Forum Machete,Modelism,Hobby: CONCURS VIRTUAL DE MODELISM - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

CONCURS VIRTUAL DE MODELISM Romania Pitoreasca

#1 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 20 August 2007 - 10:32 PM

In urma succesului inregistrat de initiativa fratelui alguhan, am hotarat sa dezvolt subiectul astfel, in speranta ca sunt amatori, organizez

Concurs virtual de modelism
Regulament

1.La acest concurs nu sunt restrictii privind scara, perioada sau categoria, astfel lucrarile pot aborda subiecte din aviatie, blindate, naval sau figurine; prezentate individual, in diorame sau in vignete; pot sa reprezinte fapte istorice, fictive, banale sau S.F. Libertate deplina de exprimare atata timp cat numitorul comun este Romania si Modelismul; spre exemplificare apelez tot la buna vointa lui alguhan

2.La acest concurs poate participa orice membru al familiei cartula.net

3. Concurentul poate participa cu mai multe lucrari, cu conditia ca acestea sa faca parte din categorii diferite

4.Concursul incepe din 25 august 2007 si se termina in 30 noiembrie 2007, ora 24.00 (Intervalul 21-24.08. poate fi folosit pentru elucidarea inerentelor dileme)

5.Inscrierile se vor face in acest topic, in intervalul 21.08 - 15.09.2007, concurentul ce isi anunta intentia urmand sa dezvaluie un minim de informatii (scara, categorie, eventual titlul lucrarii)

6. Pentru un impact cat mai puternic asupra votantilor , munca de creatie se va desfasura departe de ochii publicului, urmand ca in perioada 25 noiembrie - 30 noiembrie sa se desfasoare expunerea lucrarilor.
Daca lucrarea este insotita de un "articol" ce contine etapele de lucru cu foto, istoric etc. atunci punctajul va este potentat de un punct din oficiu pentru lucrarea respectiva

7. 1 Decembrie 2007 - Parada modelelor participante

8.Din 01.12.2007 pana pe 13.12.2007 (inclusiv) vom vota pentru cele mai reprezentative lucrari. Toti membrii familiei cartula.net sunt invitati sa participe la vot, indiferent daca au participat sau nu la concurs.
Pentru votare se foloseste sistemul de mesagerie privata al site-ului. In perioada sus mentionata imi trimiteti un mesaj cu optiunile voastre
Model de mesaj:
Locul 1 : Titlul lucrarii, numele modelistului = 3 puncte
Locul 2 : Titlul lucrarii, numele modelistului = 2 puncte
Locul 3 : Titlul lucrarii, numele modelistului = 1 punct

Punctajul acordat pentru propria-ti lucrare cat si cel acordat pentru "opera" organizatorului sunt nule si neavenite.
Fiecare lucrare participanta va avea propriul punctaj asa incat exista posibilitatea, in detrimentul diversitatii, de monopolizare a podiumului de catre un concurent talentat, bafta lui

9. Concurentii ce se vor inscrie in competitie dupa termenul limita (15 septembrie) vor putea concura dar punctajul fiecarei lucrari v-a fi vaduvit cu un punct

10. Concurentul ce nu ajunge la la Finish (nici macar o lucrare) va fi nominalizat si supus oprobiului public

11. La intalnirea din decembrie (15.12.2007) rezultatul v-a fi facut public ajungand instantaneu si pe net

12. Perioada finala 15.12-21.12.2007 Premiile ajung la destinatari*

* Pentru eventualii premianti de peste hotatre (ce nu au reprezentant in tara) situatia difera adica vor primi echivalentul in bani al premiilor ("cursul valutar" fiind stabilit de un supermarket)


Pentru cei grabiti, plictisiti de vorbarie exista Regulamentul telegrafic
1. Concurs in genul asta dar cu Romania
2.Poti participa si TU!
3.Mai multe lucrari, mai multe sanse dar lucrarile sa fie incadrabile in categorii diferite
4.Start 25.08.2007 - Finish 30.11.2007
5.Inscriete acum, sau daca amani, nu depasi 15.09.2007.
6.In perioada 25 noiembrie- 30 noiembrie, etaleaza-te! lucrarea ta castiga un punct daca esti vorbaret.
7.Ziua Romaniei- Parada modelelor
8.In perioada 01.12.2007- 13.12.2007 voteaza!
9.Daca te-ai inscris dupa 15 septembrie fiecare model v-a avea un punct scazut
10.Daca lenea te-a dominat sau splina ti-a cedat pregateste-te pentru rosiile virtuale
11. Pe 15.12.2007 Aflam rezultatul
12. In perioada 15-21.12.2007 fericitii castigatori vor fi mai fericiti


Pentru acest format al concursului eu sunt singurul organizator si sponsor...daca lucrurile "scapa de sub control" si devine necesara premierea pe categorii atunci este posibil sa apara si alti sponsori.
Pana atunci sper ca v-am trezit interesul iar faptul ca m-am inspirat de la
algu sa nu fie nici deranjant nici obositor.

Succes


P.S.
Locul 3 - 5 litri zaibar negru ce pateaza dantura dar capul nu doare

Locul 2- 5 litri palinca originala (posibil Korund) ce demonstreaza ca iarna-i ca vara

Locul 1 - 1/2 Porc (jumatate de carcasa)

Aceasta postare a fost editata de alexie: 20 August 2007 - 10:33 PM


#2 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 20 August 2007 - 11:28 PM

sponsor avem, machetisiti avem deci, sa inceapa concursul :)!

Eu ma inscriu!
imi place ca e obligatoriu cu Romania !!
Eu voi posta, cu etapele de lucru doar cand termin (am eu o problema)
sper ca e ok !! daca nu, te rog spune-mi

P.S. este o limita cu cate modele intra concurentul in acest concurs?

Aceasta postare a fost editata de ikarus: 20 August 2007 - 11:33 PM


#3 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 20 August 2007 - 11:50 PM

Ma bucur ca am urmasi :lol:

Alexie, de unde ai gasit si tu campania aia veche condusa de mine? Nu pot sa cred.. Jos palarie..

Parca mai stii si tu ceva Turceste, cred ca ai citit si inteles tot ce era pe acolo. :-D

Trebuie sa gasesc si eu o figurina acum cu tema Romana.. 8-)

#4 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 21 August 2007 - 12:12 AM

1. Deci se pare ca parada va fi de baza si k nu va mai fi nevoie de poze... nu ? :-D
2. N-ar fi mai bine sa votam chiar la parada, cand sunt toate machetele fata in fata ?
3. Banuiesc ca nu se pune daca imi votez lucrarea... :lol: .
4. Despre ce sa fie articolul ? Istoricul (dioramei, tancului, ...) sau work in progress ?
5. Numitor comun Romania...deci tancurile si avioanele sa aibe insemne romanesti ? Iar dioramele sa fie cu armata romana ? Deci ... :-D ...diorama mea cu Briansk nu s-ar incadra in concurs ? Nici Pz4 D ? ;-) :-P :lol:
-n-ar fi mai bine mai international ? ; ar insemna mai multe machete :lol: .

Aceasta postare a fost editata de AlexGiuglea: 21 August 2007 - 12:13 AM


#5 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 21 August 2007 - 12:42 AM

Ideea este sa le incepi acum, dupa data de inscriere, ca altfel ar veni si confratii nostrii cu sutele de machete din magazie facute acum 10 ani. Asa macar avem si noi o sansa. Ii prindem in concediu, dupa aia agitatia de toamna si se trezesc la sfarsit.
Lasa ca e buna tema cu Romania ca prea numai strainisme pe forum in ultimul timp.
Iar aia cu parada... crezi ca toti stau in Bucuresti ca sa voteze live la intrunire?
Se pare ca un sindrom se raspandeste si nu are decat sa ne bucure.

BRAVOS Alexie, dar premiile... cu ce mai merge acasa castigatorul daca va trebui sa imparta premiul cu votantii (ca sigur o sa vina cineva cu: "vezi ca eu te-am votat!")?

#6 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2007 - 06:53 AM

Oameni buni, dar un concurs pe bune, real chiar nu se poate organiza? Sau nu neaparat concurs - ca asta ar implica arbitraj, premii, sponsori si ar fi mai complicat - o expozitie. Sa incercam sa ne facem si noi simtita prezenta, ca modelisti.

#7 Useril este offline   dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 17-January 05
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism,airsoft.

Postat 21 August 2007 - 07:14 AM

pot participa si lucrari facute de la zero?

#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2007 - 08:30 AM

bogy, la Aug 21 2007, 06:53 AM, a spus:

Oameni buni, dar un concurs pe bune, real chiar nu se poate organiza? Sau nu neaparat concurs - ca asta ar implica arbitraj, premii, sponsori si ar fi mai complicat - o expozitie. Sa incercam sa ne facem si noi simtita prezenta, ca modelisti.

Pai ne-am cam facut simtita prezenta acu un an si de mai multe ori.
Nu ai fost ????? Ai vazut ce ne-simtiti am fost .....

#9 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 21 August 2007 - 09:10 AM

Bazu, la Aug 21 2007, 12:42 AM, a spus:

Lasa ca e buna tema cu Romania ca prea numai strainisme pe forum in ultimul timp.

Si...ce-au strainii ? :lol: De ce sa facem discriminari ? :-D Acum vine intrebarea : cati dintre noi au machete cu insemne romanesti ? Sau diorame cu romani ? Nu multi... si... n-ar fi mai interesant de vazut un duel Tiger vs Panther pentru locul 1 decat un duel TACAM vs R-2 ?
Oricum, s-ar mari considerabil numarul de machete daca acest concurs ar fi mai international :-D .
Si ... ca sa nu fie nici 400 de machete in concurs :lol: ... atunci propun sa participe ori doar machetele terminate in 2007, ori fiecare modelist cu maxim 2 lucrari ;-) .

#10 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 21 August 2007 - 12:04 PM

P.P.S. am uitat sa mentionez ca eu am inceput macheta cam de 2 saptamani :)
dar nu am facut prea multe :)

Mie imi place foarte mult ideea cu "romania". :lol: mai ales la mine, la ce lucrez eu acum !

Aceasta postare a fost editata de ikarus: 21 August 2007 - 12:05 PM


#11 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 21 August 2007 - 12:17 PM

Nu pierdeti din vedere ca in perioada 25-30 NOV se va amenaja expozitia de la Alba Iulia. In rest, ar fi treaba buna chit ca as fi un bun candidat pt. rosii ( virtuale sau nu ) avind in vedere "neterminarile".

#12 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 21 August 2007 - 12:39 PM

Am tot citit si rascitit! :-? Nu gasesc nicaieri!! :-? Asa ca il intreb pe Alexie direct: Tata la ce scara e porcul?? :lol:

#13 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 21 August 2007 - 01:19 PM

mai am o intrebare
pot sa intru in concurs cu o diorama intreaga ( adica model+relief+soldat+etc)??
Scara 1:72 :)

Aceasta postare a fost editata de ikarus: 21 August 2007 - 01:19 PM


#14 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 21 August 2007 - 02:00 PM

Cred ca la un termen asa de scurt, producatorii de navale care acum incep modelul (vezi subsemnatul), sunt un pic dezavantajati. :lol:

#15 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 21 August 2007 - 09:14 PM

Subiectul Romania este prea restrins,largeste aria.Nu tuturor le place acest subiect.Mie,de exemplu,nu-mi place.Modelele militare rominesti sint destul de putine.

#16 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 21 August 2007 - 09:33 PM

danusmaximus, la Aug 21 2007, 09:14 PM, a spus:

Subiectul Romania este prea restrins,largeste aria.Nu tuturor le place acest subiect.Mie,de exemplu,nu-mi place.Modelele militare rominesti sint destul de putine.

Da ! Asta ziceam si eu ! Daca subiectul este Romania, atunci vor fi putine machete si putini participanti ... . Una este sa participam cu un Tacam si alta este sa participam cu un Königtiger...aici este vorba de impactul creat... :lol: ...si intotdeauna o varietate mai mare e binevenita atunci cand este vorba de modelism.

#17 Useril este offline   dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 17-January 05
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism,airsoft.

Postat 21 August 2007 - 09:41 PM

repet intrebarea si vin si cu mentiunea ca am sa particip(daca sunt admis in concurs)cu macheta rotter loewe ,inceputa cei drept .

Aceasta postare a fost editata de dan: 21 August 2007 - 09:42 PM


#18 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2007 - 09:42 PM

Mie imi place ideea concursului. Daca noi nu atingem subiecte romanesti, atunci cine? Ca vad mai multe machete cu insemne romanesti prin strainataturi decat pe aici (respect, Mgc & cei care au mai facut ceva romanesc) :-D Poate asta e un motiv sa ne aplecam un pic si asupra zonei asteia, ca totusi se gasesc machete destule.

Participiarea nu e obligatorie. Mie sincer mi s-a acrit de atatea Tiger-uri si 109-uri si 190-uri si panzere si etc... Uite, daca vreti extindere, ORICE cu exceptia chestiilor germane :lol: Asa as vota pentru :lol:

#19 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 21 August 2007 - 09:47 PM

Unii sunt pentru, altii sunt contra. Pun un poll ? :lol: :-D :lol:

#20 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 21 August 2007 - 09:52 PM

Da,Gabi,ai dreptate,dar totusi toata lumea o sa faca Iar 80,Me109,Hurricane,Stug 3,Pz4,Tacam,etc...,in cite 2-3 exemplare.Eu zic sa nu punem bariere la primul concurs de machete si figurine.

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi