Forum Machete,Modelism,Hobby: TAMIYA!! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

TAMIYA!!

#81 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2006 - 12:04 AM

Draga domnilor ChristiansiDanncaredinpuraintimplareavemacelasiIP,

OK, sa zicem ca v-au sarit la git invidiosi potentialii concurenti, si poate , prin absurd chiar ati avut dreptate. Reactia voastra insa e chiar PENIBILA. Modul de operare (deschiderea de mai multe topicuri, dublare de conturi, limbajul si in general viziunea despre lume si viata in general) va indentifica perfect cu un alt personaj care facea exact aceste lucruri acum citeva luni pe aici. De aceea eu, 0,0028 % din acest forum nu o sa cumpar machete de la voi nici daca le dati trei la zece mii !

Bafta la incercarea de a gasi cumparatori cu impulsuri (cititzi -fraieri), nu uitati insa ca in 2006 vestile rele circula repede...

Multumesc si eu pentru distractia de weekend :lol:

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 09 December 2006 - 12:40 AM


#82 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

  Postat 09 December 2006 - 12:06 AM

Forum latest news: User-ul 'military' - cont suspendat definitiv

Presimt eu că topicul ăsta nu o să mai stea prea mult pe prima pagină :lol:

Aceasta postare a fost editata de Michael_Wittmann: 09 December 2006 - 12:07 AM


#83 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2006 - 12:09 AM

Nu numai ca ai dreptate, uneori se dau si pe gratis. Si tu ai dat, si eu am dat si mai stiu multi altii care au facut asa.
Nu mai stiu cine a scris prostia dar se pare ca chiar nu e la curent cu noutatile in lumea machetismului.
- Turcismele nu mai sunt chiar asa turcisme - e o singura firma turceasca de la care imi doresc 4 modele. Nu am de unde sa le iau ca toti jmecherii importa Tamiya ca e varf de lance. In ceea ce ma priveste Tamiya are 5 modele din care 2 deja le am. Ar mai fi vopsele si scule.

- Din china nu se cumpara neaparat lucruri chinezesti - cu toate ca firmele pur chinezesti Trumpeteer si Dragon, din punctul meu de vedere sunt egale daca nu mai bune (datorita subiectelor alese) decat Tamiya. Dupa cum spuneam din China poti lua prioduse din ASIA la preturi mici.
In nord nu s-a auzit ca Asia cuprinde si Japonia si Korea?

-In ceea ce priveste magazinul de la colt - ma atrage exact pentru ce spunea Cartula. Daca ar arata ca-n vest si ar avea marfa ca acolo (nu numai tamiya cu care cineva isi inchipuie ca da tunuri) mi-ar placea sa petrec timp acolo, sa casc gura, cam ca femeile cand se duc la Zara nu neaparat ca sa iasa cu sacosele pline ci ca sa se mai puna la punct cu trendul.

De ce sa ma grabesc sa-mi iau maine, sa zicem Condorul de la Revell ?! Mai am vreo 300 de kituri nefacute printre care si un Condor (civil). In acelasi sens nu inteleg graba aia cu - sa vina in 2 zile din japonia ca daca nu....Dau triplu si-l iau din Patagonia ca sa-l pipai maine. Vi se pare o atitudine de om sanatos ?

In plus, si eu zic ca asta pune capac la toate, sa stiti ca noi am vazut ca ESACT neamtu si inglezu si .....alti nemti din astia din nord se targuiesc de mama focului pe E-bay ca sa mai scada 2 euri la o macheta. Si daca au posibilitatea isi roaga anumiti prieteni sa le cumpere machete rusesti de la Pavel cu 3 eur, in loc sa actioneze la impuls si sa le ia de la Eol (Paris) cu 25 eur.....E cerere si oferta ? Este ! Si d-aia amodelurile de la Eol au cutiile decolorate si nenea nu stie pe ce raft sunt si nici macar nu-si mai aminteste ca le are. Da' Eol isi permite...Si sa aiva 3 magazine pe Saint Germain si sa plateasca chirie pe saptamana cam cat au cifra de afaceri toti vanzatorii de machete din romania.

In concluzie: Faceti magazin in Romania domnule Christian. Nu va poate opri nimeni si nici nu va poate dicta preturile.
Noi astia de aici o sa-i spunem "Muzeul Christian", si o sa-l vizitam cu placere ca sa putem sa ne facem listele cu ce sa comandam din China.

P.S. Eventual nu uitati sa luati in calcul un automat de sucuri si niste bancutze, ca unii dintre noi am trecut de jumatatea vietii (including me).

Asta era POST DE RASPUNS LA DANUS MAXIMUS DAR SCRIIND EU MULT CA MA-M SI TINUT, M-AU SARIT FRATIIRANDUL

Aceasta postare a fost editata de wurger: 09 December 2006 - 12:15 AM


#84 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2006 - 12:15 AM

Citeaza

In concluzie: Faceti magazin in Romania domnule Christian. Nu va poate opri nimeni si nici nu va poate dicta preturile.
Noi astia de aici o sa-i spunem "Muzeul Christian", si o sa-l vizitam cu placere ca sa putem sa ne facem listele cu ce sa comandam din China.

P.S. Eventual nu uitati sa luati in calcul un automat de sucuri si niste bancutze, ca unii dintre noi am trecut de jumatatea vietii (including me).


Wurgereeeeeeeeeee, wurgereeeeeeee, fara poezie viatza e pustiu.....pustiu.... :lol: :bang: :-D :-D :-o :-o :-P :pint: :pint: :pint: :pint: :pint:

#85 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 09 December 2006 - 12:33 AM

DANN,DACA VII ATIT DE DES PRIN ROMANIA,CUM DE NU STII CA DE 17 ANI NU SE MAI FACE BISNITA PE COVACI? SI ORICUM DACA TU POTI SA-MI SPUI UNDE SA FACE BISNITA PE COVACI CU MACHETE DA-MI NR CASEI SI MA DUC SA-MI CUMPAR ACOLO MACHETELE, CA SA NU LE MAI IAU TOCMAI DIN CHINA.CEI CARE VINDEAU PE COVACI INAINTE DE REVOLUTIE AZI SINT OAMENI DE AFACERI "RESPECTABILI" PE CARE II VEDEM IN ROMANIA.DE OBICEI SINT MAI INCHISI LA CULOARE.

#86 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2006 - 12:37 AM

Si nici macar nu-i vezi ca e prea inalta portiera la jeep-uri...... Si de dedesubt chiar ca nu mai vezi mare lucru.

#87 Useril este offline   toys4boys 

  • Membru deplin
  • Grup: Banned
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 08-December 06

Postat 09 December 2006 - 12:45 AM

Chiar anul trecu am trecu pe acolo si un ''colorat'' m-a intrebat daca vreau sa cumpar , e adevarat nu chituri , un aparat foto . Acolo stiam ca se vine orice . Ai dreptate acum sunt oameni respectati , de afaceri care miine poimiine pot devenii si membrii ai guvernului . Asta daca nu au devenit deja . Apropoo ca tot am vorbit de acest subiect foarte sensibil , modelismul . Chiar nu exista reprezentanta Tamaiya in Romania ? Si daca nu de ce ? Ca vad ca posionati ar fii , dupa cite mi-am dat seama la prima intrare pe acest sait .

#88 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 09 December 2006 - 12:59 AM

NU EXISTA PENTRU CA TAMYA, LA PRIMA LIVRARE, CIND SE DESCHIDE O PIATA, LIVREAZA DE LA 5000 EURO IN SUS, OBLIGIND DEALER-UL LA UN EFORT DESTUL DE MARE, PENTRU O PIATA ATIT DE SARACA.ASTFEL CA NICIUN COMERCIANT CARE SI-A INDREPTAT ATENTIA ASUPRA ACESTUI HOBBY NU A INDRAZNIT SA ADUCA TAMYA.

#89 Useril este offline   toys4boys 

  • Membru deplin
  • Grup: Banned
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 08-December 06

Postat 09 December 2006 - 01:08 AM

Si asta din cauza puterii de cumparare a romanului . Eu am alt hobby . Si anume dicurile LP in vesiune originala . Am strins in jur de 2300 de buc. si majoritatea sunt in duble exemp. Asta ca sa am din fiecare unul sigilat . Am consulatat anumite cataloage de specialitate si unele se vind acum chiar de 50 de ori mai mult . Asa este si in modelism ? L-e cres valoarea in ani ?

#90 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 09 December 2006 - 01:17 AM

Ma bucur ca se poate cumpara Tamya si la noi.Dar treaba cu tva-ul la produse sub 50 de matzafilci mi se pare cel putzin stupida din punct de vedere fiscal.Ori avetzi ori nu avetzi tva la lista aceea.Cred ca va venit ideea dupa ce va intrebat baietzii.Nu aveai cum sa amesteci asa simplu alea fara cu alea cu tva.Oricum subscriu la cine a calculat ca ies mai scump decit la alti "aducatori"de Tamya.Vreau sa cumpar 1/48 ww2 dar la pret normal.Bafta la vinzare.

#91 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 09 December 2006 - 01:33 AM

NU,LA MACHETE NU.CEL PUTIN NU IN ROMANIA.IN VEST EXISTA COLECTIONARI CARE SINT "MORTI" DUPA MACHETE DE ACUM 30 ANI. NOI,AICI,PREFERAM ULTIMELE NOUTATI PENTRU CA IN MODELISM CU CIT TREC MAI MULTI ANI CU ATIT SE IMBUNATATESC TEHNOLOGIILE DE FABRICATIE IAR UN MODELIST,APROAPE INTOTDEAUNA, VA PREFERA O MACHETA CU MULTE GOODIES, SI CORECTA,ATIT CIT SE POATE,UNEIA CU "BUBE' SI CARE NECESITA MULTA MUNCA DE CORECTARE.PERSONAL AM AJUNS LA CONCLUZIA CA MAI BINE DAU MAI MULT PE O MACHETA BUNA, DECIT SA-MI IAU 3 MAI IEFTINE.DAR ASTA E O OPTIUNE PERSONALA.FIECARE MODELIST E LIBER SA ALEAGA CE VREA .FIECARE STIE CEL MAI BINE CE I SE POTRIVESTE.DE ACEEA E LOC PE PIATA ASTA PENTRU ORICE IMPORTATOR, VECHI SAU NOU, AL ORICAREI FIRME PRODUCATOARE DIN LUMEA ASTA.

#92 Useril este offline   toys4boys 

  • Membru deplin
  • Grup: Banned
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 08-December 06

Postat 09 December 2006 - 02:42 AM

DANUSMAXIMUS. Pai faptul ca nu se coloctioneaza modele vechi este poate si din cauza economica a romanului . Dar vine si trendul asta . Cunosc pe cineva care colectioneaza surprizele din Kinder . Am vazut catalog in care preturile pt aceste surprize sunt de sute sau mii de € . Deci sunt fel de fel de colectionari si cred ca astia din urma au fost cei mai cistigati . Au platit nimica toata , au mincat ciocolata si pastrat surpriza . Deci am inteles ca si preferi calitatea in locul cantitatii . Asta e bine . Si eu am preferat sa platesc mai mult pe un disc original decit pe acelasi facut de case de discuri mai putin cunoscute .

#93 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 09 December 2006 - 10:09 AM

Pai de ce sa nu ma bag si eu ca chilotii ... intr-un loc. Ca vad ca sunt mari discutii modelistice aici. Eu zic ca daca mergi pe principiul ca "pentru fiecara kkt de marfa exista un kkt de client" poti sa "inporti" in continuare. Dar cauta clientii respectivi in alta parte si nu incerca sa dai cu castravetii dupa gradinar. Pentru ca virgula chiar daca nu e multi (350 ?!) nu e nici prosti. Bogy, Dani, ia bagati vreo 20 de topicuri cu machete, ca parca m-am saturat. Avelo bahtalo.

#94 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 December 2006 - 01:18 PM

Acm cam stau si ma gandesc: de ce sa cumpar de la nesuferitii aia de asiatici si sa faca ai p__a mare cand pot sa cumpar frumos si elegant marfa aisaticilor la un pret de cel putin o data si jumatate mai mare de la fratii mei europenii care se lupta din greu sa contracareze avantul economic asiatic si american. Ce pana mea! Peste mai putin de o luna o sa fiu si eu european si ca un european convins trebuie sa-mi sustin intens fratii europeni.
NU MAI CUMPARATI IEFTIN DIN AFARA! CUMPARATI SCUMP DE LA VOI DIN TARA!
Cu cat marfa va fi mai scumpa cu atat mai bine se va da pe piata.
Tine-ti afacerea bat frate si nu te mai lua dupa astia ca e rau intentionati. Ei vrea sa te elimine de pe piata inca inainte sa apuci sa intri doar, doar or lua ei toate castigurile (si eu comisioanele dimpreuna cu toti cei ce am scris acilea).
Eu unul vreau sa ma dau grandoman si sa ma bat cu caramida in piept ca am cumparat din Romania cele mai scumpe kituri Tamiya din Europa si sa pot sa ma laud la toti cei 350 de membrii ca am cumparat si de unde am cumparat cele mai scumpe machete ca sa poata spune si ei la pritenii lor machetisti de unde am cumparat eu cele mai scumpe machete, care si aia la randul lor sa spuna de unde am cumparat eu cele mai scumpe machete, care si aia, la randul lor sa spuna ... Si uite asa magazinul va deveni nu numai cel mai prosper din tara dar si cel mai prosper din toata Europa de Est.
Baga frate marfa nu de 1 milion de euro, baga de 10 milionane si o sa-ti scoti banii inzecit ...da' ce zic eu inzecit ... insutit ...

Dann cand faci donatia sa pui rogute si niste poze aici sa ne dam si noi mari cu romanii nostri din strainatate.

Tineti-va tari nene! Nu va lasati. Cu cat sunt mai scumpe machetele cu atat peste 200 de ani vor avea preturi mari de mari ... da' ce zic eu mari de mari ... oceanic de mari caci machetele Tamiya nu sunt ale noastre si nici ale urmasilor nostrii ci ale urmasilor urmasilor nostrii in veacul vecilor.

Multumesc fratilor ca mi-ati deschis ochii si mi-ati aratat inca o data adevaratele valori.
Va doresc multa ...
Bafta!

#95 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 09 December 2006 - 02:01 PM

Crios te rugasem sa fii discret si tu nimic. Luna asta nu iti mai primesti partea. Si nici urmatoarea. Si nici cealalta.
In rest toate s-au spus, nu mai am nimic de adaugat dar am zis sa mai fac un post aici ca am auzit ca la fiecare 2000 de posturi ne da Cartula 1 milion ca tinem forumul activ.

#96 Useril este offline   pavlos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 17-July 06
  • Location:bucuresti

Postat 09 December 2006 - 02:34 PM

sa nu se inchida topicu si sa ramin de papagal....sa-mi zic si eu placa....
1. zicala cu castravetii gradinarului e valabila, ba imi amintesc si un slogan din vremea bunicilor: "Stalin si rus bunastare ne-au adus!"
Adica vin "ei "dragutii si ne aduc Kitulete pomana curata si noi, niste ignoranti nu vrem sa luam...
Bai frate.....ne lasi.....pai sintem veniti cu pluta?
2. Maketistii adevarati nu au "impulsuri" si instincte in privinta preturilor.
3. Daca in lumea asta larga ecsista doua magazine unde acelasi kit are preturi diferite, eu o sa cumpar din cel cu pret mai mic, indiferent daca e magazinul din "colt" sau din Burkina Fasoo.Punct.
parerea mea....

#97 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 December 2006 - 02:41 PM

Citeaza

Habar nu am de acest hobby . Mi-am spus doar parerea cu ce inseamna a aduce ceva pe piata Romaneasca . Ati bagat ceva in Romania de sunte-ti asa de atotcunoscatori ?
Pai daca habar nu ai Dann, de ce te bagi? Modelismul nu e acelasi lucru cu muzica! Modelismul este, cum spunea cineva aici, o treaba ultraspecializata! Una e sa asculti muzica, alta e sa asamblezi, vopsesti, etc o macheta!

Citeaza

Fiecare alege '' taraba'' dupa buzunar

Din pacate nu noi alegem taraba, ci taraba ne alege pe noi!

Citeaza

FRATILOR, MAI BATRINI SAU MAI TINERI,AM DREPTATE?
Ai!

Citeaza

specialitate si unele se vind acum chiar de 50 de ori mai mult . Asa este si in modelism ? Le creste valoarea in ani ?
Nu prea, in modelism apar mereu tehnici noi de gravare/injectare/detaliere mai performate se corecteaza kit-urile vechi, etc asa ca machetele vechi isi pierd din valoare. Daca insa esti ...sentimental si vrei sa mingii zilnic un Spit Airfix din anii 70 :lol: .......

#98 Useril este offline   christian 

  • Membru deplin
  • Grup: Banned
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 03-December 06

Postat 09 December 2006 - 03:48 PM

Salut!Cred ca e cazul sa fumam pipa pacii... noaptea si probail si voi a-ti fost sfetnici buni...asa ca as mai avea vreo doua,trei vorbe de spus.Nu cred ca are rost sa ajungem sa ne trintim vorbe grele unii la altii...crios ...sa stii ca am devenit un mare patriot de cind m-am autoexilat aici ... nimeni nu incearca sa dea lectii celorlalti,eu cu atit mai putin.E normal sa fim romani si cu toate astea sa ne batem ca chiorii la meciurile de fotbal?? De unde Dumnezeu atita ura??ma intreb.Societatea a devenit violenta si se remarca asta chiar si de aici din pagina aceasta.Nu credeti?In orice caz nu voi mai raspunde niciunei provocari!Vreau numai sa va dau citeva lamuriri.
-am scris ca am montat multe kit-uri- asa este nu am mintit - firma la care lucrez este un holding care se ocupa numai cu produse hobby si marginal si cu jucarii-policy-ul lor este ca se vinde mai bine daca produsul respectiv este vizibil si nu numai in catalog ori in poza.Si cred ca au dreptate .De aceea ani de zile am facut si mai fac asta.S-au adunat un numar mare-de modele-unele iesite mai bine altele ,bleahhh...dupa cum am avut chef si stare la momentul respectiv.Multe din ele exista in expozitia firmei - le numim TAMIYA MUSEUM- sint lucruri din 1990 si pina in zilele noastre , care au fost facute de minuta mea si multe altele facute de colegi de ai mei.
-O alta chestiune ar fi -desigur -problema preturilor - despre care s-a discutat asa de mult - de fapt -marul discordiei,nu?
M-am gindit ca daca tot vreau sa fac pace ar fi bine sa si trimbitez asta si atunci sa va spun ca am hotarit asa:
-preturile din lista sint inclusiv TVA
-si mai mult decit atit -- preturile peste 20 euro isi pierd zecimalele,deci vor fi numere intregi.
Astept opiniile- dar fara ironii daca se poate,ok?

#99 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 December 2006 - 04:14 PM

Christian, nu e nici un razboi pe nicaieri si nici un fel de ura. Am incercat in toate felurile posbile sa iti explic ca la preturile alea nu ai nici cea mai mica sansa sa vinzi in Romania.
Cam atat pe scurt si fara nici cea mai mica urma de ironie.
Bafta!

#100 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2006 - 05:59 PM

christian, la Dec 9 2006, 04:48 PM, a spus:

-preturile din lista sint inclusiv TVA
-si mai mult decit atit -- preturile peste 20 euro isi pierd zecimalele,deci vor fi numere intregi.

O intrebare sincera, fara nici o ironie... Deci puteti sa scadeti preturile cu 19% peste noapte, asa, fara nici o problema?
Oricum, toata faza asta imi pare facuta in gluma, sau cel putin sper sa fie o gluma... Inca n-am intalnit comerciant serios care sa se 'targuiasca' in acest mod pana acuma, pe net, cu niste necunoscuti... Parca suntem la piata... Voi n-ati facut un studiu, ceva? Habar n-aveati unde va situati? Raspunsul la intrebarea cu TVA-ul a fost la 'sto' din moment ce ati renuntat asa usor la el? Ca in pierdere SIGUR nu vindeti?

Si tot fara ironie, voi aveti vreo cunostinta de afaceri, sau de abea acum incepeti sa invatati? Asta legat si de ce spuneam mai sus... In plus, aveti vreo cunostinta de relatii publice si vanzari?

Impresia lasata, repet, este de indecizie, nesiguranta, agresivitate, aroganta, pe scurt neprofesionalism. Cat despre 'pipa pacii'... Scuza-ma, dar n-ai inteles nimic. Ai impresia ca are cineva ceva cu tine? Nimic mai gresit... Sunteti singurii 'vinovati' pentru subiectul asta, asa ca singurele persoane care trebuie sa fumeze pipa cu pricina voi sunteti.

Cel putin teoretic reprezentati o firma care vrea sa vanda. Si ar trebui sa va comportati ca atare cu potentialii dumneavoastra clienti.
Daca ati fi reprezentat firma mea pe net in acest mod, a doua zi ati fi fost concediati... Ati facut un rau mare-mare imaginii firmei in cauza, si unele chestii se uita greu, chiar daca banii nu au miros :lol:

Eu unul am incheiat discutia pe tema asta... Repet. POATE se intelege, sau cel putin asa sper... Faceti ce vreti, e o tara libera. Vreti sa faceti un studiu de piata, acum in ceasul al 12-lea? Faceti-l... Vreti sa vindeti cu ce pret vreti? Vindeti, nu va poate impiedica NIMENI.
Dar nu va tratati clientii in halul asta... Nu ne demonstrati decat ca, desi se schimba adresa si tara, proastele obiceiuri raman.

SPOR LA VANARE

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi