Forum Machete,Modelism,Hobby: Hawker "Hurricane"Mk.I , ARR - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hawker "Hurricane"Mk.I , ARR Arma Hobby 70025

#1 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 08 May 2023 - 05:47 PM

Ca să nu pierd vremea, mi-am zis să mă apuc de un kit mai simplu...Sau așa cred eu !
O primă observație: kitul a venit puternic cenzurat. Inițial , oferă două înmatriculări finlandeze și două ARR. Peste tot, svasticile finlandeze au fost înnegrite cu un marker negru permanent, INCLUSIV DECALURILE !!
Prima reacție a fost să-l returnez firmei de unde l-am luat. În urma unui schimb de mesaje cu ei, m-am lămurit că vandalizarea a fost făcută la firma germană de unde a fost importat.
Fiind eu decis însă pentru varianta ARR, pînă la urmă am renunțat și l-am păstrat.
Deși nu mi se pare deloc normal așa ceva. În fine.
Am înțeles că trebuie să-i fac anumite modificări :
- Chituit panoul din spate de pe jumătatea dreaptă a fuselajului.Ale noastre nu aveau respectivul panou.
- Roțile cu 4 spițe incluse în kit, rășini. BTW, răsinile respective sînt mult mai slabe calitativ decît roțile originale de plastic.
- Producătorul nu menționează, dar Hurricanele românești nu aveau colimatorul reflex, ci doar o simplă grilă+cui.
- Catargul antenei simplu , cilindric, mai scurt decît cel obișnuit.
- Elice De Havilland
- Kitul oferă 3 coafe. Din ce-am citit de la voi , cred că nici una nu este bună !! Cea scurtă și ascuțită ar fi OK pentru Hurricanele ex-Yugoslave cumpărate de la germani, dar nu și pentru primele 12 cumpărate direct de la Hawker.Aici chiar că nu știu deocamdată ce pot folosi...
- Cel mai probabil voi face nr.3 al lui Horia Agarici. Care sînt convins că încă mai avea benzile galbene de identificare pe aripi.
Dacă mi-a scăpat ceva, v-aș fi recunoscător dacă mi-ați atrage atenția !
Numai bine !!

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 08 May 2023 - 05:50 PM


#2 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 08 May 2023 - 08:46 PM

Hawker Hurricane Mk. I Early No. 3 Galben, Lt. Av. Horia ... In forum Aviatie, daca vrei sa te inspiri... E lucrat dupa profilele desenate de T.L. Morosanu in "Romanian fighters colours".

Aceasta postare a fost editata de LiviuM: 08 May 2023 - 08:48 PM


#3 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 08 May 2023 - 10:21 PM

Bineīnțeles că m-am inspirat...Hurricane-ul tău , al lui Zachs, al lui Cristinel...
Tu nu i-ai făcut benzile de pe aripi...
Imagine atasata: Hurricane Mk1 nr3 102.jpg
Din poza asta, eu zic că ARE benzile pe aripi. La fel , īn poza cu aparatul īn hangar ( probabil la reparații ) , se văd bine și benzile de pe aripi , și coafa elicei mare...Edi zicea că apare și cu coafă mică și ascuțită ( una din cele trei date īn kit).
Am īnțeles că cea coafă mare ar fi de Spitfire ? Să văd dacă am disponibil și așa ceva, am totuși 4-5 Mark-uri Spitfire, două Eduard, care ,dacă rețin acum , au și ele mai multe opțiuni de coafe...
Sper să-mi iasă uzura...

#4 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 12 May 2023 - 08:19 PM

Am mai lucrat la Hurricane, practic am terminat cockpitul.
Imagine atasata: IMG_20230512_203210.jpgImagine atasata: IMG_20230512_204237.jpg
Imagine atasata: IMG_20230512_203019.jpgImagine atasata: IMG_20230512_203137.jpg
Deasemeni , și băile trenului de aterizare:
Imagine atasata: IMG_20230512_203241.jpg
Prima impresie despre kitul Arma Hobby este excelentă. Frumos executat, inginerie inteligentă , fără "ciudățenii", iar ce-am asamblat pînă acum s-a potrivit perfect.
Aveam emoții la cockpit, destule componente, dar se potrivesc minunat. Am simulat deja asamblarea aripilor și fuselajului , pare spot-on !
Deocamdată polonezii de la Arma au nota 10 de la mine...
Va urma.
L.E. Pozele astea macro mă omoară. La lumina asta, și atît de aproape, aluminium-ul de la Tamiya arată execrabil...

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 12 May 2023 - 08:21 PM


#5 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 631
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 13 May 2023 - 03:33 AM

Foarte mișto.spor!

#6 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2023 - 01:25 PM

dap ... chiar e un kit excelent si arata bine cum l-ai alcatuit tu.

nu degeaba l-au preluat cei de la eduard, i-au mai pus cateva giugele si l-au reboxat.

spor!

#7 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 14 May 2023 - 05:50 PM

Asamblat.Fără nazuri .
Nițel chit pe ici-pe colo, dar asta este ceva obișnuit.
Imagine atasata: IMG_20230514_083216.jpg
Acu' să-i maschez puțele trenurilor și cockpitul, și īncepe distracția cu vopsitul...

#8 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 16 May 2023 - 09:10 PM

Ia uitați :
Imagine atasata: IMG_20230516_190119.jpg
Īn stīnga, coafa mică din kit , Hurricane De Havilland. Īn dreapta , Spitfire De Havilland ( una Airfix, veche)
Cea Spitfire are cam 1,3mm īn plus īn lungime, și 0,4mm īn plus la diametru.
O fi bine ?

#9 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 18 May 2023 - 06:42 PM

Am mai lucrat ceva.
Am montat farurile de aterizare din aripi ( le-am băgat īnăuntru o grilă, cum am văzut īn poze, și-o picătură de alb , plus rama exterioară din PE) și lămpile de poziție de la capătul aripilor.
Arma Hobby a fost generoasă, respectivele lămpi se găsesc pe culeea transparentă.
Apoi am mascat băile trenurilor și cockpitul și-am tras un preshading :
Imagine atasata: IMG_20230518_184429.jpgImagine atasata: IMG_20230518_184500.jpg
Mă uitam la el īn timp ce aerografiam , cīnd m-a pocnit revelația...
Pe aripa dreaptă preshadingul negru este absolut inutil , aia este...neagră !
Așa că am schimbat foaia :
Imagine atasata: IMG_20230518_190337.jpg
O fi util , o fi inutil, voi vedea după ce vopsesc dacă am făcut vre-o brīnză sau nu.
Va urma...
:drinks:

#10 Useril este offline   AdamuIbrahim 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 19-May 23

Postat 19 May 2023 - 01:11 PM

Vă mulțumim pentru descrierea detaliată a experienței dvs. cu acest kit. Se pare că ați īntālnit unele neconcordanțe și modificări ale kitului care nu v-au plăcut. Īmi pare rău să aud că īnregistrările și unele detalii au fost cenzurate sau modificate. Acest lucru poate fi cu siguranță dezamăgitor, mai ales dacă vă așteptați la un kit complet original și exact. Planurile dvs. de a face unele modificări la kit sună interesant. Turnarea panoului din spate pe jumătate din fuselaj și īnlocuirea roților cu unele de mai bună calitate sunt pași rezonabili pentru a īmbunătăți aspectul general și calitatea modelului. De asemenea, este clar că doriți să īnlocuiți elicea și să alegeți coafura potrivită pentru a obține un aspect mai precis.

#11 Useril este offline   AdamuIbrahim 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 19-May 23

Postat 20 May 2023 - 03:13 PM

M-am gāndit deja că nu vei publica comentariul

#12 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 May 2023 - 09:14 PM

Seara bună dragilor !
AdamuIbrahim : Exact prietene, mă așteptam la un kit complet , original. Iar dacă , din motive obiective sau subiective acest lucru nu era posibil , corect era să fiu informat despre cenzura făcută, iar kitul trebuia implicit să fie mai ieftin , fiind incomplet.
Original , kitul mi se pare de o calitate excelentă. Și poate fi făcut OOB fără probleme, coafa ascuțită ( Hurricane De Havilland) chiar a fost montată pe nr.3 la un moment dat, așa cum a spus amicul 109 īntr-un alt topic.
Doar că eu aș vrea să-l reprezint cu coafă Spitfire De Havilland, așa cum apare īn alte ipostaze fotografiate īn epocă. Este alegerea mea, nu o omisiune a kitului. Elicea se păstrează , este corectă. Bineīnțeles că ar fi fost ideal ca să găsim īn kit ȘI coafa Spitfire, dar asta nu-i o greșeală a producătorului. Obiectiv, nu cred că te poți gīndi la absolut TOATE aspectele.
Iar īmbunătățirea kiturilor este chiar esența modelismului. Īncerc și eu să fiu mai bun , cu fiecare kit făcut.
Am progresat.
Am īnceput vopsirea. De data asta am dat zonele galbene īnainte , apoi le-am mascat .Metoda Edi. Am zis să īncerc și așa. Cred că este mai rapid, īntr-adevăr. Am īncercat să replic cele două nuanțe de galben vizibile īn poze pe banda de identificare de la coadă. Cu siguranță galbenul era vopsea britanică Hexol/Cerrux , fabricată de firma Cellon , importate de noi īntre 1939 și 1941. Care galben , după toate sursele găsite , are practic FS-ul identic cu RLM 04. Adică este mai roșiatic puțin.
Pe burtă, am dat baza. Aici mai este de lucru. Vreau să-i pun cocardele prewar, pe care apoi să le "astup" cu un nou strat, să rămīnă īnsă un pic vizibile, așa cum apar īn poze. Abia apoi să aplic crucile Regelui Mihai.
Imagine atasata: IMG_20230521_205821.jpgImagine atasata: IMG_20230521_205834.jpg
Īn stadiul acesta, cred că preshading-ul cu alb făcut aripii negre a fost eficient. Nu știu cīt se vede īn poză , dar cu ochiul liber se vede. Nu știu īnsă ce va mai rămīne după acoperirea cocardelor.
Prietenul MGC mi-a dat un pont, să dau un lac lucios īnainte de silver dope. A mers. Arată muult mai convingător acum. Și contează, īn băile trenurilor nu este la fel de important, pentru că acolo wash-ul este accentuat, era o zonă murdară prin excelență, burta nu are de ce să fie atīt de mizeră...
Va urma.

#13 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 May 2023 - 08:32 PM

A văzut cineva vre-o poză și cu extradosul aripilor ? Se văd și acolo vechile cocarde ?
Teoretic da, practic...nu am văzut nimic !!
Ah , și pentru numele Somnului , ce tip de camo are 3 , camo A sau camo B ??
Am văzut făcute ambele variante, iar din poze nu reușesc deloc să fiu absolut sigur !!
:help:

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 23 May 2023 - 08:39 PM


#14 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 May 2023 - 08:24 PM

Seara bună !
După ce-am studiat tot ce-am găsit, și am dezbătut subiectul cu prietenul Cristinel, am hotărīt : camo A.
Imagine atasata: IMG_20230525_201910.jpg
Am īncercat să nu insist, oricum mai urmează cocardele și astuparea lor...Iar perioada aleasă este ceva mai tīrzie, deja se uzase binișor.
Cel puțin așa deduc eu din pozele găsite.
Direcția am vopsit-o , nu prea mă īmpac cu decalurile acolo, mai niciodată nu mi s-au potrivit bine și am fost nevoit să le dau jos și să vopsesc.
De data asta nici măcar nu le-am īncercat, poate că Arma le-a făcut chiar bine, nu știu...
Imagine atasata: IMG_20230525_201918.jpg
Atīt Dark Earth cīt și Dark Green sīnt Gunze, primul email ,al doilea acrilic. Perfecte.
Va urma.

#15 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2023 - 08:35 PM

Fain. Eu sincer insa nu vad niciun efect al preshading-ului. Directia ai iesit super.

#16 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 May 2023 - 06:23 AM

Flo , la talentul meu de fotografiat, m-aș fi mirat să fi văzut ceva ! :pardon:
Pe dark earth īncă se cunoaște destul de bine, pe dark green mai puțin.
Oricum , la sfīrșit nu cred că se va mai vedea ceva, tot un post shading o să rezolve situația !

#17 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2023 - 07:23 AM

Vezi postareadakian67, la 26 May 2023 - 06:23 AM, a spus:

Flo , la talentul meu de fotografiat, m-aș fi mirat să fi văzut ceva ! :pardon:
Pe dark earth īncă se cunoaște destul de bine, pe dark green mai puțin.
Oricum , la sfīrșit nu cred că se va mai vedea ceva, tot un post shading o să rezolve situația !

E fain oricum.

#18 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 30 May 2023 - 08:14 PM

Am lucrat oarecum intensiv ( pentru mine !!).
Imagine atasata: IMG_20230528_220723.jpgImagine atasata: IMG_20230528_220742.jpg
Pus si decalurile. Ex-ce-len-te. Subtiri, transparente, ultra lucioase. Rezista foarte bine la manipulari multiple.
Pozele sunt doar ca sa va dati seama de ce-am facut, lumina este criminala la birou,noaptea...
O sa vin cu poze mai ca lumea la final...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20230529_213518.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20230529_213529.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20230529_213550.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20230529_213616.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20230529_213630.jpg

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 30 May 2023 - 08:17 PM


#19 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 31 May 2023 - 04:29 PM

Tocmai ce am realizat, cu ajutorul lui Cristinel, că decalurile Arma nu-s tocmai exacte...
Mai precis, cifrele subalare sīnt subdimensionate ...grav. Adică aproximatix de două ori mai mici !! Iar Mickey este alb, trebuie să fie galben.
Așa că trebuie să le dau jos, și să le īnlocuiesc ( prin amabilitatea maximă a lui Cristinel , am cu CE să le īnlocuiesc !!)
Norocul meu că nu am dat lac peste ele. Așa am o șansă.

#20 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2023 - 09:27 PM

salut, dakiane!

o mica observatie, daca tot e vorba de cifrele de pe imtrados - in poza pusa de tine la inceputul topic-ului se vede foarte clar 3 alb, insa nu si 3 negru.

care-i faza?

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi