Forum Machete,Modelism,Hobby: MiG-21 Lancer C (Trumpeter kit, scara 1/32) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MiG-21 Lancer C (Trumpeter kit, scara 1/32)

#181 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 02 October 2008 - 04:01 AM

Vezi postareaniki, la 1 Oct 2008, 20:40, a spus:

Bitte schoen:
http://www.cartula.r...wtopic=3600&hl=
:iiam: :hi: :drinks: :drinks:
Emmm..., Python-urile au alta culoare in realitate? :whistle: :drinks:

Inca o data: Bravo!!!


Da Niki, frumos Lancer-ul din link. Il remarcasem si eu pe site.

Legat de "trick question"-ul meu, nu ma-ndoiesc ca Pythoanele ar putea avea o culoare diferita. Eu ma refeream insa la urmatorul aspect:
toate pozele de ansamblu (cele din laterala precum si cea din fata) sint focalizate suficient de decent pe INTERAGA lungime a avionului.
Ba chiar si fundalul negru este in focus, generind o senzatie suficient de ciudata: pare ca straluceste sub lumina. Acest lucru este
imposibil de realizat oricit de multe parale ai investi in aparatura foto. In ultimul FSM a aparut un articol in care se descrie urmatoarea
tehnica. O reiau aici pentru cei care nu sint abonati (daca o stiti, foate bine):
1. Se pozeaza modelul cu focus manual pe felii: intii focalizat la, sa spunem 3cm, apoi la 4cm pina ajungi la fundal (in cazul meu cam 70cm).
Normal ca atit aparatul cit si modelul nu trebuiesc miscate de loc. Declansarea ar trebui facuta cu telecomanda in mod ideal. Desi am
telcomanda am declansat doar cu delay. Se pare ca e de ajuns. Evident fiecare poza focalizeaza numai in jurul distantei reglate, in
functie de diafragma folosita.
2. Cu ajutorul soft-ului de la Helicon (Helicon Focus) http://www.heliconso...liconfocus.html se asambleaza o poza care devine
focalizata pe intreaga adincime a pozei. Totul de face automat, existind si citeva setari ale programului cu care va puteti juca.

Am ramas sincer impresionat de utilitatea programului care, cel putin in cazul nostru (ma refer la modelele statice), transforma un
aparat foto relativ ieftin, care are focalizare manuala (si cam toate au) intr-o scula superperformanta.

Daca nu stiati deja, incercati-l ca e gratis pentru prima luna si pentru toate celelalte urmatoare in care il veti reinstala :whistle:

Happy mod in continuare,

ict

P.S. Nu uitati de Ziua Romaniei de pe ARC

#182 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 02 October 2008 - 04:02 AM

Vezi postareamamutel, la 1 Oct 2008, 17:21, a spus:

http://aerorc.xhost.ro/index.html
un link cu alte Lancere... merita vazut
acum este pilot la Tarom :whistle:


Mamutel,

Este un link impecanbil. Multumesc,

ict

#183 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 02 October 2008 - 09:36 PM

belea setal asta ce poze faine are....

#184 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2009 - 01:18 PM

Vezi postareaict, la 27 Dec 2006, 17:12, a spus:

Gopo,

Am priceput. Multumesc.

Acum sa incep cu Mig-ul 21 varianta Lancer. Initial am vrut sa construiesc avionul desfacut in doua cu motorul gata de a fi scos. Cred totusi ca o astfel de abordare reduce din spectaculozitatea modelului, drept care am hotarit sa construiesc avionul intreg cu motorul prezentat linga... pe troleul destinat partii din spate. O mica licenta mai mult sau mai putin poetica.

Corpul motorului este format din patru parti. Le multumesc celor de la Trumpeter ca nu l-au facut din 8 bucati... :hug:




Ict, stiu ca e foarte vechi topicul, eu acum il studiez... Pana la urma asta e frumusetea forumului.

Totusi, ai avut doua motoare? sau ce anume ai lasat inauntru machetei?

#185 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 03 January 2010 - 10:25 PM

Vezi postareaRomulus, la 31 Dec 2009, 13:18, a spus:

Ict, stiu ca e foarte vechi topicul, eu acum il studiez... Pana la urma asta e frumusetea forumului.

Totusi, ai avut doua motoare? sau ce anume ai lasat inauntru machetei?


Felicitari ptr.realizare ict.Speachless!!!Keep goin' on!

Aceasta postare a fost editata de deltadagger: 03 January 2010 - 10:26 PM


#186 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2010 - 10:55 PM

Multumesc, multumesc, dar sa stii ca Ict a facut realizarea asta minunata, macar quote dadeai la un post de-al sau... ;) El merita laudele, ca se intelege gresit... :))

#187 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 17 January 2010 - 08:26 PM

Pai pe Ict l-am felicitat ptr. realizare dupa cum vezi...Am gresit eu,mea culpa :clapping:

#188 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 18 January 2010 - 03:24 AM

Buna Romulus,

Acum chiar sa stii ca intimplator m-am uitat pe cartula. Multumesc pentru aprecieri. Am avut un singur motor pe care l-am realizat separat cu kitul de detaliere de la Eduard. Motorul de pe avion l-am realizat cu kitul de detaliere de la Parts Accessories aplicat pe ajutajul motorului original (care nu a fost folosit pe motorul detaliat). Drept corp al motorului am folosit un tub de pvc. Daca-mi aduc bine aminte, am construit de la zero piesa din interiorul motorului (doua cercuri concentrice cu razele respective, da... stiu extrem de tehnica descrierea :diablo:).


Spor la treaba,

ict


Vezi postareadeltadagger, la 17 Jan 2010, 21:26, a spus:

Pai pe Ict l-am felicitat ptr. realizare dupa cum vezi...Am gresit eu,mea culpa :clapping:


deltadagger,

Am inteles de la-nceput ce trebuie, fii fara grija!!! Cred ca Romulus a vrut sa te puna putin la coltz :diablo:, dorind sa-mi ia apararea.!!! Ma bucur ca ti-a placut realizarea. Iti multumesc mult.

ict

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi