Forum Machete,Modelism,Hobby: M-as abona la o revista de afara ?! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

M-as abona la o revista de afara ?! Ce-mi recomandati ?

#1 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 March 2007 - 10:55 AM

Hotarit sa dau un ban si sa stau in fata, vreau sa ma abonez la o revista de profil modelistic de afara. Cum oferta este extrem de larga, alegerea optima e grea.

Va cer ajutorul celor care au avut abonamente in trecut sau chiar mai au. Sau celor care le sunt cunoscute cat de cat o serie de reviste.
Ce ati recomanda si de ce ?! Cateva argumente ...

Va multumesc !

PS: poate topicul va inspira si pe altii in a face o alegere.

#2 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2007 - 11:08 AM

Eu daca m-as abona, as alege Replic.
Contine majoritar subiecte Aero, cu pondere mare WWI si WWII; In nici un numar nu lipseste photoscop-ul si cateva profile cu variante de inmatriculare.
Reclamele au locul lor (pagini) si sunt in general legate de subiect.
Stilul de machetism este european.

Urmatoarea ar fi SAMI din Marea Britanie, insa nu am avut suficiente ca sa-mi pot da prea bine cu parerea.
Oricum din asta am invatat ca pentru a face machetism nu-i obligatoriu sa fi un zeu si ca se pot face si kit-uri mai slabutze sa arate bine, nu numai Tamiya.

Am fost abonat la FSM dar in ceea ce ma priveste consider ca e mult prea poluata cu reclame si domenii care personal nu ma interreseaza (roboti, masini, dinozauri).
In plus ma deranjau copertile care invariabil contineau formulari ca :
Build the Biggest....; Huge ......; Enhance a terryfic ........using five other kits for pieces. :-x

#3 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 19 March 2007 - 11:14 AM

Blue-Max,
Ceva, ceva in ce ai spus tu mai sus imi aminteste de ceva ce am spus eu in alt thread... :lol: Oi fi chiar lider de opinie si pot schimba gandirea printr-un singur post? Mai sa fie? :lol:

E o intrebare "incarcata"! O sa iti raspund dupa ce imi spui si mie care e cea mai buna masina si de ce? Care e cel mai misto avion si de ce? Care femeie e mai misto si de ce? Care e tara cea mai misto si de ce? Care sport e mai misto si de ce? Care film e mai misto si de ce? Care muzica e mai misto si de ce? De ce avem dreptul de a alege? De ce nu suntem multumiti niciodata? De ce zicea Plato ca "dorinta distruge sufletul"?

Nu exista "piatra universala" a revistelor sau vreo iluzorie publicatie care acopera toate aspectele in intregime si care satisface deplin. Mereu vor fi critici si suporteri. Get used to it. :lol:

In plus, iti garantez ca vor fi o multime de posteri care iti vor spune "ce iti trebuie revista cand ai internet?" Care website de modelism e mai bun si de ce? :lol:

Radu

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2007 - 11:26 AM

Fost abonat la FSM inca de vreo 6 sau 7 ani. Mi-a expirat abonamentul in primavara asta, stau sa ma gandesc daca-l reinnoiesc. Au avut o perioada comerciala destul de recent, in ultimele cateva numere vazusem ca isi revin, cu niste subiecte ceva mai interesante. Mai mult revista de cafea... Suplimentele in general meritau banii, precum colectii de lucrari pentru inspiratie.

Replic e o revista faina, ca si Wing Masters. Foarte "tehnice", informatii interesante, ai ceva de invatat din ele. Ar fi poate prima optiune pentru vorbitorii de franceza.

#5 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 March 2007 - 11:36 AM

Radu,

Recunosc ca ti-am "imprumutat" :lol: recent folosita expresie cu datul banului, pt. a sta in fata.
Lansand acest topic, mi-am asumat riscul ca parerile vor fi subiective. De aceea am si rugat pt. cateva argumente. Nu voi reprosa nimanui, ca m-am abonat la revista recomandata de el si nu-mi place ! :lol:
Pe cuvant de onoare ! :lol:
Si in general se pot invata multe din experientele altora.
In consecinta, astept si parerea ta. Pur personala si subiectiva.
Multumesc.

Ah, era sa uit.

Citeaza

In plus, iti garantez ca vor fi o multime de posteri care iti vor spune "ce iti trebuie revista cand ai internet?" Care website de modelism e mai bun si de ce? 

Prefer oricand materialul tiparit in defavoarea "imagini" pe monitor. Ia-o ca pe o chestie de gust si consevatorism.

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 19 March 2007 - 11:39 AM


#6 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 19 March 2007 - 12:13 PM

Blue-Max, la Mar 19 2007, 10:36 AM, a spus:

Radu,

Recunosc ca ti-am "imprumutat" :lol: recent folosita expresie cu datul banului, pt. a sta in fata.
Lansand acest topic, mi-am asumat riscul ca parerile vor fi subiective. De aceea am si rugat pt. cateva argumente. Nu voi reprosa nimanui, ca m-am abonat la revista recomandata de el si nu-mi place ! :lol:
Pe cuvant de onoare ! :lol:
Si in general se pot invata multe din experientele altora.
In consecinta, astept si parerea ta. Pur personala si subiectiva.
Multumesc.

Ah, era sa uit.

Citeaza

In plus, iti garantez ca vor fi o multime de posteri care iti vor spune "ce iti trebuie revista cand ai internet?" Care website de modelism e mai bun si de ce? 

Prefer oricand materialul tiparit in defavoarea "imagini" pe monitor. Ia-o ca pe o chestie de gust si consevatorism.

Blue Max,
Pur personal si subiectiv? Am doar un singur abonament, la SAMI. Si mentin abonamentul din inertie... am toate numerele de la primul numar, legate in volume si am scris pentru ei. Continutul e cate odata excelent alteori cam slab. Ocazional mai iau un AIR Modeller sau Fine Scale Modeller cand au ceva inedit. Ineditul e ce ma atrage, de aia sunt atras de MI sau AM :lol: .
Sincer sa iti spun, nu cred ca exista o revista care in mod consistent si consecvent acopera toate aspectele modelismului cu brio. Mereu vor fi scapari si dazamagiri.
Eu personal prefer sa cumpar mai multe carti decat reviste. Eu sunt mai interesat de latura tehnica, scheme de vopsire, detalii tehnice, etc. Cat despre latura de talent si indeletnicire modelistica ... nu vreau sa ma dau "rotund", dar rar am gasit ceva nou si inedit in tehnicile altora (ba chiar de multe ori am vazut tehnici de-ale mele imitate de altii) iar cu unele tehnici (precum "weathering", "washing" sau "preshading" la greu) nu prea sunt de acord (pentru mine e echivalentul machiajului strident, placut doar pentru mocofani).
Dar astea sunt optiunile mele.
Radu

#7 Useril este offline   misu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 13-September 05

Postat 19 March 2007 - 12:33 PM

Salut Blue-Max,
Ti-as recomanda WINGMASTER. Asemanator cu Replic (mai putin partea de photoshop), dar machetele sunt in multe cazuri premiate in concursuri.
Vine la 2 luni (cu precizie) iar daca asteptarea ti se pare prea lunga te poti abona la aceeasi editura si la STEELMASTER care vine intercalat cu WM.
Un neajuns: ai nevoie de o cutie postala de dimensiuni mai mari caci altfel e pacat de efortul postasului ...
Dar asta e numai opinia si se bazeaza pe o experienta limitata. Altfel pe piata sunt tot mai multe publicatii, tot mai tentante cum ar fi cele de la KAGERO.
Misu

#8 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 19 March 2007 - 07:05 PM

Salut,

Si eu recomand cu caldura WINGMASTER si cele atasate.

Mai exista citeva publicatii franceze care merita atentie, dar WINGMASTER este de departe cea mai buna pe care eu am avut-o in mana.
Putine bull-shituri si multe articole interesante.

Christian

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 March 2007 - 08:04 PM

Blue - Max vrei sa dai banul numai ca sa stai in fata? Pai atunci las-o balta!
Vrei sa dai un ban ca sa faci apoi ceva? Daca da, vine si a doua intrebare: ce? Aviatie? Trenuri? Nave? Figurine? SF? Tancuri? Diorame? Ca vezi tu, toate sunt modelism, dar nu Modelism, adica in aceeasi revista un amalgam cu de toate pentru toti! La ei, revistele sunt nitel mai specializate.
Pentru aviatie eu recomand Replic, pentru blindate Steelmaster.

Citeaza

ba chiar de multe ori am vazut tehnici de-ale mele imitate de altii
Radub, in sat nu-i un singur ciine scurt de coada! :lol: Nu ti se pare normal ca atunci cind cauti o anume rezolvare sa se ajunga la aceeasi solutie? :lol:

#10 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 March 2007 - 08:42 PM

Z-mare, la Mar 19 2007, 08:04 PM, a spus:

Blue - Max vrei sa dai banul numai ca sa stai in fata? Pai atunci las-o balta!
Vrei sa dai un ban ca sa faci apoi ceva? Daca da, vine si a doua intrebare: ce? Aviatie? Trenuri? Nave? Figurine? SF? Tancuri? Diorame? Ca vezi tu, toate sunt modelism, dar nu Modelism, adica in aceeasi revista un amalgam cu de toate pentru toti! La ei, revistele sunt nitel mai specializate.
Pentru aviatie eu recomand Replic, pentru blindate Steelmaster.

Aviatie in primul rand. Vehicole/Blindate apoi.
Ceva diorame (nu mult, doar cat imi trebuie) sunt la revistele cu blindate.
Trenuri, figurine, SF = NU.

Nave ?! :lol: Stiu eu un loc unde sunt nave cacalau !! :lol:

#11 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 19 March 2007 - 08:45 PM

Blue-Max, eu sint un obsedat al abonamentele la reviste.Inainte de revolutie am avut 11 lunare.Acum,in ultimii 5 ani am avut la STEEL MASTERS,AFV MODELLER,MILITARY MODELLING,MILITARY ARMOR,HORS-SERIE STEEL MASTERS,STEEL ART,MODEL,PANZER ACES,X-TREME MODELLING,MODEL AIRCRAFT,AIR MODELLER plus altele cumparate doar ca sa vad ce contin.Ce mi-a placut mie cel mai mult,ca profan,AFV MODELLER si AIR MODELLER,si cele 2 frantuzesti.Sincer, intotdeauna mi-a placut sa-i vad pe cei mai buni.Sa ma inspir si sa copiez fara nicio rusine.Pt ca nu m-am nascut invatat si daca altii au invatat ceva de la mine si m-au copiat m-am simtit mindru ca am putut transmite mai departe ceva ce am invatat din aceste reviste.Radub,fara malitie,se vede ca traiesti printre anglo-saxoni,de aceea i-ti place stilul lor mai rece de a face modelism:curat,neumbrit,si foarte exact.Mie i-mi place stilul spaniol si francez,mai cald,mai imaginativ,si mult mai realist.Si mai nou scandinavii si italienii.Am avut abonament si in state,la MILITARY MINIATURES IN REVIEW,dar ca si MILITARY MODELLING, multa parte comerciala.ATENTIE BLUE-MAX la conditiile de transport si costuri.

#12 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 19 March 2007 - 08:49 PM

Z-mare, la Mar 19 2007, 07:04 PM, a spus:

Citeaza

ba chiar de multe ori am vazut tehnici de-ale mele imitate de altii
Radub, in sat nu-i un singur ciine scurt de coada! :lol: Nu ti se pare normal ca atunci cind cauti o anume rezolvare sa se ajunga la aceeasi solutie? :lol:

Z-mare,
Nu are rost sa ma laud... Multi stiu (chiar si aici) despre ce vorbesc eu. Daca ai frecventa si alte forumuri, in special LSP, ai sti si tu.
Radu

#13 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 March 2007 - 08:50 PM

danusmaximus, la Mar 19 2007, 08:45 PM, a spus:

Blue-Max, eu sint un obsedat al abonamentele la reviste.Inainte de revolutie am avut 11 lunare.Acum,in ultimii 5 ani am avut la STEEL MASTERS,AFV MODELLER,MILITARY MODELLING,MILITARY ARMOR,HORS-SERIE STEEL MASTERS,STEEL ART,MODEL,PANZER ACES,X-TREME MODELLING,MODEL AIRCRAFT,AIR MODELLER plus altele

:lol:
Ula-laaa !!!

M-ai zdrobit !

#14 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 19 March 2007 - 09:15 PM

danusmaximus, la Mar 19 2007, 07:45 PM, a spus:

Radub,fara malitie,se vede ca traiesti printre anglo-saxoni,de aceea i-ti place stilul lor mai rece de a face modelism:curat,neumbrit,si foarte exact.Mie i-mi place stilul spaniol si francez,mai cald,mai imaginativ,si mult mai realist.Si mai nou scandinavii si italienii.

Danusmaximus,
Eu nu am stil "imprumutat" de la altii. :lol: Eu fac machetele asa cum imi place mie. Modelismul nu este chiar atat de "regional" sau "rasial", in special acum cand exista internet si reviste, iar toata lumea se copie unul pe altul.
Problema pe care o am eu cu "efectele speciale" precum imbatranirea si jigarirea machetelor e o treaba de gust, iar mie personal imi displac pentru ca sunt prea exagerate si arareori bine realizate. Si eu imi imbatranesc machetele, si eu le dau accente, umbriri, etc, dar toate astea sunt exact cum imi place mie, nu cum face altul. :lol:
Radu

#15 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 19 March 2007 - 09:41 PM

Esti simpatic rau,pe bune!Anglofilule,folosesti exact aceleasi argumente ca Tony Greenland la blindate.Si eu fac numai cum i-mi place si ce pot face sau ce consider suficient.Vezi ca la toamna poate ne vedem la Euromilitaire.Poate i-mi spui si mie daca s-a anuntat perioada exacta cind v-a avea loc anul asta.

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 March 2007 - 10:20 PM

Citeaza

Nu are rost sa ma laud
Ba ar trebui, ca nu-i rau, cel putin in acest caz. Numai ca...si eu, ca si altii, am descoperit America!
Am "descoperit" tehnici ce mi s-au parut originale, mai, mai ca ceream patent pe ele :lol:, ca apoi sa constat ca le inventase altcineva inaintea mea! Ex: stii cum am "descoperit "drybrushing-ul? Stergind machetele de praf! :lol: Pe forumul cliptrade am scris de o metoda de a rezolva silvering-ul cu ajutorul solutiei de lipit. Acum citeva luni cineva pe Hyprescale se lauda exact cu aceasi metoda! Ambii am cautat rezolvarea unei probleme si am gasit aceeasi solutie, normal nu? :lol:.
Un alt exemplu, mutle din tehnicile "inventate" de mine le-am gasit cind am dat peste siteul RLM. Crezi ca-i vreo problema???? :lol:

Citeaza

in special LSP
:lol: o adresa mai concreta cred ca ar fi utila.

#17 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 19 March 2007 - 10:24 PM

danusmaximus, la Mar 19 2007, 08:41 PM, a spus:

Esti simpatic rau,pe bune!Anglofilule,folosesti exact aceleasi argumente ca Tony Greenland la blindate.Si eu fac numai cum i-mi place si ce pot face sau ce consider suficient.Vezi ca la toamna poate ne vedem la Euromilitaire.Poate i-mi spui si mie daca s-a anuntat perioada exacta cind v-a avea loc anul asta.

Danusmaximus,
Nu stiu de ce iti trebuie tie sa ma "etichetezi" si sa ma pui in nu stiu ce nisha? :lol: Eu construiesc machete pentru placerea mea nu pentru ca as avea nu stiu ce simpatii pentru nu stiu ce natii. E hobbyul meu si il fac cum vreau eu. Eu anglofil? Nu sunt neaparat anglofil pentru ca traiesc in Irlanda. In plus, sa spui ca sunt anglofil in Irlanda e ca si cum eu ai spune ca cineva e rusofil pentru ca traieste in Lituania. Irlanda a fost oropsita de englezi si irlandezii au sentimente nu prea placute fata de englezi. Eu m-as descrie mai degraba drept romanofil - majoritatea avioanelor pe care le construiesc sunt subiecte romanesti si am un interes special in aviatia si marina romana.
Nu o sa fiu la Euromilitaire - eu contruiesc avioane si acolo nu e nimic pentru mine.
Radu

#18 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2007 - 10:29 PM

Z-mare, la Mar 19 2007, 10:20 PM, a spus:

Citeaza

in special LSP
:lol: o adresa mai concreta cred ca ar fi utila.

www.largescaleplanes.com

#19 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 19 March 2007 - 10:43 PM

Z-mare, la Mar 19 2007, 09:20 PM, a spus:

Citeaza

Nu are rost sa ma laud
Ba ar trebui, ca nu-i rau, cel putin in acest caz. Numai ca...si eu, ca si altii, am descoperit America!
Am "descoperit" tehnici ce mi s-au parut originale, mai, mai ca ceream patent pe ele :lol:, ca apoi sa constat ca le inventase altcineva inaintea mea! Ex: stii cum am "descoperit "drybrushing-ul? Stergind machetele de praf! :lol: Pe forumul cliptrade am scris de o metoda de a rezolva silvering-ul cu ajutorul solutiei de lipit. Acum citeva luni cineva pe Hyprescale se lauda exact cu aceasi metoda! Ambii am cautat rezolvarea unei probleme si am gasit aceeasi solutie, normal nu? :lol:.
Un alt exemplu, mutle din tehnicile "inventate" de mine le-am gasit cind am dat peste siteul RLM. Crezi ca-i vreo problema???? :lol:

Citeaza

in special LSP
:lol: o adresa mai concreta cred ca ar fi utila.

Z-mare,
Eu nu iti pun la indoiala talentul sau metodele de rezolvare a problemelor. Dar nici nu am nimic de justificat, nici tie nici nimanui altcuiva.
LSP este Large Scale Planes, adica www.largescaleplanes.com
Radu

#20 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 19 March 2007 - 10:55 PM

Te aprinzi repede Radu.N-am vrut sa te jignesc sau sa port o discutie in contradictoriu .I-mi cer scuze . Eu nu cred ca internetul si mijloacele de comunicare moderne pot sterge diferentele si deosebirile dintre oameni si popoare,mentalitati si influente.Si nici nu e bine sa fim toti la fel sau sa gindim la fel.Eu personal mi-am fixat de mic un mod de catalogare a oamenilor si situatiilor si a tuturor ideilor.Este modul meu de a-mi ordona viata.Vrei nu vrei te-am"pus"in insectar.HA,HA,HA!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi