Forum Machete,Modelism,Hobby: Varianta 2 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Varianta 2 Maresalul Antonescu 1:35

#1 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 22 January 2007 - 10:54 AM

Se poate crede ca este proiect ambitios, un personaj ce poate starni discutii pro si contra (sper ca nu aici :whistle: ). In fapt este o incercare de scratch-build, fara peretentii foarte mari. Ca documentatie am 4-5 foto obosite, o coperta de carte (bust color, dar color nu gluma :lol: ) si cam atat.aaa si un filmulet :lol: ...am bobinat prin M.M.Bucuresti in speranta ca macar la sectia uniforme sa gasesc ceva..nimic. Daca aveti foto, link-uri etc. nu ezitati sa ma ajutati dar nici sperante foarte mari nu va faceti :angry:.
Nu stiu cat de corecte sunt butaforiile din cinematografie, am in tratament un "prieten" de mare regizor si l-as ruga sa-mi faciliteze o vizita la depozit sau macar un DVD :lol:
In 20.01.2007 am achizitionat kitul in ideea de a-l naturaliza pe ofiter la plaiurile mioritice.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vvv_043.jpg


#2 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 22 January 2007 - 12:25 PM

Ingenios proiect !
Iti urez succes, chiar in dauna mea :whistle: !
Am si ceva poze ....

#3 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 22 January 2007 - 12:48 PM

Ceva poze. Mult succes!

Fisiere atasate



#4 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 22 January 2007 - 12:49 PM

... continuare poze...

Fisiere atasate



#5 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 22 January 2007 - 01:03 PM

Succes Alexie :whistle:

#6 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2007 - 01:10 PM

Succes fratioare...ambitioasa si totodata inedita, ideea este superba!!!


Spor la treaba!

#7 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 29 January 2007 - 11:00 AM

Multumesc pentru incurajari si pentru fotografii, ambele imi sunt de un real folos.

In prima etapa am eliminat bavurile (putine la numar), am asamblat.
In a doua etapa s-a trecut la eliminarea surplusului de detalii, astfel sub lama nemiloasa a cutter-ului au picat, pe rand: curelele orizontale, cureaua oblica, insemnele de pe maneci si jambierele (vezi P, P de la :-D "pilit"). Cum la stricat n-am rival, treaba a mers destul de repede 8-)
Am pastrat cureaua oblica de la masca de gaze, iar la bastonul de "ranitza" a fost innobilat la rangul de "Baston de Maresal" prin adaugara unei feliute de plastic.
Cam atat dar vorba aia <<Iarna-i ici, vara-i departe>>.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: anton_00S.JPG


#8 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 07 February 2007 - 10:29 PM

Am smirgheluit chipiul original, am pus un autocolant (de proba) cam asa am apreciat eu ca este diametrul chipiului. Este bine ? Mai mic? Mai :lol: mare? Daca stiti diametrul real sau o fotografie, un sfat nu ezitati....ca altfel asa ramane :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ds_001.jpg


#9 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 05 March 2007 - 01:15 AM

Fie painea cat de...
De dimineata am intrat in panica, caldura mare, vine vara, se termina concursul...noroc ca vremea s-a stricat :lol:
In zadar am :-D mustata englezului, dupa mici interventii pentru redarea ridurilor de expresie...am lasat capul pentru ziua in care am sa-l fac pe Gollum :angry:. Am purces la Vanatoarea de capete, motiv de curatenie in "cufar" (stii cum este cand rascolesti prin biblioteca: O citesc pe asta, si pe asta, si pe asta..si strangi un brat...eee un brat am strans si eu :-) ), in final am descapatanat un american, am indepartat bavurile, mici interventii cu smirghelul pe scobitoare si (zic eu :lol: ) seamana cu Maresalul.
:-? Yo tot nu sunt dumirit cu caszcheta, acu' imi pare ca este prea..inalta :angry: poate din cauza faptului ca inca nu l-am umplut cu chit, sa-l fac "pierdut" de la..??manseta :-? spre margini.
In fine...l-am asamblat fara patafix, uhu si alte minuni (ca n-am :-D ), am apelat la radiera din '80 si anume : Painea.
Am onoarea sa-L prezint pe Maresalul Antonescu, precum capra lu' Creanga adicalea cu "malaies in calcaies" :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: postate_anton__2_.jpg

Aceasta postare a fost editata de alexie: 05 March 2007 - 01:16 AM


#10 Useril este offline   SS_ 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 02-September 05

Postat 05 March 2007 - 02:40 AM

Foarte interesant. Parca si mie imi pare putzin prea mare chipiul dar sunt sigur ca te-ai uitat in poze de i-ai memorat toate cutele hainelor :-D si deci sti mai bine. Si inca ceva - cred ca ar trebui umplute locurile unde au fost curele ca se vede - de ex capacul buzunarului de la piept sta "presat" pe mijloc desi acum nu mai are de ce. Dar toate la timpul lor.
:-)
Spor!

Aceasta postare a fost editata de SS_: 05 March 2007 - 03:03 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi