Forum Machete,Modelism,Hobby: modelism acu 2000 de ani - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

modelism acu 2000 de ani ...stramosii lu Alguhan

#1 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 22 November 2006 - 09:00 PM

ia uitati aici ce modeleau stramosii nostrii (din Salaj) acu 1800-2000 de ani.
figurina asta o am de la cineva care a gasit-o in pamant si este din perioada romana a Daciei.
ma gandesc oare peste 2000 de ani daca va gasi cineva in pamant lucrari d-ale noastre oare ce va gandii?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: i1.JPG

Aceasta postare a fost editata de horia: 22 November 2006 - 09:00 PM


#2 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 22 November 2006 - 09:02 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: i2.JPG


#3 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 22 November 2006 - 09:03 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: i3.JPG


#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2006 - 09:14 PM

Mai de graba ingropate in moloz - ale noastre.
O sa se gandeasca ca si cei de acum ca apartineam unui cult razboinic si veneram aceste bucatui de plastic ca pe niste reprezentari ale unor demoni ai razboiului.
Cei mai spirituali sunt cei care fac niste zburatoare cu un semn solar de origine indiana pe coada; Cei mai sangerosi aia care fac zburatoare cu discuri rosii si cei mai fraieri aia care fac zburatoare cu fel de fel de stele, dungi si papalesti ros albastre (influenta becaliana).

#5 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 23 November 2006 - 12:10 AM

pai si de unde-ai sti ca ceea ce ai primit are 2000 de ani? :pint:

#6 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 23 November 2006 - 09:20 AM

Salut,
Faina, cine ti-a datat-o? Si daca e adevarat, n-ar trebui sa fie intr-un muzeu? nu e considerata patrimoniu?
Spor,
Bill :pint:

#7 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 23 November 2006 - 10:39 AM

toni, la Nov 22 2006, 11:10 PM, a spus:

pai si de unde-ai sti ca ceea ce ai primit are 2000 de ani? :pint:

stiu de la Florea Costea arheologul sef al Brasovului cu experienta de 40 de ani de sapat pe santiere arheologice. Nici el nu a spus ca este original 100%, pt asta fiind nevoie de o analiza de laborator, recomandandu-mi in acelasi timp sa iau legatura cu arheologi din Cluj deoarece sunt acolo vreo 2-3 arheologi specializti in astfel de statuete gasite in zona limesurilor romane.

nu stiu daca este considerata patrimoniu ,muzeele au mii de astfel de statuete in depozite si nu au unde sa le expuna, ca sa nu mai vorbim de vase de toate marimile si formele care sunt si mai multe. Cateva am avut ocazia sa vad cum sunt scoase din pamant cand am lucrat si eu o vara pe un santier arheologic la Racos in judetul Brasov.

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 23 November 2006 - 10:58 AM

Si de pe meleagurile dacice, va invit pentru un moment pe meleagurile americii latine unde incasii aveau si ei iubitorii lor de figurine cu tehnici destul de apropiate de cele de pe meleagurile noastre.
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: figurina.jpg


#9 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 23 November 2006 - 11:37 AM

Salut,
Ce rictus asemanator au ambii.... :pint: Probabil au fost comandate la acelasi producator...prin China :-) :-P
Spor,
Bill

#10 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 23 November 2006 - 01:25 PM

:)) mda, dar nici nu se compara...asta mic si negru daca nu vine de la agatha cristie vine totusi de cel mult 500 de ani...ii zice "sarut mana bunicule" aluilalt...
horia, faptul ca muzeele n-au unde sa expuna cele descoperite ori ca acestea apar in numar mare nu inseamna ca n-ar fi din patrimoniu national...bine asta nu-i o lectie, as fi ultimul care ar trebui sa o dea, si eu am voluntariat pe santier la sarmisegetusa ulpia si am plecat cu bocceluta mai grea decat la venire.. :-) :-P :pint:

#11 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 01:28 PM

:-x
We know where you live™

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 23 November 2006 - 02:15 PM

toni, la Nov 23 2006, 01:25 PM, a spus:

vine totusi de cel mult 500 de ani...ii zice "sarut mana bunicule" aluilalt...

Nu vine de la 500 de ani pentru ca la 500 deja incepusera sa foloseasca culorile (probabil acrilice :-? )
Bafta!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-6-1164284169.jpg


#13 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 23 November 2006 - 04:04 PM

cristi, statul incas s-a format in jurul sec 15, cei ce-au format acest popor si-au inceput traiul pe langa titicaca prin sec 13, 14...deci daca sunt incase, apai atunci 500 le dau..nici un an mai mult..nimic...ia'uite domne, vrei sa-ti imbatranesti figurinele, ai?.. :pint: :-P

#14 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 November 2006 - 09:29 AM

Tonica, in jurul secolului 15 Columb a descoperit America si a si murit in 1506 :hammer:
Peru a fost descoperit de catre spanioli in 1532 care i-au gasit pe incasii acolo e adevarat ca erau tineri incasi care abia daca implinisera 30 de ani de cand se nacusera cu civilizatie cu tot :pint:
Bafta!

#15 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 November 2006 - 01:23 PM

toni, la Nov 23 2006, 04:04 PM, a spus:

statul incas s-a format in jurul sec 15, cei ce-au format acest popor si-au inceput traiul pe langa titicaca prin sec 13, 14...

"In secolul XII, enigmatica populatie ce-si spunea Inca (Fii Soarelui) cucerea un vast teritoriul in nordul si vestul Americii de Sud, venind de undeva din zona meridionala a continentului - nu se stie nici acum cu precizie de unde."
In secolul 15 s-a "stabilit" ca ar fi fost creat imperiul nu statul sau civilizatia inca despre care nu prea se stie cand si cum au fost create originile fiind pierdute pe undeva prin timp. Enigma asta inca n-a fost elucidata, dar inca se mai sapa.
Revenind la cele doua "ceramice" pe care le-am prezentat, a doua (cea colorata) are 30 de ani (sigur) si este reproducere dupa vase rituale incase. Mai am inca doua. Cea neagra ... (mai am una), poate sa aiba peste 1000 de ani sau ... lafel de bine poate fi tot atat de batrana ca mine. "Figurina", a fost gasita intr-un santier arheologic din Peru, dar asta nu este suficient ca sa spuna si vechimea :pint: .
Bafta!

PS Un site care contine o scurta istorie despre incasi si care e de la "mama lui" poate fi vizitat aici : http://www.fuenterre...afia/incas.html
Din pacate pentru marea majoritate a colegilor de forum, este in limba spaniola (sigur) :-P

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi