Forum Machete,Modelism,Hobby: Modelism 2/2007 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modelism 2/2007 ...a aparut...

#21 Useril este offline   soricelul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 265
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 05 June 2007 - 03:30 PM

Asa este, un nou poll :hammer: Ar fi castigat Rommel dace le batea englezilor vantul in ochi cu tot cu nisip 8-) ? Merita abonamentul :-x ? Dar pokemonii :angry: ? Acestea si alte raspunsuri saptamana viitoare la aceeasi ora si pe acelasi canal.
Daca nu o luati voi razna, o iau eu ;-)

#22 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2007 - 03:40 PM

soricelul, la Jun 5 2007, 04:30 PM, a spus:

Daca nu o luati voi razna, o iau eu :angry:

N-o lua, ca are schema de camuflaj incorecta si plasticul are bavuri :lol: Plus ca dincolo era mai ieftin ;-)

#23 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 June 2007 - 05:29 PM

Offf, offfr si mai, mai!
Messerschmitt, merita, oricare macheta iti pica tot e buna! Eu am luat trei, asa cu bavuri cu tot (alea le da gratisi) si schmena de camuflaj gresita! Si scumpaaaaaaaaaaa!
Offf offf si mai, mai!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 05 June 2007 - 05:29 PM


#24 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 05 June 2007 - 10:24 PM

Messerschmitt, la Jun 5 2007, 03:23 PM, a spus:

Si merita?

Asta e o intrebare la care va trebui sa-ti dai singur raspunsul, pt. ca ce la altul se potriveste, la tine s-ar putea sa nu !

Uite eu sunt printre criticii cei mai nemilosi :lol: ai revistei, dar o cumpar constant, caci altfel, cum as putea stiu ce sa critic :angry:

Io zic sa cumperi cateva numere si poate iti va fi mai usor sa iei o decizie.
8-)

Apropo de critici, a aparut in ultimul Avions (157) un deosebit si excelent articol pe 4 pagini, despre un avion ( nr.4) construit de Coanda, in Franta pe la 1914. Scris de doi francezi, articolul ar trebui tradus si publicat in vreo revista din tara.

Alo, se aude acolo unde trebuie ?! :-x ;-)

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 05 June 2007 - 10:25 PM


#25 Useril este offline   romrail 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 13-November 05

Postat 05 June 2007 - 11:18 PM

Blue-Max, la Jun 5 2007, 10:24 PM, a spus:

Apropo de critici, a aparut in ultimul Avions (157) un deosebit si excelent articol pe 4 pagini, despre un avion ( nr.4) construit de Coanda, in Franta pe la 1914. Scris de doi francezi, articolul ar trebui tradus si publicat in vreo revista din tara.

Alo, se aude acolo unde trebuie ?! :-x ;-)

Nu vreau sa "torn gaz pe foc", dar ma intreb de ce oare Blue-Max in loc sa critice tot timpul revista Modelism (pe care singur a recunoscut ca o cumpara constant) nu se apuca sa faca el o revista mai buna sau macar sa traduca articolul de care vorbeste in mesajul sau.

#26 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 06 June 2007 - 06:09 AM

romrail, la Jun 6 2007, 12:18 AM, a spus:

Nu vreau sa "torn gaz pe foc", dar ma intreb de ce oare Blue-Max in loc sa critice tot timpul revista Modelism (pe care singur a recunoscut ca o cumpara constant) nu se apuca sa faca el o revista mai buna sau macar sa traduca articolul de care vorbeste in mesajul sau.

Romrail, partial mi-ai citit gandurile: da as traduce cu mare placere articolul in cauza si pana una alta, l-am putea pune aici pe forum la articole, cu poze cu tot.
Dar ma intreb daca nu incalcam vreo regula ?! Cartula ce zici ?!

Cat despre publicarea articolului in cauza in vreo revista din RO, trebuie tratate drepturi de publicare, etc. (nu ma pricep) cu conducerea revistei Avions, in speta Lella Press. Unde par exemple, monsieur Craciunoiu e membru colaborator pour la Roumanie. Ar putea face unele demersuri, nu ?! Crios, te ocupi tu ?! 8-)

Iar cu facutul de reviste, nu-i jobul meu. Eu o cumpar, adica dau bani si o "consum". Pt. acest fapt, pot emite prtetentii, nu ?! Sau trebuie sa inghit "orice" mi se da ?! :-? Mai ales ca a ramas singura oferta !

#27 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 June 2007 - 07:58 AM

Blue-Max, la Jun 6 2007, 06:09 AM, a spus:

Cat despre publicarea articolului in cauza in vreo revista din RO, trebuie tratate drepturi de publicare, etc. (nu ma pricep) cu conducerea revistei Avions, in speta Lella Press. Unde par exemple, monsieur Craciunoiu e membru colaborator pour la Roumanie. Ar putea face unele demersuri, nu ?! Crios, te ocupi tu ?! 8-)

Sa ma ocup eu sa ce?
Sa iau vorba de aici de pe forum si sa i-o pasez domnului Craciunoiu.
Pai exact in momentul cand iti raspund tie, dl. Craciunoiu tocmai citeste ce ai scris tu.
Ti-am mai spus: colaborarea mea cu Modelism are alti termeni decat aia pe care continui tu sa crezi ca ii are si nu se bazeaza pe oarece prieteni ci pe niste intelegeri clare care daca nu sunt respectate de o parte sau de alta ... adio si n-am cuvinte. Acum am fost mai clar? ;-)
Luand in considerare cele de mai sus sper sa intelegi ca in felul in care m-as ocupa eu se popate ocupa oricine si ca-l cunoaste si ca nu-l cunoaste pe dl. Craciunoiu, iar eu nefiind pasionat de tot ce zboara sunt cel mai putin in masura sa ma ocup de treaba asta.

Bafta!

#28 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2007 - 09:59 AM

Blue-Max, la Jun 6 2007, 07:09 AM, a spus:

Romrail, partial mi-ai citit gandurile: da as traduce cu mare placere articolul in cauza si pana una alta, l-am putea pune aici pe forum la articole, cu poze cu tot.
Dar ma intreb daca nu incalcam vreo regula ?! Cartula ce zici ?!

Cat despre publicarea articolului in cauza in vreo revista din RO, trebuie tratate drepturi de publicare, etc. (nu ma pricep) cu conducerea revistei Avions, in speta Lella Press.

Pai vad ca ti-ai raspuns singur. Sau crezi ca e vreo diferenta de reguli intre a-l publica pe web si a-l publica intr-o revista tiparita? :angry:

Pana atunci, pentru cei cu adevarat interesati, revista Avions e disponibila spre cumparare, costa 7.5EUR din cate am vazut.

PS: Max, ca vad ca devine o obisnuinta... Cand critici, trebuie sa existe si o motivatie... Inca nu mi-e clar, motivatia e ca te simti mai bine dupa ce critici, sau astepti sa se intample ceva? Ca daca doar critici si te astepti ca ALTcineva sa ia masuri, mi-e teama ca vei sfarsi ignorat de catre 'cineva'. Critica e plictisitoare peste un anumit punct, si deja mi-e teama ca parerile tale privitor la subiectul asta nu mai prea sunt luate in seama ca atare, acolo unde trebuie.
Critica fara 'actiune' nu e altceva decat vorbarie goala, nu te supara. Si sper sa intelegi cum stau lucrurile defapt. ;-)
Vorba aia, cand vezi ca nu merge asa, schimba macazul... :lol:

#29 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 June 2007 - 01:10 PM

Domnul Cristian Craciunoiu face o referire in editorialul revistei (ca noutate pentru modelisti),la" un cunoscut post Tv "care "va incepe un serial saptaminal de prezentare a tehnologiilor specifice " . Cunoaste cineva mai multe amanunte?

#30 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 06 June 2007 - 01:53 PM

Pe la "TVR Abonament" parca...crios presupun ca stie mai multe amanunte!

#31 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 06 June 2007 - 02:15 PM

crios, la Jun 6 2007, 08:58 AM, a spus:

Blue-Max, la Jun 6 2007, 06:09 AM, a spus:

Cat despre publicarea articolului in cauza in vreo revista din RO, trebuie tratate drepturi de publicare, etc. (nu ma pricep) cu conducerea revistei Avions, in speta Lella Press. Unde par exemple, monsieur Craciunoiu e membru colaborator pour la Roumanie. Ar putea face unele demersuri, nu ?! Crios, te ocupi tu ?! 8-)

Sa ma ocup eu sa ce?
Sa iau vorba de aici de pe forum si sa i-o pasez domnului Craciunoiu.
Pai exact in momentul cand iti raspund tie, dl. Craciunoiu tocmai citeste ce ai scris tu.
Ti-am mai spus: colaborarea mea cu Modelism are alti termeni decat aia pe care continui tu sa crezi ca ii are si nu se bazeaza pe oarece prieteni ci pe niste intelegeri clare care daca nu sunt respectate de o parte sau de alta ... adio si n-am cuvinte. Acum am fost mai clar? ;-)
Luand in considerare cele de mai sus sper sa intelegi ca in felul in care m-as ocupa eu se popate ocupa oricine si ca-l cunoaste si ca nu-l cunoaste pe dl. Craciunoiu, iar eu nefiind pasionat de tot ce zboara sunt cel mai putin in masura sa ma ocup de treaba asta.

Bafta!

Exact crios. Era vorba doar de-al informa pe dl. Craciunoiu, asupra acestui aspect. Nu stiam ca domnia sa citeste chiar asa de regulat forumul.

Nimic mai mult. In rest n-am afirmat nimic, n-am presupus nimic in cea ce te priveste. Nu vad de ce te-ai simtit nevoit sa dai explicatii :-?
Te-am prins prost dispus ?! 8-)

#32 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 June 2007 - 02:21 PM

tomcat_ct, la Jun 6 2007, 01:53 PM, a spus:

Pe la "TVR Abonament" parca...crios presupun ca stie mai multe amanunte!

Nu la "TVR Abonament", dar asta e mai puti important.
A fost o vizionare, s-a facut un program tematic, am demonstrat ca facem fata si nu ne facem de ras. Ramane de vazut pe mai departe.
Noi am pasat! Mingea nu mai e in terenul nostru.
Daca nu se va face nu suntem noi vinovatii.
Cand ma refer la "noi" ma refer la membrii acestui forum.
Mai departe este treaba Modelism si respectiva emisiune.

Bafta!

#33 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 June 2007 - 02:37 PM

Blue-Max, la Jun 6 2007, 02:15 PM, a spus:

crios, la Jun 6 2007, 08:58 AM, a spus:

Blue-Max, la Jun 6 2007, 06:09 AM, a spus:

Cat despre publicarea articolului in cauza in vreo revista din RO, trebuie tratate drepturi de publicare, etc. (nu ma pricep) cu conducerea revistei Avions, in speta Lella Press. Unde par exemple, monsieur Craciunoiu e membru colaborator pour la Roumanie. Ar putea face unele demersuri, nu ?! Crios, te ocupi tu ?! 8-)

Sa ma ocup eu sa ce?
Sa iau vorba de aici de pe forum si sa i-o pasez domnului Craciunoiu.
Pai exact in momentul cand iti raspund tie, dl. Craciunoiu tocmai citeste ce ai scris tu.
Ti-am mai spus: colaborarea mea cu Modelism are alti termeni decat aia pe care continui tu sa crezi ca ii are si nu se bazeaza pe oarece prieteni ci pe niste intelegeri clare care daca nu sunt respectate de o parte sau de alta ... adio si n-am cuvinte. Acum am fost mai clar? ;-)
Luand in considerare cele de mai sus sper sa intelegi ca in felul in care m-as ocupa eu se popate ocupa oricine si ca-l cunoaste si ca nu-l cunoaste pe dl. Craciunoiu, iar eu nefiind pasionat de tot ce zboara sunt cel mai putin in masura sa ma ocup de treaba asta.

Bafta!

Exact crios. Era vorba doar de-al informa pe dl. Craciunoiu, asupra acestui aspect. Nu stiam ca domnia sa citeste chiar asa de regulat forumul.

Nimic mai mult. In rest n-am afirmat nimic, n-am presupus nimic in cea ce te priveste. Nu vad de ce te-ai simtit nevoit sa dai explicatii :-?
Te-am prins prost dispus ?! 8-)

Ba, dimpotiva! ;-)
Am incercat sa lamuresc un pic lucrurile la modul general referitor la relatia mea si firma Modelism si ca sa intelegi ceea ce am mai scris, ca eu nu am niste puteri in plus fata de altii indiferent cine sunt aceia.
Stiu ca citea pentru ca tocmai ma sunase sa ma solicite in legatura cu o rubrica permanenta despre figurine pentru revista si ca o chestie pur colaterala mi-a zis ca tocmai citeste topicul cu parerile despre nr.2/'07.
Parerile domnului Craciunoiu sunt parerile dansului, iar parerile mele sunt ale mele si nu au fost putine cazurile in care ele nu au coincis.
Am dat explicatii pentru ca m-ai intrebat daca ma ocup eu si ti-am raspuns de ce nu ma ocup din toate punctele de vedere.
Stiam ca tu esti lamurit :lol: , dar mai e cate cineva care nu e lamurit pe deplin :angry: .
Hai sa mutam discutia pe PM sau pe e-mail ca deja stiu unul care are impresia ca ai tu ceva cu mine si unul care are impresia ca am eu ceva cu tine si nu vreau sa li se acutizeze impresiile. :lol: OK?

Bafta!

#34 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 06 June 2007 - 02:42 PM

Citeaza

Pai vad ca ti-ai raspuns singur. Sau crezi ca e vreo diferenta de reguli intre a-l publica pe web si a-l publica intr-o revista tiparita?

Ma gandeam ca poate o publicare pe web, care nu implica nici un castig material, sa fie tratata diferit decat una in revista tiparita, care clar atrage dupa sine castiguri materiale.

Citeaza

Pana atunci, pentru cei cu adevarat interesati, revista Avions e disponibila spre cumparare, costa 7.5EUR din cate am vazut.

Asta e pretul la chiosc in Franta. :angry: Pt. Romania se mai adauga expeditia.

Citeaza

PS: Max, ca vad ca devine o obisnuinta... Cand critici, trebuie sa existe si o motivatie... Inca nu mi-e clar, motivatia e ca te simti mai bine dupa ce critici, sau astepti sa se intample ceva? Ca daca doar critici si te astepti ca ALTcineva sa ia masuri, mi-e teama ca vei sfarsi ignorat de catre 'cineva'. Critica e plictisitoare peste un anumit punct, si deja mi-e teama ca parerile tale privitor la subiectul asta nu mai prea sunt luate in seama ca atare, acolo unde trebuie.
Critica fara 'actiune' nu e altceva decat vorbarie goala, nu te supara. Si sper sa intelegi cum stau lucrurile defapt.
Vorba aia, cand vezi ca nu merge asa, schimba macazul...


Subtil cartula, subtil ! ;-)
Motivatii sunt, dar daca iti intorci capul, n-ai cum sa le vezi, normal.
Ce putere am eu asupra alcatuirii unei reviste, care nu-mi apartine, decat s-o critic. Daca criticile mele nu sunt luate in seama acolo unde trebuie, nu inseamna neaparat, ca nu sunt juste. Sau ?!
Sa inteleg, ca tu imi sugerezi, sa incetez criticile, din moment ce nu au urmari ?! Atunci dupa acest principiu, mai toata presa noastra scrisa, ar putea inceta sa existe. Ca tot e vorbarie goala ....
Am inteles bine ... ?!
Credeam ca acest forum e unul liber, in exprimarea ideilor si parerilor. Deranjez pe cineva, incurc pe cineva ? Pe tine e clar ca te-am plictisit, dar poate nu esti interesat in aceasta revista si in felul cum apare ea.
:lol:

#35 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 June 2007 - 03:00 PM

Critica are rostul ei abia atunci cand se face la obiect.
Cand obiectul devine ceva semi-apstract abia atunci nu-si mai gaseste rostul si de aici apar discutii asa cum au aparut si data trecuta.
Cand ajung sa zic: "revista X e vai mama ei" inseamna ca deja nu mai cumpar revista.
Daca ii zic lui Icsulescu ca revista lui e proasta nu l-am ajutat cu nimic.
Daca ii zic ca in numarul tz articolul din dunga are copy/paste, ca poza aia nu e pe stanga ci pe dreapata abia atunci ii dau de inteles ca lucrurile nu sunt asa cum trebuie, ca unul dintre colaboratori scrie prosti ... abia atunci se mai pot lua masuri.
Daca zici: eu sunt cel mai vehement critic al lui Cristi. nici pe ala nu-l ajuta cu nimic pentru ca dai senzatia ca in realitate ai ceva cu el si nu mai esti obiectiv si nici pe tine pentru ca nu va mai face in veci ce zici tu numai ca sa-ti faca in ciuda si oricum si daca ar vrea sa faca nu are ce sa faca pentru ca e la modul general.
Si ar mai fi ceva: daca articolul e semnat de mine il poti critica pe Dl. Craciunoiu? ;-)

Bafta!

#36 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2007 - 03:21 PM

Nu vreau sa pierd vremea cu polemici, Max. Hai sa it explic altfel, ideea e simpla. Daca tot critici la nesfarsit, si doar atat, esenta mesajului dispare. Si ramane doar impresia de 'gica contra'. Cu tot ce decurge de aici. Si esti exact in situatia asta, acum. Da, ai dreptate cu 'criticile' pana la un punct, insa persistenta deja ridica semne de intrebare, si face ca mesagerul sa fie mai important ca mesajul. Iti spun SIGUR ca mesajul tau s-a auzit unde trebuia sa se auda. Ce crezi ca ai de castigat, sau ce crezi ca se va intampla daca repeti la nesfarsit aceleasi chestii? O sa iti faca cineva pe plac doar ca sa scape de criticile tale, ca nu mai poate, nu le mai suporta? Permite-mi sa ma indoiesc de acest lucru. ;-)

Nu face gresala sa consideri ca ma deranjeaza ca tu critici Modelismul, sau mai stiu eu ce... Treaba ta ce faci cu timpul tau liber, si pe cine critici, ma lasa absolut rece. La fel cum ma lasa foarte rece simpatiile care le-ai avut de-a lungul timpului pentru unii, si antipatiile fara de altii, din peisajul presei de specialitate :angry: Nu pot sa nu le constat, insa e treaba ta...
Eu insa iti sugerez sa-ti canalizezi energiile spre a face ceva POZITIV, critica prin esenta ei e o reactie 'negativa', desi uneori are si rezultate pozitive (insa foarte rar). Schimba ce se poate schimba, accepta ceea ce nu se poate schimba.

Pot sa inteleg ca-ti pare rau ca a mai ramas o singura revista, si aia nu se ridica la asteptarile tale. Dar asta e situatia. Eu de exemplu nu cred ca va apare prea curand o revista de modelism in Romania care sa ma multumeasca PE MINE. Si stii de ce? Pentru ca fiecare din noi evoluam. Si vrem mai mult. Si o revista facuta in stilul Modelism nu mai are cum sa ma multumeasca PE MINE. Oricat de buna ar fi ea. Situatie similara si pentru reviste din afara. Si pentru site-uri de web. Pur si simplu ajungi sa depasesti nivelul unei anume publicatii, si isi pierde usor-usor farmecul.... Treci mai departe, evoluezi. Nu poti sa ramai 'impietrit' la un anume nivel. Si nici o revista nu poate sa evolueze o data cu cititorii sai, ea are un public mult mai larg.
Eu unul sunt sigur ca exact asta se intampla si in cazul tau... Si cred ca o sa fii un etern nemultumit, cu privire la Modelism.

#37 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 06 June 2007 - 06:58 PM

cartula, la Jun 6 2007, 04:21 PM, a spus:

Nu vreau sa pierd vremea cu polemici, Max. .....

Nu stiu, din tonul cum o zici, pare a fi o chestie urata, de care sa ne rusinam, s-o evitam .... asta cu polemicile. Eu stiu ca polemicile pot fi cordiale si constructive, vezi cartea lui Octavian Paler.


Propunere constructiva, absolut serioasa.
Sugerez si recomand cu caldura redactiei Modelism Int. publicarea/preluarea in vreun nr. viitor a articolului "Coanda nr.4: le chasseur lourd de l'inventeur de l'avion a reaction! par Jean-Yves Niel" din revista franceza Avions (157), in masura in care bugetul revistei permite preluarea drepturilor de tiparire. Articolul se integreaza perfect interesului aratat de MI asupra istoriei aviatice in care sunt implicati romani.
Mai mult, pt. a dovedi buna mea credinta, ma ofer absolut voluntar sa traduc in intregime articolul (4 pag.! ) si sa pun la dispozitie redactiei scanarile fotografiilor (din pacate nu in original ci doar din revista).

#38 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2007 - 07:42 PM

Blue-Max, la Jun 6 2007, 07:58 PM, a spus:

cartula, la Jun 6 2007, 04:21 PM, a spus:

Nu vreau sa pierd vremea cu polemici, Max. .....

Nu stiu, din tonul cum o zici, pare a fi o chestie urata, de care sa ne rusinam, s-o evitam .... asta cu polemicile. Eu stiu ca polemicile pot fi cordiale si constructive, vezi cartea lui Octavian Paler.

Polemicile sunt utile cat timp pot avea o finalitate. Sa stai insa sa "polemizezi" (cam singur), pe baza a ce face al treilea, sa-l critici si sa-i dai lectii de pe bara despre cum ar trebui el defapt sa faca lucrurile bine, se numeste a chibita :lol: E o imagine foarte apropiata de ceea ce se intampla pe aici.
Poti sa chibitezi cat vrei, ti-am spus, nu ma deranjeaza. Dar nu te amagi ca e cumva vorba de vreo 'polemica'... Nu se indeplinesc criteriile pentru a o denumi asa :angry:

Da, daca vrei sa polemizam, putem porni o discutie filosofica despre care sunt cele mai bune modalitati de a ajunge la un rezultat, intr-o societate normala. Tema de azi: "ajutor sau critica"? ;-) De abea aici, cred ca avem idei contradictorii.

#39 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 06 June 2007 - 08:50 PM

Citeaza

Poti sa chibitezi cat vrei, ti-am spus, nu ma deranjeaza. Dar nu te amagi ca e cumva vorba de vreo 'polemica'... Nu se indeplinesc criteriile pentru a o denumi asa

Ce sa zic ?! ...
Tu ai definit situatia ca o polemica. Acuma te-ai razgandit, e chibitare. Dupa cum iti serveste in argumentarea logica, schimbi datele problemei. Nu prea esti cartezian :angry:, schimbi referentialele, ca sa obtii tot timpul solutii pozitive ... tie. Mie mi le lasi tot timpul pe alea negative ... 8-) he, he.

Citeaza

Tema de azi: "ajutor sau critica"?

Uite, am criticat (dar nici macar n-am criticat si ati si sarit pe mine) si am si ajutat. Am facut o propunere si mi-am oferit ajutorul. E destul pe azi. Mai e si maine o zi. ;-)

#40 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 06 June 2007 - 10:56 PM

Dragii mei colegi de forum eu cred ca va consumati prea mult timp liber pretios,discutind despre acest subiect.Iar daca cuiva nu-i place revista trebuie doar sa nu o cumpere.Este o revista privata care are un scop bine stabilit de firma care o scoate.Inainte faceam si eu caz aici pe forum ,dar crede-ma B.Max ,ca chiar nare rost sa-ti consumi energiile pe subiectul asta .Mi-am dat singur seama de asta dupa ce am stat de vorba cu dl.Craciunoiu,mi-am dat seama ca ramasesem la capitolu asta un nostalgic al epocii comuniste.Revista este o publicatie de firma si trebuie luata ca atare.Iar reviste de modelism asa cum stiam in anii 80,nu mai exista nici afara.Vezi transformarea lui Modelist Constructor,Modelbau,Plany M. etc.,sau adaptat toate la capitalism cum au putut mai bine ,altfel dispareau de tot.Paul.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi