Forum Machete,Modelism,Hobby: The last Harbin H-5R Hong surviver. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

The last Harbin H-5R Hong surviver. RoAF

#1 Useril este offline   Samyr444 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 11-November 05

Postat 03 August 2007 - 04:54 PM

In perioada mai-iunie au fost casate ultimele 5 Hong-uri ale escadrilei 38 Cercetare (Recunoastere) ce odata zburau la Borcea. Singurul pastrat numarul 707 se afla in aceasi pozitie ca si in poza de mai jos facuta in toamna anului 2005. Se pare ca si cele 4 Hong-uri de la Bacau au fost de asemenea taiate pt "fier vechi" un total de 9 au ajuns prieten cu "flexul".

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0001__Large_.jpg


#2 Useril este offline   Samyr444 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 11-November 05

Postat 03 August 2007 - 04:56 PM

Un alt unghi cu linia de Hong-uri ale escd. 38 Cercetare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0047__Large_.jpg


#3 Useril este offline   Samyr444 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 11-November 05

Postat 03 August 2007 - 05:04 PM

In fotografia de mai sus lipseste numarul 308 dispun in alta parte a bazei la momentul respectiv. Jos numerele 307 si 310 cazute in 2000 respectiv 2001 ambele la aterizare. In foto sunt ramasitele initial ele erau mai intregi dar canibalizate si acestea in primavara anului 2006 au fost taiate si date ca fier vechi la ce mai ramasese din ele.

Are cineva poze din zilele bune ale acestora, mai ales cu numarul 310 inante de vopsirea pentru RIAT (Royal International Air Tatoo) 2001- Fairford, precum si cu celelalte Hong-uri?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0021__Medium_.jpg


#4 Useril este offline   Tatuca 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 09-August 06

Postat 04 August 2007 - 03:23 PM

Salut Samir!

Il-28 este un avion foarte frumos si elegant....pacat ca trebuie sa discutam despre el cand deja este istorie.Pacat!
Am gasit ceva foto din 2004 si captura dintr-un film din 1992.Cred ca era ceva impresionant sa vezi asa ceva in decolare sau zbor.
Numai Bine!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Il_28_22_.jpg


#5 Useril este offline   Tatuca 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 09-August 06

Postat 04 August 2007 - 03:23 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Il_28_20.jpg


#6 Useril este offline   Tatuca 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 09-August 06

Postat 04 August 2007 - 03:25 PM

si o captura cu aterizarea dublei....daca zici ca a supravietuit doar o simpla atunci o sa ma duc sa aprind o lumanare pentru 407 care era cel mai bine intretinut Hong...si cel mai frumos.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Il_28_2.jpg


#7 Useril este offline   Tatuca 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 09-August 06

Postat 04 August 2007 - 03:26 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Il_28_1.jpg


#8 Useril este offline   Tatuca 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 09-August 06

Postat 04 August 2007 - 03:27 PM

si 308

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Il_28_17.jpg


#9 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2007 - 03:27 PM

Bravo......Sa le taiem ca nu vrea probabil nimeni unul la schimb pe ceva ce n-avem noi al muzeu.

#10 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 04 August 2007 - 04:55 PM

Au avut o viata de serviciu militar destul de lunga, pacat, cum s-a spus deja, este ca nu se recupereaza cateva exemplare pentru muzeele de profil din Romania. Domnilor responsabili pentru aceasta activitate, va reamintesc ca nu e suficient sa aveti un surub, e de preferat sa cam din fiecare tip macar unul.
In alta ordine de idei, am sapat niste foto de la arhiva:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_2912.jpg

Aceasta postare a fost editata de kamob: 04 August 2007 - 04:56 PM


#11 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 04 August 2007 - 04:57 PM

Working area:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_2939.jpg


#12 Useril este offline   Samyr444 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 11-November 05

Postat 04 August 2007 - 05:01 PM

Bravo......Sa le taiem ca nu vrea probabil nimeni unul la schimb pe ceva ce n-avem noi al muzeu.

Citeaza

Avem o traditie de urmat avand in vedere ca nu stim  sa conservam cate putin din istorie. Pacat ca cei care cumpara fier vechi nu sunt si pasionati de aviatie.


Bune poze Tatuca , mai sunt si altele ...
Pentru memoria lui 408 o poza dintr-o iarna Siberiana.. si alta unde se regaseste si 707 in plan secund.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: HPIM1804__Medium_.JPG


#13 Useril este offline   Samyr444 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 11-November 05

Postat 04 August 2007 - 05:03 PM

si 408

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: HPIM1808__Medium_.JPG


#14 Useril este offline   zapacitu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 04 August 2007 - 05:05 PM

...

Acum cateva luni cand s-a anuntat casarea MiG-21 si H-5 am postat stirea respectiva pe forumul scramble.nl. Am avut surpriza ca la nici o zi dupa aia m-a contactat un olandez pe PM ca cica un amic de-al lui vrea sa cumpere un H-5 pt un muzeu privat...si ca ce are de facut. N-am putut decat sa-i dau adresele de mail si telefon de la departamentul PR al Fortelor Aeriene, postate pe site-ul lor oficial - se pare ca nu a putut rezolva nimic :whistle:

Ce bine ar fi aratat un HJ-5 dubla comanda langa Il-28 de la muzeu ... vise :-x

O poza cu 307 inainte de accident - de remarcat instalatia de sub fuselaj folosita la remorcarea tintelor pentru trageri aeriene cu tunul.

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de zapacitu: 04 August 2007 - 05:34 PM


#15 Useril este offline   balki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 12-August 06
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2007 - 01:32 PM

sa le dam pe toate la casat!!!! o sa ajungem sa ne vedem avioanele pe care le-am avut in dotare la muzee in afara tarii. Doamne cate avioane am avut. unde sunt??? macar la muzeu sa le duca.....nu mai zic de reconditionare si sa le faca bune de zbor pe la show-uri aviatice...ce frumos ar fi ca de ziua aviatiei sa vezi in zbor toate avioanele noastre..... :lol:

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 August 2007 - 05:31 PM

Sa zicem ca la Bf-uri si IAR-uri era o scuza (sula rusa in costa) dar acum....care e scuza? :lol:

#17 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 17 August 2007 - 05:43 PM

CTC in chirilica, tu ce crezi? :-D ...adica tot d-aia, dar invers :lol:

#18 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 17 August 2007 - 06:22 PM

@kamob..sper ca nu ai vrut sa spui ce am inteles eu...au avut si altii "sule rusesti" prin coasta si nu si-au facut praf tot patrimoniul. Parerea mea: e mai comod sa casezi sa-ti faci datoria de functionar, decat sa conservi, sa-ti pui si sa rezolvi probleme. Punct. Am umblat cu sorcova de m-am saturat pt Yak-17-le ala UTI de la Palat (din care se mai gasesc 3 sau 4 exp pe Glob), pt a fi inlocuit cu vreo celula de L-29 sau MiG-21(mult mai comune) si am cules doar zambete de superioritate si "lasa-ne dom-le". Asa ca momentan e suport pt uscat carpete.
Poate nu isi avea locul "iesirea" mea dar nu are nici un rost sa romantizam comoditatea unor functionari cu variante despre rezistenta impotriva cotropitorului rus/american/samd.

#19 Useril este offline   Tatuca 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 09-August 06

Postat 17 August 2007 - 07:30 PM

MiG, din pacate ai mare dreptate la faza cu inconstienta /indiferenta unora.Pur si simplu nu le-a pasat si copii lor au mostenit aceasta stare.Imi aduc aminte perfect de momentul cand Maestrul Taralunga mi-a povestit de momentul iesirii pe usa din dos a istoriei a Bf-ului 109 in Romania.Nu a stat nici un rus cu pistolul la capul unor oameni care mai mult, ca sa se distreze si-au incercat si topoarele pe cabine si alte componente.Un proverb spune ca fiecare doarme asa cum isi asterne iar noi romanii am dat dovada mereu ca nu stim sa ne respectam valorile istoriei si poate tot amestecul acesta de umilinta/rautate si indiferenta duce la toate relele de azi.Treaba cu Yak-ul 17 este socanta si practic nu imi pot exprima pe acest forum si in public opinia(e ceva cu @%&$#*) Ce zici de opinia unui distins nene care dorea sa scoata tot ce este rusesc din Muzeu? Traim aceleasi vremuri si ne-am inghetat istoria intr-o vendetta prosteasca si perpetua...in functie de unde bate vantul prin Europa.

Numai Bine!

#20 Useril este offline   Tatuca 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 09-August 06

Postat 17 August 2007 - 07:31 PM

La vremea de apus a Hongului se puteau face astfel de imagini

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Il_28_8.jpg


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi