Forum Machete,Modelism,Hobby: Noutate- Figurina unui razboinic Dac - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Noutate- Figurina unui razboinic Dac

#1 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 22 November 2006 - 10:16 PM

Romeo Models din Sicilia (producatorul sustinut de Pegaso Models) a lansat o figurina in luna asta, Dacian Celtic Warrior 2nd century A.D. in 54 mm.
Sculptorul este Gianni La Rocca (cel care a sculptat si Britonul meu care se afla la lucru), un sculptor de care imi place foarte mult figurinele.

Imagine postata

Iar aici gasiti pagina oficiala a figurinei.

As vrea sa stiu ce parere aveti. Comentarii, critici??
As putea sa-i comunic ideeile modelistilor din Romania cu usurinta. Si asta i-ar prinde bine pe acesti prieteni.

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2006 - 10:48 PM

Mmmm... Frumos.

Stai sa-l vada 'dacii' notrii nemuritori, sa te tii critici :pint:

#3 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2006 - 11:54 PM

Nu sunt expert dar ceva istorie si detalii legate de armura cel putin la daci mai stiu.

Figurina arata foarte bine, dar, din ce imi aduc aminte dacii nu purtau gambiere, si nu toti aveau coif, iar armura aia gen "lorica scuamata" o aveau sarmatii sau roxolanii, faza cu Dacian celtic warrior ???? de unde celtic ??? daca cineva ma lamureste ii dau o bere...

Ma rog ca exceptie o fi fost vre-unul sa arate ca asta.

Oricum figurina e super si e foarte bine ca cineva s-a gandit si la "ai nostri".

Cand o faci algu ??? :pint:

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 November 2006 - 09:12 AM

Ca figurina arata excelent, dar ca acuratete istorica ....sa ne uitam pe Columna lui Traian (ori la filmele lui Sergiu Nicolaescu :pint: )
Olaaaaaaaf?????

#5 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 23 November 2006 - 09:33 AM

Imi place si mie poza si detaliile figurinei.
M-am oprit si eu la nume: Dacian Celtic??
Dar dupa ce am citit despre celti.cind am vopsit si am cumparat niste figurine de celti, "celtic" se numeste toti oameni care au trait de la britania pana pe aici, inclusiv nordvestul Turciei actuale, pana in mijlocul Anatoliei. Au avut alte nume; cei de aici erau Dacii, cei din anatolia erau galatii, din franta galii, si asa mai departe, dar totii se numesc CELTIC..
Nu stiu daca sint corecte informatii dar cam asta scrie la carti. Cred ca te am lamurit Flyboy :-P :pint:

#6 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 10:22 AM

Nu prea ...!!!! :-)

De fapt articolul ACESTA tocmai asta incearca sa lamureasca.

PArerea mea, nu ca sunt descendent de comati sau altea alea, este ca Tracii i-au facut pe celti si nu invers. Iar Dacii fiind "cei mai viteji si mai drepti dintre traci"...

E clar ca aici nu e forum de istorie ;-) dar exista inca niste neconcordante si nelamuriri, mai ales daca iti aurnci ochii si prin pagina ASTA

Mai vorbim, eu zic ca oricum exista chestii cel putin ciudate...

Ia pronuntati voi, dar nu cum se scrie :-P, urmatoarele cuvinte: dutch, deutsch...nu vi se pare cunoscut ???

Si mai putem vorbi cativa ani pe tema asta. Pe unde umbla Olaf...??? :pint:

La chestiune: Se numeste "celtic" la ei, la noi se numeste TRAC!!! Si se numea de undeva din zona Germaniei pana la nivel de NV Podisului Anatoliei. Asta prin cartile pe care le-am citi eu. Asemanarea dintre cele doua culturi e de-a dreptul izbitoare, chiar Romanii au ramas blocati cand au dat prima oara cu capul de pragul de sus, de mai sus de Danubius. Dupa unele izvoare istorice, se pare ca latina este de fapt o forma a dialectelor traco-dacice amestecata cu etrusca si limba barbarilor din LAtium.

.......

#7 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 23 November 2006 - 10:35 AM

Figura este din sec. II. Dupa armura si armament sigur este foarte bogat asa ca avea si protectii pentru picioare.

".. dupa armament si armura, sigur era foarte bogat, cel putin un rege local, cam asa ar fi aratat conducatorul Agathirsilor de exemplu, cel care detinea minele de aur din Apuseni. Ce este putin nepotrivit este "creasta" centrala la protectiile de picior...asta este cam moderna, toate cele care s-au gasit, erau semicirculare, fara creasta mediana si bogat impodobite, toate din bronz...

...armele si armura sunt copiate de pe columa lui traian. Sunt acolo ... identice, si coiful si armura si scutul... s-au gasit doar cativa solzi. Coif de genul asta nu s-a gasit inca, dar s-au gasit spada identica si o sica identica...

...in antichitate nu existau popoare, ci doar trburi, Dacii erau un regat in care erau unite triburi de origine tracica, celtica, germanica, iraniana, scitica si sarmatica.. nu erau celti puri, celtii puri erau Boii si Tauriscii de exemplu care traiau prin actuala slovacie..

...tipul asta de echipament apare foarte asemanator in cartea "Ancient Celts" de la Concord"

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 23 November 2006 - 11:18 AM


#8 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 23 November 2006 - 12:02 PM

Deci asta era scopul meu la deschiderea topicului. Imi place sa aflu cit mai mult si din diferite surse despre istorie legata de figurinele pe care le vopsesc. Cred ca de acea ma ocup de figurinele mai cu suflet.

Flyboy, atunci iti iau eu o bere, nici o grija, tot bem impreuna :-P :pint: Si multumesc pentru link, o sa ma uit mai in detalii la site-ul respectiv.

Olaf, multumesc foarte mult pentru informatii. Daca era scris doar "Dacian Warrior" pe figurina era mai bine atunci..

Figurina ramane de cumparat si vopsit, imi place.

Aceasta postare a fost editata de alguhan: 23 November 2006 - 12:06 PM


#9 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 23 November 2006 - 01:06 PM

Sa mai adaug ceva;
Tipul care a scris in pagina oficiala a figurinei despre scurtul istoric este un bun prieten de al meu (cel care mi-a facut cadou Evzonul grec) El a mentionat la istoric ca Dacii nu sint celticii dar au avut traditiile si/sau mod de viata asemanator. El zice ca nu avut cum sa se baga cind numeau figurina ca Dacian Celtic si este de acord ca denumire asta este ciudata.

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 November 2006 - 07:25 PM

Ca daco-celt (mai putin razboinic) ce sunt, danke Olaf! E drept ca nu prea seamana cu ce scrie in cartile de istorie, dar te cred pe tine!!!
Inca o data multumiri pentru precizari!

#11 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 23 November 2006 - 10:18 PM

Am citit si la carte concordului si la linkuri date de Flyboy si m-am lamurit.
In cazul asta cred ca numai Olaf este in cel mai mare cistig, pentru ca trebuie sa-l cinstim cu cel putin cite o bere Flyboy :pint:

Cum ai zis tu Olaf, figurina este foarte asemanatoare cu ilustratie din cartea.

Inca o data multumiri..

Aceasta postare a fost editata de alguhan: 23 November 2006 - 10:21 PM


#12 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2006 - 10:17 AM

De-o bere nu a murit nimeni. Merge si de la mine una...sa vedem cum se descurca :pint:

Pe de alta parte insa, aici sunt si foarte multe chestii subiective si cum lucrurile nu le poate lamuri decat cineva care s-ar duce pana acolo, back in time, sa asiste la evenimente, raman totusi "neshte" semne de intrebare

Din punctul meu de vedere, strict subiectiv, daca trebuie sa iasa dac (sau geto-dac :-P) secolul II ai niste optiuni:

Daca e trupete = comati, scoti aparatorile de la picioare si din miliput sau altceva ii modelezi itarii (pantaloni), casca ramane fara creasta, eventual poti scoate de tot casca, iar armura dispare sau o incarci cu chit (il faci mai pieptos) de exemplu lana care o are pe dedesubt, sau ma rog pielea aia de oaie e foarte bine, si ai putea sa ii adaugi un arc si o tolba cu sageti, dacii erau mari maestrii la trasul cu arcul si aproape fiecare luptator avea asa ceva, pe langa sabie si jungher :D

Daca e nobil = tarabostes, lasi armura si casca dar tot fara creasta, lasi aparatorile de la picioare, merge si armura dar astuia ii trebuie sulita, pentru ca de obicei tarabostes erau cavalerie, gen lancieri...

Eh, ma mai corecteaza cine le mai stie :-)

Aceasta postare a fost editata de Flyboy: 24 November 2006 - 10:20 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi