Forum Machete,Modelism,Hobby: Aviatie moderna romaneasca - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Aviatie moderna romaneasca viitorul aviatiei de vanatoare romanesti

#221 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 20 December 2007 - 08:34 AM

la CNN nu ma uit 109
vb si eu din functie de informatiile pe care le-am avut la dispozitie si strict in tonul discurului pe care il au to elul de importanti cand analizeaza situatia romaniei...

Deci optiunea d-lor, caree optiunea ca ne arde :diablo:

#222 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2007 - 08:53 AM

oameni buni, sa lasam vrajala in urma ok? Nu am pus acest topic ca sa aud tanguielile unuia sau altuia , indemnuri comuniste si asa mai departe. Scurt si pe doi , vroiam sa aud cam care e parerea unor entuziasti despre ce avion de lupta ar trebuii sa cumparam , indiferent de ce decizie se ia. Pe scurt , cutare aparat cu motiv, cu justificarecu altcibeva care sa vina si sa il contrazica vis-a-vis de un punct sau altul , NU sa se bage in politica!!!!pentru asta avem umflatii aia platiti sa chiuleasca din banii nostrii. Deci va rog , cine nu il intereseaza tema sa nu se bage ca am observat cum pe unii i-au descurajat si ii descurajeaza constant. Am mai zis odata , suntem prea plini de noi ca sa ne uitam ca si altii au nevoie de intelegere , nu uitati chestia asta macar acuma de Craciun cand, se pare ca nu uitam sa chefuim dar il uitam pe sarbatorit!!!
In concluzie , poze, caracteristic daca vreti sa tineti pariul pe care l-am propus etc . In rest exista rubrica discutii libere .............
P.s daca nu va intereseaza ce am postat cu privire la pariu, sau nu ati inteles ideea eu va multumesc pentru atentie dar sper ca nu motivul neparticiparii e faptul ca unii oameni sunt prea cheap..........

#223 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 20 December 2007 - 09:12 AM

Vezi postareaRazeer, la 20 Dec 2007, 08:33, a spus:

[...]daca iranul isi capata avioanele dorite si mai facea si arme nucleare , nu cred ca avea vreun scrupul sa incendieze partea aia de lume[...]


:diablo: Off topic:
Ca-s destui nebuni pe lumea asta, sunt de acord (vorbesc de lideri politici).. Dar tu chiar crezi asta? Bomba atomica nu-i pocnitoare sau petarda, s-o arunci in balconu' vecinului... Si dupa Hiroshima si Nagasaki si Cernobil, si nebunii stiu asta...

#224 Useril este offline   ovi one 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 02-June 06

Postat 20 December 2007 - 10:34 AM

Citeaza

Bomba atomica nu-i pocnitoare sau petarda, s-o arunci in balconu' vecinului... Si dupa Hiroshima si Nagasaki si Cernobil, si nebunii stiu asta...


Cred e adevarat ce spui.. Tocmai aici e ''manevra''
Mai cred ca subiectul topicului este unul foarte serios si adecvat

#225 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 20 December 2007 - 11:01 AM

Vezi postareaRazeer, la 20 Dec 2007, 08:53, a spus:

... NU sa se bage in politica!!!!pentru asta avem umflatii aia platiti sa chiuleasca din banii nostrii.
Pai totul aici se reduce la politica si comisioane. daca tu tii la concursul tau si vrei sa castigi, te interesezi de toti factorii.
A-pro-pos, poate in 12 pagini de topic mi-a scapat, dar care avion crezi tu ca va iesi castigator?

#226 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2007 - 11:07 AM

vorbind de comparatii , poate ar trebuii sa privim spre vecini si sa vedem ei de ce au ales cea ce au ales . Ma refer la cehi si unguri care s-au hotarat sa ia Gripenul , cat si la bulgari care au luat sau vor lua nu stiu exact F-16 . Eu unul am incredere mai ales in cehi care se pare ca stiu ce fac, cu toate ca nu mi-a placut niciodata gustul lor in materie de armament usor(copia lor de Ak-47 sucks) , in caietul de sarcini pentru noul avion multirol se preciza si faptul ca trebuie sa aiba o distanta de aterizare scurta iar asta chiar nu am gasit pe nicaieri , ma gandesc totusi ca F-16 si Gripen au o distanta mai scurta decat Eurofighter si din ce am inteles F-16 chiar foloseste si carligul de acrosare ca sa mai reduca din ea . Cert este ca o ,,sursa,, pe care nu o pot dezvaluii(e american) a spus cam acum 20 min ca e increzator ca decizia privind noul multirol va favoriza F-16. L-am intrebat apropo de F-35 si a ras oarecum arogant asa :diablo:

#227 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2007 - 11:08 AM

F-16 pentru Maroc:
http://www.dsca.mil/PressReleases/36-b/200...rocco_08-20.pdf

2.4 miliarde pentru 24 avioane, cu ceva optiuni, ceva infrastructura dar fara armament. Nici F-16 nu pare ieftin.
Fac pariu ca la noi o sa fie si mai scumpe, pentru ca mai sint locuri la Pipera de construit vile...

#228 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2007 - 11:15 AM

Vezi postareaRazeer, la 20 Dec 2007, 08:53, a spus:

... NU sa se bage in politica!!!!pentru asta avem umflatii aia platiti sa chiuleasca din banii nostrii.
Pai totul aici se reduce la politica si comisioane. daca tu tii la concursul tau si vrei sa castigi, te interesezi de toti factorii.
A-pro-pos, poate in 12 pagini de topic mi-a scapat, dar care avion crezi tu ca va iesi castigator?

pai eu chiar nu tin neaparat sa ies invingator :diablo: , cat despre avion , deh cred ca se aplica principiul ,,chinezesc,, adika ieftin si prost , in alte cuvinte iei ceva ieftin dar platesti dupa aia de nu mai poti , cum spuneau antescriitorii mei (ca sa nu zic antevorbitori)important este sa ne poata stoarce mereu si mereu , deci eu zic ca vom lua F-16 la mana a doua de la americani , pe care o sa il modernizezeze israelienii :shifty: si asta in numele fratiei de arme romano-americana
p.s. ati fii uimiti sa stiti cat de cheap sunt americanii , o povestioara de la formarea ANA(Afghan National Army) , americanii decisesera sa doteze cam doua batalioane de tancuri cu ce mai gaseau prin scrap pe acolo si cu ce mai puteau ,,ciugulii,, de la altii, in special T-55 si T-62. Eh si sa vezi cum se ma vaita americanul la romani ca nu au de unde , nu au cu ce bani etc, doar doar le-om da noi de la noi tancuri si... a mers

#229 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 20 December 2007 - 11:23 AM

Vezi postareaRazeer, la 20 Dec 2007, 11:07, a spus:

vorbind de comparatii , poate ar trebuii sa privim spre vecini si sa vedem ei de ce au ales cea ce au ales . Ma refer la cehi si unguri care s-au hotarat sa ia Gripenul , cat si la bulgari care au luat sau vor lua nu stiu exact F-16 . Eu unul am incredere mai ales in cehi care se pare ca stiu ce fac, cu toate ca nu mi-a placut niciodata gustul lor in materie de armament usor(copia lor de Ak-47 sucks) ...
Ce treaba au copiile lor dupa AK cu inzestrarea aeriana :shifty: Eu nu merg pe mana americanilor ca lor le place Marlyn Manson :diablo:

#230 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2007 - 11:36 AM

cred ca intrebarea de baza era alta.......

#231 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 20 December 2007 - 11:45 AM

Impartasesc pronosticul lui Razeer: vom lua F-16 la mana a n(d)oua , normal.

#232 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2007 - 11:50 AM

aici e bataia pestelui , ca degeaba propune presedintele daca CSAT nu aproba......tre sa le dea si lor din comision , sunt curios cine a luat de la Alenia. Sau ne-au santajat cu faza ca , uite ce nenorociri au facut romanii in italia, trebuie sa va revansati

#233 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 20 December 2007 - 12:31 PM

pentru ca tot am scris mai devreme ca mi se pare ca 48 de avioane multirol nu sunt suficiente pe Romania pentru a asigura o aparare aeriana cat de cat ok, optiunea fireasca din punctul meu de vedere e eurofighterul tocmai pentru performantele de zbor, radarul il face un mic AWACS, are capacitati BVR foarte bune si capacitatea de supercroaziera adica intercepteaza mai rpd decat alte tipuri . Toatte astea ar ajuta la o acoperire aeriana buna. Cat priveste distanta de decolare Eurofighter-ul poate decola pe distante extrem de scurte tocmai datorta raportului tractiune/greutate foarte mare
POlitic vorbind sansele sunt de partea lui f 16 desi 48 de f 16 nu pot asigura umbrela aeriana de care am vorbit
Tot politic sanse sunt si de partea gripen. CSAT adopta hotarari cu unanimitate iar la ultima sedinta de martea asta nu s-a ajuns la o unanimitate tocmai pentru ca se incearca o apropiere fata de UE prin achizitionarea Gripen-ului sau, in cel mai bun caz, a eurofighter-ului. La asta se adauga faptul ca SAAB a fost singurul care si-a aratat interesul pentru fabrica de la Craiova, fabrica care mai are putin si intra in moarte clinica.
Pentru ca tot e vb de politica ziarul gandul are o sectiune dedicata armatei iar unul dintre articole, scris cu ocazia expozitiei de armamant din Bucuresti, relata ca la vizita lui Tariceanu, insotit de Min apararii Melescanu, acesta din urma i-ar fi spus lui Tariceanu in momentul in care au ajuns in dreptul Eurofighter-ului expus acolo, ca este singurul avion care poate tine piept noii generatii de avioane rusesti.. Da/le doamne mintea asta si cand atribuie contractul. Evident calitatea surselor lasa de dorit si sunt convins ca si voi ati citit chestia asta dar...
Raman la alegerea un pic hazardata
Va fi eurfighter :diablo:

#234 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2007 - 12:48 PM

deci avem un Gripen si un Eurofighter :diablo: tii pariul?sau doar asa..de dragul topicului :drinks: . Recunosc intodeauna mi-au placut avioanele cu 2 motoare , dar sa nu uitam cum am supravietuit in vechime , lovituri cu forte mici sau rapide , eurofighterul pare complex, necesita intretinere , noi suntem foarte foarte aproape de lovitura ca sa zic asa , ne trebuie ceva usor de dispersat si mai ales de urcat in aer , mai ales in conditiile in care aparatura electronica, de detectie ,a evoluat . Dupa cate imi aduc aminte ,din doctrina suedeza tocmai asta era ideea, avioane usor de dispersat care sa decoleze de pe reteaua de autostrazi(ups domnu orban cu bechtelu tau cu tot)faptul ca autostrada soarelui(cu tot cu oi) se invecineaza cu baza de la fetesti , mi se pare o coincidenta care serveste scopului :shifty:

#235 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 December 2007 - 12:52 PM

Vezi postareaSuburban, la 20 Dec 2007, 03:01, a spus:

Da, dupa ce am avut rabdarea de a citi tot acest thread(in speranta ca gasesc ceva interesant)...

Esti fantastic Andrei! Da-mi rogute si mie reteta ca mie nu-mi iese :diablo: .

Bafta!

#236 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

  Postat 20 December 2007 - 01:37 PM

In primul rand vreau sa-mi cer scuze anticipat pentru ce voi scrie , dar am si eu niste intrebari :
1. Daca as face un topic la rubrica "AUTO" cu titlul : " Ce masina credeti ca-si va cumpara vecinul de la 5 ( pe care nu l-am vazut in viata mea ) " , credeti ca as putea abera si eu macar 2-3 pagini ? Tot atata legatura ar avea cu modelismul ca si topicul de fata.
2. Razeer , ai putea , te rog , sa-mi satisfaci si mie o curiozitate si sa ne arati una din multele machete facute de tine ? Pentru ca eu nu cred ca ai nici o treaba cu modelismul , ci esti doar plictisit. Eu unul , cat s-au scris aceste n-spe pagini de povesti si vise , am reusit sa fac 3 machete ( Mack, Mig si Corsar pot confirma ).

Inca o data imi cer scuze , nu vreau sa jignesc pe nimeni si nici sa supar.

#237 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2007 - 02:16 PM

Vezi postareayety, la 20 Dec 2007, 13:37, a spus:

In primul rand vreau sa-mi cer scuze anticipat pentru ce voi scrie , dar am si eu niste intrebari :
1. Daca as face un topic la rubrica "AUTO" cu titlul : " Ce masina credeti ca-si va cumpara vecinul de la 5 ( pe care nu l-am vazut in viata mea ) " , credeti ca as putea abera si eu macar 2-3 pagini ? Tot atata legatura ar avea cu modelismul ca si topicul de fata.
2. Razeer , ai putea , te rog , sa-mi satisfaci si mie o curiozitate si sa ne arati una din multele machete facute de tine ? Pentru ca eu nu cred ca ai nici o treaba cu modelismul , ci esti doar plictisit. Eu unul , cat s-au scris aceste n-spe pagini de povesti si vise , am reusit sa fac 3 machete ( Mack, Mig si Corsar pot confirma ).

Inca o data imi cer scuze , nu vreau sa jignesc pe nimeni si nici sa supar.


de unde tragi concluzia ca sunt plictisit?experienta proprie? nu vrei sa jignesti dar reusesti . Are vreo importanta ce machete am facut sau nu? topicul e topic
Uite ce o sa fac , la fel cum daca trei iti spun ca esti beat , te duci si te culci asa daca trei cu tine imi cer sa arat poze cu machetele facute de mine , le voi arata si crede-ma ca am destule, ba chiar am facut si acuma , poate nu sunt eu profesionist ca voi dar , nimeni nu s-a nascut invatat

#238 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 December 2007 - 02:37 PM

Vezi postareayety, la 20 Dec 2007, 13:37, a spus:

Daca as face un topic la rubrica "AUTO" cu titlul : " Ce masina credeti ca-si va cumpara vecinul de la 5 ( pe care nu l-am vazut in viata mea ) "

Da' stai man linistit ca nu e necesar sa deschizi la auto. Discutam aici ca nu-i bai.
Ma gandeam sa-ti recomand un Ford Mondeo care la raportul calitate pret sta excelent. Nu stiu la consum cum e.
Eu tocmai am primit in dotare un Focus, dar mi se pare ca are consumul cam mare. In oras ma refer ca afara inca n-am iesit cu el.
Ce parere ai?

Bafta!

#239 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2007 - 02:40 PM

Razeer, la vedere. Deja doi.

Vitorul topicului asta e la fel de trist ca si viitorul subiectului discutiei.

#240 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2007 - 02:44 PM

Vezi postareacartula, la 20 Dec 2007, 14:40, a spus:

Razeer, la vedere. Deja doi.

Vitorul topicului asta e la fel de trist ca si viitorul subiectului discutiei.



cum puteai sa scapi ocazia :diablo: , sa vedem cine e nr trei, cum spuneam, nu te intereseaza , nu te baga

Arata acest topic


  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi