Forum Machete,Modelism,Hobby: Articole la ipmsstockholm - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Articole la ipmsstockholm

#1 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 23 March 2005 - 04:38 PM

In ultimul timp, pe site-ul ipmsstocholm au aparut mai multe articole referitor la aviatia romana din WW2. Mai jos sunt linkurile la ultimele doua, aparute luna aceasta.


http://www.ipmsstockholm.org/magazine/2005..._tesu_iar80.htm

http://www.ipmsstockholm.org/magazine/2005...f_eng_iar80.htm

#2 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 23 March 2005 - 07:24 PM

Ma intreb oare de ce articolul lui Dan Antoniu si George Cicos nu a aparut (si) in revista AeroMagazin ?! :oops:

#3 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 26 March 2005 - 08:19 AM

M-am bucurat sa termin articolul pentru IPMS Stockholm din mai multe motive. Unul era, in mod evident, faptul ca aveam poze pe care le puteam “pune” pe “cartula.net” pentru ca toti sa-si dea cu parerea s.a.m.d. Sincer, asteptam cu nerabdare sa apara odata numarul nou al revistei suedeze, pentru a putea posta pe “cartula.net” pozele. Am considerat ca un minim de politete din partea mea ar fi sa las intii sa apara publicatia, apoi sa postez si eu pe “cartula”. Stiam ca modelul nu este perfect (care model este?) si asteptam posibila “jumuleala” lui Z-mare. (Imi aduc aminte ca un alt machetist spunea mai in gluma mai in serios ca dupa criticile aduse de Z-mare unui anumit model, nu va mai “pune” nimic pe site, totul cu un aer de gluma desigur.)

Era evident ca aviatia romaneasca este primita cu mult entuziasm pe site-ul cartula si e si normal. Chiar cu citeva zile in urma, era luat pozitiv in discutie un polonez care realizase o diorama cu IAR-80, de-altminteri doar decenta. Trebuie sa recunosc ca mirarea mi-a fost suficient de mare cind am constatat ca in loc de orice raspuns la aducerea pe site a IAR-ului subsemnatului, singurul semnal a fost ca imediat, Z-mare si-a postat modelul sau. Astazi mi se pare clar un gest copilaresc, mai ales ca modelul, asa cum spunea si el a mai fost prezentat pe site-ul “decedat”. Cu modelul nu am nimic, ba chiar am fost primul care sa-si exprime parerea absolut pozitiva legata de calitatea sa. Nu cunosc care este statutul lui Z-mare printre machetisatii romani, s-ar putea sa fie un fel de “guru”, sau ceva asemanator, dar se pare ca aparitia modelului meu simultan cu aparitia articolasului la IPMS Stockholm l-a afectat imens. Aftfel nu inteleg motivul pentru care un gest de promovare a unui petec de istorie romanesc de catre un roman (mentionez inca odata ca sint roman) este trecut absolut sub anonimat de catre o parte a comunitatii de machetisti romani. Accentuez inca odata ca nu doream osanale (desi n-ar fi fost lipsit de interes … glumesc desigur), dar lipsa totala de interes la un subiect pe deplin romanesc ma lasa fara o explicatie. Daca inainte doar auzisem ca romanii au un mod bizar de a se lovi pe la spate, acum traiesc experienta. O recunosc absolut deschis: speram ca subiectul sa stirneasca un minim interes. Lipsa totala de interes ma face sa cred intr-o mica, dar perfida conspiratie.

As dori sa va dau un exemplu: am scris articol si pe Hyperscale (F-16). Rezultatul nu a fost ca, a doua zi, cineva a cerut postarea de urgenta a modelului sau F-16, si sint sigur ca multi ar fi putut s-o faca, mai ales ca modele mai bune decit ale subsemnatului exista DIN PLIN. Au fost critici au fost si cuvinte de lauda, de toate. A trebuit sa se-ntimple pe site-ul din tara de bastina. Normal, nu?

Acestea fiind spuse, imi permit a-i cere lui Crios sa nu mai fiu membru al acestui site si sa stearga toate albumele pe care le-am adus pe site. Stiu ca nu va suferi numeni, dar doresc ca acest mic si insignificant protest sa-i aduca pe cei in cauza (si ei stiu foarte bine cine sint), un pic mai aproape de situatia normala in care ei, si implicit site-ul, ar trebui sa functioneze.

Vezi Alexandre Z-mare-de-tot, in unul din posting-urile tale la IAR-80, suferi ca nu stii engleza, altminteri ai vrea sa scrii ceva pentru hyperscale. In mod normal mi-as fi ajutat chiar si un co-national al carui chip nu-l cunosc (n-ai fi primul) si m-as fi oferit sa fac traducerea. Nu mai am dorinta de a face asa ceva. Sint sigur ca intelegi. Totodata, n-ai de ce “suferi”. Vor sari altii la interval, mai ales cei dornici “sa ii bata pe altii la ei acasa” (sincer, n-am prea inteles metafora, dar nu-i nimic …).

Credeam ca site-ul este dedicat, fara granite, hobby-ului si nu politicii de culise. M-am inselat. Mai neplacut este ca sint implicati romani de-ai mei… Asta este.

Inca ceva. Nu am nici cea mai mica indoiala ca printre cei care freceventeaza site-ul sint foarte multi care nu au prejudecati si care gindesc normal. Mesajul nu va este adresat. Fiti doar precauti, si mai ales, nu sperati prea mult.

ict

P.S. Modelul a fost primit cu sincer si mult interes in afara granitelor romanesti. Am dat explicatii legate de avion si model de “nu mai aveam aer”.

#4 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 26 March 2005 - 12:46 PM

ict,

Abia acum fac legatura ict = Ion Tesu, IPMS Austin, Texas
Postarea ta e plina de concluzii pripite si eronate.
S-o luam pe rand.
Daca ai fi un vizitator des al acestui forum, ai fi observat ca “pozele” puse doar la Galerie, au un ecou foarte slab. De obicei cei ce pun poze la galerie, pregatesc un articol, in care folosesc aceste poze. Asa e structurat forumul sa permita scrierea articolelor. Sincer am observat ca la Galerie au aparut pozele tale (fara sa ma uit la ele) si ma gandeam ca urmeaza articolul ….
Un alt mod si mai eficient de a atrage atentia e sa postezi pozele insotite de comentarii (sau nu) direct pe forum. Asa cum a facut recent Z-mare. Eu insa NU “prefer” acest mod de postare, caci in timp materialele postate astfel “se ingroapa” in numeroasele postari ulterioare.
Cred deci ca, doar modalitatea de postare exclusiv la Galerie a pozelor tale a facut ca ecoul indus membrilor forumului sa fie asa mic si nicidecum vreo odioasa conspiratie romano-romana impotriva ta. Sa fim seriosi !! E chiar ridicol ce spui !!
Iar postarea lui Z-mare imediat dupa a ta e DOAR O PURA INTAMPLARE !!!
Sau poate e o replica la postarea ta, dar nicidecum inspre a te discredita sau “a te lovi pe la spate”.
Aici Z-mare stie cel mai bine … sa vedem ce va spune el.
Scuza-mi umorul negru si intrebarea poate cinica dar ai avut cumva probleme in trecut cu securitatea romana ?! Prea vezi peste tot dusmani si oameni ce-ti vor raul !! NU, cu siguranta nu e cazul pe acest forum !!!
Si legat de metafora mea pe care clar nu ai inteles-o, “aia cu batutul la ei acasa” sa ti-o explic: vroiam sa spun ca laude si aprecieri pe un forum american ca Hyperscale (sau altele similare), unde posteaza multi si foarte buni machetisti din USA si Occident, sunt poate (dar nu neaparat) mai valoroase decat laudele reciproce ce ni le oferim noi aici unul altuia. Iar cu ocazia asta ar afla si altii (care uneori ne confunda capitala cu Budapesta sau chiar Sofia) ca exista in estul Europei si romani f. buni machetisti, nu numai cehi, polonezi, unguri, slovaci sau mai stiu eu ce. Nu, nu mi se pare ca asta are vreo legatura cu politica sau cu vreo perjudecata. Are doar legatura cu faptul ca suntem prea putini cunoscuti in lume si asta si din cauza noastra.
Cred in fond ca doar orgoliul tau de machetist a fost ranit (pur accidental si fara nici o intentie din partea noastra ) si acum cauti explicatii prea alambicate si fara tangenta cu realitatea romaneasca.
Cu siguranta ACUM ai atras atentia asupra ta si a machetei tale !!
Stai, nu pleca chiar asa repede. Sa vezi macar reactiile si poate te razgandesti …

#5 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 March 2005 - 01:29 PM

Am mai atras atentia in nenumarate randuri asupra faptului ca noi, machetistii, avem un orgoliu ceva mai aparte si am rugat pe toata lumea ca in prima faza sa nu se mai apeleze la orgolii si interpretari.
Nimic din tot ce se intampla pe acest forum nu tine de "culise" si nici nu va tine.
Hai sa stam stramb si sa judecam drept - majoritatea membilor acestui forum sunt machetisti de exceptie care prezinta machete de exceptie. Unele dintre machete atrag atentia mai mult sau mai putin si intradevar tine mai mult de felul in care fiecare dintre noi isi prezinta macheta in cadrul forumuli/site-ului.
Personal am in galerie lucrari despre care n-a scos nimeni nici macar un cuvant.
Una dintre machetele de acolo m-a umplut de medalii si nationale si are si internationale. Una a stat in expozitie la Centrul Cultural American o luna intreaga si a fost foarte apreciata chiar de americani.
Nimeni n-a scris nimic despre ele in acest forum. Si ce daca?

@ict, ti-asi fi fost profund indatorat daca inainte de postare mi-ai fi times un mesaj privat mai ales ca sunt la fel de prieten cu toata lumea de pe acest forum deci si cu tine si tu sti bine asta.
Ai un mesaj privat de la mine si te rog sa faci ce scrie acolo. Pe urma mai vorbim cum facem si ce facem. Vei vedea ca lucrurile nu sunt chiar atat de negre cum ti s-au parut la inceput.

De restul ...... bafta!

PS : Cum se intampla ele toate numai pe "serviciul" meu!

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 March 2005 - 05:44 PM

Da Crios, nu stiu cum se intimpla, dar e mereu pe "serviciul" tau si eu capul rautatilor!
As vrea sa le iau pe rind:
1. Ict, nu stiam (oricum nu are pentru mine nici o impartanta) ca esti din America, deci cu atit mai mult vre-un gind de conspiratie (sa-mi fie cu iertare, vad ca 11 sept. a lasat urme adinci!). Ca sa nu mai vorbim cu lovitul pe la spate care e cel putin o aberatie!
2. Ict, poate nu te-ai uitat pe site, dar cu citeva zile inainte mai pusesem niste lucrari mai vechi, unle stiute altele nu...Am premeditat oare ceva?????
3. Postarea concomitenta a fost o pura coincidenta! Cei care stiu lucrarea pusa pe siteul vechi, cunosc faptul ca acele poze erau destul de slabute: film developat la duzina, copiat de mintuiala (aici e vina cooperatiei...mestesugo-capitaliste!), scanat, prelucrat electronic ca sa incapa pe site (oamenii si-au dat toata silinta!) si in final....poze proaste. Acum, avind la dispozitie o camera digitala, m-am gindit sa refac unele fotografii, cu detaliile de rigoare si nu numai pentru acest avion!. Am inceput cu IAR-8 pentru ca este o macheta la care tin mult si credeam ca merita un tratament mai bun. Ori cum m-am lecuit......nu cred ca am sa mai pun lucrari vechi!
S-ar putea sa nu crezi, dar sti, este o vorba: "hotul cu un pacat, pagubasul cu zece!"
4. Nu sint "guru" nimanui si nici nu am de gind sa fiu!
5. Eu cred si merg pe idea ca mai bine critici o lucrare si astfel omul stie ce are de facut in continuare, decit sa il lauzi ascunzind defectele te teama sa nu-l superi cumva!
6.."dar se pare ca aparitia modelului meu simultan cu aparitia articolasului la IPMS Stockholm l-a afectat imens.". Iarta-ma, dar pentru aceasta afirmatie as putea sa ma supar foc, e de-a dreptul o gogomanie! Cine ma cunoaste stie ca sint un tip deschis, deloc invidios si ...nu ma supar usor! Articoluil de pe IPMS nici nu-la citit din motive de ...engleza! Deci nema afectare...
6' "Cred in fond ca doar orgoliul tau de machetist a fost ranit (pur accidental si fara nici o intentie din partea noastra ) si acum cauti explicatii prea alambicate si fara tangenta cu realitatea romaneasca."(o.c Blue-Max). Mai degraba reflecta la ce a spus Blue-Max!
7. De asemenea tot Blue-max cred ca a expicat bine de ce pozele de la "galerie" au trecut aparent "neobservate".
8.Politica de culise...hai sa fim seriosi! Sa nu incurcam acest site cu oarece guverne si guvernari! Singura politica care se face aici este cea a machetismului de calitate si poate pe ici pe colo, ceva pareri opuse dar pe fata privitor la unele subiecte (vezi povestea Mig-ului!)
9. "Stiam ca modelul nu este perfect (care model este?) si asteptam posibila “jumuleala” lui Z-mare.
Ei bine, "jumuleala" urmeaza:
- la scara 1/48 motorul trebuia detaliat cu teva de racire a reductorului, tijele pistoanelor, firele bujiilor. Scara permite usor asa ceva;
- plansa de bord nu este dreapta, ci asemanatoare unui "triptic", lateralele "stingindu-se" inspre pilot;
- plansa de bord este prea in fata, ea trebuie sa vina aproape "tangenta" cu concavitatea suportului orizontal
- catargul antenei vine pina in spatele plansei de bord si nu se termina undeva in fata acestuia;
- ghidajele cupolei meritau figuarate (ace de seringa);
- nu vad colimatorul? Daca la scara 1/72 a fost realizat din sapte piese, nu vad de ce nu ar fi putut fi realizat si la scara 1/48;
- mansa este incorecta: doar la primele variante a fost aemanatoare cu cea de la avioanele englezesti, apoi a fost similara cu cea de la Me-109;
- interiorul cocpitului este extrem de saracacios pentru o scara mare;
mare
- tetiera incorecta;
- esapamentul l-as fi facut dintr-un ac de seringa;
- baia trenului de aterizare este nitel incorecta (nu mai detaliez);
- voletii trenuluin de aterizare trebuiau mult subtiati;
- cele doua parti ale voletului trebuie montate invers: partea ce vine din aripa peste partea scurta, fixata de furca rotii;
- pistonul ce actioneaza retragerea jambei pare pozitionat si prins incorect;
- culoarea maro mi se pare totusi prea deschisa. In pozele alb/negru contrastul era totusi mai scazut.
Abia acum, cu ocazia "jumulelii", am observat ca defapt este vorba de acelasi avion : nr 140!
Dar sa punem aceste lipsuri pe seama unei perfect scuzabile insuficiente documetari.
Mi-ar parea rau sa "iesi" de pa acest site, nimeni nu doreste acest lucru!
Ma opresc aici in speranta ca nu am declansat un nou "razboi" ;-)
Numai bine Alexandru

#7 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 26 March 2005 - 06:30 PM

Z-mare,

Stii cum se spune: nu spera prea mult la ceva, deoarece s-ar putea sa primesti chiar mai mult decit ai fi dorit. Asa mai vii de-acasa. Sa stii ca apreciez criticile, mai ales ca in mare parte exprima realitatea. Sint cam multe, dar pe de alta parte, avind in vedere ca te-am sensibilizat puternic prin mesajul meu, nici nu par chiar asa de multa la a doua vedere ;-)

O precizare legata de culoari: sint de multe ori distorsionate de aparatul foto. N-as pune prea multa baza pe nuanta din fotografie. Maro-ul este destul de inchis pe model.

Ca cel ce e cu paguba e si cu pacatul este de mult stiut. Mi-ar place ca totul sa fi fost doar in mintea mea. Hai Romania!

ict

#8 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 26 March 2005 - 08:49 PM

"Hopa,Hopa stai asa ca vine Popa" :hammer:
domnilor raman dezamagit serios daca nu!pai nu credeam ca se poate intampla asa ceva mai ales la un nivel atat de inalt!!!
o concluzie la supararea lui ICT, si ceea ce cred ca ar trebui sa faca toti cei de pe forum care posteaza articole, SA FIE tot ei cei care sa deschida un topic despre articolu care prezinta kitu ca sa nu se interpreteze deschiderea de catre altcineva ca si o critica a munci respective

si de ce safirm asta?pt ca si eu am kitu de Ltd si daca ajuta D-zeu mai obtin unu si am fost scormonit tot netu dupa imagini cu unul facut corect dar ....pauza!!!
acum poate ICT te vei supara, am furat pozele de pe forum si articolu si le-am cercetat nu am gasit atatea greseli ca si Z-mare dar tot am gasit!dar nu stiu mai ales dupa postarea ta cum interpretai daca deschideam eu un topic cu privirea articolului tau si greselile kitului nu stiu cum interpretai???

inca ceva EU cu cea mai mare mandrie posibila iti spun ICT daca stii forumurile trecute am fost in alta situatie de a posta o grabada de brotacei care nu cantau la nici un capitol(constructie,finisaj,vopsire,inmatriculare)tot asa am fost si eu m-am suparat m-am luat la cearta cu toti si sa ii supar pe baza simplului fapt ca mi-au criticat kiturile!!!am sters postari si am cerut excluderi dar iata-ma tot aici si invatand de la altii si cerand sfaturi(nu trebuie prea mult sa intreb ci mai mult sa citesc cu atentie si sa privesc din munca altora atat cea reusita cat si cea mai putin reusita) si fac acas acum modificari si remodificari pt a-mi aduce "Brotaceii" la stadiu de machete acceptabila

Nu te supara te rog, dar nici pe departe nu am vrut sa i-au apararea nimanui de aici sau din tara si nici nu cred ca cineva a incercat sa te injoseasca pe tine sau kitu tau si mai ales aceea persoana sa fie D-l Z-mare!

uite iti propun ceva daca ai drum la vara in Romania, noi comunitatea asta de machetisti punem la cale o expozitie-intalnire la Muzeul Aviatiei,ma-si bucura si ne-am simti onorati daca ai putea sa vii si tu cu kitu de 80!!!acolo vor avea prioritate kiturile romanesti! ;-) :roll: :pint:
asa ca pot sa te intreb accepti?
Cu respect Maverick

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 March 2005 - 09:30 PM

Ict, atitea am vazut, atitea am semnalat, nu sint un cautator de nod in papura :pint:. :-(
Cit despre culoare ai perfecta dreptate! In privinta culorii de pe aparatul real, chiar azi am avut o discutie pe tema, cu 1-0-9 si Wurger. Concluzia? Pai, a fost mai...dar parca era ca.... semana cu ....... :-(
Si mai zic ceva: daca apare vre-o nelamurie ...modelistica, intreaba, s-o gasi cineva sa raspunda si sa faca lumina ;-)
Alexandru

#10 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 26 March 2005 - 09:43 PM

Maverick,

O spun din nou: nu mi-a sarit mustaru' pentru critica (dupa cum poti constata nu am comentat agresiv criticile lui Z-mare, avind o atitudine civica, as pune eu. Multe din partile mai putin bune ale modelului imi erau clare si mie, chiar daca am doar trei modele la activ. Pe de alta parte e clar ca Z-mare a reactionat violent la cele ce i-am spus, dar era normal!) Am ramas doar mirat de pasivitate mai ales in fata un model de avion romanesc! Asta-i tot.

Cu placere as participa la orice intilnire a grupului de machetisti, oriunde ar avea ea loc. Mulrumesc pentru invitatie si sincer ma gindeam la o ocazie de a ma intilni cu voi toti acolo la Caru' cu bere. Am vazut pozele si mi-a facut placere sa pot asocia o figura cu un nume.

Cit priveste adusul modelului, chiar ca nu prea are sens. Dar, daca modelul construit de mine si criticat de altii este preluat de cineva ca tine si dus la capat in conditii mai bune, nu pot decit sa ma bucur.

Cam asta-i tot. Cind ma uit la schimbarile de mesaje de pe acest topic, nu-i chiar asa de rau: am sarit in sus, mi s-a raspuns, m-am calmat. Sint convins ca fiecare dintre noi a invatat ceva din asta, inclusiv eu. Cred ca e cazul sa "move on" cum ar spune americanul. Ce ziceti?

Happy modeling,

ict

P.S. Sa raspund la citeva din intrebarile tale:
1. Nu ma suparam deloc daca dedschideai un topic in care criticai IAR-ul.
2. Nu stiu situatia de pe forumurile dinainte deoarece nu le frecventam.
2. Legat de idea ta ca fiecare sa deschida un topic despre postingul sau am urmatoarea contaoferta: Cred ca ar fi interesanta preluarea unei idei de pe aircraftresourcecenter, si anume ca un membru cu experienta al grupului sa comenteze toate postingurile noi aparute. Ce spuneti?

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 March 2005 - 01:35 PM

Ict, propunerea ca un singur "cap limpede" sa "jumuleasca" lucrarile trimise de membrii forumului, nu cred ca este viabila: doar nea' Nicu impuscatu' se pricepeta la cismarie, agricultura si ...fizica nucleara ;-)! De exemplu, cu toate ca as purica la singe un IAR 80 ( :pint: ), un Bf109, Bf110 (un Messerschmit in general), Ju88, Dornier, He-111, P51, as sta mai cumintel in fafa unui Corsair, P47, F-2A "Buffalo" sau a jet-urilor si habar nu am ce si cum cu figurinele, tancurile, auto, navale, etc. Apoi, patru ochi vad mai multe deciut ...doi 8-)
Alexandru

#12 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 27 March 2005 - 05:12 PM

Alexandru,

Sa rafinez un pic propunerea:
1. Nu este neaparat nevoie ca un singur membru asa senior cum este el sa "jumuleasca" toate "intrarile" noi de pe site. Ar putea fi un mic colectiv (suna ca la sedinta de partid, dar nu asta este intentia) in care fiecare este "mester" pe domeniul sau.
2. Ceea ce aveam in minte era mai curind o mica si succinta prezentare generala a "intrarilor" din ziua respectiva pentru a-i sensibiliza pe cei interesati intr-o anumita tema. Acum este adevarat ca nu sint chiar asa de multe intrari pe site incit sa fii coplesit de numar si sa nu poti sa le parcurgi pe toate ...

Arunca un ochi pe
http://www.arcforums...orums/index.php
Acolo vei gasi asa numitul Critiques, In-Progress Builds, and Today's Birds.

ict

#13 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2005 - 06:35 PM

Lipsesc si eu 3 zile, si ote ce discutii interesante ratez :pint:
Da' vad ca v-ati impacat si singurei, asta e foarte bine...

Ict, frecventez forumul de la ARC de cativa ani buni... E drept, doar citesc, nu postez aproape deloc, dar il citesc de la cap la coada zilnic...
Daca tot il dai drept exemplu, poate stii ca nici pe departe situatia nu sta nici acolo cum ti-ai dori sau cum crezi tu ca sta... Sunt foarte multe articole pe site care nu sunt discutate, nu e nimeni care sa 'porneasca' thread-uri pentru fiecare articol, si asa mai departe... Si discutam aici de cel mai vizitat probabil forum de modelism static, care are cam 4500 de membri ;-) Nici vorba sa stea un 'experimentat' sa porneasca discutii despre articole. Pur si simplu, din 4500 se gaseste unul sa inceapa un thread, uneori insa dureaza si cateva zile pana e cineva suficient de interesat sa discute un articol.

Nu vreau sa te demoralizez, dar propunerea ta nu e tocmai fezabila... In esenta, e vorba de un simplu exercitiu de relatii publice, si acest exercitiu trebuie fie sa il porneasca fiecare, fie sa astepte sa-l porneasca altcineva. Dar cum 'poporul' nu se comporta aproape niciodata cum te-ai astepta tu sa ce comporte, singura varianta cu adevarat fezabila este adaptarea la realitate.

#14 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

  Postat 27 March 2005 - 06:36 PM

Are dreptate crios cu orgoliul machetistilor.Ce este cel mai interesant , este faptul ca o macheta de 20x20 cm poate genera un orgoliu de citiva metrii patrati.Si inca unul foarte sensibil...cam ca nitroglicerina.Ce se intimpla daca facea o macheta la 1:5?Mi- e si groaza sa ma gindesc.

Acuma va zic asa: daca indrazneste vre-unul sa mai imi critice o macheta, sau sa mai scrie vre-un articol despre o macheta pe care o fac eu, ma retrag de pe toate forumurile, si ma deconectez si de la net si imi arunc si calc pe geam cu tot cu machete.

AAAA....Si daca mai are vre-unul tupeul obraznic sa faca vre-o macheta "Vuia" , il angajez pe Olaf cu ziua pe post de mercenar viking si vin dupa el si-i crap capul.Ca eu sunt machetist...... care este, si ce fac eu nu mai face nimeni.S-a inteles?

Asta e o atitudine de tip Gigi Becali si tre sa ne bucuram ca acesti oameni care au astfel de atitudini au bunul obicei sa emigreze.Auziti conceptie: Z-mare a fost deranjat de un articol publicat in limba engleza cine stie pe unde in lumea asta si brusc i-a crescut pulsul, s-a enervat si a publicat si el pozele cu IAR-80, ca sa vada dusmanul si sa moara de oftica.Ca Z-mare nu are alta treaba decit sa plezneasca de invidie ca mai face si altcineva machete de iar-80 sau ca mai sunt unii in lume care stiu sa scrie un articol.

Va anunt pe aceasta cale ca si eu stiu deschid usa,sa urc cu liftul si sa privesc pe geam asa ca : Ofticati-va si apucati-va sa postati in continuare o lista cu ce mai stiti si voi sa faceti.Sa vedem care e mai tare...

#15 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2005 - 06:54 PM

Pletila, am si eu o propunere... Las-o mai moale, ia o gura de aer, si hai sa pastram niste limite si scopuri ale discutiei... 'Sto-urile' nu-si au rostul, pentru ca stii cam spre ce deviaza discutia, cred.

#16 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 27 March 2005 - 07:00 PM

Gata, nu mai postez.

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 March 2005 - 09:31 AM

Pletila, pe unde stai? Poate trec pe sub geamul tau si ma aleg si eu cu inca un calculator si ceva machete (sau cu capul spart, mai sti :-( ) ;-) :pint: :-(
Alexandru

#18 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 28 March 2005 - 11:01 AM

Hop si eu!

Se poate intampla, desi nu cred ca s-a intamplat foarte des, ca o postare la galerie sa fie trecuta la "noutati" cu o oarecare intarziere. A fost oarecum si cazul IAR-ului lui ITC!
Desi este mai putin probabil, se poate intampla ca o postare la galerie sa treaca TOTAL neobservata. Asta se intampla in cazul in care 2 membrii posteaza la galerie aproape simultan sau la interval mic. Dupa cum se observa sunt afisate "ca noutati" doar ultimele 8 imagini noi. Asta nu inseamna ca ar trebui OBLIGATORIU sa fie afisate ultimele 12 sau ultimele 200 se imagini!

Cert e ca atata timp cat nimeni nu a impus o anumita regula de postare a imaginilor, imagini care pot fi puse unde vrea "muschiu' autorului"... adica fie la galerie, fie intr-un articol, fie direct pe forum, mi se pare absolut firesc, chiar OBLIGATORIU, ca AUTORUL sa atraga atentia celorlalti, prin deschiderea unui topic unde sa se discute despre subiectul respectiv, dar nimeni nu poate OBLIGA pe altcineva sa-si dea cu parerea despre ceva, indiferent ce si indiferent cine este autorul. Cine are ceva de spus, spune, cine nu, tace!

In alta ordine de idei... Faceti ceva, cumva, si utilizati cateva grame de logica, eventual nitica autocenzura! Chiar trebuie sa vedem peste tot numai conspiratii si conspiratori, lovituri sub centura, tentative de asasinat si alte alea?
Evitati chestia cu... ATENTIUNE! ATENTIUNE! IO INCHID USILE! Da cam urat la CV!

#19 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 28 March 2005 - 12:40 PM

Parerea mea, ca si unul din "implicati", este ca momentul dificil a fost depasit !
NU mai are rost sa "poluam" acest topic cu divagatii nesfarsite.

#20 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2005 - 12:42 PM

Cred ca un 'smiley' care bate apa in piua ar fi mai mult decat binevenit...
S-ar apropia asta :hammer: , dar nu-i chiar ce ne trebuie ;-)

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi