Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, septembrie ⁴2023 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, septembrie ⁴2023

#21 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 12 September 2023 - 01:03 PM

Lipsa proteinelor din alimentatie duce la tulburari psihice.
Nu stiu care este valoarea juridica a unui asemenea document. Prin anii '70,niste minti tulburate de la GREENPEACE ar fi vrut sa elimine clorul industrial. Rezultat zero.

@dany
Cine o fi scris comunicatul citit de Mihai I la 23 august? cred ca era agent sovietic.

#22 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 September 2023 - 01:31 PM

Da' sa inchida si granitele , ca sa nu se poata iesi !

:lol:

#23 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 12 September 2023 - 02:47 PM

Vezi postareabogy, la 12 September 2023 - 07:30 AM, a spus:

". Fereasca Al-De-Sus sa-i spui romanului ca ar fi momentul pentru Roexit ca-ti sare la gat.


In cazul roexit, cu un deficit bugetar care va depasi 6% si cu un rating BBB-, cum vei asigura finantarea externa? cu ce vei finanta deficitul bugetar si la ce dobanzi? cu ce vei plati multimea de functionari publici inutili?
Nici macar guvernul ungar nu vrea sa iasa din UE.

#24 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 September 2023 - 02:52 PM

Citeaza

Cine o fi scris comunicatul citit de Mihai I la 23 august? cred ca era agent sovietic.


Nu stiu , 177 , trebuie sa ma documentez .
Din ce imi aduc aminte ideea era ca armistitiul trebuia facut pe 26 august , si probabil comunicatul a fost redactat in acest fel . Antonescu trebuia sa fie la curent cu acesta si ar fi fost de preferat sa fie el promotorul acelui act fiind seful armatei si omolog conducerii armatelor aliate ( regele avea putine atributii ) .Totodata era si indirect complice acelui complot ce ar fi trebuit sa duca la scoaterea tarii din razboiul impotriva aliatilor .
In cazul in care acesta nu ar fi fost de acord , ar fi trebuit parasutat un ofiter de rang inalt in spatele frontului ( nu mai stiu numele acelui general ) , care ar fi proclamat preluarea conducerii armatei si incetarea luptei cu fortele aliate .

E important asta fiindca se poate ca din cauza precipitarii si bulversarii create de ruperea frontului sa nu mai fi fost timp si astfel actiunea facuta in graba pe 23 august sa-l fi avut ca element principal pe rege , care desi nu era persoana convenita la negocierile cu aliatii ,a dus totusi la succesul operatiunii ,fiindca armata si populatia fara nici o defectiune , au sustinut in unanimitate actiunea ,ceea ce se poate sa nu se fi intamplat in alt caz.

Asadar cred ca acel comunicat fusese intr-o anumita forma redactat mai inainte si cu stirea maresalului . Nu stiu daca a fost implicat vreun agent sovietic ... Probabil sa fi avut insa cunostinta de el si sovieticii , fiindca pe tot parcursul tratativelor , inca din 1943 aveau introdusi oamenii lor in cercul conspirativ .

Aceasta postare a fost editata de dany: 12 September 2023 - 03:11 PM


#25 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 September 2023 - 04:04 PM

------------------------
As dori sa fac si o remarca , fiindca ma gandesc ca ar trebui tinut cont cand se studiaza istoria acelor evenimente ,in functie de documentatie .

Vad ca in unele cazuri regele este discreditat prin asociere , insa trebuie tinut cont ca sovieticii si comunistii urasc monarhia in tot ce reprezinta . Totodata nu am avut legaturi traditionale cu URSS , iar partidul comunist de la noi era influentat in general de miscarea franceza. Agentii sovietici-rusi nu au avut succes . Si atunci de unde tam-nesam un rege de 23 de ani devine brusc un aset sovietic .
( Raspunsul se gaseste in expresia de frica a lui Iliescu&co , cand a vazut multimea care l-a intampinat pe rege la venirea in tara )

Apoi o alta metoda , convenabila de manipulare este cea prin care unei figuri nationaliste( Antonescu ) i se confera importanta .
1 Cand este pozitiva ,cu scop diviziunea . Ex. " independenta" .
2 Cand este negativa cu scop inducerea sentimentului de vina , culpa . Ex. fascist .

Aceasta postare a fost editata de dany: 12 September 2023 - 04:48 PM


#26 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2023 - 08:12 PM

Vezi postarea1-0-9, la 12 September 2023 - 07:55 AM, a spus:

„0 kg consum de carne”
„0 kg produse lactate”.
„3 articole vestimentare noi de persoană pe an”.
„0 vehicule private” deținute
„1 zbor pe distanță scurtă (mai puțin de 1500 km) la fiecare 3 ani de persoană”.

Coreea de Nord incepe da para din ce in ce mai atractiva :))))

Ultima ce vrea sa spuna? Ca pt. distante lungi ar avea cate calatorii doreste individul? Acum sincer vorbind, in pandemie cand zborurile au fost diminuate s-a observat ca era de bine cu privire la gaura din stratul de ozon.

#27 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2023 - 08:54 PM

Da, salvam planeta!Imagine postata

#28 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 September 2023 - 07:19 PM

Citeaza

Coreea de Nord


Apropos , voua cine vi se pare mai mare . Rusul sau coreanul ?

In unele poze ar fi rusul dar numai putin , in altele pare ca nord coreanul il ia cu freza .

https://www.youtube....h?v=t5k50UKhUXQ

Chestia e ca amandoi au pantofi cu platforme :-D ..

Nu vream neaparat sa fac o analogie la filmul Dictatorul , dar ma gandeam ca e bine sa ne destindem un pic .. :-D

Hynkel vs Napoloni,

https://www.youtube....h?v=chqJydTtL4U
si
https://www.youtube....h?v=z8qo-uiAq58

PS
Kim : " Aveam atata treaba ... dar daca insisti , hai ca vin ..." ce fain a fost :lol:

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 September 2023 - 07:40 PM


#29 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 September 2023 - 07:55 PM

Si un cu totul alt subiect .
O stire care pt. mine a trecut neobservata pana acum .

In iulie 2023 primul zbor cu public al replicii de Fokker D21 ,. Am urmarit constructia sa pe fb. sau yt , pe parcursul catorva ani .

https://www.youtube....h?v=mzM-W7wxNIw

Ce bondar ! ^_^

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 September 2023 - 08:01 PM


#30 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 September 2023 - 05:24 PM

Despre istoria recordului de viteza pe apa + masinariile construite in acest scop .


https://www.youtube....h?v=HAvxrpTMU60

#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 September 2023 - 04:24 PM

https://youtu.be/TR4...ydmUxNzA5MjAyMw

#32 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 September 2023 - 04:44 PM

Cine a hotarat in numele acelor orase?

Sa-mi fie iertat, voi chiar credeti bazaconiile din presa? Daca da, aflati ca mistretii din Germania sunt...radioactivi!!!!
Se poate ca unui aiurit sa- i treaca aiureli prin cap, dar asta nu trebuie sa crdem ca si obligatotiu va fi asa!
Cine are dreptul sa decida pentru mine? Comisarii rusi, pâna mai ieri? Comisarii europeni, azi?
Povestile cu "incalzirea globala" sunt pentru fraierici. Da, putem vorbi de schimbari climatice, dar astea sunt altceva si au loc periodic, in istoria Pamântului, indiferent daca se bese vaca sau nu, cu sau fara masini electrice, care, fie vorba intre noi, sunt la fel de poluante ca cele clasice.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 18 September 2023 - 10:57 AM


#33 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2023 - 06:20 PM

Da, Alex, se numește precesia pământului. Este o chestiune demonstrată de "idioții" oameni de știință. Dar pentru a pricepe chestiunile astea ar trebui sa citim și chestiuni incorecte dpdv politic și să nu mai punem botu' la toate idioțeniile.

#34 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 17 September 2023 - 11:21 PM

Chestiunea cu incalzirea globala este una politica.
La inceputul anilor '90, partidele marxiste din vestul Europei s-au transformat in partide ecologiste. Scopul este acelasi:distrugerea societatii actuale si inlocuirea ei cu "o lume mai buna si mai dreapta". Din acelasi concert fac parte migratia fara limite, exacerbarea drepturilor minoritatilor etc.

Taticu' lor este Jaques Derrida; de vazut si Scoala de la Frankfurt.
despre Londra in care englezii sunt minoritari.

#35 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 September 2023 - 01:00 PM

Raman si eu putin la englezi , dar cu un subiect tare frumos .

The Golden years of Matchbox art by Roy Huxley Review

https://www.youtube....h?v=N8_aoO9Ad5I

De pus la favorite .( pentru mine ).

#36 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2023 - 01:37 PM

Si pentru mine. Eu mai am cateva machete Matchbox neatinse: Swordfish, Hellcat, Hs 126, Bruster Buffalo. De una m-am atins de curand - asteapta vopsirea - e vorba de Lysander. Partea misto e ca decalurile, asa vechi cum sunt, sunt utilizabile (am probat pe Stranrear - hartia era ingalbenita dar decalurile erau in stare foarte buna). Eventual va pun maine nisca'i poze.

#37 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 September 2023 - 11:41 PM

Citeaza

Eventual va pun maine nisca'i poze.


Chiar te rog sa pui niste poze , Bogy . Poate , daca doresti sa deschizi un topic la sectiunea Aviatie cu constructia Lysander.-ului . ,ar fi super !

Aceasta postare a fost editata de dany: 19 September 2023 - 12:12 AM


#38 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 September 2023 - 12:18 AM

History Of The Douglas Aircraft Company - From Glory To Demise (Part 3)


https://www.youtube....ZBuDu4E&t=1116s

Aceasta postare a fost editata de dany: 19 September 2023 - 12:51 AM


#39 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 September 2023 - 10:31 PM

177 , revin putin la subiectul cu 23 august .
Am uitat sa amintesc de planul german . Desi acum e o nota de subsol , cred ca ar trebui luat in considerare in contextul acelor ani .

Operation Margarethe II



From Wikipedia, the free encyclopedia



"Margarethe II" redirects here. Not to be confused with Margrethe II of Denmark.
During World War II, Operation Margarethe II was the name for a planned invasion of Romania by German forces in conjunction with those of Hungary and Bulgaria if the Romanian government decided to surrender to the Allies and switch sides.[1][2][3][4] Planning for Margarethe II began in January 1944, some months after planning for Margarethe I, the occupation of Hungary.[5] The draft plan is dated 26 January.[4] It was abandoned within a few weeks, while Margarethe I went ahead in March.[5] The main cause of its abandonment was the visit of Romanian leader Ion Antonescu with German leader Adolf Hitler on 26–28 February. Antonescu refused to relinquish his territorial claims on Hungary, so was not asked to participate in Margarethe I. Hitler, however, was reassured that Romania had no intention of defecting.[6] Romania in fact switched sides in August 1944 after a coup d'état overthrew Antonescu, but the operation could not be implemented.[2][3]

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 September 2023 - 11:03 PM


#40 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2023 - 05:33 PM

Ce spuneti de chestia asta? Daca atunci nu au reusit-o acum da!

https://culturaroman...us-in-aplicare/

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi