Forum Machete,Modelism,Hobby: Tiger Porsche-Dragon 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tiger Porsche-Dragon 1/72 ...deocamdata informatii,please...

#41 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 24 May 2007 - 10:11 PM

Salut Dani,

Daca cautai pe forum, undeva in spate gaseai si posturile de la modelul facut de mine.
Ti-ar fi raspuns la multe intrebari.

Critica intai ;-)
1- turela incorecta. turela a fost schimbata cu una noua cind tancul a fost trimis pe front (serie tarzie) cu chepeng pe partea dreapta spate - si nu orificu de tragere. Eu l-am construit din plastic

2 - cea de a doua antena nu avea umbrela pe ea. In nici o fotografie cunoscuta.

3 - nu vad mitraliera de pe turela???

4 - senila sta putin prea intinsa pentru tipul asta de sasiu

Ce imi place:
Detaliile si vopsirea, pentru un braille sunt bine realizate.

Christian

#42 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 24 May 2007 - 10:39 PM

Pacat de senila aia kk-cioasa de pe stanga care nu s-a lipit. :lol:

Mie-mi place! :hammer: Dar, cred ca cel mai bine e sa-i tai matura si sa-i pui un capac de revell in spatele turelei daca se verifica informatia lui Cristian!

Pentru o masinaria care mie personal nu mi-a placut niciodata, macheta este foarte bine realizata. ;-)

#43 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 25 May 2007 - 10:09 AM

Cristi,fratioare,singurele informatii care le-am avut,la inceput,au fost cele din postarile tale si Achtung Panzer.Totusi,din poze,unele chestii mi s-au parut neclare si de aceea am cerut ajutor pe forum.In final,mi-am finalizat kitul dupa planurile lu' nea Doyle.Deci:
1.In instuctiunile kitului era o trapa[cea amintita de tine],dar in poze se vede port-pistolul.
2.Fiind tanc de comanda,era obligatoriu sa aiba o "matura".
3.La tipul acesta de turela nu stiu sa fi fost mitraliera pe turela...sau te referi la cea de pe aparatoarea tunului[stanga fata]?
4.Senila nu e prea intinsa,am presupus ca tancul e in miscare...in schimb ,daca ascultam de instructiuni,atunci chiar era...

In rest multumesc pt aprecieri si numai bine!

#44 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 25 May 2007 - 10:22 AM

Cata,fratioare,am experimentat montarea senilei dupa instructiunile tale.Sincer,nu e pt mine ...prea multa migaleala,stau prost cu partea cu rabdarea ;-) .Stanga spate s-a dezlipit in momentul pozarii,dar acum e ok.Ieri am fost prea grabit sa postez,am avut senzatia ca e ziua tanchistilor[probabil ca din cauza postarilor :lol: ],cu toate ca machetei ii lipseste cricul si un ciocan["inghitite " de monstrul din covor]...

#45 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 25 May 2007 - 11:45 PM

Citeaza

Stanga spate s-a dezlipit in momentul pozarii,dar acum e ok.


Da! ai dreptate! Mi s-a mai intamplat si mie! Se mai delipeste de la biltz! ;-) :lol:

Ps: Nu am gasit nimc sa confirme afirmatia lui Cristian cu capacul: Acel Tigru P a fost echipat cu turela Nr: 150014 produsa in '42. Intradevar a fost modificat in '44 dar altele au fost modificarile.
Cu "matura" e in dubiu. Au montat o baza pentru antena stelata, dar nimeni nu zica s-a si folosit o antena stelata. In poze e o antena standard de 2m. :lol:

#46 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 27 May 2007 - 12:47 AM

Salut,

Date despre acest vehicol gasesti pe urmatoarele situri:

http://www.achtungpanzer.com/tigerp.htm
- Grillenberg si...

http://tiger1.info/
- Cea mai interesanta si completa baza de date despre Tiger-uri.
Interesanta este si Tigerfibel (Abecedarul Tigrului) si in principiu o gramada de date despre turela si tun.
Daca intri pe pagina in spaniola o sa gasesti si articolele cu pricina (situl are ceva probleme cu link-urile).


http://www.missing-lynx.com/reviews/german...r_fdesisto.html
Si aici gasesti informatii despre turela. Eu tin minte ca ele s-au coroborat cu niste fotografii pe care le-am descoperit ceva mai tirziu.

Ca sa nu te plictisesti iti redau un text dintr-un articol german:
Leider hat Dragon es versäumt auch ein entsprechendes Gitter für die hinteren Luftauslässe beizulegen wie man sie auf einigen Bildern erkennen kann. Da der Bausatz in der Ausstattung und Ausführung exakt den Tiger(P) der 653.Pz.jg.Abt darstellen soll, der nur mit Zimmerit bekannt ist, ist es umso verwunderlicher, dass Dragon die entsprechenden Teile nicht gleich mit dem korrekten Zimmeritmuster versehen hat, sondern glatt und diese Aufgabe an den Modellbauer weitergibt. Ein letzter Schönheitsmakel ist das fehlen der Notausstiegsluke am Turm hinten rechts. Das sind alles Dinge die der gewiefte Modellbauer selber tun kann, aber nicht muss, da man ja auch einen anderen Typ der VK4501 bauen kann.

Si asta este dintr-un alt site a carui adresa nu o mai gasesc acum:
In Spring 1944, S.Pz.Jg.Abt. 653 requested ([3] page 371) one or more Pz.Bf.Wg. (command vehicles) of the type VK4501 Tiger (P). This type of tank had been designed in 1941 and some were assembled before cancellation of the project in October 1942. The tanks were never used in combat, but the hulls were used as the basis of the Ferdinand (later Elefant) self-propelled gun. Since the unit was outfitted with Elefants, a tank with a similar hull would share components and thus be easier to maintain than a vehicle of a different type.
At least one tank was delivered to the unit. Dragon Models have released a kit representing it (reviewed on PMMS).
I cannot comment on the hull of this special vehicle, but I will discuss the turret, which is similar to a Tiger 1 turret. Most of the Tiger (P) turrets were converted for use in Tiger 1 tanks, but four Tiger (P) were kept in working order for tests at the Nibelungenwerke factory ([1] page 28). Two of the four were command vehicles with extra radio equipment, so the tank (or tanks) obtained by S.Pz.Jg.Abt. 653 are very probably these ones. The presence of a smoke signal basket on the cupola supports this idea ([2] page 6-20).
The first 8 turrets built for Tiger (P) had a low roof made of 3 plates, but the rest had a higher roof made of a single bent plate. The leftover command vehicles carried turrets #13 and #14 and therefore had the high roof. Photos of this special vehicle show a high roof.
The vision ports at the sides of the turret were positioned low down in the first Tiger (P) turrets with the low roof. Later, the vision ports were moved upwards to take advantage of the extra headroom under the high roof. The curious thing about this command vehicle is that it has both the high roof and the low port. If we are looking at turret #13 or #14 from the Tiger (P), then it seems at least 5 Tiger (P) turrets were made in this way, possibly many more. This feature was not associated with the use of these vehicles in the command role, because turrets #13 and #14 were built as normal turrets and converted later for command use [2].
Since most Tiger (P) turrets were converted for Tiger 1, and since you cannot practically move the vision port in a finished turret, we would expect a few turrets on early Tiger 1 tanks to have lower vision ports than normal. But I cannot find any photographs of such tanks.


Din pacate tancul nu a avut o antena stelata. Ar fi fost c siguranta mentionat.

Christian

#47 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 29 May 2007 - 07:06 AM

Salut,fratioare,,e adevarat ca n-am gasit nici o poza cu "matura",asa cum de fapt n-am gasit nici cu port-pistolul de pe dreapta,dar,asa cum am mai spus,fiind tanc de comanda,e usor de presupus ca ar fi avut una...in privinta port-pistolului dreapta,se pare ca cele mai multe informatii se gasesc in cartea lui Dainihonkaiga- "Combat History of the Schwerepanzerjaeger Abteilung 653",care sustine acelasi lucru ca si nea Doyle-adica ca avea port-pistol pe partea dreapta a turelei.
In sfarsit,eu initial am solicitat informatii tocmai pt a evita discutiile gen corect-incorect...atunci cred ca era momentul.Pt mine ,personal ,"build"-uirea si "zugravirea" machetelor e un hobby,nu un concurs,care are rolul de a destinde ,dupa cate o saptamana agitata de munca...
Salutari si mult spor!

#48 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 29 May 2007 - 09:06 AM

Salut Dani,

Se poate ca turela sa fi avut port pistol si nu chepeng.
Este unul din cazurile in care sursele de informatie sunt putine si contradictorii.

Acum doi ani existau doar 3 fotografii cu acest tanc in varianta in care a luptat pe front. Intre timp au mai fost gasite citeva si se prea poate ca impul sa rezerve surprize interesante in multe cazuri.

Eu sunt aproape convins ca a avut un chepeng, din urmatoarele motive:
1 - Turela a fost cu siguranta schimbata. Vizoarele turelei de pe front sunt plasate la o cu totul alta inaltime fata de cele din fotografiile de la teste (unde Porsche tot umbla pe tanc).
2 - Nu cred ca nemtii sa fi gasit pe undeva o turela model vechi ??? si aproape cu siguranta a fost schimbata cu una model nou (cu chepeng).
Dar asta e o parere personala.

Oricum acuratetea istorica si anumite detalii care lipsesc de pe un model nu rapesc cu nimic din farmecul machetei.
Si ai perfecta dreptate - Nu e concurs.


Christian

PS - datorita faptului ca sunt mai mult plecat din tara ajung destul de greu pe forum (am acces la net cu intermitente).
Am observat thread-ul de abia cind a fost gata, altfel ti-as fi dat informatii cu cea mai mare placere. Si pe mine m-au ajutat mult cei de pe forum atunci cind am construit modelul meu.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi