Forum Machete,Modelism,Hobby: Micul meu "muzeu" RoAF - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Micul meu "muzeu" RoAF

#1 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 16 June 2014 - 07:42 PM

Salutare... din nou. Aşa cum spuneam în scurtul mesaj de prezentare, am decis să îmi fac cont pe acest forum pentru a vă spune o poveste. Nu am fost prea sigur unde s-ar potrivi mai bine, la Aviaţie sau la Diorame, insă până la urmă am ales cea de-a doua variantă. Dar iată despre ce este vorba.

Totul a început de la o porţie zdravănă de plictiseală. Într-o bună zi, neavând altceva de făcut, mă tot uitam la poze de la Muzeul Aviaţiei şi mă tot gândeam cum de există atâta nepăsare, cum de expoziţia exterioară se află într-un asemenea hal. În acelaşi timp încercam şi să îmi imaginez cam cum ar putea arăta curtea muzeului, cum ar putea fi reamenajată astfel încât să arate ca un muzeu nu ca un depozit de fiare vechi. La un moment dat, am luat o foaie de hârtie şi am început să schiţez câteva din ideile ce îmi veneau în minte. Şi uite aşa, idee după idee, linie după linie, captivat deja de ceea ce făceam, am ajuns să (re)desenez întregul spaţiu expoziţional – binenţeles că nimic nu era dimensionat, că era vorba despre un simplu desen făcut doar pentru a-mi ocupa timpul. În plus, erau băgate în schiţă mult mai multe aparate de zbor (cred că aproape toate militarele epocii moderne) faţă de câte există în realitate. Treaba era gata şi trebuia să-mi caut altceva de făcut. Ei bine, în acele momente căpşorul meu a mai „debitat" o idee: ce-ar fi dacă aş încerca să realizez o dioramă, să-mi fac propriul meu muzeu? Mai cochetasem eu cu asamblarea de machete aşa că m-am gândit că merită să încerc, să văd dacă şi ce îmi iese – încă de la început nu mi-am propus să fac ceva „profi" ci (hai să zicem) să mă limitez la două caracteristici: simplu şi ieftin. Şi uite aşa, ceea ce s-a dorit a fi doar o modalitate de a risipi plictiseala, a devenit dintr-o dată o treabă serioasă.

Pentru început am stabilit dimensiunile în care trebuia să mă încadrez (nu de alta dar să am loc unde să-mi pun „opera" la vedere după finalizare), apoi am început să fac câteva schiţe „pe bune" – normal că de această dată, făcând totul la scară, nu prea s-au mai potrivit cu ceea ce făcusem înainte. Astfel, pentru a-mi încăpea cât mai multe machete, am fost nevoit să fac destule modificări, începând cu eliminarea avioanelor mari (AN-urile, Hercules-ul, Hong-ul) şi terminând cu reamenajarea aleilor, a platourilor şi a spaţiilor verzi. Într-un final, după multe încercări, ţinând cont în special de dimensiunile machetelor ce urmau a fi expuse, planul pe hârtie a fost finalizat (din păcate, a trecut ceva timp de atunci şi nu mai găsesc schiţa unde erau reprezentate şi machetele):

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 01.jpg

Aceasta postare a fost editata de Claudiu-Daniel: 16 June 2014 - 08:05 PM


#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 June 2014 - 10:32 PM

Bine ai venit si felicitari pentru idee Daniel, foarte-mi place ! :clapping:

Am sa te urmaresc cu mult interes si placere .
Si pe mine ma batea gandul , ehhheei , demuuult sa realizez o dio mare . In cazul meu era aerodromul de la České Budějovice in 1945 ... ( http://rafiger.de/Ho...-LOC-7-SG10.htm ) . Din pacate , dupa ce a venit criza , nu mi-am mai putut permite toate accesoriile pe care trebuia sa le achizitionez pt . detaliere , iar timpul liber s-a cam dus si el :sorry:

#3 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 16 June 2014 - 11:10 PM

Dany, mulţumesc mult pentru urări şi pentru încredere.
Despre treaba asta cu criza şi cu posibilităţile financiare aş putea spune că a avut un efect şi asupra dioramei mele. Mi-ar fi plăcut şi mie ca machetele să fie mult mai bine realizate (o să vezi când o să ajung la prezentarea lor cum sunt făcute), detaliate, mai complexe, însă am avut două opţiuni: fie mă limitam la ceva simplu, fără costuri prea mari, fie renunţam la idee, După cum bine vezi, am preferat prima variantă. Cine ştie, poate vor veni vremuri mai bune şi atunci o voi lua de la capăt însă la un cu totul alt nivel. Deocamdată însă... mă mulţumesc cu atât.

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2014 - 08:17 AM

Frumoasa idee.
Banuiesc ca ce vedem mai sus este curtea muzeului.
Ar trebui sa existe si o parte de interior (hangare)

Ideea ar fi sa lucrezi la 1/144, ca sa nu-ti iasa de 10 metri.
Stiu ca multe nu se gasesc la scara asta dar mai pot fi transformate.
Recent am vazut p-aici un IAR 80 din rasina parca, scos de niste japonezi.

Aceasta postare a fost editata de wurger: 17 June 2014 - 08:18 AM


#5 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 17 June 2014 - 08:46 AM

adica astea :

http://www.hlj.com/product/FIRA006/Air
http://www.hlj.com/product/FIRA001/Air

#6 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 17 June 2014 - 12:36 PM

Wurger, într-adevăr schiţa de mai sus ar fi curtea. Ar fi fost bine să-mi încapă şi (măcar) vreun hangar chiar şi doar "de faţadă" însă şi aşa de abia am reuşit să înghesui machetele astfel încât să-mi încapă... cam toată aviaţia militară de la Yak-23 încoace. Iar scara la care sunt făcute machetele este 1:72 aşa că îţi dai seama cam ce spaţiu mi-ar fi trebuit şi pentru hangare. Mi-a trecut prin cap ca în viitor să fac şi o expunere a sălilor Muzeului Aviaţiei dar... vom vedea. Deocamdată, dacă tot mai am puţin timp la dispozie să-mi continui povestea.
După finalizarea schiţelor a urmat o altă etapă care, deşi poate părea puţin surprinzător, a fost cel mai greu de dus la bun sfârşit – achiziţionarea chiturilor. La prima vedere părea ceva simplu însă a fost extrem de dificil să fac rost de tot ceea ce aveam în listă.
Am început cu cele pe care le-am găsit la magazinele on-line romaneşti; azi unu-două chituri, peste ceva timp încă unu-două şi uite aşa până când... m-am „împotmolit". Oricum, încă de când am făcut prima achiziţie, în limita puţinului timp disponibil, m-am şi apucat de lucru – aşadar se poate spune că achiziţionarea şi asamblarea au fost două etape ce s-au scurs aproape în paralel.
Când am considerat că am destule chituri (la acel moment, primele două-trei machete erau deja gata) măcar pentru o versiune mai restrânsă a ceea ce aveam de gând să fac, am cumpărat şi cele necesare realizării dioramei, începând printre altele să lucrez câte puţin şi la aceasta. După măsurătorile şi schiţele de rigoare, m-am ocupat mai întâi de realizarea platourilor, a aleilor respectiv a zonelor acoperite cu iarbă. Pentru a detalia, voi menţiona că pentru alei şi platouri am folosit Soviet PAG-uri (la 1:72 şi 1:48) de la ICM şi chiar am fost mulţumit de ceea ce a ieşit:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 02.jpg


#7 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 17 June 2014 - 06:30 PM

Mai departe, am „plantat" restul vegetaţiei şi anume gardul viu, brăduţii şi florile, după care am trecut la montarea băncuţelor şi a stâlpilor de iluminat. Mi-ar fi plăcut ca aceştia din urmă chiar să fie iluminaţi însă tot din cauza motivelor financiare a trebuit să mă limitez doar la categoria „static", mai exact la un set de la Faller.

Şi uite aşa, uşor dar sigur, decorul a căpătat un alt aspect şi am ajuns la momentul în care elementele pricipale ale acestuia le puteam deja trece la capitolul Realizări. Zic „elementele principale" deoarece între timp mi-au mai venit câteva idei pe care cel mai probabil urmează să le pun în practică – asta dacă nu cumva îmi voi da seama că spaţiul mi se va aglomera prea tare, caz în care voi lăsa decorul aşa cum arată în prezent:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 03.jpg
  • Imagine atasata: 04.jpg
  • Imagine atasata: 05.jpg
  • Imagine atasata: 06.jpg


#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2014 - 09:01 AM

Pai daca aia e gresie de 30, inseamna ca placa e de 1m pe ceva.
Cate iti incap acolo ? Eu as zice ca vreo 10-12 maxim.

#9 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 18 June 2014 - 08:32 PM

Vezi postareawurger, la 18 June 2014 - 09:01 AM, a spus:

Pai daca aia e gresie de 30, inseamna ca placa e de 1m pe ceva.
Cate iti incap acolo ? Eu as zice ca vreo 10-12 maxim.

De abia acum, după ce am citit postarea ta, mi-am dat seama că până acum am omis (neintenţionat) să menţionez şi informaţii referitoare la dimensiunile dioramei, respectiv numărul de machete ce vor fi expuse.
Placa are lungimea de 120 cm şi lăţimea de 55 cm iar acest spaţiu l-am structurat astfel încât să-mi încapă 17 machete. E drept că mi-ar mai fi trebuit loc măcar pentru încă una şi că oricum vor fi puţin înghesuite dar asta e, a trebuit să mă limitez la dimensiunile acestea deoarece nu stau prea bine cu spaţiul prin casă.

#10 Useril este offline   TheX1190 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 27-March 11
  • Location:Campia Turzii
  • Interests:Aviatie,tenis,...

Postat 19 June 2014 - 03:54 PM

frumos...asteptam rezultatul final :D

#11 Useril este offline   Simache 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 13-May 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie la 1/48

Postat 20 June 2014 - 11:51 AM

Salut, imi place mult ideea si urmaresc lucrarea ta cu interes. Pentru imbogatirea colectiei "muzeului" donez un Hawker Hurricane Mk 1 de la Revell la scara dorita de tine (1/72). Inmatricularea este britanica, dar nu este o problema, sa gasesti repede si inmatriculare romaneasca. Livrarea o fac cand mai ajung la Brasov (in max. doua saptamani). Te rog sa imi dai pe mesagerie, adresa de mail sau un numar de telefon pentru detalii.
Spor sa ai! Dan

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 June 2014 - 02:14 PM

Interesant proiect, succes! :good:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 20 June 2014 - 02:14 PM


#13 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2014 - 02:34 PM

Faina tare ideea!
Felicitari si mult spor! :hi:

#14 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 20 June 2014 - 04:29 PM

Vezi postareaSimache, la 20 June 2014 - 11:51 AM, a spus:

Pentru imbogatirea colectiei "muzeului" donez un Hawker Hurricane Mk 1 de la Revell la scara dorita de tine (1/72). Dan

Îţi mulţumesc foarte mult şi sper să nu consideri că sunt nepoliticos dar... oricât m-aş chinui, nu am să mai pot adăuga colecţiei absolut nici o machetă fie ea oricât de mică (şi aşa sunt destul de înghesuite), plus că în prezenta dioramă nu sunt incluse şi "pistonate" .
Poate oferta rămâne valabilă pentru viitor. Aşa cum spuneam mai sus, deja mi-a trecut prin cap să fac şi un interior al muzeului aviaţiei însă când voi fi în măsură să fac asta nu ştiu, marea problemă fiind costurile. Dacă machetele ce vor fi în diorama asta nu sunt deloc grozave, între timp, odată cu apariţia minimei experienţe în domeniul ăsta au crescut şi pretenţiile, aşa că va trebui să investesc mai mult pentru că o să vreau şi calitate. Mai vedem ce va fi.
Oricum , mulţumesc mult încă o dată pentru ofertă iar celorlalţi vă mulţumesc pentru apreciere - staţi aşa că urmează machetele şi să văd atunci dacă mai apare vreo laudă Imagine postata-

#15 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 22 June 2014 - 09:54 PM

Să revenim (deocamdată) la chituri. După ce o parte dintre acestea le-am cumpărat din România, m-am văzut nevoit să-mi extind căutările şi în afara graniţelor. Nu are rost să detaliez, cert este că indiferent că au venit din Anglia, Serbia sau Polonia, într-un final – mai exact chiar cu doar câteva luni în urmă, am putut răsufla uşurat: „Gata, le am pe toate!!!"

Fiind bifat şi capitolul Achiziţii, deja machetele care erau demult gata puteau să îşi ocupe locul în mica mea expoziţie. Înainte de a continua ţin să fac câteva precizări referitoare la aceste machete. Unele au deja destulă vechime, altele sunt finalizate recent, unele poate sunt mai bunicele altele sunt superficiale (în special cele mai vechi, acolo unde experienţa şi-a spus cuvântul) însă toate sunt realizate amatoriceşte – fără sau doar cu mici intervenţii asupra chiturilor, vopsite cu pensula, fără fotodecupaje (cu o singură excepţie unde o parte din elementele pentru cockpit au fost incluse), cu decalurile puţin „înflorite"(atât cât mi s-a părut mie că ar arăta mai interesant), plus că la unele dintre exemplare schema de vopsire este cea „modernistă". Cel mai probabil vor exista comentarii şi critici, drept pentru care vreau să vă spun încă de pe acum că le voi accepta fără absolut nici o supărare, ba chiar mai mult, cu siguranţă îmi vor fi de ajutor în viitor. Fiecare are dreptul la propria părere, nu uitaţi însă că sunt doar un amator care (deja) aspiră la o calitate net superioară – am vreo câteva machete din cele mai vechi, la care după ce voi termina lucrul ce am de făcut, le voi face câteva modificări şi îmbunătăţiri (am mai învăţat câte ceva şi încă de pe acum pretenţiile sunt mai mari).

Acestea fiind spuse, după atâta vorbărie să trecem şi la partea cea mai interesantă.

Prima machetă care şi-a ocupat locul a fost MI-4. Chitul a fost un HobbyBoss, destul de reuşit zic eu, care nu mi-a dat bătăi de cap la montaj. Pe lângă piesele standard am preferat să-i mai adaug câte ceva, mai exact punctele de acroşaj şi armamentul (implicit şi aripioarele laterale). În privinţa vopsirii, fiind un elicopter înzestrat cu armament,automat am folosit culoarea clasică a versiunii militare.

În principiu, nu cred că arată prea rău acum însă aş vrea ca în viitor, atunci când mă voi familiariza cu această tehnică, să folosesc un wash măcar pentru rotor şi anticuplu. Fiind lăcuit cu un gloss m-aş risca să încerc şi pe fuselaj dar... încă nu sunt hotărât. Deocamdată însă rămâne aşa:
Imagine atasata: 07.jpg Imagine atasata: 08.jpg
P.S.: La fiecare exemplar am să pun imagini atât doar cu macheta (sunt poze făcute pentru colecţia personală) cât şi cu aceasta expusă în dioramă.


#16 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 June 2014 - 01:08 AM

Sa te gandesti si la unul pe care sa-l " intzepi" in dreptul intrarii in muzeu . :dribble:

#17 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 23 June 2014 - 09:11 AM

Da, eventual, un IAR-823!
Sigur, am glumit! De unde atâta belşug de 823-uri?! :-D

#18 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2014 - 09:15 AM

Apropo, cel din fata muzeului de la Pipera a disparut, de citeva luni...ce-o fi cu el?

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 June 2014 - 10:32 AM

E la italieni...sub forma de draicucar! :whistle:

#20 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 25 June 2014 - 06:41 AM

Să continuăm.

Primele avioane care şi-au ocupat locurile au fost bătrânele LanceR-uri ce încă brăzdează cerul patriei. Nu m-am putut decide care variantă (simpla sau dubla comandă) ar fi mai potrivită aşa că le-am făcut pe amândouă.

B-ul a fost de altfel prima machetă cumpărată şi totodată terminată, fiind vorba despre un ParcModels destul de „sumar", care se pretează la destul de multe îmbunătăţiri din partea celor cu pretenţii. Din păcate, pe lângă faptul că pentru mine nu a fost un chit prea strălucit, la acea vreme nici nu am prea avut ce armament să-i pun – am uitat să specific faptul că toate avioanele le-am înzestrat cu armament, chiar dacă în realitate lucrurile stau altfel. Am făcut eu rost de un 16-57 (refolosit şi cam greu de recondiţionat de către un începător ca mine) şi de nişte Atoll-uri dar nu sunt deloc mulţumit cum arată. Între timp am găsit un 32-57 mult mai bun, o să caut şi două rachete mai potrivite şi cu siguranţă când îmi voi face timp voi schimba armamentul existent acum.

Cealaltă machetă este făcută dintr-un Zvezda, chit mult mai bun şi mai (hai să zicem) complex, ce mi-a oferit şi posibilitatea de a opta pentru lăsarea frânelor aerodinamice deschise. În rest, prea multe nu sunt de spus.

De adăugat că la ambele modele, am preferat schema de vopsire folosită în prezent:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 09.jpg
  • Imagine atasata: 10.jpg
  • Imagine atasata: 11.jpg


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi