Forum Machete,Modelism,Hobby: The last Harbin H-5R Hong surviver. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

The last Harbin H-5R Hong surviver. RoAF

#21 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 August 2007 - 08:02 PM

Tatuca, la Aug 17 2007, 07:30 PM, a spus:

e ceva cu @%&$#*

As mai adauga eu <^~+\> si inca cateva personaje biblice, rude de pe la 1900-400 toamna, obarsii si origini mai mult sau mai putin nationalit socialite si as mai avea in dictionar ca-i tare bogat.
A! Ce voiam sa zic cu cele de mai sus?
Sa le dea Dumnezeu sanatate ca minte nu mai are cum!
Sau la ce va gandeati!?

Bafta!

#22 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 17 August 2007 - 09:38 PM

Pe mine m-a deprimat profund topicul asta ....
N-as fi crezut, sa avem inca asemenea reactii la nivelele de decizie prin armata.
Nu-mi vine in minte decat o replica, cu siguranta nedreapta pt. unii membrii ai armatei:
creiere kaki

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 17 August 2007 - 09:38 PM


#23 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 17 August 2007 - 10:25 PM

MiG, la Aug 17 2007, 07:22 PM, a spus:

@kamob..sper ca nu ai vrut sa spui ce am inteles eu...au avut si altii "sule rusesti" prin coasta si nu si-au facut praf tot patrimoniul.

Ba exact asta am vrut sa spun. Am sa fiu foarte cinic, pentru ca eu nu mai am suflet de plans de anul asta (m-am acrit, cu alte cuvinte): sentimentalismele nu au ce cauta in aceasta discutie. IL-28 si H-5 au fost casate pentru ca sunt vectori militari, Romania nu are nevoie de ei conform structurilor din care face parte, iar fiecare operatiune de demilitarizare este atent urmarita din toate partile. Aceste celule, ajunse la sfarsitul vietii lor nu valoreaza decat materialul din care sunt facute, iar rationamentele politice, militare si economice dicteaza impreuna casarea acestora. Atat. In ceea ce priveste diferitele institutii specializate in pastrarea si conservarea lor in stare de exponate nefunctionale, nu este treaba armatei. Nu ii implicati in discutie pe ei, pentru ca nu este datoria lor. Daca vreti sa aratati cu degetul, bateti la usa cui trebuie, si aratati-i obrazul, ca zace si nu face nimic. Tineti minte, nu conteaza cat de competent esti, ci ceea ce faci.

#24 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 17 August 2007 - 11:52 PM

Blue-Max, la Aug 17 2007, 09:38 PM, a spus:

creiere kaki

Adica de cacat? Sau ti-e frica de Gabi? Eu imi amintesc ca atunci cand eram mic m-a dus taica-miu la Herastrau intr-un avion restaurant/cofetarie/gelaterie/cafenea. Evident doar in vizita ca un suc sau o inghetata nu se punea problema sa-mi ia. Pe vremea comunistilor se putea.

#25 Useril este offline   narcis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 26-June 06

Postat 19 August 2007 - 10:41 AM

Era un Li-2, in care era o cofetarie. Avionul era "parcat " in apropierea Pavilionului H din parcul Herastrau. Mai bine zis, unde astazi sunt chioscurile in care se vand fel si fel de mancaruri si este si intrarea in asa zisul parc de distractii de acolo.

#26 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 August 2007 - 02:45 PM

OlafTheViking, la Aug 18 2007, 12:52 AM, a spus:

Blue-Max, la Aug 17 2007, 09:38 PM, a spus:

creiere kaki

Adica de cacat? Sau ti-e frica de Gabi?

Nu de cacat!
NU mi-e frica de Gabi :-D
Si de fapt kkt-ul nu are culoarea kaki !! :lol: De unde ai scos-o mai Olaf ?!

Sintagma cu "creierele kaki" e destul de cunoscuta ! Si la alte popoare. Ideea vine de la culoarea (in general) kaki a uniformelor militare si de la faptul ca unii conducatori militari, au dat dovada de ingustime, limitare, obtuzitate, si chiar prostie la patrat in gandire. Si nu de putine ori.
Imi cer anticipat iertare si scuze, membrilor acestui forum, care sunt cadre active (sau au fost) in armata. Expresia, ca si multe altele, e uneori foarte nedreapta.

Cat despre Li-2 pe post de cofetarie, bar, local, etc. mai exista un asemnea aparat (poate ultimul din tara, atentie) la iesirea din oraselul Faget inspre Deva.
Vezi:
http://www.worldwar2...?showtopic=4184

#27 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 19 August 2007 - 06:09 PM

Blue-Max, sa-mi cada proteza! Un Li-2??!!!! Ce mama ma-sii cauta ca bodega si nu il uscheste nimeni intr-un muzeu la restaurare???????? :lol:
...de parca n-as sti... :cry:

#28 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 August 2007 - 09:02 PM

Foarte DRAGALAS ! Nu credeam ca mai e pe acolo . De ce la muzeu Kamob ? Cel putin acolo vad ca trezeste interes si curiozitate,daca nu chiar afectiune sau admiratie.Cel putin eu il prefer asa ( in ciuda faptului ca scrie Coca-cola si nu are geamuri la carlinga ), decat trantit intr-un colt de muzeu , achizitionat in lehamite , lasat la mila intemperiilor ,aluminiul coclit si vopseaua sarita .Desigur in loc de Cola am fi vazut o urma de stea cu cocarda , iar anumite componente ar fi facut "picioruse"(lovite de sindromul "Liberator").Chiar ma intreb cum de NU A AJUNS inca la cheremul colectorilor de aluminiu sau toaleta publica, iar propietaru nu si l-a echivalat in "mertane", termopane sau vile kitsc-oase ,etc .Chiar sint curios de povestea lui .Cum de a scapat ?

#29 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 August 2007 - 10:12 PM

dany, la Aug 19 2007, 10:02 PM, a spus:

Chiar sint curios de povestea lui .Cum de a scapat ?

Am intrebat un coleg de servici, care e de langa Faget si am aflat, ca e pe post de local de consum, cam de prin anii 75, adus acolo de un fost general/sef de stat major (Puiu Dumitrescu ?! parca - mai intreb odata).
Acesta candita pt. Marea Adunare Nationala din partea circumscriptiei Faget si bineinteles ca a fost ales. Doar era singurul candidat. :lol:
Apoi in semn de recunostiinta/simpatie a adus avionul acolo !!

La ora actuala nu stiu cui apartine, primariei ?! E dat in locatie de gestiune, sau a fost cumparat de vreun particular ?!
Dar pot sa aflu si va comunic.
Poate vrea muzeul militar sa-l ia/cumpere si sa-l restureze cum trebuie ?!

#30 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 20 August 2007 - 12:16 PM

Blue-Max, la Aug 19 2007, 02:45 PM, a spus:

De unde ai scos-o mai Olaf ?!

Pai in unul din rarele momente cand am avut de-a face cu ei (citeste recrutare, teste psihologice, amanare medicala, declarare inapt) l-am auzit pe un sergent sau caprar, ce-o fi fost, ca latra la trupeti: "Ce-aveti in cap soldati? Cacat?" si combinata cu alta expresie auzita "creierele kaki" m-am gandit ca o fi ceva pentru initiati. :lol:

#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 August 2007 - 01:04 PM

Citeaza

Poate nu isi avea locul "iesirea" mea dar nu are nici un rost sa romantizam comoditatea unor functionari cu variante despre rezistenta impotriva cotropitorului rus/american/samd
. Nu as zice chiar comoditate, mai degraba te-as intreba daca stii cit face kilu de dural la bursa! :lol:

#32 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 21 August 2007 - 05:03 PM

Poate ca va veti minuna afland ca multi dintre cei care au cumparat ''aveoane'' doar pentru dural erau ''colorati'' de la natura, care apoi s-au dus pe la Slatina sa-l vanda. Ca Armata n-a fost in stare sa faca asta... :-x
Dar asta e alta poveste. N-are legatura cu faptul ca noi, romanii, n-am fost in stare sa ne pastram faramele necesare de istorie. Ca sa dau doar cateva exemple din Aviatie: IAR-80, Me-109 si , favoritul meu IAR-317, care inca exista...
Mig-23, parca vad, il vor aduce la Muzeu pe 224, ala vopsit ca un papagal :-x La Timisoara am vazut o gramada care stateau degeaba...
IAR-93 , tot de la Muzeu (al Aviatiei), e vopsit aiurea...Sunt o gramada la Craiova si la Ianca.
Mig-29. Au adus Sniper-ul. Bine macar ca nu l-au revopsit in roz visiniu. La cate Mig-29 stau si se bronzeaza la soarele dobrogean, puteau sa mai aduca unul vopsit in camuflajul origial.
La toate aceste avioane puteau sa aduca si ''munitia'' necesara, ca oricum a expirat cu tonele (preparata pentru expozitie, bineinteles) :lol:
Nu mai zic nimic de Puma si Mi-8. Macar pe astea ar fi avut de unde sa le completeze, cat de cat.
Nu mai zic nimic ca ma ... :-D

#33 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 21 August 2007 - 07:01 PM

Te inteleg profund, ca si eu imi racesc tastele pe aici degeaba :lol: :-D :lol:

#34 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2007 - 10:37 PM

BAI BAIETI....IAR INCEPETI ????

Parca ati mai transat de jdemii de ori chestiunea asta ???? :lol:

#35 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 22 August 2007 - 08:14 AM

Gata, mama, tac! :whistle:

#36 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 03 September 2007 - 11:10 AM

Am sa va chinui si eu putin....... Mai exista inca un Li 2 in tara. E tot bodega si se afla la Buzias in parcul din spatele unui hotel.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Danemarca_2006.jpg


#37 Useril este offline   balki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 12-August 06
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2007 - 03:01 PM

ptiuuu drace!!!! eu veneam cu armata si-l confiscam!! de ce nu se aplica si in situatia asta legea cu patrimoniul istoric al statului(sau cum so chema)??? eu daca gasesc in pamant o bratara dacica din.....lemn (era sa zic cacat, noroc ca m-am abtinut :-D ), aparent fara valoare sunt obligat sa o dau statului. aici de ce nu se face la fel?? nu tot istorie sunt si avioanele astea??? in alte tari se cumpara astfel de avioane pe bani grei, iar la noi....e bodega ;-) avem 2 astfel de bodegi: pe unul il reconditionam si-l bagam la muzeu iar pe al 2-lea il dadeam la schimb altei tari pe alt avion.....sau gandesc prea pueril?? :-D

#38 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2007 - 03:16 PM

Oare "carciuma" IL-18 de la Banesti (Prahova) pe unde o "bantui"?

#39 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 03 September 2007 - 05:45 PM

nu stiu cum arata pe dinauntru acel li-2 la buyias, dar acum cativa ani pott scune ca am facut un gest de mare curaj urcand in el pana in cabina pilotilor chiar, pentru ca avionul era deja toaleta publica, specific noua, iar tot bardu era vandalizat cat se putea de mult, insa pe dinafara era gri cu mii de mesaje zgariate pe el..acvum vad ca e vopsit...sa speram ca e curatat si inauntru. asa mai sade un mig 15 la caransebes la strand, care de cativa ani nu mai are nici cupola, nimic....are un BCA in loc de scaund si multe gunoaie in loc de aparatura de bord demult disparuta....asta se intelege la noi prin pastrare..

#40 Useril este offline   narcis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 26-June 06

Postat 04 September 2007 - 05:46 PM

LDH, la Sep 3 2007, 03:16 PM, a spus:

Oare "carciuma" IL-18 de la Banesti (Prahova) pe unde o "bantui"?

IL-18 de la Banesti - Prahova, a fost taiat si vandut la fier vechi pe la jumatatea sau sfarsitul anilor '90. Totul a inceput, incet dar sigur, cu taierea palelor eliciilor cu ajutorul flexului.

Nu se putea rata o asemenea ocazie...Romania...Nu...


Apropo...

De ce in fosta locatie de la Otopeni a Muzeului Aviatiei, a ramas acel IL-28 sau H-5 ?



P.S. Eu imi aduc aminte de ultimul IL-14 din Romania, inmatriculat cu nr. 2002 si steaua ruseasca cu cocarda tricolora in mijloc, pe care l-am vazut la Bobocu, jud. Buzau, in 2001. Acest avion a apartinut Bazei Aeriene de la Otopeni si a fost la vremea aceea, avionul lui Gheorghiu Dej.
De asemenea, din ceea ce au spus cei de acolo avionul era in proprietatea Muzeului Aviatiei din Romania si lasat in custodia Bazei de la Bobocu.

Am inteles ca avut aceeasi soarta...Fier vechi...

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi