Forum Machete,Modelism,Hobby: Termeni navali - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Termeni navali

#21 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 07 January 2005 - 02:43 PM

@oke

Multam de linkuri. O sa-mi arunc un ochi in ele in curind...

#22 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 08 January 2005 - 10:06 AM

TaZzz, ma gandeam eu ca nu vrei sa te faci marinar ca altfel iti recomandam Mnualul Marinarului si invatai sa folosesti si sextantul nu numai cum sa manevrezi manevrele :lol:
Bafta!

#23 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

  Postat 10 January 2005 - 07:52 AM

Am vrut sa ma fac marinar cind eram mic. Dar am vazut la televizor ceva film unde era o corabie pe furtuna care s-a scufundat. Si de atunci mi-a pierit cheful sa ma fac marinar. :lol:

Dar boala corabiilor a ramas. Cel mai incintat am fost cind am avut ocazia sa vizitez una pe viu (Batavia, in Olanda). Cind vezi conditiile in care stateau marinarii, ti se cam taie cheful de navigare pe asa ceva. Dar... dupa cum spuneam... boala nu nu se trateaza. :hammer:

#24 Useril este offline   Guest 

  • Nou venit
  • Grup: Guests
  • Postari: 4
  • Inregistrat: --

Postat 10 January 2005 - 01:12 PM

Cu termenii navali vad ca sunt probleme serioase pe la noi. Dictionarul de marina romanesc l-am gasit mentionat la final in "Doi ani pe mare" de R. H. Dana. Ei bine am avut ocazia sa citesc cartea asta in original, in engleza. Pai omu' zice ca face nu-stiu-ce, al nostru traduce cu totul altceva (si presupun ca avea Dictionarul respectiv la indemana).
Apoi mi se pare cam aiurea cand ai de a face cu o nava de la 1800, sa zicem, si incerci sa inveti "partile componente" dupa un manual, ceva, bazat pe un barc din secolul XX (gen Gorch Fock sau Mircea). Forma navelor, constructia, armamentul, greementul au evoluat in timp, au aparut lucruri noi, altele au disparut. Prima editie din Falconer are o plansa cu o nava de 74 de tunuri, modelul "clasic" de pe la 1780. Editia din 1815 contine deja figuri modificate, o alta nava de 74, model mai "nou". Daca editia din 1815 nu mai corespunde pentru nave mai vechi, ce sa zic atunci de Vademecum pentru modelisti, cu ilustratiile alea schematice valabile la... nimic, la nici o epoca anume?
La final, o sugestie pentru TaZzz: cand o fi gata Constitution, citeste Cojocelul Alb de Melville. Tipu' a navigat pe United States, nava-sora cu Constitution, cartea descrie exact perioada aia si ar fi interesant de citit chiar cu macheta undeva la vedere. Eu aveam doar planurile cand am citit-o a n-spea oara si schimba total perspectiva cand chiar vezi ce zice omul ala acolo.

#25 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 January 2005 - 01:15 PM

Oke, la Jan 10 2005, 01:12 PM, a spus:

La final, o sugestie pentru TaZzz: cand o fi gata Constitution, citeste Cojocelul Alb de Melville. Tipu' a navigat pe United States, nava-sora cu Constitution, cartea descrie exact perioada aia si ar fi interesant de citit chiar cu macheta undeva la vedere. Eu aveam doar planurile cand am citit-o a n-spea oara si schimba total perspectiva cand chiar vezi ce zice omul ala acolo.

O sa mai dureze un pic... :lol:. oricum, sunt bucuros ca's back in business cu USS Constitution si o sa-i pot monta toata velatura.

#26 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 14 January 2005 - 12:50 PM

Astea sunt cele doua mari carti de navomodelism care au existat pe piata.Termenii marinaresti sun putini in aceste carti iar informatia...un pic cam diluata.e buna pentru incepatori dar nu mai mult de 2 modele construite.Dupa doua modele nu iti mai foloseste decit ca piesa de colectie.

#27 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 22 October 2006 - 07:13 AM

Am vazut, pipait, frunzarit : Enciclopedie de Marina 540 pg. 54,50 lei, Ed.Societatea Scriitorilor Militari 2006 si pe net erau doar 2 bucati

#28 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 22 October 2006 - 08:04 AM

Alexie, imi pare rau, dar cartea indicata de tine nu am gasit-o niciunde pe net :-?
Parca e o corabie fantoma ... :bang:
Sa se fi epuizat deja ?!

#29 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 22 October 2006 - 07:23 PM

Daca e cineva dispus sa "scape" de cartile astea:

Marina romana in al doilea razboi mondial
Navomodele - Vechi nave romanesti
Corabii strabune

pot da la schimb carti (si ma refer la carti bune, serioase, nu shtifturi) sau kituri (din nou, kituri bune) la 1/72, 1/48 sau 1/32.
Dati-mi un PM si putem discuta.
Radu

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi