Forum Machete,Modelism,Hobby: Heinkel He-162 "Volksjager" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Heinkel He-162 "Volksjager" Special Hobby 72341

#1 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 11 June 2023 - 12:18 PM

Salutare !
După ce-am făcut Hurricane-le nostru, mi-am zis să încerc și altceva...Să mă explic. Deși pare ciudat, pînă la momentul actual NU am făcut încă nici un kit Special Hobby...Nu s-a nimerit.
Așa că am luat din stivă primul care mi-a căzut în mînă.
Pentru mulți dintre voi , acest avion nu este un necunoscut. Și el însă a făcut parte tot din celebra categorie "too little , too late".
S-a vrut un interceptor ușor, fabricat din materiale non-strategice(lemn...), rapid și extrem de ușor de pilotat, chiar de către piloți novici.
Bineînțeles că n-a fost deloc așa...Denumirea de uzină a proiectului a fost "Salamander", propaganda nazistă l-a numit "Volksjager", iar denumirea oficială a rămas "Spatz".
Versiunea inițială A-1 a fost înarmată cu două tunuri Rheinmetall-Borsig de 30mm, care s-au dovedit însă prea mult pentru structura lui ușoară...Reculul zdravăn al celor două MK108 provoca uneori chiar desprinderea aripilor !!
Așa că în producția de serie a intrat doar varianta A-2, înarmată cu foarte cunoscutele MG151/20, fiecare cu o rezervă de 100 de obuze.
Autonomia lui "Spatz" nu depășea 20 minute de zbor, cîțiva piloți și-au pierdut viața încercînd să aterizeze fără motor, după ce-au rămas fără combustibil...
Pilotul britanic de încercări Eric Brown l-a apreciat ca fiind foarte echilibrat, neajunsurile sale fiind date mai degrabă de graba cu care a fost băgat în producție decît de proiectarea defectuoasă.
Avea tendința mortală de-a i se bloca direcția la virajele executate la viteze mari...Suprafața derivelor duble era cam mică , iar jetul puternic al motorului BMW 109-003E bloca complet suprafețele de comandă.
Aparatul a fost echipat în premieră cu un scaun catapultabil, acesta fiind și folosit operațional de cîteva ori, în mare parte cu succes.
Cariera operațională a lui Spatz a fost bineînțeles extrem de scurtă, lipsa piloților antrenați , a carburantului, haosul ultimelor luni de război împiedicînd utilizarea lui la capacitatea dorită.
S-a confirmat o singură victorie clară, pe 19.04.1945 Feldwebel Gunther Kirschner din I./JG1 Oesau ( singura unitate operațională care a folosit He-162 în luptă) doboară un Tempest britanic, fiind însă doborît în aceiași după-amiază și el, tot de către un Tempest ( pilotat de FO Geoffrey Walkington).
Kitul pare excelent la prima vedere. Plastic bun, maleabil , de culoare RLM 66 !! Fix !! Destul de bine detaliat ( bine , avionul este și foarte simplu), voi folosi însă și ceva PE-uri în cockpit mai ales.
Imagine atasata: IMG_20230604_171203.jpgImagine atasata: IMG_20230607_204250.jpg
Panoul de instrumente simplu și frumos, iar la baia trenului față i-am scrăciuit și fereastra prin care pilotul putea vedea compartimentul anterior, putînd să-și confirme escamotarea trenului .
Motorul BMW relativ simplu, s-a asamblat corect, fără probleme.
Imagine atasata: IMG_20230607_204250.jpgImagine atasata: IMG_20230607_204227.jpg
După ce-am văzut pozele macro ale lateralelor cockpitului , am retușat la greu...În special urme de adeziv superglue :diablo:
Imagine atasata: IMG_20230604_190728.jpg
Am folosit inițial acest scaun, rășină QB...După care , tot căutînd eu cum era vopsit, am realizat că nu este deloc corect.
Așa că am folosit scaunul din kit, modificat cu ceva PE, și care la final arată mult mai OK.
Imagine atasata: IMG_20230610_164245.jpg
Compartimentul aterizoarelor principale s-a asamblat și el destul de ușor. "Traversa" centrală este de fapt o țeavă, cred că una de combustibil ?? Aș fi înlocuit-o cu o țeavă simplă de alamă, dar mi-a fost frică să nu pierd rigiditatea compartimentului , am lăsat-o așa.
Imagine atasata: IMG_20230610_164337.jpg
Am încercat acum să potrivesc la rece cele două semifuselaje...Mda, nu-i chiar Arma Hobby. Potrivirea este ...relativă.
Îl las să se usuce bine deocamdată, să nu am surprize. Pentru a fi mai sigur, i-am adăugat și puțin lest, în conul din bot și imediat în spatele panoului scaunului.
Va urma !
P.S. Văd că pozele se atașează în ordinea dorită de ele, nu de mine...Motorul a ajuns ultimul...Nu înțeleg.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20230606_202150.jpg

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 11 June 2023 - 12:30 PM


#2 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2023 - 06:07 PM

nice pick, dakiane!

chiar e un avion superb ... o ciudatenie reusita din punct de vedere aerodinamic.

asteapta unul si la mine in dulap ... dacat ca dragon.

spor!

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 June 2023 - 09:01 PM

Yummy !
Mult spor Dakian! :friends:

#4 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 12 June 2023 - 08:33 AM

Mulțumesc pentru feedback prieteni !
La kitul acesta sīnt scutit de nituire. Băiatul este mai mult lemn decīt aluminiu, iar pe porțiunile metalice șirurile de nituri ( cu cap īngropat ) au fost chituite și vopsite.
Am nituit doar motorul. Ăla nu era chituit...
Am păstrat cockpitul curat. Nu cred eu că s-a murdărit / exfoliat / ciupit, etc. īn mai puțin de o lună ...Din care lună avioanele au cam stat la sol.
Īn ce poze am văzut, avioanele arata foarte curate.

#5 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 13 June 2023 - 08:34 PM

Trebuie să recunosc ,este un avion extrem de elegant. Are un fuselaj ...perfect.
Imagine atasata: IMG_20230612_214759.jpg
Bine , perfect era la avionul original, la SH potrivirea este bunicică, dar nu să scrii acasă...Se vede că a avut nevoie de puțin chit, plus un ștraif de stiren imediat īn spatele compartimentului trenurilor de aterizare.
Aripile și coada s-au potrivit mult mai bine. Practic NU au avut nevoie de chit.
Imagine atasata: IMG_20230612_215946.jpgImagine atasata: IMG_20230612_220004.jpg
Deja cred că m-am hotărīt, la avionul lui Emil Demuth, 11 Galben. Cică.
Asta este cea mai clară poză găsită pe net :
Imagine atasata: af39122167128a7ab9d29d2cd7f711f7.jpg
Aici aș avea nevoie de ajutorul și expertiza voastră :
- Mie mi se pare ca nr.11 și cel mic 20 au fix aceiași culoare , dar alb, nu galben.
- Culoarea inelului anterior al motorului īmi pare fix aceiași cu săgeata și botul avionului , adică roșu , nu galben ca īn profilul de sus, și nici īntr-un caz aluminiu, cum ar indica instrucțiunile kitului.
- Culoarea capacului ce protejează admisia īn motor ...nu-mi dau seama. Puțin plauzibil roșu/alb cum sugerează unele site-uri. Nr.24 de pe ea pare tot alb, astfel 4 nu s-ar vedea deloc pe fondul alb.
Mai degrabă fondul de sub 4 este galben, diferența īntre ele este mică. Iar dacă fondul de sub 4 este alb, atunci 24 este galben. Iar fondul de sub 2...ori RLM82, ori...NU ȘTIU.
- Kitul indică culoarea capacelor trenurilor de aterizare RLM 65, iar restul intredosului RLM 76. Din poză, eu nu văd nici o diferență. Adică tot este 76.
La fel de bine am auzit ca piesele diferite veneau gata vopsite de la diferiți producători, și se asamblau la fabrică. Este o șansă ca producătorul capacelor să fi folosit RLM65, că asta avea...
Nu reușesc să găsesc un consens īn camuflajul general.
Singurul punct comun este că era 81/82. Dar unde era 81 și unde 82 ?? Care 81 ?? Braunviolett sau Olivebraun ?? Mister.
Din poză , motorul și aripa babord par de o culoare , fuselajul altă culoare . Mai deschisă zic eu. Adică motorul și aripa babord RLM 81, iar restul 82.
Voi ce ziceți ?

#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 June 2023 - 10:22 PM

Citeaza

Trebuie să recunosc ,este un avion extrem de elegant. Are un fuselaj ...perfect.


Da ... arata ca un planor inarmat si cu un turbojet in spinare .

Asa , despre culori . Am gasit si vreo cateva poze color din epoca , unde se mai pot observa anumite detalii .

In 2 imagini apare un avion cu insemne englezesti . Comparativ cu He-ul documentat , luat la smirghel si restaurat de francezi se pare ca sint cateva similaritati .

Inelul de admisie la motor , posibil RLM 02 .
Aripile deasupra RLM 70 verde-negru si sub RLM 65 albastru .
Fuselajul RLM 76 varianta tarzie , galben pai , dar la sectiunea din spate cu profundoarele RLM 76 varianta albastra .
Capotele motorului , profundoare si fuselaj deasupra RLM 82 cu 81 .

...Asadar cred ca va fi un avionas foarte colorat . ^_^

Si eu am facut un Revell ... mare , 1-48 sau 32 , pt. un prieten si unul mai mititel Dragon pt. mine ^_^ ... Le-am postat in topicul meu si m-am inspirat la culoare dupa cel restaurat de francezi .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: He 162A -2 WkN 120076 (VH523) 1.jpg
  • Imagine atasata: he 162 800_6130633762393265.jpg
  • Imagine atasata: he 162 Bernburg 1.jpg
  • Imagine atasata: he 162 d106.jpg
  • Imagine atasata: HE162 YELLOW7 WNR120067.jpg
  • Imagine atasata: he 162 color 4alb.jpg
  • Imagine atasata: he 162 d86.jpg
  • Imagine atasata: Heinkel He162.jpg
  • Imagine atasata: he 162 d109.jpg
  • Imagine atasata: he 162 d153.jpg
  • Imagine atasata: he 162 328.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 June 2023 - 10:41 PM


#7 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 14 June 2023 - 06:48 AM

Dany, mulțumesc pentru interes !
Avionul restaurat de francezi este...restaurat. Latin job. frumos, dar fără mare legătură cu camuflajul real din timpul războiului.
Adică : motorul bicolor ? nu am văzut așa ceva īn pozele germanilor...
Aripile RLM 70 / RLM 65 ? Nici asta nu am văzut. Īn poza lui 11 se vede clar, la capătul "urechilor Lippisch" , că intradosul aripilor este tot RLM76.
Botul are culorile inversate, īn poza originală se vede clar că ordinea este cu negrul spre parbriz.
Rama cupolei 66 , dar īn poză este clar culoarea fuselajului , probabil 83.
Și-or mai fi și altele.
Dar , francezii l-au restaurat pe 120015, Gelb21 . Poate că ăla chiar așa a fost original, nu știu, nu am "săpat" după el, nu am decaluri pentru el, eu īl vreau pe Gelb11.
Ca de obicei, research-ul pentru camuflajul original īmi ia infinit mai mult timp decīt construirea propriu-zisă a kitului...
Numai bine !

#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 June 2023 - 06:58 AM

Citeaza

Aripile RLM 70 / RLM 65 ? Nici asta nu am văzut.

Se observa asta si pe avionul cu insemne englezesti .
Uita-te la fuzeea din capatul aripii comparativ cu nuanta de pe fuselaj si la diferenta dintre albastrul de sub aripa si cel de pe fuselaj la imbinarea aripii cu fuselajul .

Citeaza

Rama cupolei 66 , dar în poză este clar culoarea fuselajului , probabil 83.

Parca imi aduc aminte ca era neagra si are rama doar pe interior ; plexiglasul fiind prins cu niste suruburi ... ca la Arado 234.. parca

Citeaza

Botul are culorile inversate, în poza originală se vede clar că ordinea este cu negrul spre parbriz.


Da .Nu am la indemana o poza originala cu 21 dar s-ar putea sa difere ordinea acelor culori intre avioane .

Aceasta postare a fost editata de dany: 14 June 2023 - 07:08 AM


#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 June 2023 - 05:55 PM

Doar un pic mai intervin , cu scuze , fiindca am gasit o chestie interesanta , ca fapt divers . Pentru cei care probabil vor dori sa reprezinte alte inmatriculari .

Se prea poate ca avionul restaurat de francezi , 21 galben sa fi avut fuselajul vopsit la fel ca cel al lui 23 galben ( o fi color poza sau colorizata ? ).

... Dar mai era si un 21 alb ( se spune ) , ce avea fuselajul vopsit ca cel din muzeul francez .

Botul putea fi pictat si cu negru la varf ( negru-alb-rosu )

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzz zz he 162 a1 wnr 120 218 alb  21   2JG 1 Ludwigslust  April 1945.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzz  heinkel_he_162_salamander_musee_aviation_bourget_paris_1945.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzz   He162_color010.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzz  heinkel_he_162_salamander_musee_aviation_bourget_paris.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 14 June 2023 - 06:14 PM


#10 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 15 June 2023 - 08:05 AM

Corect , Dany !
Īn ceea ce privește cupola , da, am mai săpat și eu și cred că ai dreptate. Este prinsă fix ca la Arado, plexiglass-ul direct pe ramă. Este 66 atunci, fără dubii. Īn pozele A/N 66 se poate lesne confunda cu 82.
Și ordinea culorilor īn cioc putea fi și invers, clarissim. 11 o are roșu/al/negru, cu negru spre cupolă.
O să-l fac pe 11-le meu ...cumva. M-oi hotărī īntr-un fel.
Numai bine !

#11 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 June 2023 - 07:56 PM

Deci m-am blocat.
Nu știu cum să vopsesc inelele de pe bot. Am īncercat cu bandă de mascat Aizu de 1mm, cu bandă de plastic de 1mm.
Nix. Nu se lipește bine, nu se așează corect, etc.
Decalurile din kit sīnt inutilizabile, prea mari , īn sensul că trebuiesc puse mult prea īn spate, total ireal.
Cred că am sfeclit-o. Trebuia să fac mai īntīi inelele de pe bot, mascīnd cu tub de plastic, abia apoi camuflajul de bază.
Mi-e teribil de teamă că trebuie să refac tot botul.
:bang:

#12 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2023 - 11:16 PM

ma mir ca nu a mers banda elastica de 1mm (eu am de la Tamiya si de la Vallejo si pana acuma au functionat in majoritatea situatiilor). incearca si cu banda aizu de 0.4mm - e destul de prietenoasa la curbe.

ar mai fi o varianta - sa decupezi cu un compas cutter semicercuri de banda de mascare ... se aseaza mult mai ok pe concav.

spor!

sau ar mai fi o varianta - sa vii cu o fasie subtire de decal alb pe contur, iar apoi sa umpli cu vopsea, la pensula.

#13 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 28 June 2023 - 11:45 AM

Da, Alexelu, uite ca banda de 1mm nu a vrut să coopereze. Aizu. Bandă de 0,4mm NU am , nu am putut īncerca.
Noroc că mi-am adus aminte la timp că-s inginer, adică meseria mea este să găsesc soluții.
Așa că am desenat pe bandă lată de mascare desfășurata unui con cu bază ușor eliptică, am decupat cu atenție cu o lama bine ascuțită, și a mers foarte bine.
Inelul negru este vopsit deja, sper că astăzi ( dacă am timp !) să-l fac și pe cel alb ( aceiași desfășurată, dar cu raza mai mică cu 1,5mm ). Moțul roșu este ceva mai simplu.
Problem solved !
Multumesc pentru feed-back !

#14 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2023 - 01:49 PM

ezact aia ziceam si eu cu compas cutter-u' din banda lata ... da' nu-s inginer si nu stiu cu desfasurata :)

#15 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 28 June 2023 - 04:25 PM

Hihi Alexelu' , daa, este practic același lucru !
:friends:

#16 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 02 July 2023 - 07:13 PM

Īncet-īncet mă apropii de final.
I-am vopsit inelele de pe bot .Au ieșit binișor. Mai bine decīt cu decaluri, clar.
Dat apoi cu lac lucios, și pus decalurile.
Imagine atasata: IMG_20230702_191938.jpg
Imagine atasata: IMG_20230702_192014.jpg
Imagine atasata: IMG_20230702_192041.jpg
Pentru un avion atīt de mic, are multișoare stencil-uri.
Decalurile oferite de Special Hobby nu sīnt grozave. Nici proaste, dar departe de Eagle Cal, Cartograf sau Revell.
Stencilurile, īn special cele albe, sunt neclare, le lipsește definiția. Toate decalurile sunt greu de folosit. Se desprind de pe suport practic īn 5-10 secunde, dar sīnt greu de transferat pe model. Au tendința nenorocită de-a se răsuci imediat, și sīnt practic imposibil de des-răsucit...Am stricat două stenciluri, și a trebuit să le īnlocuiesc de prin rezerve.
Rămīn la părerea mea că 11 este tot alb, dar nu am avut nimic potrivit la dispoziție, așa că le-am lăsat pe cele galbene.
Kitul dă un decal ciudățel pe coadă, imediat sub swastikă, un 3 īn cerc alb. Am studiat nițel netul , acolo este cu totul altceva.
Mai precis, este locașul unuia din cele trei bolțuri cu care se prinde deriva de profundor. Și care locaș , īn mod normal, era acoperit de un autocolant īn culoarea derivei .
Ce se vede, este culoarea locașului ( RLM 02) și piulița de fixare. Probabil că a fost nevoie de mentenanță, și mecanicii nu au mai avut la dispoziție autocolante, așa că a rămas locașul neacoperit.
O să-l reproduc cumva mai tīrziu.
Am pregătit și trenurile de aterizare, roțile, antenele, etc.
Mai īntīi un lac peste decaluri, o spălare discretă, uzură ținută la minimum, avionul era nou-nouț...
Numai bine prieteni !

#17 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 July 2023 - 08:21 PM

Da ,hai ca arata foarte bine Dakian ! :clapping:

#18 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 08 July 2023 - 01:25 PM

Și cred că este gata :
Heinkel He-162 A-2 "Spatz", W/nr.120074 , Gelb11-20, I./JG1"Oesau", Leck, mai 1945, pilot Oberleutnant Karl-Emil Demuth
Imagine atasata: IMG_20230708_085302.jpgImagine atasata: IMG_20230708_085519.jpg
Imagine atasata: IMG_20230708_085314.jpgImagine atasata: IMG_20230708_085340.jpg
Imagine atasata: IMG_20230708_085351.jpgImagine atasata: IMG_20230708_085422.jpg
Imagine atasata: IMG_20230708_085326.jpg
Per ansamblu , a fost o construcție plăcută, fără greutăți deosebite.
Deși īn instrucțiuni este figurat foarte clar micul hublou circular din stīnga cupolei, acesta nu este gravat pe piesa de plastic transparent, și nu este dat nici măcar sub formă de decal !
Am căutat un decal potrivit, dar nu am găsit, așa că l-am reprezentat dintr-un inel de sīrmă neagră foarte subțire ( mulțumesc Alexelu' !!), lipită cu Future. Zic eu că este mai mult decīt OK.
Deasemeni am īnlocuit amortizorul cupolei cu o piesă făcută din două secțiuni de țeavă de alamă , piesa originală era mult prea groasă și cam cu 1mm mai lungă !
Roțile din kit sīnt foarte bine executate. Sīnt mai bune ca multe rășini scumpe...
Deasemeni , am figurat și tunurile, care ies destul de mult īn afară ( tot țeavă de alamă), kitul nu dădea nimic.
Plus două conducte ( fir de plumb) care ies foarte vizibil īn partea posterioară a motorului.
Lăcuit semimat, era nou-nouț, deși mi se pare totuși nițeluș cam lucios...
Numai bine prieteni !!

#19 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2023 - 05:43 PM

felicitari, Dakiane!

o macheta reusita, care da bine in colectie. sunt curios cum o sa mearga dragonul, daca / cand l-oi face la un moment dat.

ma mir (partial) de decalurile SH ... mie mi-au mers ok la Cobra, dar adevarat, albul are probleme la contur.

spor la urmatoarea!

#20 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 08 July 2023 - 10:17 PM

Fain.dar cu un mic comentariu.alea trei cercuri de pe bot.nu par prea bine definite.sper sa nu deranjeze comentariu meu.spor

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi