Forum Machete,Modelism,Hobby: Decaluri - "Constantin Bazu Cantacuzino" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Decaluri - "Constantin Bazu Cantacuzino"

#21 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 08:53 PM

109, vezi ca alea doua culori se datoreaza "watermark"-ului "SAMPLE" de pe imagine.

#22 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 08:58 PM

:whistle: hahaha, my bad !
Well, cartula, nu toti avem monitoare ca ale tale :)

#23 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 09:01 PM

1-0-9, la Feb 23 2007, 08:58 PM, a spus:

:-) hahaha, my bad !
Well, cartula, nu toti avem monitoare ca ale tale :)

Ai vazut ce inseamna panel-ul de 8 biti? :lol: :whistle:

#24 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 09:02 PM

:whistle: i hate you...gata ca poluez topicul!

#25 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 February 2007 - 09:14 PM

1-0-9, la Feb 23 2007, 07:41 PM, a spus:

Asa e,

Cind am spus de camoul in doua culori ma refeream la instructiunile postate mai sus, unde asa apare. In singura poza pe care am vazut-o se vede ca e o singura culoare, iar numarul nu se vede in totalitate si arata oricum foarte ciudat (mai ales ca toate celelalte numere albe din gr7Vt erau foarte ingrijit pictate). Tot ce avem in acest timp despre acest avion e marturia unui pilot de ju-88 care-si aminteste de numarul 4 alb in care a zburat Bizu intr-o lupta cu spiturile sovietice (29 iunie '43) si jurnalul lui Dobran in care spune ca vazuse avionul lui Bizu (nu neaparat acelasi) si care avea 21 (parca) liniute pe coada. Deocamdata nu exista nimic altceva decit o supozitie ca cele doua ar fi acelasi avion.

1-0-9,
Multumesc pentru traducerea textului lui Cantacuzino de pe forumul worldwar2.ro :whistle: Asa e, are dreptate.
Priveste inca o data instructiunile puse mai sus. In acel desen avionul are o singura culoare pe extrados.
Avioanele din Gr7Vt erau intr-adevar ingrijit vopsite, dar acesta este cumva diferit iar crucile sunt un model diferit si sunt plasate mai in fata.
E posibil ca avionul din poza sa nu fie neaparat acelasi ca cel din jurnalul lui Dobran, dar poti dovedi asta? Este la fel de posibil sa fie acelasi.
Cantacuzino crede ca e aceleasi avion, iar eu nu am nici un motiv sa il contrazic.
Daca ai ceva date in plus fata de ce a fost expus de Dan Melinte pe forumul worldwar2.ro si in articolele din Aeromagazin, te rog sa mi le dai si mie.
HTH,
Radu

#26 Useril este offline   cid 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 357
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:Aviatie

Postat 23 February 2007 - 09:17 PM

Ma inscriu si eu pentru o coala la 1:72.
Cum procedam ?

#27 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 23 February 2007 - 09:19 PM

Vrem decaluri, vrem decaluri! :lol: Ca de cand le asteptam :whistle:

#28 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 23 February 2007 - 09:55 PM

am uitat sa adaug
vreau si eu doua coli la 1/72

Referitor la Pavel, bineinteles ca stiu ca mai are si alti clienti. Insa daca ne organizam cum trebuie, are o baza de la care poate incepe sa is faca calculelele. Si asta este foarte important.
Nu-i asa?

#29 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 09:57 PM

Citeaza

E posibil ca avionul din poza sa nu fie neaparat acelasi ca cel din jurnalul lui Dobran, dar poti dovedi asta? Este la fel de posibil sa fie acelasi.


La fel cum e posibil sa aiba numele unei tipe scris pe capota, sau wk.nr pe coada linga victorii... dar nu stim asta, daca nu avem poze...
Am tot respectul pentru Dan, dar una e sa spui pe un forum ca tu crezi o treaba, alta e sa vinzi un decal.
Nu vreau sa crezi ca sint gica contra cu orice pret, foaia arata excelent si celelalte scheme sint flawless redate din cite vad; mi se pare super fair sa o vinzi, daca specifici in instructiuni ca schema asta este PUR speculativa, bazata doar pe o poza in care se vede o parte din fuselaj si un colt din numar.
S-au facut deja prea multe machete de avioane ARR aiurea, din cauza unor articole si mai ales profile, inexacte, asta ca sa nu spun de'a dreptul supte din pix (as mentiona aici celebrele cozi de G-10 :whistle: romanesti din aeromagazin si delirul grafic perpetuu din modelism).

#30 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 February 2007 - 10:19 PM

1-0-9, la Feb 23 2007, 08:57 PM, a spus:

Citeaza

E posibil ca avionul din poza sa nu fie neaparat acelasi ca cel din jurnalul lui Dobran, dar poti dovedi asta? Este la fel de posibil sa fie acelasi.


La fel cum e posibil sa aiba numele unei tipe scris pe capota, sau wk.nr pe coada linga victorii... dar nu stim asta, daca nu avem poze...
Am tot respectul pentru Dan, dar una e sa spui pe un forum ca tu crezi o treaba, alta e sa vinzi un decal.
Nu vreau sa crezi ca sint gica contra cu orice pret, foaia arata excelent si celelalte scheme sint flawless redate din cite vad; mi se pare super fair sa o vinzi, daca specifici in instructiuni ca schema asta este PUR speculativa, bazata doar pe o poza in care se vede o parte din fuselaj si un colt din numar.
S-au facut deja prea multe machete de avioane ARR aiurea, din cauza unor articole si mai ales profile, inexacte, asta ca sa nu spun de'a dreptul supte din pix (as mentiona aici celebrele cozi de G-10 :whistle: romanesti din aeromagazin si delirul grafic perpetuu din modelism).

1-0-9,
nici nu stiu cum sa iau tot ce ai spus tu. Aproape tot ce ai scris mai sus este ori aiurea, ori se refera la persoane cu care nu am nici in clin nici in maneca ori este nedrept...
In fine, nu e prima data, dar de data asta nu mai musc momeala.
Singurul lucru pe care ti-l pot spune e ca intre tine si Dan, eu il cred mai mult pe Cantacuzino.
Bafta!
Radu

#31 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 23 February 2007 - 10:35 PM

AlexPl, la Feb 23 2007, 09:55 PM, a spus:

am uitat sa adaug
vreau si eu doua coli la 1/72

Referitor la Pavel, bineinteles ca stiu ca mai are si alti clienti. Insa daca ne organizam cum trebuie, are o baza de la care poate incepe sa is faca calculelele. Si asta este foarte important.
Nu-i asa?

Eu nu am cum sa ma bag la aceasta afacere, nu contati pe mine :roll:

#32 Useril este offline   electric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 23 February 2007 - 10:47 PM

recensamant, 2 * 1/72 si la mine.

#33 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 23 February 2007 - 11:04 PM

UUUUUUUUUaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
Vreau si eu una 1 :48 si una 1:72
Sa vina iepurasul..

#34 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 24 February 2007 - 07:06 AM

Ma inscriu si io, cu O BUCATA LA 1/48.

Felicitari pentru initiativa, Radu !

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 24 February 2007 - 07:08 AM


#35 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 24 February 2007 - 07:50 AM

Fratilor, nu va mai inscrieti, caci nu se fac inscrieri momentan la nimeni.
Se creaza o falsa impresie ...

Pavel a spus:

Citeaza

Eu nu am cum sa ma bag la aceasta afacere, nu contati pe mine


Radu a spus:

Citeaza

Nu voi vinde decalurile la bucata ci numai vrac - vanzarea va fi numai prin intermediul magazinelor sau vanzatorilor*.


Deci singura varianta, pana una alta, ramane MDC din Anglia. Va sugerez, in momentul cand decalurle vor fi disponibile, sa facem o achizitie in comun prin fratii care au carduri. Probabil o distributie in tara pe zone geografice e mai nimerita, pt. o mai usoara redistribuire ( Bucuresti, Transilvania, Banat, etc.)

PS: * daca Radu cumva isi schimba punctul acesta de vedere si va vinde in vrac si la cineva dintre noi, care va lua cantitatea dorita de noi toti, ar mai fi o solutie, poate cea mai economicoasa ... :-?
Ce zici Radu ?!
Nu ne refuza imediat. :whistle: Mai gandeste-te ....

#36 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 24 February 2007 - 10:23 AM

Blue-Max,
Nu e rautate sau moft... e chestie de logistica.
Decalurile se fac incet. Tiparirea unei coli cu 5 culori dureaza cinci zile pentru ca se tipareste o culoare pe zi. (Fiecare strat de lac trebuie lasat sa se usuce inaintea aplicarii urmatorului strat.) Trebuie sa am o idee de volumul comenzilor. Pentru asta trebuie sa am contracte cu "vanzatorii". (Vanzator poate fi oricine.) Nu te poti baza pe cereri individuale - sunt aproape imposibil de cuantificat.

Daca vrea cineva sa vorbeasca cu ceilalti si sa faca o lista apoi sa imi dea o comanda ferma, e OK. Transferul se poate face prin transfer bancar IBAN sau Paypal. Voi oferi reduceri in functie de cantitati.

Radu

#37 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 24 February 2007 - 12:14 PM

pai hai sa ne organizam

#38 Useril este offline   serj 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 28-May 06

Postat 24 February 2007 - 01:37 PM

Foarte buna treaba!
Ar mai trebui un decal de Hurricane Mk. I, poate e o idee buna pentru un nou proiect :whistle:
Felicitari!

#39 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 24 February 2007 - 02:09 PM

FELUICITARI RADUB.
Astept cu nerabdare sa iasa pe piata, chiar daca miam facut 1/2 de foaie A4 plina cu diferite cruci ARR voi cumpara si aceasta coala.
Inca odata FELICITARI si succes la fabricare si vanzare.

Citeaza

Foarte buna treaba!
Ar mai trebui un decal de Hurricane Mk. I, poate e o idee buna pentru un nou proiect smiles-biggrin.gif
Felicitari!

Pt Hurricane Mk.I ARR 1/72 sau 1/48 poti folosi decalurile pt Bf109 de la Techmod, numerele le faci.
http://cartula.net/m...?showtopic=2001

#40 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 24 February 2007 - 06:39 PM

Citeaza

Blue-Max,
Nu e rautate sau moft... e chestie de logistica.

Stiu. Nu-ti fa probleme, te inteleg perfect.

Citeaza

Transferul se poate face prin transfer bancar IBAN sau Paypal.

Paypal deocamdata in Romania nu e functional, iar transferul bancar e foarte dezavantajos, datorita taxelor adiacente (inca) mari.
Vom vedea cum evolueaza treaba ....

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi