Forum Machete,Modelism,Hobby: Micul meu "muzeu" RoAF - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Micul meu "muzeu" RoAF

#41 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 24 November 2014 - 06:01 PM

Şi pentru a finaliza sectorul dedicat aparatelor-şcoală, tocmai le-am expus şi pe ultimele două care mai erau în aşteptare.

Primul a fost IAR-316 Alouette, pentru care am folosit un chit mai vechi de la Heller - acest chit nu l-am găsit la noi aşa că a trebuit să apelez la magazine din străinatate. Ca de obicei, Heller-ul nu m-a dezamăgit nici de data asta, plasticul fiind destul de bun.

Cu alegerea schemei de vopsire a fost puţin mai dificil: cenuşiu? – în nici un caz; mai întâi m-am gândit la cele ale M.A.I.-ului – prea semăna cu Mi-17; pe urmă la schema folosită în prezent – aceeaşi poveste, în caz că mă hotărăsc ca atunci când voi face IAR-330, să fie SOCAT; mi-ar fi plăcut culorile celui de la Muzeul Aviaţiei (45-ul) – cam greu de făcut pentru un „pensular" ca mine; într-un final mi-a plăcut cum arată şi m-am inspirat dintr-o fotografie cu 87-le expus la Bobocu.

Despre cea de-a doua machetă nu vă voi spune decât că este o improvizaţie realizată după puterile mele, menită să ţină locul ocupat doar până în momentul când voi avea un chit „pe bune" (între timp am văzut că a şi apărut ceva). În rest... FĂRĂ COMENTARII!!! Priviţi şi daţi-vă cu părerea!
Imagine atasata: 23.jpgImagine atasata: 24.jpgImagine atasata: 25.jpg


#42 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 25 November 2014 - 10:04 PM

Cat de ca lumea ti-a iesit "Soimul"! ;-)
Sincere felicitari!!! :good: :good: :good:



P.S.: cred ca voi incerca si eu reteta. Arata mai bine decat originalul (nu pot suporta indoitura aia din tubul Pitot 'adevarat' <_< ) :-)


..

Aceasta postare a fost editata de niki: 25 November 2014 - 10:06 PM


#43 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 26 November 2014 - 03:37 PM

Destul de reusite modelele.Felicitari!Legat de Mi-2 in serviciul ROAF,din pacate nu am avut asa ceva in dotare.Primele elicoptere care au intrat in seviciul Aviatiei Militare au fost din cate cunosc Mi-1,SM-1(licenta poloneza),SM-2 care era derivat din Mi-1 si construit tot de polonezi si Mi-4.Spor.:good:

#44 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 01 December 2014 - 05:23 PM

În primul rând, vă mulţumesc mult pentru felicităriImagine postata. Iar în al doilea rând...

niki: Ţinând cont de nivelul la care sunt conştient că mă aflu (şi aş putea spune chiar că mă limitez), şi eu sunt mulţumit de ceea ce am încropit să arate cât de cât ca un "Şoim". Chiar a fost o adevărată provocare pentru mine. Şi cred că mai urmează una căci sunt din ce în ce mai hotărât să încerc şi un SOCAT. E drept că va fi realizat tot în acelaşi mod simplist ca şi celelalte machete însă şi aşa tot mă gândesc că îmi va da ceva bătăi de cap. Rămâne de văzut dacă se va materializa ceva până la urmă.

deltadagger: Referitor la MI-2 în serviciul ROAF, e drept că din păcate există destul de puţine informaţii disponibile însă pe saitul oficial al Forţelor Aeriene, la pagina ce prezintă istoria aviaţiei, este menţionat faptul că: „În anul 1962 s-au înfiinţat primele subunităţi de elicoptere, iar în anul 1965 prima unitate dotată cu aparate de producţie sovietică Mi-2 şi Mi-4". Din această frază,eu presupun că începând cu 1962 ar fi intrat în dotare SM-urile poloneze iar din '65 cele două MI-uri sovietice. Care o fi defapt realitatea... habar nu am;eu am luat de bună informaţia de pe saitul ROAF.
Toate cele bune şi...staţi pe aproape că revin în curând cu episoadele următoareImagine postata.


P.S. Şi pentru că suntem în zi de mare sărbătoare, se cuvine să spunem:
„La mulţi ani, români! La mulţi ani, România!"


Aceasta postare a fost editata de Claudiu-Daniel: 01 December 2014 - 05:25 PM


#45 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 02 December 2014 - 12:28 AM

Ai dreptate cu ceea ce scrie pe site la ei,dar noi nu am in avut serviciul activ Mi-2.Este o greseala,sigur este vorba de Mi-1.Te poti uita la operatorii pe care i-a avut Mi-2 si nu vei gasi trecuta si Romania.In rest,sa ai spor cu proiectul ales.Mi se pare foarte interesant.:good:

Aceasta postare a fost editata de deltadagger: 02 December 2014 - 12:32 AM


#46 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2014 - 12:45 AM

Foarte frumos. Felicitari!!!

#47 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 03 December 2014 - 07:20 PM

Frumos!
Daca vrei sa te apuci de Socat, te pot ajuta cu poze, coduri de culori si aproape orice fel de informatii legate de subiect.

#48 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 11 January 2015 - 09:31 PM

LA MULŢI ANI tuturor şi BINE NE-AM REGĂSIT în noul an.
Fiind prima postare din 2015, mai întâi de toate profit de ocazie pentru a vă ura tuturor să aveţi parte de un an mai bun ca cel care s-a încheiat de curând, un an nou în care viaţa să vă fie plină de sănătate, fericire, bucurii alături de toţi cei dragi şi, nu în ultimul rând, în care să aveţi parte de cât mai multe realizări şi lucrări cât mai reuşite (şi să nu uitaţi binenţeles, să povestiţi şi altora despre ele şi să arătaţi ceea ce a ieşit din mâinile voastreImagine postata ). Iar pentru mine... sper să nu mai lipsesc aşa mult şi să îmi fac mai mult timp de a sta pe aici
Imagine postata .

Vezi postareadeltadagger, la 02 December 2014 - 12:28 AM, a spus:

...ce scrie pe site la ei...Este o greseala...

deltadagger: asta e, se pare că mi-am luat ţeapă dar acum nu-mi mai rămâne decât să înlocuiesc MI-2–ul cu un MI-1 însă asta probabil se va întâmpla de abia după ce termin cu tot ce am început. Între timp am şi găsit pe Net vreo două poze cu ce-a mai rămas dintr-un MI-1, imagini ce par a fi de la Muzeul Aviaţiei căci lângă, apare şi MI-4. Mai caut poate găsesc mai multe poze înainte să mă apuc de lucru. În rest... mulţam' pentru încurajare.

Vezi postareavishzu, la 02 December 2014 - 12:45 AM, a spus:

Felicitari!!!

vishzu: Asemenea,mulţumiri!!!

Vezi postareagoposaurus, la 03 December 2014 - 07:20 PM, a spus:

Daca vrei sa te apuci de Socat, te pot ajuta...

goposaurus: Mulţumesc mult de tot pentru ajutor. Încă nu sunt chiar 100% hotărât să mă „înham" la un SOCAT însă... tentaţia e foarte mare şi dacă până la urmă chiar mă voi apuca de lucru, o să te contactez pentru eventuale informaţii/poze. Deocamdată deja am o „tentativă" (sau mai bine zis, ce a mai rămas din ea) de SOCAT pe care cică ar fi trebuit să o repar / finalizez însă la nivelul meu, la care îmi fac probleme şi pentru o machetă începută de la zero, la reparat nici nu mă gândesc aşa că probabil la rândul meu, o să o dau şi eu mai departe la vreun doritor mai avansat – să văd când îmi voi face timp să deschid taraba că mai am pe acasă câte ceva care îmi prisoseşte.


P.S.: Nu mai am timp acum dar promit că mâine revin şi mai pun şi câteva poze cu ceea ce am mai făcut la dioramă.

Aceasta postare a fost editata de Claudiu-Daniel: 11 January 2015 - 09:43 PM


#49 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 12 January 2015 - 09:08 PM

Aşa cum am promis ieri, revin cu pozele machetelor pe care le-am mai pus la locurile lor.

Prima dintre ele este un IAR-93, făcut cu chiu cu vai din chitul Aeropoxy. Spun „cu chiu cu vai" deoarece pe lângă faptul că acest chit nu este unul tocmai grozav (probabil mulţi deja ştiu asta), a fost şi pentru prima dată (şi deocamdată singura) când am avut de-a face cu răşina. Cam ciudat de lucrat pentru unul ca mine care s-a obişnuit doar cu plasticul dar...din lipsă de altceva. Până la urmă am fost mulţumit că l-am găsit şi pe ăsta şi că astfel mi-am putut completa colecţia.

Din păcate, prin „cutiuţa cu maimuţe" nu am găsit nimic potrivit pentru a-i acroşa pe piloni. Totuşi, decât un mare nimic, am preferat să-i ataşez provizoriu nişte Aphid-uri şi Atoll-uri. Apropo, dacă cineva m-ar putea ajuta cu nişte LPR-uri...!!!Imagine postata

Imagine atasata: 26.jpg Imagine atasata: 27.jpg

Şi dacă tot am terminat zona centrală a dioramei, plus că între timp am mai făcut mici modificări, iată cum arată în prezent:

Imagine atasata: 28.jpg

Aceasta postare a fost editata de Claudiu-Daniel: 12 January 2015 - 09:10 PM


#50 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 January 2015 - 09:20 AM

Da, interesant. Bravo! :hi:

#51 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 23 January 2015 - 03:28 PM

Să continuăm.
Odată cu Vulturul şi-au ocupat locul în "muzeu" alte trei exponate, avioane despre care (în realitate) chiar putem spune că sunt de muzeu, fiind primele avioane reactive ce au intrat în dotarea forţelor aeriene române.
Primul dintre acestea este Yak-23, realizat dintr-un chit Kopro, destul de slab calitativ, cu un plastic nu chiar bun, gravat în pozitiv, fără prea multe detalii. Nu are rost să mai lungesc povestea, cert e că nu mi-a plăcut dar din lipsă de altceva...!!!
Cel de-al doilea este Mig-15, chitul de la Airfix din care a fost făcut aflându-se la polul opus celui precedent - o cu totul altă calitate şi detaliere a plasticului, plus un decal mult mai complex. Tipic chiturilor Airfix, care mie unul mi-au plăcut de fiecare dată când am avut de-a face cu ele. Pentru schema de vopsire, am vrut să schimb puţin "monotonia" colţului clasicelor aripi argintii şi am făcut o variantă mai rar întâlnită - presupun că mulţi ştiu despre ce este vorba.
Ultimul avion din această serie este Mig-17, care a fost făcut dintr-un chit Plastyk despre care nu prea aş avea prea multe cuvinte de laudă. Hai să zicem că nu a fost aşa de rău ca Yak-ul dar nici nu s-a ridicat câtuşi de puţin la nivelul celui de la Airfix.
Ce-a ieşit până la urmă din acestea trei, iată:
Imagine atasata: 29.jpg Imagine atasata: 30.jpg Imagine atasata: 31.jpg Imagine atasata: 32.jpg

#52 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 24 January 2015 - 05:42 PM

Toate aceste trei din urma par foarte bine 'inchegate' de tine, in ciuda 'indaratniciei' unui sau altui kit .
Mai urmeaza ceva? De aratat, arata deja de nota 10 si a ceva la ce as lucra si eu sa-mi pun in vitrina :good:

#53 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 27 January 2015 - 08:51 PM

Vezi postareaniki, la 24 January 2015 - 05:42 PM, a spus:

Mai urmeaza ceva? De aratat, arata deja de nota 10 si a ceva la ce as lucra si eu sa-mi pun in vitrina :good:

Mă bucur că deşi e vorba de "jucărioare" simpliste, rezultatul place. Şi binenţeles că vă mulţumesc pentru nota acordatăImagine postata.
Dacă mai urmează ceva? Normal că da, că MI-ul se cam plictiseşte singurImagine postata deoarece flancul stâng e cam gol. Sau mai bine zis, a fost, căci iată ce a apărut pe acolo:

Imagine atasata: 33.jpg Imagine atasata: 34.jpg

Deşi deocamdată e şi ultimul care se afla în aşteptare şi şi-a ocupat locul, Mig-23 a fost printre primele finalizate, cu foarte mult timp în urmă. Nici nu mai ştiu sigur dar cred că e făcut dintr-un chit Academy.

Şi pentru că deocamdată macheta care ar trebui să încheie această dioramă mai are mult de aşteptat până să-şi ia locul (defapt la ora actuală ea este în fază de proiect), m-am gândit să mai meşteresc pe ici-pe colo câte ceva, să mai "repar" ce se mai poate.
Astfel am început cu un wash la rotoarele elicopterelor. A fost pentru prima dată când am făcut aşa ceva şi deşi m-am temut puţin să nu stric ceva, am riscat şi până la urmă cred că a ieşit bine - sau cel puţin eu aşa zic. Iată cam cum arată acum:


Imagine atasata: 34a.jpg

În plus, între timp mi-a venit ideea să încropesc şi nişte panouri (chipurile, de prezentare) pe care să le aşez lângă fiecare exponat. Deocamdată am făcut doar unul ca model însă cred că ideea e bună şi mă gândescsă fac mai multe, să le pun în dreptul fiecărui avion/elicopter.

Imagine atasata: 34b.jpg


Mai mi-a venit o idee dar momentan rămâne doar la stadiul de proiect. Dacă reuşesc să o şi materializez, o să vedeţi despre ce e vorba. Deocamdată însă, cel mai probabil va urma o pauză.

Aceasta postare a fost editata de Claudiu-Daniel: 27 January 2015 - 08:51 PM


#54 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 30 January 2015 - 05:46 PM

Foarte tare ideea cu panoul , este foarte nimerit , pe la toate muzeele respectabile găsești astfel de panouri. Foarte frumoasă diorama ta , foarte bine lucrată , avînd în vedere și kiturile folosite.
Spor în continuare și s-o vedem gata !
Sorin

#55 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 February 2015 - 08:12 PM

:wub: Fain, fain !

#56 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 18 February 2015 - 11:44 AM

Toate ca toate, dar ce cauta printre exponate Mi 2-ul? Noi nu am avut asa ceva....

#57 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 18 February 2015 - 12:12 PM

Vezi postareagrek, la 18 February 2015 - 11:44 AM, a spus:

Toate ca toate, dar ce cauta printre exponate Mi 2-ul? Noi nu am avut asa ceva....

E o greşeală a mea căci m-am luat după informaţiile de pe sait-ul ROAF şi mi-am luat ţeapă - deja s-a mai discutat problema asta. Urmează să înlocuiesc MI-2–ul cu un MI-1 însă, în funcţie şi de timpul avut la dispoziţie, cel mai probabil voi face asta mai încolo, după ce o să finalizez ce mai am început.

Aceasta postare a fost editata de Claudiu-Daniel: 18 February 2015 - 12:13 PM


#58 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 18 February 2015 - 01:10 PM

Vezi că are Pavel Mi-1, la PARC MODELS:

http://www.parcmodel...ance-311_4.html

Nu-i mai pui chestiile alea de transportat răniţi şi e bun.

#59 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 23 February 2015 - 09:17 AM

Poti sa pastrezi Mi-2 ca un What-if :)

#60 Useril este offline   Claudiu-Daniel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 15-June 14
  • Location:Braşov

Postat 22 October 2015 - 08:11 AM

Salutare! Îmi cer scuze pentru lunga absenţă dar aşa cum anticipam pe la începutul anului, am avut parte de o perioadă foarte aglomerată în care sectorul "Machete" a fost neglijat, rareori putând deschide "bancul de lucru" (şi nici pe aici nu am mai avut timp să intru). Dar...staţi liniştiţi, în niciun caz nu am dat bir cu fugiţii !!!Imagine postata

Dacă tot am intrat, hai să vă spun şi cam cum mai stau lucrurile cu diorama mea şi cam ce-am mai făcut între timp:
- în primul rând (apropo de ultimele postări) am făcut rost de un MI-1, care îi va lua (cândva) locul MI-2 -ului.
- am început să mişc câte ceva şi la ultimul exponat. Încă nu m-am apucat serios de lucru dar... măcar e un început promiţător!
- vă spuneam că pe lângă amplasarea panourilor lângă machete, mi-a mai venit o idee, rămasă însă la stadiul de proiect. Ei bine, proiectul a prins contur, ba chiar e aproape de final şi sper ca în curând să vă pot arăta despre ce e vorba.

Cam atât cu Update-urile. Sper să revin curând, şi cu poze!

Aceasta postare a fost editata de Claudiu-Daniel: 22 October 2015 - 08:12 AM


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi