Forum Machete,Modelism,Hobby: Variatiuni pe acelasi trup - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Variatiuni pe acelasi trup 1/72 Figurine concurs

#1 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 25 June 2007 - 01:40 PM

Avand in vedere ca tot lucrez la acesti soldati si ca imi va lua ceva timp, m-am gandit sa va mai distrez putin, introducandu-le in concurs.

Figurina, face parte din noul set de la Imex intitulat "German Infantry".
Este o pozitie standard, cea mai comuna respectiv cea cu arma la ochi.
Setul ofera nu mai putin de 8 astfel de pozitii si cum una din placerile mele mari este sa convertesc figurine, in cadrul acestui topic voi incerca convertirea a 6 astfel de figurine (numarul nu include si pozitia standard) in moduri cat mai diverse.

Am ales aceasta pozitie din mai multe motive, respectiv nr. mare de figurine inclus, faptul ca este una extrem de comuna precum si pentru ca este singura din tot setul ale carui brate (mai bine spus brat) este oferit separat. Nu in ultimul rand, pentru o mult preconizata si visata diorama, am nevoie de cat mai multi soldati in aceasta pozitei, cu arma la ochi, pentru a ii baga in transee. Bineinteles, toti trebuie sa fie diferiti.

Setul este din plastic tare (si nu moale cum este precizat pe PSR), asa ca majorittea conversiilor nu vor fi prea greu de realizat cel putin din punct de vedere al lipirii. De asemena, spare box-ul geme de diverse piese care cred ca se vor potrivi foarte bine aici, si desigur, Preiser va juca un rol major.

Iata doi dintre participanti (pozitia standard cu arma la ochi + aceeasi pozitie dar fara brat montat).
Sper sa va placa ce va iesi din ei..... :angry:

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 01 July 2007 - 08:44 AM

In sfarsit, am reusit sa termin conversiile. Dupa cum am spus, pe trei i-am facut in pozitii de tragere cu diverse arme la ochi, iar pe alti trei am incercat sa ii transform cat mai mult, in pozitii cat mai interesante.

Conversiile se bazaeaza in special pe schimbatul bratelor, capetelor, armelor precum si pe adaugarea de diverse accesorii cum ar fi tocuri de pistol, Zeltbahn-uri si alte asemenea obiecte de echipament, majoritatea urmand a le adauga dupa ce am inceput vopsirea figurinelor. In unele cazuri, pentru a le putea adauga, a fost necesara inlaturarea de pe figurine a unor eleente de echipament care fusesera sculptate pe ele, cum ar fi cartusierele de kar98K, grenada ou etc.
Totodata, au fost schimbate si palmele la doua figurine carora le-am pastrat bratul dat de set si a carui pozitie am schimbat-o cu ajutorul apei colocotite.

Toate capetele sunt Preiser, iar pentru brate si arme am folosit Preiser, Pegasus Hobbies precum si unele luate de la alte figurine din acelasi set.

De asemenea, aproape toti care au capul gol sau sapca M42 sau chipiu M34 vor primi si casti puse la centura.

Figurinele au fost debavuate de doua ori si va mai avea loc una dpa vopsirea cu culoarea de baza.

Observatiile si alte remarce sunt binevenite.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#3 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 12 July 2007 - 07:43 PM

Capatanile Preiser dau finete lucrarii,dar cureaua de la MP40 arata cam nasol. S-ar putea sa mi se para, dar chiar asa groasa era?
O alta observatie ar mai fi de adugat tot la baiatul cu Mp40.Cartusierele kar98 sunt cam evidente.
Detaliile gen curele, nasturi, buzunare para-mi-se ca nu se vor vedea prea bine la vospire la cum vad eu plasticul.Nu par prea definite la margini.

Imi place tipul cu 2 pusti.Are o pozitie foarte originala si mai e tipul de langa el cu o mana intinsa in fata.

Ai modificat si pozitia picioarelor la cei 4 stand in picioare?Parca erau identici toti, nu?Daca da, nu se observa urmele lasate de taiere.
Asta e o parte frumoasa la figurine.Toti simtim putin de "Ciomu" in noi. :lol:

#4 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 12 July 2007 - 11:15 PM

Un mare bravos, fratioare...desi n-am facut niciodata asa ceva ,arata bine de tot.

#5 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 13 July 2007 - 07:31 AM

Eu m-am incurcat in observatii si am uitat sa spun ca au iesit "beton" (n-am mai auzit de mult cuvantul asta folosit asa, cica nu mai e la moda).sunt simpatici.
sigur o sa iasa bine in diorama.sun foarte curios cum vor arata vopsiti

#6 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 18 July 2007 - 01:04 PM

Multumesc mult, imi pare nespus de bine ca va plac. Sa vad cum reusesc sa ii termin, am fost plecat si pe 24 voi pleca iar din tara. Asa ca va trebui sa ii temin in cateva zile. Momentan sunt in acelasi stadiu, dar de azi incep sa accelerez.

Referitor la cureaua de la MP, aceasta in realitate nu este prea groasa sau lata, dar in poze poate aparea mai ciudata. Oricum, e o chestie sa ai la arme la scara 1/72 curele, momentan doar Pegasus Hobbies si alte cateva mici exceptii de la alte firme au astfel de detalii.

Bineinteles ca le voi mai lipi diverse accesorii intre care casti, cartusiere pentru MP si Zeltbahn-uri. Din acest motiv nu am incercat sa ii finisez prea tare in anumite locuri deoarece vor fi acoperite de acestea si nu se vor mai vedea.
Intr/adevar, detaliile ca nasturi, curele nu prea sunt extraordinar definite, dar voi incerca sa le pun in evidenta la vopsire.

Sper sa apuc sa ii termin pana la data stabilita. :whistle:

#7 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 22 July 2007 - 11:57 PM

Ptr. ca au fost cuminti, au primit uniforme, bretele, centuri si cizme. In plus, au acum piele, teci de lopeti si saci de merinde. Cei cu pistoale, au primit tocurile.
Au aparut si unele arme si curlele acestora (cele care au).
Urmeaza terminarea armelor si a accesoriilor (masti de gaze, gamele, bidoane, baionete, lopeti etc).
Si nu in ultimul rand, fetele..... :whistle:

Imagine postata

Imagine postata

#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2007 - 12:10 AM

Au iesit bine in majoritate. se vede imediat cand pui un cap preiser.
Dar te rog fa cumva si revizuieste mana aluia cu chipiu si veleitati de comandant. Mana stanga e nefireasca. Pare ca are umarul rupt.
Si intr-adevar cureaua de la automat ar trebui facuta din foaie de plumb sau poleiala de la vreo sampanie. Sarma aia e groasa si pt furtunul unui flammwerfer.

#9 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 23 July 2007 - 08:38 AM

Merci, intr-adevar, se vede un cap Preiser de departe.... :angry: :whistle:

Bratul comandantului este intr/o pozitie destul de fireasca, dar soldatul este dat putin pe spate (sprijinit de carton... :angry: ) si din acest motiv pare cam aiurea. Am facut pozele intr-o mare viteza si nu m-am mai chinuit sa il asez ca lumea....
As mai putea sa umblu putin la el, sa il mai stramb putin in apa clocotita....insa nu m/am hotarat inca.

Si cureaua de la arma e destul de in regula, cel putin asa arata in realitate.... Nu este pusa de mine, bratul cu MP40 este imprumutat de la Pegasus Hobbies si avea cureaua aceea.... Este din plastic moale, dar materialul folosit de PH se lipeste foarte bine si de plastic tare.
Destul de rar, dar am mai facut curele la arme din culee trase la cald. Ies destul de bine mai ales ptr. figurinele din plastic tare.

Voi mai posta azi niste imagini, inainte sa plec. Intre timp am mai facut cate ceva la ei si dupa servici sper sa mai apuc sa mai adaug cateva detalii...
Timpul asta ne distruge .... :lol:

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 23 July 2007 - 08:41 AM


#10 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 23 July 2007 - 10:47 PM

Am reusit sa le mai adaug niste detalii si anume cozi lopeti, parte metalica la lopata, baionete, manere la baionete, suport piele baioneta, bidoane, gamele, cutii masti de gaze, cureluse masti de gaze, zgarieturi pe diverse parti metalice ale echipamentului si cureluse la acestea.
Am terminat armele si le-am adaugat Zeltbahnuri (vor fi in model Wehrmacht), cateva lanterne (2), cartusiere MP40 si afet bipied la PzB. Toate acestea sunt Preiser.
Nu in ultimul rand, le-am terminat de pictat fetele iar cativa au primit si par.
Mai este o gramada de lucru, maine plec dar ma voi intoarce in tara destul de repede, pe 28. Sper sa am timp suficient ptr. a ii termina in timp util, voi mai face si maine dimineata cate ceva, anume finalizarea Zeltbahn-urilor si inca unele mici detalii si corecturi.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#11 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 31 July 2007 - 12:30 AM

Iata-i finalizati si pe acesti baieti, sper sa va placa chiar daca pozele nu sunt extraordinare. Mi-a bubuit si un alt bec de 500 pe care il primisem, asa ca a trebuit sa ma multumesc cu un bec clasic.

Conform peltitelor de la epoleti si vipustii de pe chipiul comandantului (verde deschis), figurinele fac parte din Panzer Grenadier si tinand cont, pe de-o parte de camuflajul de pe Zeltbahn-uri si prelata de camuflaj de pe casca unui soldat, iar pe de celalta parte, avand in vedere peltitele de la gulere, toti sunt inrolati in Wehrmacht.
De mult nu am mai incercat un camuflaj Wehrmacht, este destul de dificil de realizat (in special pe spatii extrem de mici) si sper sa va placa.
Nu voi mai descrie ceea ce am facut in ultima etapa deoarece voi posta culorile pe care le-am folosit (mi-este mai usor asa si cred ca si mai folositor pentru cei care nu s-au stabilit inca ce culori sa foloseasca pentru armata germana in WWII).
Sper sa nu uit nici una, dar este posibil intrucat sunt destul de multe....
Am avut ce amesteca in ultima perioada.... :whistle: :-o :-D

Iata si culorile folosite in incercarea de a reproduce cat mai exact culorile originale ale diverselor obiecte:

HUMBROL
33 - cizme, curele pantaloni, bretele, cartusiere Kar 98K, tocuri de pistol, curele casti, curele gamele, curle suport teci baionete, butoane lanterne, capse saculeti instrumente de citit harta, par negru
66 - uniforme
61 - fete si maini
170 - sprancene si par saten
113 - buze
99 - par blond
62 - piele bidon
98 - piele teci lopeti, curele bidoane, curele arme, porthart ofiter
72 - saci merinde
116 - containere masti de gaze
102 - gamele
186 - curele masti de gaze
26 - cartusiere MP40
30 - saculeti instrumente de citit harta
84 - grenade tip ou
148 - culoare de baza Zeltbahnuri si prelata casca
76 - camuflaj Zeltbahnuri si prelata casca
160 - camuflaj Zeltbahnuri si prelata casca
159 - camuflaj Zeltbahnuri si prelata casca (liniile subtiri specifice acestui tip de camuflaj Wehrmacht)
110 - cozi lopeti
186 - parte lemn Kar 98K si pusca antitanc, manere baionete, pat pistol
53 - culoare baza parti metalice arme, unele parti metalice de la paturile de Kar 98 K, zgarieturi containere masti de gaze
27004 - metalcote pentru parti metalice arme
34 - vulturi Wehrmacht, peltite gulere
80 - vipusca peltite, vipusca chipiu ofiter
163 - casti metalice
23 - noroi de pe cizme, uniforme, casti

REVELL
8 - epoleti
9 - cozoroc chipiu ofiter
91 - teci si parti metalice maner baionete, catarame curele pantaloni si curele arme, zgarieturi de pe gamele si capace bidoane, nasturi, geamuri lanterne, insigna chipiu ofiter

MODEL MASTER
Gunmetal - ochi si parti metalice lopeti si capace bidoane

ULEIURI
Ivory - umbre uniforme si par
Burnt Sienna - spalare fete si maini

Reamintessc fapul ca fgurinele fac parte din setul IMEX 1/72 si initial toti au fost identici, respectiv pozitia primului soldat din partea stanga.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi