Forum Machete,Modelism,Hobby: M-as abona la o revista de afara ?! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

M-as abona la o revista de afara ?! Ce-mi recomandati ?

#21 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 19 March 2007 - 11:30 PM

Danusmaximus,
Nu m-am aprins... numai ca m-ai etichetat gresit. Nu consider ca a fi anglofil e ceva insultator, dar nici nu se aplica in cazul meu. :lol:
Prefer sa fiu catalogat drept modelist. :lol:
Radu

#22 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 19 March 2007 - 11:45 PM

Ok,Radu ,modelist.Nu crezi totusi ca locurile unde traim si modelim ne influenteaza modul in care vedem aceasta pasiune?La asta m-am referit eu,ca poate esti influentat de modul de viata,anglo-saxon, in modul tau de a face modelism .Pt ca si irlandezii apartin aceluiasi grup de popoare,istoric si regional,vorbind.

#23 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 20 March 2007 - 11:41 AM

danusmaximus, la Mar 19 2007, 10:45 PM, a spus:

Ok,Radu ,modelist.Nu crezi totusi ca locurile unde traim si modelim ne influenteaza modul in care vedem aceasta pasiune?La asta m-am referit eu,ca poate esti influentat de modul de viata,anglo-saxon, in modul tau de a face modelism .Pt ca si irlandezii apartin aceluiasi grup de popoare,istoric si regional,vorbind.

Danusmaximus,
Nu vreau sa ma laud, dar lucrurile pe care le fac eu sunt bazate pe un talent cu care m-am nascut. Si daca as fi trait la Dorohoi sa la Adunatzii de Jos, crezi ca as fi mai lipsit de talent? :lol: Nu are nici o treaba cu mediul. Construiesc machete de cand ma stiu - cand aveam 5 ani, bunica-mea credea ca o sa devin sculptor pentru ca ciopleam barci si avioane din lemn.

Ma indooiesc ca mediul de aici ma influenteaza. Daca o sa vezi cumva filmul "The Wind that Shakes the Barley" o sa iti creezi o idee perfecta despre mediul meu inconjurator - filmul a fost filmat in vecinatate si localitatea arata chiar asa cum vezi acolo (unele rude de-ale sotiei mele apar in film ca figuranti.)
Traiesc la tara, la poalele unui munte, unde singura industrie e zootehnia. Oamenii de aici sunt departe de a fi sofisticati :lol:

Radu

#24 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 20 March 2007 - 12:07 PM

Radu te inseli.
Mediul influenteaza si schimba (uneori enorm) felul in care evolueaza cineva.
Talentul sigur ramane, nu dispare, dar se modifica, se slefuieste sau ... nu.
Dau un exemplu, poate nu cel mai bun, Brancusi, daca nu pleca/ajungea la Paris, poate ramanea un obscur taran foarte talentat.

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 20 March 2007 - 12:24 PM


#25 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 20 March 2007 - 12:35 PM

Blue-Max, la Mar 20 2007, 11:07 AM, a spus:

Radu te inseli.
Mediul influenteaza si schimba enorm felul in care evolueaza cineva.
Talentul sigur ramane, nu dispare, dar se modifica, se slefuieste sau ... nu.
Dau un exemplu, poate nu cel mai bun, Brancusi, daca nu pleca/ajungea la Paris, poate ramanea un obscur taran foarte talentat.

Pe bune Blue-Max? :lol:
Cum se face ca Enescu a fost genial chiar daca a stat in tara? Grigorescu? Radu Manicatide? Nichita Stanescu? Toma Caragiu?
Pentru fiecare exemplu pro, iti voi gasi un exemplu contra. Lucrul de care vorbesti tu este "recunoasterea" talentului. Arareori un artist talentat este "profet in tara lui". De multe ori, un om talentat este urat, invidiat, macinat, sapat si huiduit de semeni. De aia se duce unde talentul ii este recunoscut. Si, surprise, surprise, imediat ce un astfel de artist e recunoscut afara, e primit cu bratele deschise acasa. Si sa stii ca asta nu se intampla doar in Romania. La fel li s-a intamplat si lui James Joyce sau lui Samuel Beckett. Gauguin. Si mai sunt...
Daca "mediul" de aici ar fi asa de "fertil" atunci toata lumea ar fi la fel de talentata in clubul din care fac parte. Dar nu e asa. Orice succes e bazat pe multa indemanare si tone de efort. Mediul este aspru, competitia acerba.
Poate ca idea asta asta se naste din acea iluzorie idee ca daca pleci in strainatate, dintr-o data totul devine minunat pur si simplu datorita mediului inconjurator. Occidentul nu este atat de generos cu toti si inspirational penru toto poporul. Si aici e mizerie, suferinta, strazi murdare, crime, droguri, hotzi, coruptie, jaf, abuz, prostie, bizoni cu drept de vot, politicieni mincinosi, matusi Tamara, guvern incompetent.
Radu

#26 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 20 March 2007 - 12:38 PM

m-as abona si eu la un SteelMaster si WingMaster, poate daca mai sunt si alti interesati si facem mai multe abonamente avem si o reducere sau suplimente mai ieftine.

Aceasta postare a fost editata de horia: 20 March 2007 - 12:39 PM


#27 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 20 March 2007 - 12:45 PM

Blue-Max, la Mar 20 2007, 12:07 PM, a spus:

........ Brancusi, daca nu pleca/ajungea la Paris, poate ramanea un obscur taran foarte talentat.

Inclin sa cred ca a vizitat cate ceva :lol:

#28 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 20 March 2007 - 01:06 PM

radub, la Mar 20 2007, 12:35 PM, a spus:

Pe bune Blue-Max? :lol:
Cum se face ca Enescu a fost genial chiar daca a stat in tara? Grigorescu? Radu Manicatide? Nichita Stanescu? Toma Caragiu?

Pe bune, sigur ca pe bune !

Ziceam ca poate nu e exemplul cel mai bun asta cu Brancusi. "Mediul" nu e numai tara in care traiesti. De multe ori e si orasul, scoala, e si familia, sunt si prietenii si .. chiar dusmanii. Iti e si sotia. E.T.C.
Sa negi ca toate astea nu ar avea vreo influenta in cum evolueaza un om, fie el si foarte talentat in ceva, mi se pare greu de acceptat. De fapt ce susti tu, nu am citit niciunde. Din contra, am citit opusul.

Si daca te pregatesti sa-mi dai replica, ca n-am citit destul :lol: te previn ca te-ai insela din nou. Dar poate ca privim "acest aspect" din unghiuri diferite si "lumina" ne joaca vreo festa ?! 8-)

#29 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 20 March 2007 - 01:43 PM

Blue-Max, la Mar 20 2007, 12:06 PM, a spus:

radub, la Mar 20 2007, 12:35 PM, a spus:

Pe bune Blue-Max?  :lol:
Cum se face ca Enescu a fost genial chiar daca a stat in tara? Grigorescu? Radu Manicatide? Nichita Stanescu? Toma Caragiu?

Pe bune, sigur ca pe bune !

Ziceam ca poate nu e exemplul cel mai bun asta cu Brancusi. "Mediul" nu e numai tara in care traiesti. De multe ori e si orasul, scoala, e si familia, sunt si prietenii si .. chiar dusmanii. Iti e si sotia. E.T.C.
Sa negi ca toate astea nu ar avea vreo influenta in cum evolueaza un om, fie el si foarte talentat in ceva, mi se pare greu de acceptat. De fapt ce susti tu, nu am citit niciunde. Din contra, am citit opusul.

Si daca te pregatesti sa-mi dai replica, ca n-am citit destul :lol: te previn ca te-ai insela din nou. Dar poate ca privim "acest aspect" din unghiuri diferite si "lumina" ne joaca vreo festa ?! 8-)

Blue-Max,
Discutia e inutila si lipsita de echilibru logic.
Nu am negat niciodata influenta mediului asupra omului. No man is an island. Dar mi se pare jignitor, si putin rasist, sa crezi ca talentul meu la modelism este un produs exclusiv al mediului de aici. Asta e teoria pusa la inaintare: ca fara sa fi fost aici, nu as fi fost la fel de talentat.
Cand am venit in Irlanda acum 12 ani eram deja un machetist inrait, cu multa experienta si (cred eu) destul de talentat.
Ma dezamageste faptul ca sunt privit ca un "outsider".
Radu

#30 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 20 March 2007 - 02:02 PM

radub, la Mar 20 2007, 01:43 PM, a spus:

Blue-Max,
Discutia e inutila si lipsita de echilibru logic.
Nu am negat niciodata influenta mediului asupra omului. No man is an island. Dar mi se pare jignitor, si putin rasist, sa crezi ca talentul meu la modelism este un produs exclusiv al mediului de aici. Asta e teoria pusa la inaintare: ca fara sa fi fost aici, nu as fi fost la fel de talentat.

:lol:
Mai frate !
Unde am afirmat eu asa ceva ?!

Dumnezeule, suntem in saptamana surzilor si a orbilor

:lol:

#31 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 20 March 2007 - 02:59 PM

Pai Blue-Max,
Discutia de mai sus a inceput cu "stilul" meu anglo-saxon (sa mor io daca stiu ce-i aia) si a deviat in felul in care talentul mi-a fost "daruit" de mediul de aici. Eu insist ca nu, tu insisti ca da. Pai daca tot ce fac eu e rezultatul mediului de aici, ce fel eram inainte? Mama ce bafta pe mine!
De aia ma simt oarecum...
Radu

#32 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 20 March 2007 - 03:26 PM

Radu,

Din viteza m-ai confundat cu danusmaximus. Eu nu te-am anglo-saxonizat.
Eu am preluat discutia de la "influenta mediului". Si n-am sustinut nimic din ce zici tu ca as fi zis sau sugerat despre talentul tau.
Esti foarte sensibil la capitolul asta. Poate prea sensibil ....
Am subliniat ca influenta mediului prin care trecem, in toate etapele vietii noastre isi lasa amprenta. Doar atat.
Putem dezvolta si face speculatii pe tema asta, dar nu e aici locul si topicul. Si cand zic speculatii, te rog nu te gandi neaparat la ceva negativ.
Risc un mic exemplu, Doamne da, sa nu-l intelegi iarasi gresit: poate daca emigrai in Spania, sa te fi apropiat de scoala spaniola de modelism. Mai cu uzuri, mai cu tusa accentuata. Dar nu neaparat ....

#33 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 20 March 2007 - 03:59 PM

Blue-Max,
Nu e vorba de suparare, nu ma aprind... dar nu ma prind ce se intampla...
Pana la urma care e rostul acestei discutii?
Statistic vorbind, petrec mai mult timp discutand despre machete cu voi decat cu oricine altcineva. Dupa aceea ma uit pe forumuri dominate de americani, germani, francezi, britanici si australieni. In Irlanda ma intalnesc cu cei de la club la intalnirile lunare, si pentru ca stau la 250Km distanta, fac asta din an in pasti. In plus, la club e doar o singura persoana pe care o consider mentor, iar asta e restaurator de avioane nu modelist. Si mai in plus, sunt cativa in acel club care ma imita. Incep sa fiu confuz deja. Nu vad cum poate fi irlandez stilul meu de modelism. In plus inca nu imi dau seama ce e un stil spaniol, american sau anglo-saxon de modelism.
In plus, atunci cand se stereotipizeaza anumite grupuri de oameni (chestii de genul trebuie sa fii hotz cand esti tigan, trebuie sa fii bun amorez cand esti francez, trebuie sa nu ai simt al umorului cand esti german, etc) vorbim deja de discriminare si chiar rasism.
De ce e atat de greu de acceptat ca am un talent natural, al meu, personal? De ce trebuie sa imi fie daruit de altii? Nu e de ajuns ca fac lucruri unice intr-un stil aparte? Asta nu e o dovada in sine? Da, sunt inspirat, dar nu sunt dirijat de altii.
Vreau sa inchidem aici discutia asta inutila. Nu dovedeste nimic si merge intr-o directie neplacuta.
Radu

#34 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 20 March 2007 - 04:27 PM

Nu se termina pana nu canta vikingul cel gras. Rezumand, avem 2 conceptii care si-au dovedit valabilitatea in timp, dar care acum se bat cap in cap ducand discutia intr-un punct mort, numit paradox.

1. Danusmaximus, dupa cum îi arata si originea numelui, e sustinatorul scolii: "Cand esti in Roma, poarta-te ca romanii".

2. Radub e adeptul unui curent post modernist traditional care spune ca: "Daca stau pe buda cand lucrez nu inseamna ca fac machete de rahat." :lol: :lol: :lol:

In incheiere va reamintesc bancul cu rabinul:

Primul impricinat: Asta e alba.
Rabinul: Ai dreptate.
Al doilea impricinat: Ba nu, e neagra.
Rabinul: Ai dreptate.
Un gura casca de pe margine care mananca seminte si se scarpina la prohab: Bine, dar
nu pot avea amandoi dreptate ?!?!?
Rabinul: Si tu ai dreptate.


QED

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 20 March 2007 - 04:31 PM


#35 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 20 March 2007 - 06:30 PM

Parca vorbeam de abonamente la reviste de afara, nu ?! :lol:

Sa va impartasesc si eu din experienta mea: am fost abonat 2 ani la Air Magazine, cea din Franta. Revista are un profil mixt, unde 80% din continut e istorie a aviatiei si doar restul modelism. Cand zic modelism inteleg recenzii constante de kituri (scurte, concentrate dar la obiect), carti pe teme de modelism (mai rar, mai des carti pe teme aviatice) si accesorii pt. modelism. Extrem de rar se mai prezinta un articol de kit aviatic asamblat. Reclama extrem de putina, mai mult auto-reclama la celelalte reviste ale editurii TMA: Ciel de querre, Air Magazine Hors-Serie, Les Ailes Françaises 1939-1945.
Revista are meritul deosebit de a fi prezentat in decursul timpului cateva articole pe teme aviatice romanesti de foarte buna calitate.
Tot dinspre ei asteptam (deja cam prea de mult) aparitia editii a II-a revizuita si adaugita a monografiei IAR-80 de Antoniu & Cicos. In limba franceza normal.

#36 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 25 September 2008 - 08:55 PM

Salut,

Vreau sa ma abonez la Replic si Wingmaster.
Ma poate ajuta cineva cu adresele siteurilor acestor reviste?
Nu am reusit sa dau de ele.

#37 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 25 September 2008 - 09:23 PM

pt wing site-ul este www.histoireetcollections.com

#38 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 26 September 2008 - 07:32 AM

Salut Andrei,
Eu am fost abonat la Replic acum citiva ani si am facut abonamentul dupa ce le-am scris pe e-mail. Era inca situatia cind a trebuit sa trimit datele cardului pe fax, in mai multe foi.... A mers greoi dar pina la urma s-a stabilizat fluxul de reviste catre mine. Iata unde gasesti adresa lor:
Presse Maquettiste
Sau poti sa te abonezi de pe amazon:
REPLIC
Iti recomand totusi sa le scri pe mail si sa vezi ce raspund.
Spor,
Bill :friends:

#39 Useril este offline   szek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 241
  • Inregistrat: 09-May 05

Postat 26 September 2008 - 07:39 AM

Vezi postareaBill, la 26 Sep 2008, 08:32, a spus:

Sau poti sa te abonezi de pe amazon:
REPLIC
Iti recomand totusi sa le scri pe mail si sa vezi ce raspund.
Spor,
Bill :friends:


amazon nu trimite in Ro reviste prin abonament. doar carti si CDuri.

#40 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 26 September 2008 - 07:57 AM

Vezi postareaszek, la 26 Sep 2008, 07:39, a spus:

amazon nu trimite in Ro reviste prin abonament. doar carti si CDuri.

Scuze, nu era o informatie verificata. Ramine sa-i contactezi direct.
Spor,
BIll :friends:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi