Forum Machete,Modelism,Hobby: Export Tankettes - MBI - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Export Tankettes - MBI mini recenzie

#1 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 03 March 2005 - 07:34 AM

Titlu: Praga Exportni Tanciky / Praga Export Tankettes
Autori: Vladimir FRANCEV
Editura: MBI (Miroslav BILY) Praha 2004

Editie integral bilingva (ceha-engleza), 80 de pag. format 20,5cm/28,5cm, necartonat.
Sursa de achizitie: magazinul on-line MPM
Pret: 10 euro.

Cartea este o monografie a tancului usor cehesc Praga AH-IV produs de uzinele CKD. Sunt prezentate in amanunt toate variantele acestui tanc, insotite cu numeroase poze de detaliu de epoca, desene de ansamblu si desene de detaliu. Foarte interesanta este prezentarea conjuncturii istorico-politice, sub care acest tanc usor a fost creat, conjunctura in care tara noastra Romania, a avut un rol important.
Una din variantele principale ale acestui tanc usor este AH-IV R (Praga R-1), cunoscuta si folosita la noi sub denumirea tanc usor R-1. A fost folosit de Armata Romana pe frontul din Ucraina, Caucaz si Odessa. Dupa dezastruoasa batalie de la Stalingrad a fost retras din servici.
Pe langa Iran si Suedia, Romania fiind unul din principalii utilizatori ai acestui tanc, cartea acorda o bine meritata atentie prezentarii activitatii lui R-1 sub culorile romanesti cu multe poze de epoca, unele nemaintalnite pana acum (cel putin de catre mine) si profile color ( 6 RO dintr-un total de 15).
Cei interesati de elemente de detaliu au la indemana si 26 poze color ale catorva exemplare, care au supravietuit timpului in diferite muzee.
La finalul cartii sunt prezentate chiar si kiturile de Praga AH-IV R existente pe piata la ora actuala. Din pacate exista momentan numai kituri la scara 1/87 SDV model si 1/72 ATTACK.
D.p.d.v. al modelistului interesat de tancul usor Praga AH-IV R cartea este ideala.
Sau pt. cei care inteleg mai greu l. romana: HIGHLY RECOMMENDED !! :-D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Page_00s.jpg


#2 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 24 March 2005 - 11:59 AM

In carte apar si profile ale tancurilor romanesti?

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2005 - 12:09 PM

Citat din textul de mai sus:

Citeaza

Pe langa Iran si Suedia, Romania fiind unul din principalii utilizatori ai acestui tanc, cartea acorda o bine meritata atentie prezentarii activitatii lui R-1 sub culorile romanesti cu multe poze de epoca, unele nemaintalnite pana acum (cel putin de catre mine) si profile color ( 6 RO dintr-un total de 15).


#4 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 24 March 2005 - 12:25 PM

Iata 3 dintre profile.
Interesanta culoarea.
Putem oare presupune ca aceeasi culoare or fi avut si unele din tancurile germane folosite de romani ?!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Page_82.jpg


#5 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 24 March 2005 - 12:56 PM

Salut,
Hop si eu ca prostul cu o intrebare pentru amatorii de blindate.
La primele 2 profile marcajele sunt cocarde. In 1942 blindatele aveau cocarde nu cruci?
Scuzati-mi ignoranta ;-)
Spor,
Bill :pint:

#6 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 24 March 2005 - 02:33 PM

Citeaza

Salut,
Hop si eu ca prostul cu o intrebare pentru amatorii de blindate.
La primele 2 profile marcajele sunt cocarde. In 1942 blindatele aveau cocarde nu cruci?
Scuzati-mi ignoranta 
Spor,
Bill 


Se pare ca R1 au fost importate inainte de WWII deaceea au cocarde. In timpul campaniei din '41-'42 probabil ca le-au pastrat. Oricum nu se puteau confunda cu stelele rosii de pe tancurile sovietice.

Dan.

#7 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 24 March 2005 - 02:36 PM

Lamurit.
Multumesc.
Spor,
Bill ;-)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi