Forum Machete,Modelism,Hobby: Sd. Kfz. 184 Panzerjager Elefant - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sd. Kfz. 184 Panzerjager Elefant

#1 Useril este offline   Falco44 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 11-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2007 - 08:01 PM

Sarbatori fericite tuturor si un An Nou cu multe bucurii si impliniri.
Elefantul de la Italeri este prima mea macheta si va prezint primele poze cu ce am lucrat la el.
Chiar acum ma voi apuca sa vopsesc zona cu probleme de la teava, cand pun turela si celelalte piese nu prea imi ramane loc ca sa vopsesc cu pensula, asa ca trebuie sa vopsesc inainte. Prima mea vopsire :lol: , voi incerca pe niste bucati sa vad cum iese si dupa aia trec direct pe tanc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: lateral.jpg
  • Imagine atasata: fata.jpg
  • Imagine atasata: spate.jpg
  • Imagine atasata: lateral_bis.JPG


#2 Useril este offline   Falco44 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 11-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2007 - 08:07 PM

Vopsirea se amana pe maine :D , vopseaua pot sa o pun in niste sticlute de sticla daca nu am niste cutiute din metal?

#3 Useril este offline   PET 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 24-December 07
  • Location:Timişoara
  • Interests:Acvaristica<br />Chtiara Bass<br />Programarea<br />Desenul<br />Fotografia<br />Board games &amp; Card games<br />Modelismul

Postat 26 December 2007 - 08:20 PM

Si mie imi place Elefant-ul. Sunt curios cum o sa-ti iasa. Cum are senila? Plastic sau cauciuc?

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 December 2007 - 08:44 PM

Vezi postareaFalco44, la 26 Dec 2007, 20:07, a spus:

... vopseaua pot sa o pun in niste sticlute de sticla daca nu am niste cutiute din metal?


Fireste ca da. Ai grija insa sa amesteci bine vopseaua inainte sa faci transferul.

Bafta!

#5 Useril este offline   szek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 241
  • Inregistrat: 09-May 05

Postat 26 December 2007 - 08:49 PM

bine ai venit:) vad ca sarbatorile aduc multi incepatori, ceea ce e bine ptr hobby si comunitate!

e bine sa vopsesti separat anumite elemente ale tancului. numai sa fii atent ca in punctele de lipire sa razuiesti vopseaua ulterior, sa se lipeasca plastic de plastic.
vopseaua o poti pune in orice recipient inchis ermetic. eu personal folosesc recipiente ptr analize de scaun:P) le gasesti la magazinele de tehnica medicala. ma rog, tanti de acolo se uita ciudat la mine cand cumpar cate 20 de recipiente deodata...cine stie ce isi imagineaza, trebe sa-i explic eu intr-o zi...

vopseaua e bine sa o diluezi cu un diluant specific inainte. despre diluanti enamel nu iti pot spune nimic (folosesc acrilice), dar stiu membrii mai vechi mai multe detalii. eventual ei ar putea sa iti zica si cat sa diluezi ca sa dai cu pensula, sa nu fie prea lichid.

senilele de plastic sunt o pacoste la 1/72. eu le vopsesc in prealabil si le lipesc ulterior. dar si aici iti trebe rabdare de fier si mana ferma.

ce pot sa zic decat: bafta si spor la treaba.

edit: la vopsitul cu pensula nu incerca sa acoperi plasticul perfect cu un singur strat. mai bine dau 2-3 straturi mai diluate pana se acopera perfect, cu mentiunea sa astepti uscarea straturilor anterioare.

Aceasta postare a fost editata de szek: 26 December 2007 - 08:52 PM


#6 Useril este offline   Falco44 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 11-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2007 - 09:33 PM

Pt PET:senilele sunt din plastic. Maine am zi plina, pana acum m-am documentat cum sa le vopsesc (de fiecare data primesc sfaturi utile)

#7 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 26 December 2007 - 11:11 PM

Salut Falco44 si bine ai venit printre noi. Daca nu ma insel acest kit e un mai vechi Esci, care are citeva erori. Pt a reprezenta corect trenul de rulare trebuie sa tai galetii in doua. Succes

#8 Useril este offline   Falco44 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 11-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2007 - 12:02 AM

daca ii tai in doua o parte se lipeste de corpul tancului, iar cealalta parte o lipesc doare de senile?
ca in poza de mai jos? numai ca eu nu am la senile niste ciocuri care sa calce intre galeti ca in poza.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: elefant_real10bis.JPG

Aceasta postare a fost editata de Falco44: 27 December 2007 - 12:14 AM


#9 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 27 December 2007 - 09:34 AM

Si io-ti urez "bine ai venit", Falco44 !

Cum spunea fratele Laure, modelul tau este un vechi ESCI reinbuteliat, care are ceva probleme... Pentru lamurirea ta, uite aici:

http://www.onthewayu...Elefantprev.htm

Este bun sa-ti "faci mana" pe el, dar atunci cand vei dori un "Elephant" mai aproape de adevar, ai de ales intre doua kituri mult mai bune si mai moderne:

http://www.onthewayuk.com/reviews/Trumpete...dinand_prev.htm
http://www.onthewayu...efantAPprev.htm

Un scurt istoric despre masinaria reala (pentru punere in tema) gasesti aici:

http://www.achtungpanzer.com/pz6.htm

In rest, despre braillescale in general, vezi postarea mea din topicul lui PET.

Succes !

#10 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2007 - 09:56 AM

Eu m-am multumit sa fac niste santuri in galetii aia. E misto ca-ti da interiorul si poti sa te joci p-acolo (dupa ce citesti Sven Hassel). E o macheta destul de simpla si e bine ca ai ales-o pentru inceput.
Iti urez si eu spor la lucru, bine ai inceput si succese.

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 December 2007 - 11:32 AM

Bun venit printre noi!
Chiar daca repet ce au spus si altii, vreau sa intaresc idea vopsirii separate a unor componente ale machetelor inainte de asamblare.
Atentie cum si cit agiti vopseaua inainte de folosire! ( http://www.cartula.ro/index.php?option=com...6&Itemid=83 )
Tot aici gasesti si referinte la dilutie si pastrare. Atrag atentia si aici: nu dilua vopseaua in recipientul original si nu pune inapoi in recipientul original vopseaua diluata, nu faci nici o ecenomie, ba din contra!

#12 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 27 December 2007 - 03:44 PM

Vezi postareawurger, la 27 Dec 2007, 09:56, a spus:

E misto ca-ti da interiorul si poti sa te joci p-acolo ...


Ca bine zice fratele Wurger. Poti sa te joci.
Caci acel interior, destul de aproximativ este...
Mai ales acele dulapioare din camera de lupta, care vor sa fie chesoane pentru munitie... N-au nicio treaba cu realitatea, munitia era prinsa in niste rastele direct de pereti, cu botul in jos...
Poate aceste desene, te vor ajuta un pic:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Draw_32.jpg
  • Imagine atasata: 03_Elefantz.gif


#13 Useril este offline   Falco44 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 11-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2007 - 04:47 PM

Multumesc pt informatii si pt planuri, o sa adopt sfatul colegului Wurger, o sa fac santuri in galeti.

#14 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 28 December 2007 - 12:35 PM

Frumos inceput! Din pacate acest kit este acel gen din care nu prea iesse nimic. Ca sa poti face totusi ceva cu el, sfatul meu este sa nu te mai chinui cu galetii, cu senila si cu interiorul, sa le lasi asa cum sunt si sa faci unul de Kursk dar abanbonat intr-o groapa de nori care sa acopere trenul de rulare. :lol:

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 December 2007 - 07:18 PM

Cata, omul e incepator, tu ii ceri sa fca o diorama din prima! Lasa-l sa faca ce vrea!
Eu as recomnada, ca si Wurger sa-l faca asa cum e, pentru inceput e bine!

#16 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 28 December 2007 - 08:43 PM

Vezi postareaZ-mare, la 28 Dec 2007, 19:18, a spus:

Cata, omul e incepator, tu ii ceri sa fca o diorama din prima! Lasa-l sa faca ce vrea!
Eu as recomnada, ca si Wurger sa-l faca asa cum e, pentru inceput e bine!



Pai voi il puneti sa faca santuri in galeti si sa lipeasca dinti la senile. :clapping: (Z nu cred ca ai incercat sa faci astfel de operatii ca incepator). Cu varianta mea trebuie doar sa ia pamant din ghiveci si sa il scufunde pe dansul. Oricum era doar un sfat nu o obligatie! :lol:

#17 Useril este offline   Falco44 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 11-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2007 - 09:32 PM

Astazi am inchis Elefantul si am montat tunul, si m-am apucat de vopsit galetii si aripile. Problema este ca vopseaua aleasa de mine pt a reprezenta Dunkelgelb este 88 Ochre-brown matt de la Revell, si este identica cu plasticul kitului. Ce sa fac? Mai am si 17 Africa-brown matt. Sa incerc cu Africa? sau stiti echivalentul de la Revell pt Dunkelgelb?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: p9bis.jpg
  • Imagine atasata: p10bis.jpg
  • Imagine atasata: p8.jpg


#18 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 December 2007 - 11:42 PM

Vezi postareaFalco44, la 28 Dec 2007, 21:32, a spus:

... vopseaua aleasa de mine pt a reprezenta Dunkelgelb este 88 Ochre-brown matt de la Revell, si este identica cu plasticul kitului. Ce sa fac? Mai am si 17 Africa-brown matt. Sa incerc cu Africa? sau stiti echivalentul de la Revell pt Dunkelgelb?


Dunkelgelb este RAL7028 care nu este nuanta de maro (brun ... ca sa nu ma blogodoreasca Wurger) ci nuanta de galben chiar daca se afla in clasa 7xxx care pare sa fie gama de griuri.
Deci RLA7028 folosit de nemti pentru blindate era un galben ceva mai inchis. Cel mai aproape de adevar mi se pare a fi XF60 de la Tamiya. Daca ti sa folosesti vopsele Revell atunci orienteazate catre Revell 16

Bafta!

#19 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 28 December 2007 - 11:59 PM

Crios, denumirea de "ochre-brown" este alunecoasa. 88-ul de fapt nu are nici o treaba cu brown. Revell 16 este Sand. Daca vrei sa il faci cu Sand, sa stii ca cel de la Revell este destul de apropiat de realitate daca il dai in strat subtire cu aerograful.
Pentru asa-zisul Dunkelgelb foloseste linistit 88-ul de la Revell. Sunt apropiate ca nuanta. Eu il folosesc de mai mult timp ca asa imi place mie. Nu te complica sa cauti echivalentul perfect. Nuanta oricum se schimba de la conditiile meteo (si ar mai fii...).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0150.jpg

Aceasta postare a fost editata de T-Marius: 29 December 2007 - 12:08 AM


#20 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 29 December 2007 - 10:38 AM

Citeaza

denumirea de "ochre-brown" este alunecoasa. 88-ul de fapt nu are nici o treaba cu brown

Ba are chiar multa treaba cu maro pentru ca este maro deschis. Si eu m-am uit la ele si nu in poza :lol:

Citeaza

Eu il folosesc de mai mult timp ca asa imi place mie.

A! E OK, dar asta nu inseamna ca e si corect. Dupa principiul asta il poate vopsi si Afrika-braun ca nu mai conteaza.

Eu am spus Tamiya XF 60, dar daca se vrea Revell atunci cel mai aproape de adevar este 16 care este un galben inchis cu tenta de verzui si mai aduc in sprijinul meu o fotografie postata de prietenul Vali din Lugoj care este si posesorul respectivului galet.

Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: galet.jpg


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi