Forum Machete,Modelism,Hobby: Sd. Kfz. 184 Panzerjager Elefant - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sd. Kfz. 184 Panzerjager Elefant

#21 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 December 2007 - 11:39 AM

Citeaza

Problema este ca vopseaua aleasa de mine pt a reprezenta Dunkelgelb este 88 Ochre-brown matt de la Revell, si este identica cu plasticul kitului.
Pai...care-i baiu? Ti-e teama ca sari locuri si ram nevopsite? Nici o grija, plasticul e lucios, vopseaua mata, se vede imediat! Apropo, spala macheta inainte de vopsire!
In privinta culorilor vezi ....... :clapping: Na, ca nu mai gasesc articolul! E vorba de articolul lui Alguhan despre culorile blindatelor germane. Moderatoooooooooor, help! :lol:

#22 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 29 December 2007 - 11:53 AM

Vezi postareaZ-mare, la 29 Dec 2007, 11:39, a spus:

E vorba de articolul lui Alguhan despre culorile blindatelor germane. Moderatoooooooooor, help!


"Culorile Panzerilor"


Bafta!

#23 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 29 December 2007 - 02:58 PM

Pentru ca probabil l-am zapacit rau pe Falco, trebuie lamurita treaba.
Nu toate plecau din fabrica cu Sand. Dupa cum bine scrie si in articolul lui Alguhan, din februarie 43 plecau in Dunkelgelb. Tamiya XF-60 si Revell 16 sunt aceeasi chestie, adica Sand. Si, da, este culoarea de pe acel galet.
Falco nu are nevoie de Sand insa, ci de Dunkelgelb. Eu folosesc 88-ul Revell ca un echivalent pentru dunkelgelb, pentru ca mie imi place nuanta mai mult ca echivalent (si dupa principiul asta nu e bun Africa-brown). Nu sunt singurul de pe aici care foloseste 88 drept Dunkelgelb, dar asta este un moft de al meu.

Falco, legat de cealalta problema, ti-a raspuns Z-mare. Tinand cont ca al tau kit are ceva bube, chiar nu mai conteaza nuanta exacta. De aceea ti-am si zis sa folosesti linistit, daca vrei, 88-ul. Ramane la alegerea ta.

Aceasta postare a fost editata de T-Marius: 29 December 2007 - 03:00 PM


#24 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 29 December 2007 - 03:33 PM

Legat de culoare, da-mi voie sa-i dau dreptate lui Crios, XF-60-ul de la Tamiya este o culoare mult mai apropiata de realitate decit 88-ul de la Revell. Si eu folosesc 88-ul, dar de la Humbrol care merge iar foarte bine pe blindatele germane iesite in '43.

#25 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 29 December 2007 - 03:43 PM

Dar nu este nici o problema, Crios are dreptate in ce spune :lol: . Eu doar cred ca vorbim de chestii diferite. Falco a cerut un sfat legat de Dunkelgelb si vad ca se vorbeste de Sand. XF-60 este Sand si este foarte bun. Revell-ul 88 este oarecum ca Dunkelgelb. Sunt 2 culori diferite fara legatura intre ele. Nu inteleg de ce sunt comparate. Au existat ambele culori cu care ieseau tancurile din fabrica. Falco a ales doar Dunkelgelb, nu pe amandoua. Eu doar i-am recomandat ceva ce a cerut. Lui Falco nu ii trebuie Sand, practic asta incercam sa zic. Cu chestia asta mai mult il incurcati.

In poze mostra hexagonala este Sand. Daca lui Falco ii trebuie Dunkelgelb, eu nu inteleg de ce a aparut epopea cu Sand-ul. :clapping:
Sa fiu sincer eu chiar nu dau doi bani pe nuante, doar ca trebuie lamurita o chestie care de fapt nu tinea de culoarea in sine.


Apropo, Crios: de la ce e galetul ala?

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_12_2007/post-458-1198935562.jpg
  • Imagine atasata: monthly_12_2007/post-458-1198935728.jpg

Aceasta postare a fost editata de T-Marius: 29 December 2007 - 04:09 PM


#26 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 December 2007 - 07:22 PM

Danke Crios!

#27 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 29 December 2007 - 08:11 PM

Bazule, XF 60 nu este sand. XF 59 este galben desert (sau sand daca asa iti place sa-i zici) nu XF 60 care este denumit galben inchis asa ca nu de sand vorbesc.
Intrebarea era in legatura cu ce sa foloseasca in loc de Dunkelgelb care Dunkelgelb este RAL 7028 care nu este nici ocru-braun si nici africa-braun de la Revell cel mai apropiat ca nuanta de la Revell este 16 care este gresit denumit sand pentru ca sand are reflexe de roz nu de verde cum are Revell 16.
Cum si cu ce vopseste fiecare tancul lui asta chiar nu mai e treaba mea pentru ca fiecare il face cum ii place.

Bafta!

#28 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 29 December 2007 - 08:40 PM

Da, de exemplu "sand-ul" de la italeri are acea tenta spre roz si nu arata, cum bine zici, deloc ca "sand" Revell. Depinde fiecare cum isi porecleste vopselele.
In fine, eu m-am luat dupa mostra aia de XF-60 care mie imi arata (din ce stiam eu) ca sandul original (cel folosit de nemti pe tancuri, nu sand de la Revell sau Italeri), dar e Dunkelgelb in toata firea. Una e cand vezi mostra si alta e cand vezi tot modelul facut cu nuanta aia.
Eu nu stiam ca Revell-ul recomanda drept dunklegelb pe 16, eu stiam ca ei recomanda drep sand pe 16. Oricum mie nu imi arata a dunkelgelb acel 16 si il am si eu acasa, dar nu l-am folosit pentru ca nu arata a ce trebuie sa arate.
Stiam ca dunkelgelbul tinde putin inspre rosiatic (adica a 2-a poza pusa de mine acum cateva posturi), dar se pare ca m-am mai dumirit si nu e chiar asa inspre rosu. Acea nuanta postata de mine este gresita, nu e dunkelgelb, mi-a dat seama mai tarziu.
Pana la urma este o incurcatura la mine privind nomenclatura vopselelor. Eu stiam ca diferenta intre cele 2 este mult mai clara. Mie acel XF-60 imi seama cat de cat a Sand si aici a fost greseala mea.
Eu atatia ani am stat cu gandul ca Revell 16 este Sand

Aceasta postare a fost editata de T-Marius: 29 December 2007 - 08:46 PM


#29 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2007 - 08:42 PM

Pe scurt, din experienta proprie pot spune ca XF-60 seamana a verzui cand il dai prima oara dar dupa uscare se ransforma in Dunkelgelb si e foarte apropae de ce am vazut eu ca si culoare pe anumite blindate jermane, si chiar seamana al naibii cu galetul ala (apropos cine credea ca marca FULDA e asa de veche :clapping:)
XF-59 reprezinta bine Desert Yellow si cu putina ambitie se poate folosi si la blindatele engleze de desert...

NU ca ma omor dupa firma dar astora de la Tamiya l-au am iesit nuantele...si vin tare din urma cei de la Agama...ca sa nu mai zic e Vallejo

O intrebare de final - Cati dintre voi puteti baga mana (aia cu care faceti machete) in foc ca o anumita culoare era sau nu intr-un anumit fel la un anumit moment dat ??? Si cat de siguri puteti fi de veridicitatea afirmatiilor sau a opiniilor?

#30 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 December 2007 - 12:18 PM

Citeaza

O intrebare de final - Cati dintre voi puteti baga mana (aia cu care faceti machete) in foc ca o anumita culoare era sau nu intr-un anumit fel la un anumit moment dat ??? Si cat de siguri puteti fi de veridicitatea afirmatiilor sau a opiniilor?
Suntei siguri ca Dunkelgelb-ul de ieri este la fel cu cel de azi???? Sau cu cel de acum o saptamina sau o luna??? :clapping:

#31 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 31 December 2007 - 12:36 PM

Vezi postareacrios, la 29 Dec 2007, 20:11, a spus:

Bazule, XF 60 nu este sand. XF 59 este galben desert (sau sand daca asa iti place sa-i zici) nu XF 60 care este denumit galben inchis asa ca nu de sand vorbesc.
Intrebarea era in legatura cu ce sa foloseasca in loc de Dunkelgelb care Dunkelgelb este RAL 7028 care nu este nici ocru-braun si nici africa-braun ...


Ca sa ma bag si io in vorba... zic ca-s TOTAL de acord cu cele spuse de fratele Crios !
Intotdeauna preferatul meu pentru RAL 7028 Dunkelgelb, a fost Tamiya XF 60.
De fapt, fotografia acelui galet de Sd.Kfz. 251 postata de fratele Vali, arata ca vopseaua tamiyota reprezinta o rezonabila potriveala.

Dar... fiecare dupe gustul sau...

#32 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 31 December 2007 - 01:21 PM

Vezi postareacrios, la 29 Dec 2007, 10:38, a spus:

Citeaza

denumirea de "ochre-brown" este alunecoasa. 88-ul de fapt nu are nici o treaba cu brown

Ba are chiar multa treaba cu maro pentru ca este maro deschis. Si eu m-am uit la ele si nu in poza :-P

Citeaza

Eu il folosesc de mai mult timp ca asa imi place mie.

A! E OK, dar asta nu inseamna ca e si corect. Dupa principiul asta il poate vopsi si Afrika-braun ca nu mai conteaza.
Eu am spus Tamiya XF 60, dar daca se vrea Revell atunci cel mai aproape de adevar este 16 care este un galben inchis cu tenta de verzui si mai aduc in sprijinul meu o fotografie postata de prietenul Vali din Lugoj care este si posesorul respectivului galet.

Bafta!

De fapt posesorul galetului e Zoli, Vali e doar pastratorul comorii pt. o perioada de timp :clapping:  Poate ar trebui sa mai facem poze galetului, in conditii de iluminare buna ... si sa le postam pe forum, pt. eventuale referinte.

#33 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 31 December 2007 - 04:47 PM

Vezi postareaBlue-Max, la 31 Dec 2007, 13:21, a spus:

De fapt posesorul galetului e Zoli, Vali e doar pastratorul comorii pt. o perioada de timp :-P Poate ar trebui sa mai facem poze galetului, in conditii de iluminare buna ... si sa le postam pe forum, pt. eventuale referinte.


Imi cer scuze pentru confuzie. Bine macar ca n-am gresit orasul. :clapping:
Oricat de bine ar fi facute pozele, ceea ce se vede pe ecran depinde foarte mult si de felul cum e calibrat (sau nu) monitorul.
Pentru cei al caror monitoare sunt bine calibrate, ceva poze suplimentare nu pot fi decat de mare, mare folos.

Bafta!

#34 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 31 December 2007 - 05:20 PM

Vezi postareacrios, la 31 Dec 2007, 16:47, a spus:

Imi cer scuze pentru confuzie. Bine macar ca n-am gresit orasul. :-P
Oricat de bine ar fi facute pozele, ceea ce se vede pe ecran depinde foarte mult si de felul cum e calibrat (sau nu) monitorul.
Pentru cei al caror monitoare sunt bine calibrate, ceva poze suplimentare nu pot fi decat de mare, mare folos.

Bafta!


Mmda, s-ar putea organiza excursii de pelerinaj, pana aici la Lugoj, ca sa vedeti/atingeti sfintele moaste de Dunkelgelb :clapping:

#35 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 31 December 2007 - 08:02 PM

Prin natura muncii mele ma fatai mult prin tara asa ca nu se stie niciodata. Sa nu te mire daca ai sa te trezesti cu mine la sfintul galet si nu numai :clapping:

Bafta!

#36 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2007 - 10:50 PM

Oooooo.... :clapping: :rofl: :rofl: :lol: :lol:

Hossana, tie prea cucernice galet! O fi "moaste" de la preasfantul mucenic SdKfz 251 ???

Culoarea este foarte misto, chiar si pe monitaurul meu decalibrat!!! :-P

Du-te frate Crios si pozeaza-l....ca icoana ii facem dupe aia !!! :clapping:

#37 Useril este offline   Falco44 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 11-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2008 - 03:37 PM

Elefantul a fost asamblat, si am vopsit doar vopseaua de baza, mai am de facut camuflajul (italia 1944 doar olivgrun) si imbatranirea, iar la imbatranire am nevoie de sfatul vostru deoarece nu stiu absolut nimica, orice tehnica e binevenita, dar sa fie pentru pensula.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P11bis.jpg
  • Imagine atasata: p12bis.jpg
  • Imagine atasata: p13bis.jpg
  • Imagine atasata: p14bis.jpg
  • Imagine atasata: p15bis.jpg


#38 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 02 January 2008 - 05:17 PM

Din pacate, tunul este montat gresit.
Fantele de evacuare a gazelor de la frana de recul, trebuie sa fie pe orizontala (paralele cu solul), nu pe verticala (sus si jos). Sper sa mai poti sa-l remediezi...

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 02 January 2008 - 05:18 PM


#39 Useril este offline   Falco44 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 11-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2008 - 06:03 PM

Multumesc de sfat Dragos, la urmatorul tanc le montez corect :clapping: , la Elefant nu se mai poate, am mai gresit si sistemul de fixare al tunului, dispozitivul inclinat trebuia montat in fata nu in spate, asta este din grseli invatam.Am aplicat niste negru + ochre brown diluat pe galeti, pe aripi, pe nituri si pe gura tunului, astept sa se usuce si maine il camuflez.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: p17bis.jpg
  • Imagine atasata: p16bis.jpg
  • Imagine atasata: P4140004bisbis.jpg

Aceasta postare a fost editata de Falco44: 02 January 2008 - 06:10 PM


#40 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 02 January 2008 - 06:13 PM

Frumusel pana aici...grija in continuare la camo.Succes in continuare!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi