Forum Machete,Modelism,Hobby: Urmatorul concurs - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Urmatorul concurs

Sondaj: Din ce domeniu ati dori sa fie urmatorul concurs ?

Din ce domeniu ati dori sa fie urmatorul concurs ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 15 August 2007 - 11:38 PM

Am pus acest poll deoarece sunt curios sa aflu care sunt preferintele celor de aici in legatura cu un viitor concurs :lol: .

#2 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

  Postat 16 August 2007 - 07:56 AM

Ar merge si doua:
Unul de zburatoare, altul de blindate.( ca sa nu se supere partile)

#3 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 16 August 2007 - 08:40 AM

:hammer: Olaaaaf... unde esti?

#4 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 16 August 2007 - 09:14 AM

@AlexGiuglea
- Man! Iu hev an obseshan! :lol: :-D :lol:

#5 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 16 August 2007 - 09:18 AM

mersu, la Aug 16 2007, 09:14 AM, a spus:

@AlexGiuglea
- Man! Iu hev an obseshan! :lol: :-D ;-)

Pai nu ? Ce poate fi mai simplu si mai placut decat sa votezi ? :lol:
Se zice ca cea mai mare placere a romanului e sa voteze. :-D

#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 August 2007 - 09:31 AM

Yummm ,inca un loc de dat cu (:lol:) parerea.Desi sincer in timp ce scriam asta , ma gandeam sa va intreb daca doriti in viitor (prin iarna ) oaresce Luft46 . Ofera multa libertate de miscare.

#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 16 August 2007 - 05:02 PM

eugen, la Aug 16 2007, 08:40 AM, a spus:

:hammer: Olaaaaf...  unde esti?

Era la servici ca l-am vazut eu pe mess. Mai spre seara cred ca se duce acasa.
Acu' nu-s foarte sigur ca se duce direct sau mai trece si prin alta parte.

Cat despre concurs ma gandesc sa fac si eu un poll care sa se refere la:
-sa fie concurs cu premii?
-sa fie concurs fara pramii?
-sa nu fie concurs cu premii?
-sa nu fie concurs fara premii?
-sa fie premii la concurs?
-sa nu fie premii la concurs?
-premii la concurs sa fie?
-premii la concurs sa nu fie?
-la concurs sa fie premii?
-la concurs sa nu fie premii?
asta in prima parte, dar cea mai cea parte ar fi poll-ul urmator:
-concursul sa fie organizat de cineva?
-cineva ar trebui sa organizeze concursul?
-concursul sa aiba organizator?
-sa organizeze cineva concursul?
-organizator al concursului ar trebui sa fie?

Cam asta e parerea mea in linii mari.

Bafta!

#8 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 16 August 2007 - 05:38 PM

ai uitat ceva cristi,concursul sa aiba concurenti,sau nu :-D
sau numai votam :lol: :lol:

#9 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 16 August 2007 - 05:53 PM

victordegalati, la Aug 16 2007, 05:38 PM, a spus:

ai uitat ceva cristi,concursul sa aiba concurenti,sau nu :-D
sau numai votam :lol: :lol:

:-D E si asta un subiect de poll cu toate ca daca ma gandesc bine ai venit cu o idee super: numai votam ;-) sau ... nu mai votam :-P

Bafta!

#10 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 16 August 2007 - 07:30 PM

Lasand la o parte libidoul crescut al lui AlexGiuglea pt. referendumuri :lol: pe care l-ati sanctionat promt si cu umor (Alex sper ca nu te-ai suparat, nu ?!) ideea unui alt concurs in viitor nu e rea.

Faptul in sine mai dinamizeaza lucrul la machete, duce la postari de specialitate pe forum, creaza o emulatie pozitiva si in randul celorlalti membrii ai forumului, etc.

Daca e sa fie, neaparat sa fie cu premii !
Ca doar stiti cu totii, ca oricate kituri ai avea, TOT te bucuri, sa mai primesti unul ! :-D

#11 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 16 August 2007 - 07:49 PM

Cristi, era si o mica sanctionare pe undeva, dar mai mult umoristica ... ca sa zic asa.
Eu unul, am incercat, cu o nota de umor (care a prins sau nu) sa atrag atentia asupra unor aspecte pe care Alex, la varsta lui frageda, n-avea cum sa nu le scape.
1 Ca sa existe un concurs trebuie sa-l organizeze cineva.
2 Concursul sa aiba premii, desi poate sa nu aiba ca premiu decat onoarea de a fi primul
3 (Cum bine spunea prietenul Victor din Galati cu doza lui de umor)Concursul trebuie sa aiba concurenti.
Si
4 (Si aici am o mare durere in suflet) Daca concursul este de genul celui organizat de prietenul Alguhan, trebuie sa existe si votanti.

De spun ca am o mare durere in suflet? Pentru ca la concursul de figurine n-au votat decat 33 de mebri ai forumului ceea ce fata de numarul de membrii este o cifra ingrijoratoare care reflecta cam care este in realitate interesul celor care nu vor sa se implice nici macar cu un vot.
Poate ca un sondaj legat de tema interesului ar fi mult mai de folos acum decat daca sa se tina sau nu un concurs si pe ce tema.
Poate ca ar fi buna o tema de gandire pentru ceilalti in afara celor 33 atasati vadit de acest forum si de activitatea lui.

Bafta!

#12 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 16 August 2007 - 07:58 PM

Blue-Max, la Aug 16 2007, 07:30 PM, a spus:

(Alex sper ca nu te-ai suparat, nu ?!)

Bineinteles ca nu. 8-) Doar dintr-atat sa ma supar? :lol: Nu-i nicio problema. :-D

#13 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 16 August 2007 - 08:11 PM

Oricum, concursul este cel mai bun mijloc de a stimula un modelist sa lucreze :lol: .

Aceasta postare a fost editata de AlexGiuglea: 16 August 2007 - 08:13 PM


#14 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2007 - 09:44 PM

Deci, daca nu ma insel eu am mai sugerat un concurs pe teme de aviatie, dar cu fondul de premii stam mai prost. Si intr-adevar nimeni nu lucreaza fara stimul din pacate. Aici in schimb stimulii pot diferi de la modelist la modelist :lol:

Intrebarea lui Alex nu e rea, dar poate nu ar fi stricat sa fie mai concisa, atunci sa fi vazut dezbateri (pe principiul: Cate cercuri face in apa o pietricica aruncata de un sanatos, si cati baieti buni sar sa o scoata ???) :lol:

Apropos: OLAAAAFFFF, unde esti ??? :hammer:

Eu propun concurs de aviatie cu tema: "The Early War 1939-1940"
Participa toate scarile, fara diorama, toate aparatele din teatrul european de operatiuni. Concursul se termina pe data de 30.11.2007 si pun la bataie un P51 D Mustang 1/48 de la ICM pentru fondul de premii! :-D

Restul regulilor privind votarea si alte alea sa le copiem de la Algu...

Cine este pentru ??? (fara poll ca va sparg :hammer: )

P.S. crios, poate mai adaugi ceva!!! :-D

#15 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2007 - 07:14 AM

S-a mai discutat pe tema concursului de modelism. Cred ca ar fi ok daca s-ar organiza un concurs mai general, pe sectiuni - aviatie, blindate, nave si figurine. Modelisti s-ar gasii, lucrari - s-ar gasii si d'astea - locatia ar fi problema. Cat despre organizare - cred ca daca ne punem mintea la contributie, ar putea iesii ceva - dar nu ca data trecuta cand am ramas doar la nivel de discutie.

#16 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 17 August 2007 - 08:29 AM

bogy, la Aug 17 2007, 07:14 AM, a spus:

S-a mai discutat pe tema concursului de modelism. Cred ca ar fi ok daca s-ar organiza un concurs mai general, pe sectiuni - aviatie, blindate, nave si figurine. Modelisti s-ar gasii, lucrari - s-ar gasii si d'astea - locatia ar fi problema. Cat despre organizare - cred ca daca ne punem mintea la contributie, ar putea iesii ceva - dar nu ca data trecuta cand am ramas doar la nivel de discutie.

bogy are dreptate. Un concurs live nu este acelasi lucru cu un concurs virtual ... in primul rand deoarece calitatea pozelor poate influenta radical aprecierea unei machete. Una este sa compari pe net 2 machete, a caror poze au fost facute cu un aparat din '03 respectiv cu unul din '07, la momente diferite ale zile si din pozitii diferite fata de soare si alta este sa compari 2 machete fata in fata, pe viu.
Insa, pe de alta parte, un concurs live este mult mai costisitor decat unul virtual, din toate punctele de vedere (locatia, timp, transportul pana acolo, ...) . :-?

In orice caz...concursul lui alguhan este un inceput :lol: .

#17 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 17 August 2007 - 09:04 AM

Si ca sa va aduc aminte: http://www.cartula.net/modules/ipboard/ind...1753&hl=concurs

Dar, inca nu am reusit sa traduc regulamentul de la RaduB. :lol: :-D

#18 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2007 - 09:54 AM

Cata, la Aug 17 2007, 10:04 AM, a spus:

Si ca sa va aduc aminte: http://www.cartula.net/modules/ipboard/ind...1753&hl=concurs

Dar, inca nu am reusit sa traduc regulamentul de la RaduB. :-D :lol:

Nu-i bai Cata, speranta de viata e pe la 65-66 de ani, asa ca cel putin unii dintre noi o sa il prinda tradus :lol: :-D

Oricum, cred ca problema regulamentului asa de discutata si rasdiscutata e un detaliu minor... Stiti voi vorba aia din batrani... "Vorba lunga, saracia omului"... Mai facem vreo N poll-uri, mai umplem vreo cateva paigini de invartit in jurul cozii, mai vin inca cativa cu idei noi, care duc la noi si noi discutii, si la anul pe vreme asta o sa ne aducem aminte intr-un nou subiect de concurs, si o sa dam link-ul catre thread-ul acesta... Mai bine luati exemplu de la Alguhan ;-)

Apropos, Cata... Ca tot vroiam sa te intreb... Dupa ce perioada cat nu misca, nu respira, nu da din picioruse se declara decesul? Ca ziceai asta acum 8 luni, si vreu si eu sa stiu cum aflam daca te tii de cuvant sau nu :-P

Citeaza

....asa ca voi sta in fata-spate pana la capat si daca va fii sa moara tot eu voi venii si voi spune tare: A MURIT FRATILOR!!! NU SE FACE PENTRU CA....


#19 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 17 August 2007 - 10:13 AM

Citeaza

Nu-i bai Cata, speranta de viata e pe la 65-66 de ani, asa ca cel putin unii dintre noi o sa il prinda tradus 

Oricum, cred ca problema regulamentului asa de discutata si rasdiscutata e un detaliu minor... Stiti voi vorba aia din batrani... "Vorba lunga, saracia omului"... Mai facem vreo N poll-uri, mai umplem vreo cateva paigini de invartit in jurul cozii, mai vin inca cativa cu idei noi, care duc la noi si noi discutii, si la anul pe vreme asta o sa ne aducem aminte intr-un nou subiect de concurs, si o sa dam link-ul catre thread-ul acesta... Mai bine luati exemplu de la Alguhan

Apropos, Cata... Ca tot vroiam sa te intreb... Dupa ce perioada cat nu misca, nu respira, nu da din picioruse se declara decesul? Ca ziceai asta acum 8 luni, si vreu si eu sa stiu cum aflam daca te tii de cuvant sau nu


Flyboy deja a propus ceva :roll: ... .

Aceasta postare a fost editata de AlexGiuglea: 17 August 2007 - 10:14 AM


#20 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 17 August 2007 - 12:47 PM

Eu ma oblig,desi nu posed o afacere in domeniu,sa sposorizez cu premii orice concurs,pe orice perioada,cu orice subiect.Numai sa veniti cu lucrari noi.Premiile vor fi in valoare de 100,75,50 $ locul 1,2,3.Voi mai avea 1 premiu special, 1 premiu pt cel mai tinar,1 premiu pt cea mai frumoasa diorama.Finala concursului va fi la intinirea din decembrie , pe care o v-om tine la Facultatea de Medicina.Deci locatie gratis,premii sint,va bagati?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi