panourilor -repet, toate astea au fost nişte noutăţi pentru mine.

Şi acum... iată povestea!

Deşi de obicei încep cu cockpitul, pentru a experimenta folosirea Wash-ul, am făcut mai întâi câteva teste pe rezervoare şi iată ce a ieşit:
Imagine atasata: 03.jpg

Apoi m-am apucat de evacuare, folosindu-mă de PE-urile de la Eduard. La interior am renunţat la piesa din cutie şi am confecţionat eu ceva:
Imagine atasata: 04.jpg Imagine atasata: 05.jpg

Într-un final, am făcut şi cockpitul, tot cu PE-uri de la Eduard:
Imagine atasata: 06.jpg

Cam atât deocamdată. În limita timpului disponibil, voi reveni cu imagini din diferite etape de lucru.

Aceasta postare a fost editata de Claudiu-Daniel: 05 June 2017 - 01:59 PM


#2 Useril este offline   mihai_filip 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 30-June 16
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2017 - 03:27 PM

Salut,


Pentru scala 1/72, ti-au iesit foarte bine detaliile de carlinga.

Astept sa vad urmatorii pasi! :)

Spor!

#3 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 15 September 2017 - 09:06 AM

Vezi postareamihai_filip, la 26 June 2017 - 03:27 PM, a spus:

Astept sa vad urmatorii pasi! :)
Spor!

Mulţumesc mult!


Şi iată şi următorii paşi - aşa cum am spus, mă mişc mai greu, din lipsă de timp.

Mai întâi am mai meşterit ceva la carlingă şi i-am pus scaunul:
Imagine atasata: 07.jpg

Apoi am început vopsitul la exterior, treptat, pe bucăţele. Şi am început cu spatele avionului:
Imagine atasata: 08.jpg

Plus ceva pe la aripi şi ataşarea lansatoarelor:
Imagine atasata: 09.jpg

#4 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 15 September 2017 - 09:45 AM

Salutare! Urmaresc cu interes topicul.
In prima foto. atasata nu se vede daca ai pus farul lateral stanga din dreptul "bird slices".
Uite o foto. de referinta:
Imagine atasata: PA077946.JPG
Spor!

#5 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 15 September 2017 - 10:18 AM

Vezi postareazachs, la 15 September 2017 - 09:45 AM, a spus:

In prima foto. atasata nu se vede daca ai pus farul lateral stanga din dreptul "bird slices".

Salutare şi mulţam' fain!
Farul încă nu e la locul lui pentru că nu am ajuns cu lucrul până acolo. Partea din faţă va rămâne la urmă. Până acum am reuşit să-i fac aproape integral spatele (ramforsaje, vopsit, wash, etc.) şi sper ca după-amiază să-mi fac timp să mai postez câteva imagini cu avionaşul, aşa cum arată în prezent.

Aceasta postare a fost editata de Claudiu-Daniel: 15 September 2017 - 10:21 AM


#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 September 2017 - 12:04 PM

Inca nu e tirziu, incearca sa schimbi "ecranul '' de la HUD cu o folie mult mai subtire, ceva de genul filmului pe care sunt "ceasurile" de la PE-urile Eduard. Arata grosolan rau!

#7 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 15 September 2017 - 12:37 PM

Vezi postareaZ-mare, la 15 September 2017 - 12:04 PM, a spus:

Inca nu e tirziu, incearca sa schimbi "ecranul '' de la HUD cu o folie mult mai subtire, ceva de genul filmului pe care sunt "ceasurile" de la PE-urile Eduard. Arata grosolan rau!


E într-adevăr foarte gros - e cel din chit. Nu m-a dus "bibilica" să pun altceva dar acum că mi-ai zis, o să încerc, când ajung să lucrez la partea din faţă, să-l schimb. Mulţumesc pentru sfat.

#8 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 15 September 2017 - 09:53 PM

Aşa cum am promis, iată şi ultimele imagini, cu ce am mai meşterit până acum.

Mai întâi iată cum arată F-16-le meu pe "burtă", cu menţiunea că încă nu e finalizat. Ar mai fi de vopsit aripioara de lângă cârlig, de pus (dacă reuşesc) decalurile cu NO STEP şi alte mici "chichiţe"
Imagine atasata: 10.jpg Imagine atasata: 11.jpg

Şi iată aproape finalizat şi extradosul. Mai am de făcut coada şi de pus antenuţele de descarcare statică
Imagine atasata: 12.jpg Imagine atasata: 13.jpg


Cam atât deocamdată. În limita timpului disponibil voi continua lucrul şi voi reveni cu imagini noi.

#9 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 18 March 2020 - 11:17 AM

După mult timp de pauză, am reuşit într-un final să-mi termin şi eu „opera". Aşa cum am spus încă de la prima postare, a fost prima mea machetă la care nu m-am limitat la chitul din cutie şi am încercat să experimentez lucruri şi tehnici noi – oarece detalii, piese ajutătoare, wash-uri, etc. Ce a ieşit? Se putea şi mai bine dar... e bine şi aşa!

Faţă de ceea ce v-am arătat deja, am decis să mai fac nişte schimbări – off, mult mai greu să modifici decât să faci un lucru din prima!!! Dar am încercat şi cu chiu cu vai, mi-a ieşit!

Vezi postareaZ-mare, la 15 September 2017 - 12:04 PM, a spus:

Inca nu e tirziu, incearca sa schimbi "ecranul '' de la HUD cu o folie mult mai subtire, ceva de genul filmului pe care sunt "ceasurile" de la PE-urile Eduard. Arata grosolan rau!
Ţi-am ascultat sfatul şi am schimbat HUD-ul cu ceea ce mi-ai recomandat. M-am chinuit destul de mult să pilesc suportul HUD-ului (era PE - metalic) şi să-i fac un înlocuitor dar ceea ce a ieşit arată altfel, mult mai bine faţă de cum era. Mulţumesc pentru sugestie!Imagine postata

Ce am mai schimbat? Motorul, sau mai exact, doar evacuarea. Am găsit o piesă din răşină şi nu m-a răbdat sufletul să nu o iau. M-am chinuit să tai vechea piesă, să pilesc, să le fac să se potrivească, şi toate astea având grijă să nu rup, să nu stric ceva din restul machetei (care era deja gata) –mare bătaie de cap şi asta!Imagine postata

Ce mi-a mai pus răbdarea la încercare a fost confecţionarea pieselor de pe cupolă, în special a „cleştilor" ce o blochează. Cu chiu cu vai am reuşit să pilesc nişte... chestii, dar din prea mare concentrare, i-am pus invers (ca şi orientare). Asta e, o să ramână deschisă pentru totdeauna!Imagine postata

Ce iar nu a ieşit prea bine sunt ramforsajele. Am avut de ales între unele foarte subţiri dar care ţinând cont că macheta e vopsită cu pensula, deveneau aproape neobservabile, sau unele mai groase, care să se vadă clar că sunt acolo. Am ales a doua variantă şi spre deosebire de prima, după vopsirea cu pensula, au devenit şi mai vizibile, chiar grosolane. Dar cel puţin, se vede clar că nu lipsesc de la locul lor

Ca şi concluzie, ce să zic! A fost un experiment oarecum reuşit. Nu am nimic ce s-ar putea încadra la scule „profi" dedicate acestui hobby, lucrez cu ce găsesc prin casă, vopsesc cu pensula, unele tehnici mi-au ieşit din prima, la altele am eşuat „cu brio", însă totuşi ceva tot a ieşit.

Sper să vă placă şi vouă!

Imagine atasata: P1070830-copy.jpg Imagine atasata: P1070832-copy.jpg Imagine atasata: P1070844-copy.jpg Imagine atasata: P1070846-copy.jpg Imagine atasata: P1070850-copy.jpg


De asemenea criticile sunt binevenite, ba chiar constructive şi m-ar putea ajuta în viitor – aş vrea să-mi fac o colecţie de MLU românesc (A, B şi vreun„what if") dar le voi încerca la 1/48 (tot o premieră pentru mine).

#10 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 08 May 2023 - 06:23 PM

Chiar dacă topicul este deja foarte vechi, cred că merită să finalizez "povestea" primului meu F-16. Chiar dacă nu bate în totalitate cu realitatea, având în teancul de cutii nişte chituri vechi cu echipament de sol (Hasegawa), am zis să încerc să le folosesc şi să-i fac şi un decor, în care să includ cam tot ce s-ar putea ataşa pe piloni. Şi iată ce a ieşit:

Imagine atasata: P1010733 copy.jpg Imagine atasata: P1010731-copy.jpg

O cutie de plexiglas peste şi... asta a fost!!!

Toate cele bune!

Aceasta postare a fost editata de Claudiu-Daniel: 08 May 2023 - 06:24 PM


#11 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 12 May 2023 - 06:21 PM

Frumos. Bravo. Imi place avionul in sine mai ales in "haine" romanesti, imi place si macheta ta, bravo.

#12 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2023 - 01:29 PM

arata bine falconu' tau romales. felictari!

poate baza pare cam aglomerata si fara o idee /un mesaj anume ... pare ca faceau ceva important la aveon si au fugit toti la masa :)

#13 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 18 May 2023 - 09:09 AM

Vă mulţumesc pentru apreciere!

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 13 May 2023 - 01:29 PM, a spus:

poate baza pare cam aglomerata si fara o idee /un mesaj anume ...

Ideea a fost să-i pun ceva alături, din ceea ce "zăcea" prin cutii, cu accent pe (tot) armamentul care se poate ataşa pe piloni -dacă te uiţi atent, în jurul lui există doar câte o bucată din fiecare rachetă, ceea ce nu prea are logică dar doar aşa mi-a încăput tot arsenalul

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 13 May 2023 - 01:29 PM, a spus:

... pare ca faceau ceva important la aveon si au fugit toti la masa :)

Nu sunt chiar la masă ci mai degrabă... sub masă ;). Mai exact, am şi două cutii cu piloţi şi personal de sol (seturile de la Italeri şi Revell) şi planul e să-i integrez în "peisaj" dar nu am nici cea mai vagă idee când voi avea timp să-i fac şi să-i pun la locul lor. Aş vrea mai întâi să fac şi (măcar) un MLU la 1/48 şi pe urmă, poate le va veni şi lor rândul.

Încă o dată, mulţumiri!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi