Forum Machete,Modelism,Hobby: Razboinicul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Razboinicul

#1 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 30 July 2007 - 09:29 AM

Salut,

Asa cum am spus atunci cind a inceput acest “concurs cvirtual” lansat de Alguhan, incerc si eu sa intru, tardiv, cu o figurina. De ce tardiv? Pentru ca abia acum citeva zile am reusit sa ma apuc pentru prima oara din nou de modelism, in Germania. Si proiectele de acasa a trebuit sa le las deoparte ...
Oricum speram sa ma pot apuca in concediu, dar de…
Socotelile din tirg nu se prea potrivesc cu alea de acasa.

Nu va dau detalii despre ce reprezinta figurina – asta o sa fie intr-un articol la sfirsitul constructiei.

Am debavurat, gaurit si aranjat diferite detalii care mi se pareau grosolane. Grunduit si vopsit in negru (sincer sa fiu eram mai istet daca imi luam un grund negru). Spray.
Bratele le-am lasat separat pina in momentul in care am vopsit cu culorile de baza toata figurina.

Acum urmeaza partea grea – am ajuns la faza de spalari. Pentru ca nu am ajuns sa imi iau uleiurile de acasa, folosesc acuarele Pelikan. O sa vedem cum merge mai departe…

Dupa care urmeaza faza cu lumina. Si acolo chiar sunt la limita cunostinelor si experientei mele.


Christian

PS - blestematia asta mica are aprox 4cm... O sa imi trebuiasca o lupa cit de curind.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Grey_Knight_IGP1811.jpg


#2 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 30 July 2007 - 09:30 AM

fig 2 - muschii fesieri...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Grey_Knight_IGP1812.jpg


#3 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 30 July 2007 - 09:31 AM

fig 3 - Psy tunul fixat pe armura.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Grey_Knight_IGP1813.jpg


#4 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 30 July 2007 - 09:32 AM

fig 4 -sabia

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Grey_Knight_IGP1815.jpg


#5 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 30 July 2007 - 09:33 AM

fig 5 - alt detaliu cu sabia

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Grey_Knight_IGP1816.jpg

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 30 July 2007 - 09:33 AM


#6 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 30 July 2007 - 09:35 AM

fig 6 - figurina asamblata

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Grey_Knight_IGP1828.jpg


#7 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 30 July 2007 - 09:35 AM

fig 7

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Grey_Knight_IGP1829.jpg


#8 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 30 July 2007 - 09:36 AM

fig 8

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Grey_Knight_IGP1831.jpg


#9 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 30 July 2007 - 09:38 AM

fig 9 - Orice sugestii si comentarii (inclusiv critici) sunt binevenite.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Grey_Knight_IGP1832.jpg


#10 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 31 July 2007 - 01:56 PM

Super...cat ziceai?- 4 cm.Se pare ca stai bine la cap.rabdare si vedere. :whistle:

#11 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 12 September 2007 - 12:31 AM

Salut,

Am mai reusit sa lucrez ceva la figurina. Mai am o gramada de lucru la armura si parca treba nu merge asa de repede cum credeam.

Deci
"Grey Knight"-ul meu:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _IGP2533.jpg


#12 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 12 September 2007 - 12:33 AM

A aparut mult blendig si majoritatea umbrelor sunt "pacaleli" vizuale prin utilizarea unor nuante de culori diferite.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _IGP2534.jpg


#13 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 12 September 2007 - 12:35 AM

Cel mai mult am lucrat la sigiliile puritatii. Sunt benzile de hirtie lipite cu un fel de sigiliu de armura si arme.

Poarta un set de inscrptii pe cele menite sa il apere pe posesor de demoni. In special pe latura psihica.
Inca nu am facut inscriptiile pe sigilii. trebuie sa ma inarmez cu multa rabdare... :bang:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _IGP2535.jpg

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 12 September 2007 - 12:38 AM


#14 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 12 September 2007 - 12:40 AM

Azi am masurat inca o data figurina si rezultatul a fost:
3,7cm.
Nici nu crescut si nici nu a intrat la apa... :bang:

Christian

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _IGP2537.jpg

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 12 September 2007 - 01:06 AM


#15 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2007 - 01:50 AM

E interesanta.
Poater putin cam aglomerata, dar e caracteristic pt. japonezi.
Poate ne spui si noua mai multe despre povestea lui (si probabil a celor din lumea lui)

#16 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 12 September 2007 - 09:05 AM

Felicitari :bang: ...la o scara asa mica, detaliile sunt impresionante :bang: .

#17 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 12 September 2007 - 09:12 AM

E pacat ca n-ai putut termina asta pentru concurs. Pui un efort serios pe mititelul asta.

#18 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 23 September 2007 - 02:39 PM

Salut,

Alguhan – Multumesc, mai am mult de lucru la figurina (umbriri, spalari, lacuiri…). O sa mai dureze ceva. Si mai am de facut si baza figurinei. Deja ma ia cu dureri de cap. Dar cum spune Dani - Probabil ca stau bine la mansarda altfel nu ajungeam pana aici.. :lol:
Sincer sa fiu - m-am cam obisnuit sa termin modelele mult dupa ce se termina concursurile asa ca nu e nici o problema. :-D

Wurger - (Daca ai rabdare...)

Mileniul 20 – Apar primele inregistrari oficiale legate de oameni cu proprietati paranormale. Unele societati privesc acesti indivizii ca fiind “Noul Om” - urmatorul pas evolutiv in istoria omului. Alte societati ii condamna si ii extermina fara mila, acestia fiind priviti ca monstrii. Se naste o noua vinatoare de vrajitoare.

Mileniul 21 - omenirea realizeaza prima calatorie stelara prin Immaterium. Calatoria spatiala instantanee, visul etern al omenirii, devine realitate. Nu mai sunt necesari sute de ani pentru a ajunge la cea mai apropiata stea, cu ajutorul noilor motoare warp calatoria intre doua stele dureaza doar citeva saptamani.

Mileniul 24 – o imensa furtuna spatiala in Immaterium opreste calatoriile mai rapide decit viteza luminii. Aflata in plina expansiune, planetele colonizate de oameni se trezesc brusc izolate. Economii, guverne, societati intregi, se prabusec intr-un haos total. Lupta pentru resursele ramase, pentru supravietuire, impinge omenirea in intuneric. Planete intregi se prabusec in urma unor razboaie civile izbucnite ca urmare bolilor si a foametei, industriile superspecializate neefind in stare sa se adapteze suficient de rapid ca sa poata hranii populatia.

Mileniul 30 - Cu o mina de fier Imparatul Omenirii reuseste sa uneasca toti supravietuitorii de pe Terra. Trezita dintr-o indelungata anarhie planeta mama incepe sa isi revina, si se inregistreaz primele progrese tehnologice dupa dupa un mileniu de stagnare si regres.
Timp de 1500 ani in adincul muntilor Himalaya uriase laboratoare genetice secrete ii permit Imparatului sa creeze luptatorul perfect. Imparatul Omenirii creaza primii proto-astartes, numiti popular Space Marines. Proiectele decurg extrem de greu, mortalitatea voluntarilor alesi ca subiect fiind extrem de mare dar eficenta acestora in lupta compenseaza deplin efortul depus.
Imparatul creaza cei 20 de Primarchi. “Fii lui” sunt aproape niste semizei, nemuritori, superoameni creati se pare pe baza mostenrii genetice a imparatului. Surse neoficiale spun ca fiecare Primarch a doar anumite trasaturi de caracter ale Imparatului, fapt care ar explica partial evenimetele din mileniul 39
In urma unui accident bizar cei 20 de Primarchi – copii fiind, au fost imprastiati prin Immaterium pe alte planete, izolate de Terra.
Imparatul interzice orice forma de cult a personalitatii, in special cele legate de persoana sa. Pentru a lupta cu credinta excesiva si magia, in mare parte datorata tehologiilor acum neintelese se creaza institutii de stat care sa combata religia. In timp, religia devine treptat marginalizata si dispare treptat din istorie. Se interzice creerea de noi fiinte pe prin cercetari genetice iar regulile uitate timp de un mileniu intra din nou in vigoare. Se reiau schimburile culturale si economice cu coloniile create in interiorul sistemului solar. Coloniile Adeptus Mechanicus de pe Marte, minele din Titan, orasele de pe Io si Pluto sunt prentru prima oara contactate de emisarii Imparatului.

Mileniul 38 – Furtunile din Immaterium slabesc in intesitate si Imparatul incepe Marea Cruciada – o imensa campanie galactica, cu rolul de a elibera de sub opresiune oamenii izolati pe planetele lor si de a unii intreaga omenire sub un singur stindard.
Mii de nave pleaca in cautarea “copiilor pierduti ai omenirii”. Se incearca regasirea planetelor colonizate anterior dar datele existente sunt in majoritate incomplete.
Se creeaza primul Astronomicon.
Rind pe rind planete izolate sunt descoperite si se incearca extinderea Imperiului Omenirii. O mare parte din coloniile izolate recunosc fara ezitare noua conducere si jura credinta Imparatului Terrei. In fruntea cruciadei Imparatul isi croieste drum prin intreaga galaxie. Sunt descoperite noi rase si apar primele contacte cu Batrinii si Orcii.
Planete intregi sunt catalogate ca fiind Xenofile si extreminate fara nici o remuscare. Cel mai de pret lucru sunt STC-urile (Standard Construct Template) imprastiate de Adeptus Mechanicus in perioada anterioara furtunilor stelare ce au blocat trecerea prin Immaterium. STC-ul este de fapt o tehnologie inalta redusa la un nivel de intelegere extrem de redus astfel incit descoperirea unui STC poate duce foarte usor la recreera tehnologiei pierdute.
Expozia tehnologica datorata descoperirii STC-urilor este uluitoare. Dupa descoperirea primelor STC-uri se creeaza armurile Terminatorilor. Intr-o astfel de armura un Space Marines devine de neoprit.
Primul vehicol “Land Raider” este creat in Manufactoria de pe Marte. Vehicolul, extrem de greu de produs se dovedeste cu mult superior oricarui alt dispozitiv de pe cimpul de lupta.

In acest timp Terra este lasata in grija lui Malchador – Pastratorul Sigiliilor – o persoana cu puteri psihice uriase, asemanatoare cu cele ale imparatului. “Iti priveste in suflet!” devine una din expresiile des utilizate de catre cel care ii stau in preajma.

Incet, Imparatul isi regaseste “fii” pierduti. Pe toate planetele unde au ajuns capsulele de staza pierdute in accident Primarch-i ajunsesera liderii intregii comunitati. Pe masura ce imparatul ii descopera, fiecare din acestia este adoptat, educat si numit in fruntea unei legiuni de Space Marines.
Din genele fiecarui Primarch casta Adeptus Mechanicus creaza o banca de gene din care sunt create cite o legiune, dupa chipul si asemanarea Primarch-ului. Banca genetica initiala contine elementele necesare pentru a crea 19 implanturi, care se gasesc in fiecare Space Marines. Pentru prima data pe cimpul de lupta apare termenul – Frate de Lupta – expresie care niciodata nu a fost atit de aproape de adevar.
Dupa 200 de ani de la inceperea cruciadei Imparatul il decopera pe Horus, Primarch-ul de care devine extrem de atasat, singurul caruia i s-a adresat vre-o data in public astfel: “Fiul meu”.
Apar primele semne ale unei noi religii – Divinizarea Imparatului. Termenul “Imparatul Dumnezeu” si scrierea “Lectio Divinitatus” sunt interzise chiar de catre Imparat care ordona celor din jur sa ia toate masurile necesare pentru interzicerea acestui cult.

Mileniul 39 - Horus cel mai iubit si cel mai de incredere fiu al Imparatului, corupt de zeii Haosului se razvrateste impotriva tatalui sau. Demonii pun stapinire pe sufletul celor din jurul lui Horus.
Cei patru Zei ai Haosului care exista in Immaterium isi intind din nou puterile peste lumea materiala.
Termenul care descrie cel mai bine evenimentele mileniului sunt insusi cuvintele lui Horus cind ordona bombardarea cu virusi a trupelor loiale Imparatului - “Lasati galaxia sa arda!”
Frate lupta imotriva fratelui, omul impotriva omului iar schisma cuprinde toate castele omenirii. O parte din Navigatori, Adeptus Mechanicus si chiar Garda Imperiala i se alatura lui Horus. Noua din cele optsprezece legiuni de Space Marines i se alatura lui Horus. Fiii Imparatului se omoara intre ei in lupte de o ferocitate nemaiintilnita. Trei Primarch-i, considerati nemuritori, sunt ucisi in Masacrul de la capsulele de debarcare.
Patru legiuni Astartes fidele Imparatului sunt decimate intr-o ingenioasa capacan intinsa de Horus.
Ferrus Manus, Vulkan si Corax sunt morti sau dati disparuti.

Cu intentia de a profita de momentul creat, Horus, ajutat de o hoarda de Mari Demoni asediaza Palatul Imperial incercind sa il ucida pe Imparat. Jankhatai Khan, unul din Primarch-i fideli Imparatului reuseste printr-o serie de manevre rapide sa creeze un adevarat macel in rindurile tradatorilor ce asediaza palatul. Sleit de puteri dupa lupta cu demonul K’abandah, primarch-ul Sanguinius isi da viata in incercarea de a-l opri pe Horus.

Imparatul incheie rebeliunea in momentul in care il ucide pe Horus. Trupul Imparatului, aflat in coma profunda este gasit linga cel al fiului sau. In stare de staza este el este introdus in Tronul de Aur - un dispozitiv menit sa il mentina in starea actuala pina la gasirea unei solutii medicale pentru ranile sale.
Dupa moartea lui Horus, adeptii sai, se refugiaza intr-un colt indepartat al Galaxiei numit Ochiul Terrorii. Locul unde Immateriumul se ingemaneaza cu lumea materiala.

Cu putin timp inainte de asediul Palatului Imperial, Malchador – Pastratorul Sigiliilor dispune crearea unei noi baze de gene, colectate de la cei sase Space Marines care au rezistat coruptiei Haosului cu scopul de crea o unitate speciala de lupta impotriva raului din Immaterium.
Astfel se creaza Consiliul “Grey Knights”. Adinc sub scoarta satelitului Titan, intr-o manastire parasita se pun bazele singurului Consiliu Space Marines format din oameni cu propietati paranormale.
Apar cele 666 de teste ale detestarii prin care trebuie sa treaca fiecare ucenic, dar rata de supravietuire a lor este extrem de redusa. Doar unul din o suta de mii de candidati supravietuieste programului de pregatire.
Este singurul Consiliu care mai are toate cele 19 implanturi initiale, inclusiv glandele de acid sitate sub limba. Carpacea Neagra – placa osoasa crescuta pe stern si coaste are o grosime medie ce depaseste de 1,6 ori pe cea fratilor din celelalte Legiuni Space Marines. Inaltimea medie a cavalerilor - 2,75 metri si greutatea medie de 205 kg standard sunt si ele elemente care inca ii uimesc pe Adeptus Mechanicus. Cu toate eforturile depuse nici pina in ziua de azi nu s-a reusit identificarea unei deviatii genetice responsabile pentru aceste diferente.

Armele purtate de un Cavaler Gri sunt confectionate pe baza unui STC pierdut din nou in timpul rebeliunii si au propietatea de a rezona psihic cu cel care le minuieste. Se spune ca o astfel de arma este capabila sa sectioneze legatura dintre suflet si trup. Toate cercetarile efectuate de Mechanicus nu au reusit sa demonstreze fizic acesta afirmatie, cu toate ca marturiile de pe cimpul de lupta confirma din plin aceasta ipoteza.
Armura pare a avea un design arhaic dar ea contine un sistem de conexiuni neuronale identic cu cele mai moderne armuri de lupta Space Marines. Muschii miotici ai armurii amplifica forta miscarilor iar cimpuri de suspensie gravitationala si sistme de giroscoape rapide compenseaza si frineaza miscarile prea rapide.

Nu exista nici o inregistrare care sa ateste ca un Cavaler Gri a fost corupt sau posedat de un demon.

Mileniul 40 – Consiliul Terrei dispune desfiintarea Legiunilor Space Marines si infiintarea unor Consilii de maximum 1000 de soldati, a zecea parte dintr-o legiune, pentru a evita concentrarea de putere in mainile unui singur om, fie el si un Primarch.
Legiunile dau nastere unei purzderii de Consilii iar Primarch-i ramasi in viata dispar unul cite unul in incidente ciudate.
Omenirea cade intr-o mare bezna religioasa. Cultul Imparatului Dumnezeu aprae in intregul Imperiu iar autoritatile decid sa sustina miscarea care pare singurul liant al omenirii.

Se creaza Inchizitia.
Nave Negre si Inchizitori isi fac din ce in ce mai des aparitia si intervin brutal pentru eradicarea cult al zeilor haosului. Omenirea lupta sa ajunga din nou la nivelul atins in timpul Marii Cruciade.

Abbadon, fostul prim adjutant lui Horus incepe prima Cruciada Neagra din istoria omenirii. Planeta dupa planeta, sistem dupa sistem, toate cad prada fortelor Haosului condse cu iscusinta de legiunile de Chaos Marines. Raul ascuns in Ochiul Terorii cuprinde toate sectoarele din jur.
Cadia – planeta cheie in drumul spre Terra duce cea mai grea batalie.
La baza orasului stup Hades, sub comanda lui Logan Grimmnar, o suta de Cavaleri Gri opresc inaintarea demonilor cu pretul vietii lor.

Grimmnar in fruntea intregului consiliu Space Wolfes razbuna moartea Cavalerilor. Pentru prima oara oficialitatile sunt nevoite sa recunoasca existenta Cavalerilor Gri. Consiliul Terrei declara ca intregul Consiliu Grey Knights a fost distrus in timpul cruciadei.
Declaratii ulterioare ale unor martori oculari tind sa infirme aceast fapt.



Mai multe… cind termin figurina (prima dintr-o serie).

Imi pare rau daca datele sunt cam sintetice dar cam asta e imaginea mea despre Warhammer 40.000 dupa ce am citit o gramada de carti si de articole. Daca am gresit undeva va rog sa nu va sfiiti sa ma corectati.

Christian

PS - probabil in seara asta sa cel tirziu maine actualizez postul cu utimele operatii...

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 23 September 2007 - 02:49 PM


#19 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 26 September 2007 - 01:34 AM

Salut,

Au aparut rugaciunile si nemele demonilor ucisi de Arrus in lupta.
Scrise freehand...

Inscriptile de pe cartea sfinta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _IGP2668.jpg


#20 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 26 September 2007 - 01:36 AM

Aici se poate vedea dimensiunea figurinei comparativ cu un delicios Malboro.
Pacat ca m-am lasat de fumat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _IGP2672.jpg


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi