Forum Machete,Modelism,Hobby: Concurs virtual de figurine - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Concurs virtual de figurine Cu premiu ;)

#41 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 January 2007 - 11:28 AM

Citeaza

Da are voie sa fie cu rugina ?!?
Normal Ronin, daca faci un Robocop ......romanesc! :whistle:

#42 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 11 January 2007 - 12:04 PM

Despre punctaje.. avem timp sa ne gindim si la asta.

Ronin, Z-mare a raspuns frumos la intrebare :whistle: Robocopul poate sa fie si Turcesc :pint:

#43 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 11 January 2007 - 12:23 PM

Da-l incolo (sau incoace) de punctaj...important e sa apara primii trei. Sau punem la bataie si premiul "Pensula de lemn" ?

Am inceput sa caut Robo-clopotzei, sa vad ce iese...

#44 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 11 January 2007 - 12:37 PM

Da! Da! '"Pensula de lemn" ?" Neaparat! Ca sa pot castiga si eu ceva!! :whistle: :pint:

#45 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 11 January 2007 - 01:56 PM

Probabil ca sunt altii, ca si mine, pe care ne-ar "minca" si pe noi dar nu tare stim de unde sa incepem. In sensul asta , Alguhan (si altii care se pricep) poate ne dati niste idei referitor la producatori si magazine online , recomandari in ceea ce priveste scara si materialul din care este facuta figurina si in general orice altceva ce ne-ar putea ajuta sa gasim si sa alegem mai usor figurina de care sa ne-apucam. Sigur ca netu-i mare si sunt motoare de cautare, dar asa am economisi timp plus ca am mai invata cite ceva. De exemplu m-ar interesa comparativ intre o figurina din metal si una din plastic sau rasina, avantaje si dezavantaje in procesul tehnologic (de asamblare si vopsire, ma refer). Multumesc.

#46 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2007 - 02:07 PM

Blue-Max, la Jan 11 2007, 07:48 AM, a spus:

alguhan, la Jan 9 2007, 04:56 PM, a spus:

8. Dupa data de 30.07.2007 in termen de 15 zile vom nota pentru cele mai bune figurine. Vom folosi sistemul de mesagerie privata a site-ului. Imi veti trimite cite un mesaj cu punctajul vostru. Toti membri de aici vor putea vota indiferent daca au participat sau nu la acest concurs.
Mesajul o sa arate asa:
Locul 1: numele modelistului, numele figurinei = 3 puncte
Locul 2: numele modelistului, numele figurinei = 2 puncte
Locul 3: numele modelistului, numele figurinei = 1 punct.
Nu voi lua in considerare punctajul daca va nota vreun membru pentru lucrare lui.

Am un amendament la pct.8 (de la Timisoara :whistle: )

In felul cum se da punctajul acum, poate crea neclaritate in zona de jos a clasamentului, unde se vor aduna mai multi paticipanti, toti cu 0 puncte si aparent egali intre ei.
Pt. a ierarhiza si aceasta zona a clasamentului (macar cat de cat), propun extinderea sistemului de punctaj astfel:
Locul 1: numele modelistului, numele figurinei = 5 puncte
Locul 2: numele modelistului, numele figurinei = 4 puncte
Locul 3: numele modelistului, numele figurinei = 3 punct.
Locul 4: numele modelistului, numele figurinei = 2 punct.
Locul 5: numele modelistului, numele figurinei = 1 punct.

Max, exact asta a fost sugestia mea fata de sistemul initial, 1 vot pentru o anume figurina... Insa am tot observat si pe la alte concursuri, primele 3 sunt de obicei cea mai buna solutie, nu trebuie sa alegi nici foarte multe, si sunt si suficiente pentru a obtine un clasament bun. Cu cat maresti numarul de optiuni, cu atat mai greu devine sa le stabilesti real in loc sa le dai din burta.
Acum, ca spre coada lucrurile devin neclare si nu exista o ierarhie stabilita, chiar este irelevant. N-o sa poti sa stabilesti o ierarhie de la primul pana la ultimul, ca nu se dau note dupa barem, ca la scoala. E totusi un concurs de figurile.

Oricum, regulile s-au cam stabilit.

#47 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 11 January 2007 - 02:27 PM

Citeaza

Insa am tot observat si pe la alte concursuri, primele 3 sunt de obicei cea mai buna solutie, nu trebuie sa alegi nici foarte multe, si sunt si suficiente pentru a obtine un clasament bun. Cu cat maresti numarul de optiuni, cu atat mai greu devine sa le stabilesti real in loc sa le dai din burta.

Inteleg punctul acesta de vedere si sunt de acord cu el .... Are mai multe avantaje, decat dezavantaje.

Citeaza

Acum, ca spre coada lucrurile devin neclare si nu exista o ierarhie stabilita, chiar este irelevant.

Aici da-mi te rog voie, sa am alta parere. :whistle:
Pai cum am sa-mi mai dau eu seama, fiind cu zero puncte alaturi de Olaf, alexie, etc. daca sunt mai putin sau mai mult amator decat ei ?! :hammer:
E o intrebare amuzanta, dar care poate fi luata in serios de unii ?! 8-)
Ce zici Olaf ?!

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 11 January 2007 - 02:33 PM


#48 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 11 January 2007 - 02:28 PM

Eu am facut cumparaturi fara probleme de la:
http://www.moduni.de...php/language/en , şi
http://www.historexa...shop/hxshop.php
http://www.bestsoldi...shop/enter.html (la baiatul asta transmiteti slautarile mele daca cumparati de la el :whistle: )
Dupa parere mea producatorii de la lista de jos sint cele mai tari in domeniul figurinelor metalice:
Pegaso
Andrea
Elite
Seil
Romeo

Toti au site-uri si magazine online.

Eu as recomanda figurine metalice dar asta nu inseamna ca cele turnate din rasina sint proaste. De exemplu premiul concursului este un exemplar foarte reusit. Daca sculptorul si procesul de turnare sint bune si rezultatul este bun la ambele variante..

Etapele de asamblare sint aproape la fel si la metalice si la "rasinoase". Rasina fiind ceva mai simplu de jucat, da mai multe posibilitati in caz ca vreti sa faceti niste modificari pe figurina. Iar vopsirea se face cum vreti voi.. Cu pensula si cu vopselele pe care aveti la indemana; enamele, acrilice, uleiuri...

Figurine metalice sint de obice la scari intre 28 si 90 mm, mai mare de asta se produce din rasina si plastic. Figurinele producatorului PiliPili de 120mm din rasina sint splendide.

Cele plastice injectate din pacate nu prea reusesc sa aiba calitatile unei figurine din metal. Dar totusi din cite vad in ultima vreme sint foarte apreciate mai ales dupa comparatie pret/calitate.. De exemplu figurinele de 1/16 de la Tamiya mi se par foarte reusite ca de exemplu Japonezul lui Cartula.. Dar deocamdata nu am avut chef sa lucrez la aceasta scara.

Vopsirea unei figurine mai mare pare sa fie mai usor de fapt nu este deloc asa.. Figurinele mai mari au detalii mai greu de "ascuns" Iar scarile mici sint greu de vopsit pentru ca detaliile sint mai mici dar se poate ascunde in aceste detalii mici si erorile mici..

Cam asa sint parerile mele..

#49 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 11 January 2007 - 02:29 PM

Ronin, la Jan 11 2007, 12:23 PM, a spus:

Da-l incolo (sau incoace) de punctaj...important e sa apara primii trei. Sau punem la bataie si premiul "Pensula de lemn" ?

Pai da !!
Unii lupta sa ia campionatul si/sau un loc in cupele europeene ! :pint:
Iar altii lupta sa evite retrogradarea !! :hammer: :whistle:

#50 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 11 January 2007 - 02:30 PM

Citeaza

E o intrebare amuzanta, dar care poate luata in serios de unii ?!

Asta n-ar potrivi la regulamentul nr. 10 8-)

#51 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 11 January 2007 - 04:28 PM

alguhan, la Jan 9 2007, 06:28 PM, a spus:

O vinieta poate sa aiba 4-5 figurine ... citeva copaci..
Deci diorame cu ... paduri, ... etc. nu se accepta.

Cati copaci fac o padure? La 1:72, 5 figurine e limita maxima aceptata?

#52 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 11 January 2007 - 04:46 PM

OlafTheViking, la Jan 11 2007, 04:28 PM, a spus:

alguhan, la Jan 9 2007, 06:28 PM, a spus:

O vinieta poate sa aiba 4-5 figurine ... citeva copaci..
Deci diorame cu ... paduri, ... etc. nu se accepta.

Cati copaci fac o padure? La 1:72, 5 figurine e limita maxima aceptata?

Olaf,
Fa o cum doresti tu :whistle: Daca zici ca e vinieta e bine, daca zici ca e diorama nu e bine. :pint:

#53 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 11 January 2007 - 07:14 PM

Eu o singura sugestie as avea fata de regulament, dar care se poate stabilii si in viitor. Ar tebui macar diferentiate pe case de marime: 1/72, 1/35, 1/16, etc chiar daca nu sunt premii pentru toate; felicitari si strangeri de mana cred ca ar fi suficient! :whistle:
Ps: si mai multe 'pensule de lemn, neaparat!! :-D

#54 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 12 January 2007 - 02:23 PM

Mai intai va zic La Multi Ani pe 2007. Apoi, trebuie sa-i multumesc lui Olaf (stie el de ce :whistle: ).

Daca primiti si unul care chiar nu are nici o tangenta cu figurinele si cu modelismul static in general, atunci iata un prilej superb sa ma apuc (dupa muuulti ani) de o figurina care zace in dulap... Este o figurina din vinil, un Darth Vader (maricel, nu stiu scara, cred ca 1/6) facut de ERTL. Mai grav este ca am pierdut foaia pe care scria lista de culori si schema de colorat...

Super initiativa, sunt convins ca va iesi ceva fain! Eu unul nu o sa concurez pentru premii, ci doar pentru spiritul competitiei.

Toate bune.

#55 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 12 January 2007 - 02:32 PM

VIPER, la Jan 12 2007, 02:23 PM, a spus:

Super initiativa, sunt convins ca va iesi ceva fain! Eu unul nu o sa concurez pentru premii, ci doar pentru spiritul competitiei. Apoi, trebuie sa-mi multumesca Olaf (stie el de ce :lol: ).

Toate bune.

:whistle: Deja se fac aliante si mismasuri :-D

#56 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 12 January 2007 - 03:50 PM

alexie, la Jan 12 2007, 02:32 PM, a spus:

VIPER, la Jan 12 2007, 02:23 PM, a spus:

Super initiativa, sunt convins ca va iesi ceva fain! Eu unul nu o sa concurez pentru premii, ci doar pentru spiritul competitiei. Apoi, trebuie sa-mi multumesca  Olaf (stie el de ce  :lol: ).

Toate bune.

:whistle: Deja se fac aliante si mismasuri :-D

alexie !!!
Ma uimesti ! Copy, paste, cut, din nou paste ... ca sa iasa cum vrei tu !! :-?
Trunchiere adevarata !! :-D

Lucrezi la nea' Virgil, la intocmit dosare ?! :hammer:

#57 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 12 January 2007 - 04:24 PM

Eu banuiesc (sper) ca e doar o gluma nevinovata, in spiritul concursului. Multumirile mele catre Olaf sunt "din cauza" machetelor luate de a el si pentru ca de la el stiu de forumul asta (pe care, e adevarat, intru foarte rar si doar citesc).

#58 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 12 January 2007 - 04:27 PM

Evident ca da. Mai ales venind de la alexie. Daca te apuci de figurina aia o sa te obisnuiesti cu noi, ca vei intra mai des decat o sa crezi. Pofta vine mancand. :whistle: :-D

#59 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 14 January 2007 - 05:47 PM

Revin cu o intrebare...poate parea stupida, da mai bine intreb...figurina trebuie neaparat sa reprezinte un om? Genul fantasy e permis?

#60 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 14 January 2007 - 08:57 PM

Ronin, la Jan 14 2007, 05:47 PM, a spus:

Revin cu o intrebare...poate parea stupida, da mai bine intreb...figurina trebuie neaparat sa reprezinte un om? Genul fantasy e permis?

Sigur ca da este permis. Chiar mi-ar face placere sa vad ceva de genul asta. :whistle:

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi