Forum Machete,Modelism,Hobby: Ninja - pe banc de lucru - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ninja - pe banc de lucru Pegaso 54 mm

#1 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 28 August 2007 - 08:21 AM

Urmeaza un produs de la Pegaso Models la scara de 54 mm, NINJA. Sculptat de Andrea Jula.

Imagine postata

Calitate producatorului vorbeste si pregatirea si asamblarea figurinei n-a luat mai mult de 45 minute.

Ca de obicei am aranjat postamentul inainte sa primeasca figurina grundul. Totul s-a potrivit cum trebuie. Figurina asamblata s-a spalat cu detergent si s-a grunduit.

Imagine postata
Imagine postata

N-am dormit toate noapte cu gandul de cum a vopsi costumul ninjei. Ar trebui sa fie in negru cu nuante de rosu inchis. Asa ca sugestiile sint bine venite.

#2 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 28 August 2007 - 09:19 AM

Mai putina fata de pictat, barba deloc. :whistle: :-o

Sugestii nu am ce sa-ti dau pot doar sa-ti spun ca si eu sunt curios cum o scoti la capat cu negrul ala. Ceva imi spune ca daca bagi negrul ala de Revell (cel mai negru posibil) nu va fi bine.

#3 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2007 - 09:28 AM

Asta ameninta sa devina foarte interesant. Sunt tare curios de highlioghts si shades pe negru si/sau culori inchise. :whistle:

Citeaza

Ceva imi spune ca daca bagi negrul ala de Revell (cel mai negru posibil) nu va fi bine.

Negrul ala de la Revell te poti .... aia pe el. Aici merge Antracitul cel mai bine. In care bagi putin albastru pentru ton de suprafata.

In alta ordine de idei nu cred ca vechii japoni isi inegreau hainele cu altceva in afara de carbune si/sau negru de fum.

Algu, astept sa ne incanti

Aceasta postare a fost editata de Flyboy: 28 August 2007 - 09:29 AM


#4 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 28 August 2007 - 01:36 PM

OlafTheViking, la Aug 28 2007, 09:19 AM, a spus:

Mai putina fata de pictat, barba deloc. :whistle: :-o

Sugestii nu am ce sa-ti dau pot doar sa-ti spun ca si eu sunt curios cum o scoti la capat cu negrul ala. Ceva imi spune ca daca bagi negrul ala de Revell (cel mai negru posibil) nu va fi bine.

Dar ce zici de ochi! ;-)
Nu bag nici un revell vopsesc doar cu acrilice si de data asta o sa experimenez si sa vopsesc totul cu acrilice adica fara uleiuri, deloc.

Citeaza

Negrul ala de la Revell te poti .... aia pe el. Aici merge Antracitul cel mai bine. In care bagi putin albastru pentru ton de suprafata.
In alta ordine de idei nu cred ca vechii japoni isi inegreau hainele cu altceva in afara de carbune si/sau negru de fum.


In primul rand vreau sa va spun ca niciodata nu se vopseste cu negru negru. Negrul trebuie deschis un pic cu alte culori. Negru pur doar la umbre..

Iar in cazul nostru negrul nu este unul rece ci cald avand nuante de rosu. Asa ca nu bag nici gri nici albastru in negru.. Sa subliniez ca ninjele isi aranjau costumele cu un amestec de tanin si sange (cel putin asa spun legendele).

#5 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2007 - 02:58 PM

Asta e una din zilele alea in care nu imi iese nimic :-x :whistle:

Bravo Algu...multumesc de lamuriri!!! :-o

#6 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 28 August 2007 - 07:54 PM

costumul unui luptator ninjutsu era perfect negru,restul sint reflectii de lumina,poate ,
pentru mai multe detalii
http://www.ninjutsu.ro/
http://www.ninjutsu.com/home.shtml

poze de la stagiul de ninjutsu 2006
http://www.winjutsu....ast/2006pix.htm

Aceasta postare a fost editata de victordegalati: 28 August 2007 - 07:59 PM


#7 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 28 August 2007 - 11:14 PM

Victor, inseamna ca legendele raman legende :-D

Multumesc mult pentru link-uri. An ajuns si eu la multe linkuri care include si muzeul Ninja.

#8 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 29 August 2007 - 09:15 AM

Ceva progrese la fata.
De data asta folosesc numai acrilice, vreau sa invat sa fac totul cu acrilice si asta va fi prima mea figurina la care o sa folosesc numai acrilice.

Imagine postata

Am fixat capul la loc pentru ca vreau sa vopsesc toate partile negre la un loc.

Imagine postata

Mi se pare mie ca fata a iesit cam matt sau este din cauza ca sint obisnuit cu uleiuri?
Poate dau un strat de lac mat matasos pe fata.

#9 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 29 August 2007 - 09:48 AM

Trebuie sa afirm ca nu invidia, ci doar dorinta de a-ti iesi o figurina cat mai realista, ma indeamna sa atrag atentia faptului ca Ninja aveau fata data cu funingine (conform "Shogun") :-D

Aceasta postare a fost editata de alexie: 29 August 2007 - 09:50 AM


#10 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 29 August 2007 - 10:08 AM

alexie, la Aug 29 2007, 09:48 AM, a spus:

Trebuie sa afirm ca nu invidia, ci doar dorinta de a-ti iesi o figurina cat mai realista, ma indeamna sa atrag atentia faptului ca Ninja aveau fata data cu funingine (conform "Shogun") :-D

Am sa ma gandesc la aceasta optiune alexie, multumesc. Doar ca mi-e teama sa nu arate prea intunecata toata treaba. Se poate rezolva cu usurinta cu niste praf de creta.

Aceasta postare a fost editata de alguhan: 29 August 2007 - 10:11 AM


#11 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 29 August 2007 - 11:45 AM

Vroiam sa te intreb daca figurina s-a potrivit bine. Ai mai avut de debavurat sau chituit la imbinari? Am niste figurine El Viejo care necesita debavurari si chituiri si vreau sa stiu daca intr-adevar la Pegaso doar lipesti componentele si atat.

#12 Useril este offline   Robotzel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 18-April 06

Postat 29 August 2007 - 12:12 PM

alguhan, la Aug 29 2007, 10:08 AM, a spus:

alexie, la Aug 29 2007, 09:48 AM, a spus:

Trebuie sa afirm ca nu invidia, ci doar dorinta de a-ti iesi o figurina cat mai realista, ma indeamna sa atrag atentia faptului ca Ninja aveau fata data cu funingine (conform "Shogun") :-D

Am sa ma gandesc la aceasta optiune alexie, multumesc. Doar ca mi-e teama sa nu arate prea intunecata toata treaba. Se poate rezolva cu usurinta cu niste praf de creta.

Pai, daca de realism e vorba, chiar trebuie sa fie intunecata bine figurina, cat sa se piarda intr-un colt umbros, iar intr-o poza fara blitz sa iasa doar o pata neagra fara detalii (eventual cu ochi) ;-) Un samurai poate fi oricat de colorat, dar ninja trebuie sa fie invizibil, n-are voie sa aiba cute deschise la culoare, accesorii (de)colorate vizibil, catarame sau obiecte metalice atarnate pe unde ar putea sa sclipeasca sau sa scoata diverse clinchete (pe langa fata si maini, metalul armelor era si el cat mai innegrit).
Bineinteles, el poate fi pictat ca in poza de pe cutie, dar nu se potriveste deloc cu...legenda. Parerea mea bineinteles, sunt sigur ca o sa iasa grozav oricum 8-)

P.S. cred ca daca isi pictau hainele cu tanin si sange puteau fi simtiti de la mare distanta dupa...miros :-D

#13 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 29 August 2007 - 12:16 PM

OlafTheViking, la Aug 29 2007, 11:45 AM, a spus:

Vroiam sa te intreb daca figurina s-a potrivit bine. Ai mai avut de debavurat sau chituit la imbinari? Am niste figurine El Viejo care necesita debavurari si chituiri si vreau sa stiu daca intr-adevar la Pegaso doar lipesti componentele si atat.

Olaf,
Toate produsele Pegaso pe care am tinut in mana m-au uluit din punct de vedere ai calitatii. Sigur de debavurat mai ai niste liniute din urma turnarii. Dar crede ma doar zgariez putin cu cutitul si poate mai ating si cu hartie abraziva fina. Asa a fost si la figurina asta.
De chituit foarte foarte rar am avut de a facesi foarte putin. Poate la 2-3 figurine de pana acum (vorbesc de Pegaso). La ninja asta parea sa aiba o linie foarte mica la imbinarea celor 2 piciore pe parte joasa adica acolo unde nu se vede deloc. Pe care am rezolvat-o cu o picatura de chit intro secunda.
De aceasi calitate se produce si la Seil Models si Romeo Models.

El Viejo nu este nici pe aproape de acesti producatori din punctul de vedere a turnarii pieselor. Sigur, doar parere mea.

#14 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 29 August 2007 - 12:23 PM

Citeaza

cred ca daca isi pictau hainele cu tanin si sange puteau fi simtiti de la mare distanta dupa...miros

Uite la asta nu m-am gandit deloc :-D Mi se pare totusi logic.

Lasand la o parte realistica si legendele cred ca o sa folosesc initiativele mele de artist si o sa-l vopsesc ca la boxart pentru ca e tare aratos acolo. Pana la urma tot va arata ca o ninja si intr-o poza de actiune, atractiva.

#15 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 30 August 2007 - 12:38 PM

Algu, eu tot uitandu-ma la ce faci tu , ma gandesc sa-mi golesc cardul la "Andrea Miniatures". ce parere ai de figurinele lor ( ma intereseaza in special cele genul "fantasy" la 1/32) ?
Scuze pt. off topic , dar nu mai gasesc superlative absolute ca lauda pentru figurinele lui Algu, asa ca m-am gandit , daca tot postez , sa-l intreb si eu ceva mai practic :-D

#16 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 30 August 2007 - 12:46 PM

Pe langa marcile pe care am numerat mai sus Andrea nu este cine stie ce. Eu cumpar de la ei numai daca apare ceva de gustul meu ca tema.

Figurinele lor fantasy din cate stiu sint destul de apreciate. Daca iti place ceva de acolo si cumperi n-o sa regreti dar sa stii ca nu vei gasi calitate de la firmele sus mentionate.

#17 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 30 August 2007 - 04:19 PM

Salut Alguhan,

Eu cred ca problema nu este luciul fetei. Din pacate foarte muti modelisti inca nu au inteles ca asta se poate corecta prin luciul lacurilor finale.

As vrea in schimba sa iti atrag atentia asupra unor puncte care mie nu mi par ok.

- umbra ce se formeaza la arcada ochiului drept a figurinei mi se pare prea accentuata fata de restul fetei (chiar daca lumina cade din stinga figurinei);
- umbrele formate de partea de sus a glugii kimono-ului nu este suficient de puternica.

In rest...RESPECTE!

Christian

#18 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 August 2007 - 05:35 PM

Christian, la figurine, asta cu umbrele, e cam cu capcana.
Te rog sa privesti cat de maiastru a dat umbrele si luminile la "uniforma".
Ce pacat ca nu ramane alba ca ar fi aratat perfect. :-D
Capcana se creaza din cauza ca pe langa luminile si umbrele pe care le dai tu mai apar si cele date de sursa de iluminat asa ca o zona deja umbrita cu ceva maro (brun cum ii place lui Wurger ;-) ) in poza sa apara neagra sau aceiasi zona maro sa para un fel de galben ceva mai inchis.
Daca tu ai sau eu am dreptate nu ne poate lamuri decat autorul. :-D


Bafta!

#19 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 30 August 2007 - 10:24 PM

Va lamuresc imediat acum. Ma cunoaste crios bine ca nu sint un om politic si spun totul fara ezitare dar totusi vreau sa spun ca amandoi aveti dreptate!

Curec, ai putea sa ai dreptate, m-am uitat mai atent dupa ce am citit mesajul tau. Pare sa fie umbra aia la ochiul drept pare sa fie mai accentuata. Dar, totusi o s-o las asa pentru ca mi-e nu imi pare o lipsa si astept ocazia de a-ti arata figurina in realitate. :-D Nu ma pune acum te rog sa fac o poza a figurinei langa o cutie de humbrol ;-) Pentru ca intradevar are niste ochi japonezi :)

Crios, din pacate asta este aparatul de fotografiat si asta este "studioul". Nu pot sa petrec timpul sa creez si eu niste surse de lumina si niste fonduri si fac niste poze adevarate. Mai bine folosesc timpul asta la modelism. Stii foarte bine ca la poze arata cu totul altceva machetele.
Asta e! Cu atat putem imparti lucrarile. Sper din toate inima sa ma prezint si eu la intalniri si sa va arat figurinele. Sunt sigur ca veti descoperi alte frumusete dar si pe langa alte greseli.
Multumesc mult pentru raspunsul legat de nelamuririle fotografice. :)

Acum postez in continuare poze cu ninja. Credeti-ma ca costumul nu este atat de rosiatic cat pare. In realiatet de la distanta de 30 cm veti putea jura ca este negru :) O alta problema fotografica :)... Nu ma joc la Photoshop decat sa dau un autolevel si un autocontrast uneori. Si cum am mai spus nu mai am chef sa pierd vremea mea de modelism cu aranjamentul studioulu si editare pozelor la PS. V-am mai spus ca usa mea este deschisa tuturori frati modelisti, cafea si meditatii (in caz ca se cere) fiind gratuite. :)

Culoare de baza a costumului s-a dat asa:

Imagine postata

este un amestec de negru+burnt cadmium red+magenta+burnt umber + sunny skintone (toate Vallejo)

Au urmat primele lumini

Imagine postata

In continuare mai multe lumini

Imagine postata

Inca nu m-am hotarat, s-ar putea sa mai fac un rand de lumini.

Numai bine.

Algu

#20 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 31 August 2007 - 12:16 AM

La capitolul foto, cumpara si tu doua lampi de birou cu picior (ca alea pentru arhitecti) ca sunt aprox. 20-25Ron bucata la Obor. Lumini iti pui din acelea albe de 25W care dau aceeasi lumina ca si un bec de 100W si mai furi de la nevasta din bucatarie niste foaie de aluminiu, pe care o intinzi si o lipesti pe un carton de 30*45cm.Cam asta e studioul; la asemenea dotari, strici sub 100Ron, si poti sa faci foto la orice "obect" miniatural, fara sa ai probleme. Simplu, nu? :-D

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi